Урок 1 сервісні програми роботи з дисками форматування дискаСкачати 25.79 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір25.79 Kb.
#21956
ТипУрок

Тема 6. основи роботи з диска

УРОК 1 СЕРВІСНІ ПРОГРАМИ РОБОТИ З ДИСКАМИ


Форматування диска

Перед першим використанням дисків їх необхідно підготувати для того, щоб з ними могли працювати операційні системи: поверхню розбити на доріжки та сектори, відвести місце під кореневий каталог. Цей процес називається ініціалізацією або форматуванням. За допомогою форматування можна також виправити деякі незначні дефекти диска. Крім того, форматування — надійний спосіб знищення інформації (звичайно інформацію, вилучену стандартно за допомогою засобів операційної системи, можна легко поновити).

Кожна операційна система має в своєму складі засоби форматування дисків.

Діагностика диска

До складу службових (сервісних) програм операційної системи завжди входить програма діагностики дисків (точніше, дискових нагромаджувачів). Крім того, існує багато інших пакетів програм, призначених для діагностики апаратної та програмної складових комп'ютера. До складу цих пакетів обов'язково входять програми діагностики дискових нагромаджувачів.

Програми діагностики дисків використовуються для:

• виявлення та виправлення логічних помилок у файловій системі;

• виявлення фізичних дефектів поверхні. Логічні помилки у файловій системі можуть

виникати після порушень у роботі комп'ютера (через відключення електроенергії тощо) або після некоректного завершення роботи комп'ютера (особливо це стосується комп'ютерів, які працюють під управлінням операційної системи Windows). Рекомендується проводити перевірку диска після кожного такого випадку, оскільки помилки у файловій системі можуть призвести до втрати великої кількості даних та навіть до повного припинення роботи комп'ютера у випадку пошкодження системних файлів.

Перевірку поверхні диска здійснюють, коли є сумніви щодо якості або можливих фізичних ушкоджень диска. Діагностичні програми після знаходження фізичних пошкоджень на диску (подряпин, розмагнічувань тощо) повідомляють про це операційну систему, яка більше не використовує ушкоджені сектори для зберігання даних. Деякі дуже невеликі фізичні ушкодження можуть бути виправлені за допомогою форматування диска.

Приклади програм діагностики дисків: scandisk — складова ОС Windows, ndd — складова пакета утиліт Norton Utilities.

Дефрагментація диска

Операційні системи відводять місце на диску для файлів окремими ділянками тоді, коли записується інформація на диск. З одного боку, це забезпечує зручність при користуванні диском, адже користувачеві не потрібно хвилюватися про наявність місця для кожного файла. З іншого боку, при частому використанні диска, вилученні та записі файлів створюється багато порожніх (не зайнятих файлами) місць. Файли стають фраг-ментованими, тобто розташованими в різних частинах диска. Це значно затримує роботу з диском та спричиняє зношування дисковода. Щоб виправити фрагментацію файлів, існують програми оп-тимізації розташування файлів (або дефрагмента-ції дисків). Вони входять до складу службових програм будь-якої операційної системи.

Програми дефрагментації дисків виконують переміщення окремих ділянок файлів, збираючи кожний великий файл із фрагментами докупи. При цьому ні зменшення, ні збільшення вільного простору на диску не відбувається, але ефективність роботи з дисками значно підвищується.Дефрагментацію вінчестера рекомендується проводити приблизно раз на півроку.

Приклади програм дефрагментації дисків: defrag — складова ОС Windows, speedisk -складова пакета утиліт Norton Utilities.
Скачати 25.79 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка