Урок 1 Тема. Г. Бічер-Стоу. Роман «Хатина дядька Тома». Проблема рабства і ставлення до людей різних рас і національностей у творі



Скачати 150.2 Kb.
Дата конвертації15.04.2016
Розмір150.2 Kb.
Система уроків вивчення творчості Г.Бічер-Стоу, 6 клас

В.М.Бялковська, учитель світової літератури Красенівського НВК с.Красенівки Чорнобаївського р-ну Черкаської обл.



Урок 1

Тема. Г.Бічер-Стоу. Роман «Хатина дядька Тома». Проблема рабства і ставлення до людей різних рас і національностей у творі

Цілі:

  • навчальні: ознайомити шестикласників з основними фактами життєвого і творчого шляху американської письменниці та її поглядами на проблему рабства в США та в усьому світі;

  • розвивальні: формувати ключові компетентності: вміння вчитися, самоорганізовуючись до навчальної діяльності; розвивати логічне й образне мислення, пам’ять; навчати учнів використовувати асоціативні кущі як джерела інформації;

  • виховні: формувати гуманістичний світогляд, почуття справедливості, милосердя; виховувати почуття власної гідності, несприйняття насильства

Обладнання: портрет Г.Бічер-Стоу, виставка її творів, словник літературознавчих термінів

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Епіграфи: Так це ви – та маленька жінка, котра почала велику війну?

Президент Лінкольн

…Свобода – це право бути людиною, а не тягловою худобою; називати любу жінку дружиною і оберігати її від насилля і беззаконня; право захищати і виховувати свою дитину; право жити з ними під одним дахом, жити за своєю волею, незалежно від волі іншого.

Г.Бічер-Стоу



Хід уроку:

І Організація класу

ІІ Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя

Тільки та людина, котра пізнала горе і біль принижень, перебуваючи в рабстві, по-справжньому може оцінити сутність слів «воля», «свобода». Про людей, вимушених миритися з життям, де є «хазяї» і «раби», проїхні долі, непрості взаємини, почуття розповідає у своєму творі американська письменниця Гаррієт Бічер-Стоу.



ІІІ Оголошення теми, мети й завдань уроку

ІV Актуалізація опорних знань

Вам добре відомі ім’я всесвітнього мандрівника Жуля Верна та його роман «П’ятнадцятирічний капітан», в якому серед інших тем виділяється тема рабовласництва на африканському континенті. З уроків історії ви знаєте про ганебну сторінку в історії України – кріпацтво.



V Робота над темою уроку

  1. Повідомлення учнів-істориків

  • 1 учень – знавець української історії. Як уже було сказано, Україна мала в своїй історії таку ганебну сторінку як кріпацтво. Воно несло трудящим українцям злидні, безчестя, моральні й фізичні тортури. Ці великі кривди та знущання не могли тривати вічно: знедолений народ мстився своїм панам. Аж ось у 1855 році цар Олександр ІІ у промові перед московськими дворянами заявив: «Краще скасувати кріпацтво згори, ніж чекати, доки його скасують знизу». Цар запропонував ряд реформ, і для того було багато причин. Найголовнішими, звісно, були економічні, адже кріпацька праця за всієї своєї дешевизни була дуже малоякісною. Тому кріпацтво як таке почало занепадати ще задовго до впровадження реформ. Про це свідчить і такий факт: якщо в 1811 р. з усіх селян Російської імперії близько 58 % були кріпаками, то до 1860 р. цей відсоток знизився до 44. Майже всі освічені люди того часу писали й говорили про потребу скасування кріпосного права. Серед них були Тарас Шевченко, Микола Костомаров, Марко Вовчок та інші. 19 лютого 1861 р. цар Олександр ІІ підписав маніфест про скасування кріпацтва.

  • 2 учень – знавець американської історії. У 1776 році США здобули незалежність. Але єдність країни була під загрозою, адже між північними й південними штатами виникли соціально-політичні й економічні суперечності. Промислові північні штати відмовилися від рабської праці як економічно невигідної, а от південні продовжували використовувати невільників. Страшно сказати( але факти і цифри – річ уперта), три з половиною мільйони негрів, що проживали в південних штатах, були позбавлені елементарних людських прав. За цих умов зародився могутній рух за звільнення від рабства, який отримав назву аболіціонізм. Активісти цього руху наївно вважали, що рабство можна знищити шляхом реформ «згори». Історія довела зворотнє: тільки в результаті Громадянської війни 1861-1865 років, коли на боротьбу проти рабства піднявся увесь американський народ, південні штати здалися – рабство було подолано. Аболіціоністський рух сприяв народженню літератури, перейнятої любов’ю до людини, вболіванням за неї і прагненням допомогти здобути свободу. Такі американські письменники як Генрі Лонгфелло, Уолт Уїтмен, Джеймс Лоуелл і, звісно, Гаррієт Бічер-Стоу підняли свій голос проти жорстокого явища в суспільстві – рабства.

  1. Слово вчителя про Г.Бічер-Стоу.


Народилася в сім’ї пастора і богослова

Спостереження за життям рабовласницького Півдня

Переїзд сім’ї до штату Огайо (сусідство з Півднем)
Складання асоціативного куща на тему «Г.Бічер-Стоу»


Ненависть до рабовласників

Релігійні погляди, віра в Бога. Дружина професора богослов’я

Г.Бічер-Стоу



«Я віддам усі свої сили на те, щоб стерти ганебне тавро рабства з моєї країни. Душа наша дорожча від будь-яких скарбів»

Участь в антирабовласницькому (аболіціоністському) русі

«Хатина дядька Тома» як розвінчання ідеології рабовласництва


Слово вчителя про історію створення роману «Хатина дядька Тома»

На початку лютого 1851 р. Г.Бічер-Стоу причащалася в домашній церкві у Брунсвіку і їй привиділося, що на хресті розпинали великого чорного чоловіка. Вона закричала від жаху та співчуття… З цього болісного зойку глибоко віруючої людини почалася книга. А 9 березня 1851 р. вона повідомила редактору вашингтонського щотижневика «Національна віра»: «…Я пишу нині оповідь, котра буде значно довша за все,що я писала раніше. Це буде серія нарисів; вони мають показати світло і тіні «патріархального устрою». Пишу про те, що я бачила сама і про те, що бачили мої друзі. Я гадаю зобразити кращі сторони рабства, можливо, лише наблизитися до гірших… Мною рухає покликання художника і моя мета – в найреалістичнішій, графічно різкій манері показати рабство…». 5 червня 1851 р. перший розділ роману був опублікований. Потім впродовж десяти місяців щотижня Г.Бічер-Стоу мусила здавати наступний. Публікацію останнього розділу видавець супроводжував таким зауваженням: «Пані Бічер-Стоу довела до кінця свій видатний твір. Ми не пам’ятаємо, щоб якийсь твір американського письменника викликав такий загальний глибокий інтерес, як її повість». І це не було перебільшенням. 20 березня 1852 р. вийшло окреме видання «Хатини», його розкупили за два дні. За три тижні продали нечуваний на той час тираж – 20 тисяч примірників. Рабство викривали і до Г.Бічер-Стоу, але вона першою підійшла до нього як до проблеми моральної. Саме тому Л.Толстой назвав цей роман одним із зразків «вищого релігійного мистецтва, котре йде від любові до Бога та до ближнього». Отже, твір «Хатина дядька Тома» - це соціальний роман.



5.Словникова робота

-- Пригадайте, що таке роман? (Роман (фр. roman – романтичний) – великий за обсягом прозовий епічний твір, в якому широко охоплюються життєві події, діє багато персонажів.)



6. Робота зі схемою «Характерні ознаки роману»

(Висновок до схеми робиться колективно)

актуальність і глибина різнобічне художнє значний обсяг

порушених проблем відображення дійсності тексту




Роман «Хатина дядька Тома» (1852)

вільна орієнтація зображення явища рабства

автора в часі та просторі з різних точок зору

велика кількість персонажів багатоплановість історія героїв за сучасної

їм епохи

Висновок до схеми. «Хатина дядька Тома» - роман, так як має значний обсяг, декілька сюжетних ліній, в ньому діє понад 30 персонажів. Це соціальний роман, оскільки в ньому переконливо зображено життя людей американського Півдня за часів рабовласництва, про це свідчить багатоплановість твору, тобто зображення приватного життя, соціальних проблем, характерних для всього суспільства.



7. Звернення до епіграфів до уроку

-- Як ви розумієте слова американського президента Лінкольна, звернені до Г.Бічер-Стоу?

-- Що було найголовнішим для письменниці?

-- Наскільки важливою була діяльність Г.Бічер-Стоу для суспільства?



VI Підбиття підсумків уроку

  1. Евристична бесіда за проблемним запитанням:

(Письменниця не могла мовчати, дивлячись на ситуацію в країні. Виступивши на боці аболіціоністів, Г.Бічер-Стоу безжально розкритикувала рабство як найганебніше явище в історії людства)

  1. Складання сенкану на тему «Г.Бічер-Стоу»

Приклад сенкану

Г.Бічер-Стоу

чесна, віруюча, добросерда

боролася, доводила, допомагала

затаврувала рабство

Жінка, що почала велику війну



VII Рефлексія

Інтерактивна вправа «Продовж речення»



  • Сьогодні на уроці я дізнався (-лася)про…

  • Я думаю, що рабство…

VIII Домашнє завдання

Дочитати твір Г.Бічер-Стоу «Хатина дядька Тома» до кінця

Підготуватися до пообразної характеристики персонажів твору

Урок 2

Тема. Г.Бічер-Стоу «Хатина дядька Тома». Ідеї доброти, поваги до людини, мужності, толерантності

Цілі:


  • навчальні: ознайомити учнів з ідеями, що проголошує письменниця у своєму творі; навчати виявляти особливості сюжету й композиції твору, визначати кульмінаційні моменти;

  • розвивальні: розвивати вміння характеризування персонажів та аналізування їх ставлення до світу, природи, людей; розвивати навички зв’язного мовлення, логічного мислення, вміння висловлювати свої судження щодо порушених питань;

  • виховні: виховувати учнів у дусі високих гуманістичних ідеалів, прищеплювати милосердя, повагу до інших людей

Тип уроку: засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок

Засоби навчання: текст твору Г.Бічер-Стоу

Епіграф: Ми піднесли свободу; залишається втримати її на висоті.

У.Черчілль



Хід уроку:

І Організація класу

ІІ Актуалізація опорних знань

  • Яким за жанром являється роман Г.Бічер-Стоу «Хатина дядька Тома»?

  • Які ознаки соціального роману?

  • Назвіть головну тему твору.

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

«Він надійний,чесний, здібний… добрий, тямущий і побожний чоловік». Так охарактеризувала героя роману авторка. Ці слова про Тома – героя, ім’я якого винесено навіть у назву твору. Тож сьогодні мова піде саме про Тома та персонажів, що втілюють у собі доброту, порядність, чесність.



IV Оголошення теми й мети уроку

V Робота над темою уроку

  1. Звернення до епіграфу до уроку

  • Епіграфом до нашого уроку стали слова відомого англійського політика У.Черчілля. На вашу думку, як ці слова можуть стосуватися теми сьогоднішнього уроку?

  1. Ідейно-художній аналіз твору

  • Визначення теми роману (викриття антигуманної суті рабовласницької системи; відображення жорстокого ставлення господарів до рабів; зіткнення моралі рабовласників і негрів)

  • Визначення проблематики твору (проблема релігії та віри в Бога; несправедливе законодавство; проблема взаємин між господарями та рабами; «добрі» і «злі» хазяї» проблема взаємин у сім’ї)

  • Визначення ідеї твору (миритися з існуючими життєвими порядками не можна. Вихід є – християнська релігія)

  1. Слово вчителя

Основна ідея твору була б неможливою, якби не існувало таких життєвих цінностей, як доброта, мужність, толерантність, повага до людини.

  1. Робота над характеристикою образів

Бесіда за запитаннями:

  • Які образи втілюють вищеназвані цінності?

  • Як ми можемо назвати таких героїв?

  • Який герой, на вашу думку, є найбільш багатим духовно? Чому цей герой викликає симпатію? (Том, він стійкий і незламний. Саме Тома не можна підкорити)

  • Хто така Еліза? Як вона ставиться до своєї дитини? Чому Елізі вдалося врятувати свою дитину? (Еліза висловила протест, втекла від хазяїна, звільнивши себе і свого сина від рабства)

  • Чим Джордж Гарріс відрізняється з-поміж інших рабів? Яку проблему порушила письменниця, змальовуючи цей образ? (Він намагається зламати традиційні підвалини життя господарів і рабів і замислюється над тим, чому одні люди повинні підкорятися іншим. Змальовуючи цей образ, Г.Бічер-Стоу відобразила наростання протесту проти рабовласницької системи)

  • Хто такий Легрі? Чому він ненавидів Тома, гарного і відповідального працівника? (Том стійкий і духовно не підкорений. І Легрі відчував свою безпомічність перед Томом)

  • Як ви розумієте останні слова Тома: «Скажіть їм (дітям) хай ідуть слідами свого батька»?

  • Доведіть, що раби не менш здібні й розумні, ніж їхні хазяїни. (Джордж створив машину для обробітку конопель; Топсі стала вихователькою, перетворилася на гарну місіонерку; Кассі володіла французькою мовою, грала на музичних інструментах; тітонька Хлоя була доброю вихователькою, хорошою кухаркою)

  • Хто з персонажів-рабів уособлює світогляд письменниці? Доведіть свою думку. (Саме Том є виразником поглядів Г.Бічер-Стоу, яка вважала, що християнська релігія приведе рабів і їх господарів до єдності)

  • Які моральні принципи сповідували невільники? (взаємоповага, взаємна довіра, бажання робити добро)

  1. Дослідницька робота

  • Довести, що образ Тома – характер літературний, а, наприклад, Хлої – типовий.

  • Словникова робота

Характер літературний – художній образ, який концентрує в собі типові риси певної групи людей, залишаючись при цьому яскраво індивідуальним, неповторним.

(Можлива відповідь учнів: Г.Бічер-Стоу створила такі характери, зокрема в образі Тома. Він уособлює всі найкращі риси гноблених, це людина, яка є зразком досконалості духу)

Характер типовий – образ людини з яскраво вираженими індивідуальними рисами, властивими людям певного соціального середовища.

(Можлива відповідь учнів: Наприклад, образ Хлої – це образ рабині. Її індивідуальні риси – доброта, лагідність, моральна чистота, чесність, доброзичливість – поєднані з рисами, притаманними більшості невільників: покірність, бажання догодити хазяїнам, відповідальне ставлення до праці)



VI Рефлексія

Скласти сенкан на тему «Дядько Том»

Приклад сенкану

Дядько Том

духовний, стійкий, добрий

вірить, допомагає, творить добро

зразок досконалості духу

незламний



VII Підсумки уроку

  1. Бесіда за запитаннями:

  • До чого закликає читачів автор?

  • Над якими питаннями примушує задуматися?

  • Які риси повинна виховувати в собі кожна людина?

  • Визначте основну думку твору.

  1. Слово вчителя

Людина здатна долати труднощі, якщо ставить перед собою ясні цілі. Важливо залишатися людиною чесною доброю, толерантною на шляху до своєї мети, постійно працювати над собою, адже одне з найважчих і найважливіших завдань людини в житті є завдання пізнати самого себе; пізнати і плекати в собі найкращі якості, бо призначення людини – творити добро.

VII Оголошення результатів навчальної діяльності учнів

IX Домашнє завдання

Написати твір-мініатюру «Гляди, не забудь – людиною будь!».

Вміти складати сюжетний ланцюжок.

Урок 3

Тема. Викриття жорстокості й расової неприязні в романі Г.Бічер-Стоу «Хатина дядька Тома»

Цілі:

навчальні: поглибити знання учнів про творчість Г.Бічер-Стоу; розкрити специфіку викриття жорстокості й расової неприязні в творі; поглиблювати навички аналізу тексту; вчити робити узагальнення, висновки, співставлення;

розвивальні: розвивати навички розуміння прозового твору, навички зв’язного мовлення, вміння висловлювати власні думки; розвивати вміння характеризувати образи твору, використовуючи цитати; розвивати мовленнєві та аналітичні навички учнів;

виховні: виховувати загальнолюдські цінності, гуманне ставлення до оточуючих, толерантність до представників різних рас.

Тип уроку: узагальнення навчального матеріалу

Засоби навчання: текст роману Г.Бічер-Стоу, порівняльна таблиця для характеристики образів

Епіграф: Ми зневажаємо не тих, у кого є пороки, а тих, у кого немає

ніяких достоїнств

Ф.Ларошфуко

Хід уроку:

І Організація класу

ІІ Актуалізація опорних знань


  1. Прослуховування 2-3 зразків домашнього твору-мініатюри «Гляди, не забудь – людиною будь!»

  2. Гра «Сюжетний хід»

Діти розбиваються на дві команди. Дошка ділиться навпіл. По команді гравці один за одним вписують назву місця дії чи імена персонажів, які зустрічаються впродовж твору. Виграє та команда, котра швидше і повніше впорається із завданням.

Зразки сюжетних ходів до роману Г.Бічер-Стоу «Хатина дядька Тома»



Том. Дім Шелбі Гейлі Корабель невільників Сен Клер Торжище Плантація Легрі (Сембо і Квімбо, Еммеліна, Кассі).

Еліза. Дім Шелбі Ферма на березі Огайо Містер Сіммс, фермер Родина сенатора Берда Джон Ван-Тромп Селище квакерів (родина Голлідей) Зустріч з чоловіком Візок Фінеаса Дім тітоньки Доркас Місіонер в Амхерстберзі Монреаль: народження доньки, зустріч з сестрою Джорджа та матір’ю Елізи Франція.

ІІІ Оголошення теми, мети й завдань уроку

Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя. Ми вже знаємо, кого можна назвати позитивними героями роману, а кого негативними. Знаємо, що серед «чорних» героїв роману є персонажі непривабливі, а серед «білих» героїв не всі є беззаперечними негідниками. Та все ж сьогодні ми поговоримо про рабовласників, представлених у романі і визначимо, хто з них був негідником, а хто – поборником справедливості.



IV Вивчення нового матеріалу

  1. Робота з таблицею «Порівняльна характеристика Шелбі, Сен-Клера та Легрі»




    Шелбі

    Сен-Клер

    Легрі

    Зовнішність

    героїв


    Справляв враження справжнього джентельмена. Портретна характеристика фактично відсутня.

    Високий, вишуканий; великі голубі очі, ясні, жваві; благородна постава голови; гарні вуста з гордовитим і трохи глузливим усміхом; у кожному жесті й русі невимушена зверхність.

    Низький та сильний; великі сірі очі; непривабливі брови; кругла, мов куля, голова; великий грубий рот, напханий тютюном; руки величезні, волохаті, засмаглі, в ластовинні, брудні.

    Рідні та оточення

    Дружина – жінка небуденна, розумна, сердечна і глибоко віруюча… «Він не заважав їй піклуватися про слуг, … хоч не брав у цьому ніякої участі».

    Син – відомий борець проти рабства.

    Слуги – мали спокійне життя, але ніякої впевненості в майбутньому.


    Дружина – себелюбна,нечула, але дуже багата і гарна жінка, чужа йому.

    Дочка- взірець дитячої краси, набожності. Ангел у плоті.

    Слуги – розбалувані поблажливістю господаря, чепурні й радісні.


    Коханка – від природи сильна, але зломлена життям жінка, ненавидить Легрі.

    Дітей немає.

    Слуги знівечені морально і фізично.


    Опис

    помешкання



    Опис садиби (крім хатини дядька Тома) практично відсутній. Автор натякає, що там усе, як у всіх людей з подібним достатком.

    Все декоровано на мавританський манер (пишно і вигадливо): фонтан в прекрасному саду, золоті рибки, одним словом, суцільна романтика.

    Безладдя, занедбаність. Скрізь «процвітають» бур’яни. Двері поламані, побиті шибки. Автор називає все це зловісним смітником.

    Ставлення до негрів

    «… до челяді ставився поблажливо, і негри в його маєтку не терпіли ні в чому нужди».

    «Вони йому мало не на голову сідають, а він і оком не моргне… він рішуче заборонив карати будь-кого в домі побоєм».

    «Тут нема ні бога, ні закону… А цей чоловік!.. Немає в світі такої мерзоти, якої він не здатен вчинити!»

    Роль у долі Тома

    Поважав, цінив, але продав за картярський борг. Духовними запитами слуги не цікавився.

    Поважав, жалів, наблизив до себе, та не встиг звільнити. Побачив у Томові людину духовно близьку собі і навіть вищу за себе.

    Фізично знищив, програвши духовне протистояння.

    Чим закінчили життя

    Звалила гарячка, помер на руках дружини. Його смерть опосередковано призвела до затримки у пошуках Тома.

    Бійка в кафе принесла йому ножове поранення, що виявилося смертельним. Помер на руках у Тома впокоєним, але з почуттям вини, що не встиг звільнити своїх рабів.

    Допився до білої гарячки, і йому повсякчас увижалися лиховісні образи страшної кари.

    Що залишили по собі

    Занепале господарство. Сина, який виступив проти рабства, на відміну від батька.

    Добру згадку і величезне горе розпроданих слуг.

    Пустка.

  2. Характеристика образів торговців «живим товаром»

Бесіда за запитаннями:

  • Хто в романі є торговцями «живим товаром»? (Гейлі, Локкер, Меркс)

  • Як ви розумієте фразу Гейлі «У мене, сер, усе будується на гуманному поводженні»?

  • Поясніть, що керувало мораллю торговців? (Егоїзм і людиноненависництво)

  1. Звернення до епіграфа.

V Підбиття підсумків уроку

  1. Міні-дискусія

Кожен з героїв твору здійснює свій вибір, не зважаючи на те, хто він: рабовласник чи невільник. Чи може людина самостійно обирати свій шлях у житті?

  1. Бесіда за запитаннями:

  • Чи допомагають біблійні істини людям жити в цьому складному світі?

  • Чи важливо поважати вибір інших людей?

  • Чи має значення колір шкіри людини для оцінки її особистості та для відношення до неї оточуючих?

  1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовж речення: «Під час вивчення твору я зрозумів (-ла), що…»

VI Оцінювання результатів діяльності учнів

VII Домашнє завдання

Читати твір А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц»



Індивідуальне завдання «Творчий портрет Антуана де Сент-Екзюпері»


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка