„Україна держава європейськаСкачати 139.03 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір139.03 Kb.
Розгорнутий конспект виховної години на тему:

„Україна – держава європейська”

Група № 22 (Ужгородський професійний ліцей)

Дата проведення: __________________

Класний керівник: Демко Реґіна Олександрівна
Мета: Розвивати громадянську позицію, причетність до європейських цінностей та європейського громадянства, формувати усвідомлення власної долі й значення в житті суспільства, розширювати знання учнів про європейський союз.
Обладнання: цифровий проектор, презентація. _____________________________________
Класний керівник

Тема нашої сьогоднішньої виховної години «Україна – держава європейська». На перший погляд – нічого нового для нас. Адже наша Батьківщина розташована в основному на південному заході Східноєвропейської рівнини, у Центральній та Південно-Східній Європі, тобто за своїм географічним розташуванням Україна – звичайно ж держава європейська. Навіть географічний центр Європи знаходиться поблизу с. Ділове Рахівського району Закарпатської області.

Україна – одна з найбільших держав Європи. Довжина кордону становить 7700 км. Наша Батьківщина межує з сімома країнами. Назвіть ці країни (Росія, Білорусія, Польща. Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова). Південну частину омивають води Чорного і Азовського морів, де проходять водні кордони з азіатськими країнами. Назвіть їх (Туреччина, Болгарія, Грузія та інші). Україна - єдина країна Європи, яка має стільки близьких сусідів.

Фактично Україна стала буферною державою між країнами Західної Європи і Російською Федерацією на сході. Сучасне геополітичне положення України в Європі визначає її винятково важливу роль у розв’язанні ключових економічних і політичних проблем усього континенту. Україна володіє найбільшою транзитною енергетичною мережею в Європі - через територію нашої держави проходять три з дев’яти транспортних кордонів. 40% її національного експорту спрямовано до європейських держав.

З уроків історії ви знаєте, який довгий і тернистий шлях пройшла Україна до своєї незалежності.Учень (зачитує).

Четвертий Універсал Української Центральної Ради

22 січня 1918р.

Народе України!

Твоєю силою, волею, словом утворилась на Українській Землі вільна Українська Народна Республіка. Здійснилася мрія твоїх батьків. Борців за волю й право робочого люду!

Віднині Українська Народна республіка стає самостійною, від нікого незалежною. Вільною, суверенною Державою Українського Народу.

З усіма сусідніми державами, а саме: Росією, Польщею, Австрією, Румунією, Туреччиною й іншими ми бажаємо жити в злагоді й приязні. Але ніяка з них не може вмішуватися в життя самостійної Української Республіки.

Власть в ній буде належати тільки народу України.

Всіх громадян самостійної Української Народної республіки зазиваємо стояти непохитно на сторожі добутої свободи й прав нашого народу й усіма силами боронити свою долю від усіх ворогів селянсько-робітничої Української республіки.


У Києві,

9 (22) січня 1918 р. Українська Центральна Рада.

Класний керівник.

Майже століття сплинуло з моменту першого зачитання цього документу, але ці слова є актуальними і сьогодні. В день інавгурації президента України у своєму виступі Віктор Ющенко визначив перспективний шлях нашої держави: «Наш шлях у майбутнє – це шлях, яким іде Об’єднана Європа. Ми з її народами належимо до однієї цивілізації. Поділяємо одні цінності. Історія, економічні перспективи, інтереси людей дають чітку відповідь на запитання – де нам шукати свою долю. Наше місце – в Європейському союзі. Наша мета – Україна в Об’єднаній Європі». Що ж собою представляє Європейський Союз?Європейський Союз (ЄС) – це сім’я демократичних європейських країн, що спільно працюють задля миру та процвітання. Це – не держава, що має замінити існуючі держави, але це і більше, ніж будь-яка міжнародна організація. ЄС – дійсно унікальне явище. Держави-члени ЄС утворили спільні інституції, делегували деякі зі своїх повноважень, таким чином, щоб рішення щодо окремих спільних питань можна було демократично вирішувати на європейському рівні.

Історично коріння ЄС сягає Другої світової війни.

Ідея європейської інтеграції мала на меті попередити убивчі війни та їхні руйнівні наслідки. Вперше вона була запропонована Міністром закордонних справ Франції Робером Шуманом у промові 9 травня 1950 року. Ця дата – день народження того, чим є зараз ЄС, відзначається щорічно як день Європи, який також святкується в Україні.Учень.

На сьогоднішній день в Європейський союз (European Union) входить 27 держав у Європі. Європейська Спільнота (організація-попередник Європейського Союзу) була створена на основі Римського договору, підписаного 25 березня 1957 року Бельгією, Італією, Люксембургом, Нідерландами, Німеччиною та Францією. У 1973 році до цих країн приєдналися Данія, Ірландія та Великобританія, у 1981 році - Греція, у 1986 році - Іспанія та Португалія, а у 1995 році - Австрія, Фінляндія та Швеція. Переговори про приєднання до ЄС успішно завершила Норвегія, проте під час загальнонаціонального референдуму 27-28 листопада 1994 року 52,5% норвежців з тих, що взяли участь у референдумі, проголосували проти членства в Європейському Союзі. У 2004 році до ЄС приєдналися Естонія, Латвія, Литва, Польща, Словаччина, Словенія, Угорщина, Чеська Республіка, Мальта, Кіпр. А у 2007 р. Болгарія та Румунія.


Карта Євросоюзу
Класний керівник.

Отож, давайте повторимо, які країни є членами ЄС?


Варіант відповіді учнів:

Члени ЄС :

Засновники – Бельгія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Франція

з 1973 – Велика Британія, Данія, Ірландія

з 1981 – Греція

з 1986 – Іспанія, Португалія

з 1995 – Австрія, Фінляндія, Швеція

з 2004 – Естонія, Кіпр, Латвія, Литва, Мальта , Польща, Словаччина, Словенія, Угорщина, Чехія.

з 2007 - Болгарія та Румунія.


Класний керівник.

– Чи запримітили ви, які європейські країни на сьогоднішній день не є членами ЄС?

(Норвегія, Швейцарія, Албанія, Ліхтенштейн, Хорватія, Сербія,...)

Тепер давайте подивимось, які інституції має ЄС (розглядається відповідний слайд презентації, створений для виховної години) 

Інституції ЄС

В Європейському Союзі наразі п’ять інституцій:

1. Європейський Парламент (обирається народами держав-членів)

2. Рада Європейського Союзу (представляє уряди держав-членів)

3. Європейська Комісія (рушійна сила та виконавчий орган)

4. Суд ЄС (забезпечує законність)

5. Європейський Суд аудиторів (контролює управління фінансами)

Верховенство закону є фундаментом ЄС. Всі рішення та процедури ЄС базуються на договорах, які підписані всіма членами ЄС.

Єдність у розмаїтті: Європа – це континент різних традицій та мов, але, водночас, спільних цінностей. ЄС захищає ці цінності. Він заохочує співробітництво між народами Європи, сприяє єдності, зберігаючи розмаїття, та забезпечує соціальну спрямованість всіх своїх рішень.
Роль ЄС у зовнішніх відносинах ще більше посилилась після створення Європейського економічного і монетарного союзу та введення єдиної валюти.

Євро це єдина валюта Європейського Союзу, запроваджена в 12-х з 27 його країн-членів, які складають Єврозону ЄС. Три країни – Велика Британія, Данія та Швеція – не погодилися вводити євро в 1999 році.

В січні 1999 року євро було введено в обіг на світових фінансових ринках. Готівкові банкноти та монети з’явилися в обігу в січні 2002 року.

Європейський Центральний Банк, заснований у червні 1998 року у Франкфурті, здійснює управління та контроль за операціями в євро в усіх країнах-членах Єврозони.

У 2003 році Європейським Союзом було започатковано ініціативу "Ширша Європа", яка пізніше трансформувалась в Європейську політику сусідства, що охоплює країни Східної Європи, Північного Середземномор'я та Близького Сходу та (з 2004 року) Південного Кавказу. Україна належить до сфери застосування цієї політики. В рамках ЄПС (Європейська політика сусідства) у лютому 2005 року було підписанo План дій ЄС-Україна на 2005-2007 роки.


Основні права та свободи громадян ЄС:

Хартія основних прав вперше в історії Європейського Союзу поєднала в одному документі всі громадянські, політичні, економічні та соціальні права європейських громадян і мешканців ЄС. Вона базується, зокрема, на фундаментальних правах і свободах, проголошених в Європейській конвенції з прав людини, конституційних традиціях держав-членів, та інших міжнародних конвенцій, членами яких є держави ЄС або сам ЄС.


Класний керівник.

Що потрібно, щоб країна набула членства в Євроспільноті?


Головні вимоги до країн-кандидатів на вступ до ЄС:


 • Бути географічно європейською державою.

 • Прагнути до членства в ЄС.

 • Бути країною з усталеною демократією.

 • Мати ефективну ринкову економіку.

 • Бути згідним та спроможним перейняти весь нормативно-правовий доробок Співтовариства.

 • Отримати згоду Спільноти на приєднання.


Визначені також 4 взаємопов’язані етапи зближення з ЄС: 1) стабілізація, 2) базова європеїзація, 3) укладення асоціації та 4) набуття членства.

Стабілізація включає мирне співіснування з іншими країнами, дієве державне управління у боротьбі з організованою злочинністю та корупцією всередині країни, надійний контроль кордонів і запобігання нелегальних міграцій, становлення правової і заможної держави із прозорим урядуванням.

Базова європеїзація – перехід до усталеної демократії, правової держави та ринкової економіки.

Укладання асоціації – тут мова йде про різноманітні форми асоційованого партнерства, запровадження різних форм економічної інтеграції: приєднання до європейського єдиного ринку, створення митного союзу та зони вільної торгівлі з ЄС.

Набуття членства може тривати від 3 до 10 і більше років, має низку проміжних етапів (від подання офіційного прохання про вступ до офіційного членства у спільноті):


 • підготовка Єврокомісією детального звіту про стан готовності країни-кандидата;

 • ухвалення Європейською Радою рішення про початок переговорів з цією країною на основі звіту комісії;

 • ведення переговорів;

 • підписання угоди;

 • ратифікація угоди країною кандидатом та усіма країнами-членами

ВІДНОСИНИ МІЖ УКРАЇНОЮ ТА ЄВРОПЕЙСЬКИМ СОЮЗОМ:
 • Історія виникнення

Відносини між Україною та Європейським Союзом були започатковані в грудні 1991 року, коли Міністр закордонних справ Нідерландів, як головуючої в ЄС країни, у своєму листі від імені Євросоюзу офіційно визнав незалежність України.

На сьогодні ЄС є вже найбільшим фінансовим донором України і зобов’язався значно підвищити свою фінансову допомогу Україні. Наприклад, лише за період 1998-2004 року допомога ЄС Україні за цілим рядом програм (Tacis, ECHO та інші), загалом становила близько млрд. євро.грудень 1991 р.

Були започатковані відносини між Україною та ЄС, коли Міністр закордонних справ головуючих в ЄС Нідерландів, від імені ЄС офіційно визнав незалежність України.

14 червня 1994 р.
м. Люксембург

Підписано Угоду про партнерство та співробітництво між Україною, з одного боку, і Європейськими Співтовариствами та їх державами-членами, з іншого боку.

15 березня 2001 р.
м. Страсбург

Європейський Парламент ухвалив Резолюцію стосовно Спільної стратегії Європейського Союзу щодо України (визнається право України стати членом ЄС).

10-11 вересня 2001 р.
м. Ялта

П’ятий Самміт Україна – ЄС став важливою подією у відносинах між Україною та Європейським Союзом, надав новий імпульс розвитку співробітництва в енергетичному секторі, сфері юстиції та внутрішніх справ, європейської політики безпеки і оборони. На кожному з цих напрямків розпочалася конкретна робота.

16-18 січня 2002 р.

м. БрюссельПерше засідання об’єднаного Підкомітету з питань енергетики, співробітництва у цивільному ядерному секторі, охорони навколишнього середовища, транспорту, телекомунікацій, науки та технологій, освіти та навчання Комітету Україна – ЄС (прийнято рішення про створення п’яти спільних робочих груп з питань: 1) відновлюваної енергетики та енергоефективності, 2) глобальних змін клімату, 3) транзиту газу, 4) космосу, 5) енергетичної стратегії).

10-11 липня 2002 р.

м. Київ


Міжнародна конференція "10-річчя Програми Тасіс з ядерної безпеки".

21 лютого 2005 р.

На засіданні Ради з питань співпраці між Україною та ЄС було офіційно схвалено План дій Україні–ЄС

23 грудня 2005 р.

Рада Європейського Союзу надала Україні статус країни із ринковою економікою.

02 лютого 2007 р.

м. Київ


Засідання Координаційної ради з адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу.


 • Договірно-правова база

Правовою основою відносин між Україною та ЄС є Угода про партнерство та співробітництво (УПС), підписана 16 червня 1994 р, строк дії – до 28 лютого 2008 року. Угода започаткувала співробітництво з широкого кола політичних, торговельно-економічних та гуманітарних питань. На період до укладення нового базового договору щороку автоматично продовжується чинність УПС за взаємною згодою сторін.

Партнерський діалог Україна-ЄС розвивається у рамках щорічних засідань Самміту Україна-ЄС за участю Президента України та Трійки ЄС у складі глави уряду або держави країни-головуючої в ЄС, Президента Європейської Комісії та Високого Представника ЄС з питань спільної зовнішньої та безпекової політики та інших представників. Між Україною та ЄС щорічно відбувається понад 80 офіційних зустрічей та консультацій на високому і експертному рівнях.

Перебування В.Ющенка у Парижі для участі в XII самміті "Україна - ЄС" (09 вересня 2008)
Хавьєр Солана, Жозе Мануель Баррозу, Ніколя Саркозі,

Віктор Ющенко. Фото УНІАН • Перелік сфер відносин між Україною та ЄС:

 • макрофінансова допомога ЄС Україні;

 • співпраця між Україною та Європейським інвестиційним банком;

 • дослідження економічних передумов укладання Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС;

 • розвиток співробітництва в енергетичній сфері, сфері торговельно-економічних відносин (зокрема, торгівля вугіллям, деякими сталеливарними виробами, зерновими культурами, торгівля текстильною продукцією, с/г продукцією тощо);

 • нафтогазотранспортна система;

 • питання митного і транскордонного співробітництва;

 • транспортні мережі;

 • наука та технології, дослідження та розробки, освіта, культура, громадське здоров’я, інформаційне суспільство, питання соціальної політики;

 • у сфері космічних досліджень та використання космосу в мирних цілях;

 • у сфері захисту прав інтелектуальної власності;

 • про використання ЄС українського авіаційно-транспортного потенціалу;

 • співробітництва з цивільних супутникових навігаційних систем (Galileo) і в галузі авіації;

 • з питань змін клімату, екології, санітарні та фітосанітарні питання;

 • ядерна безпека;

 • у галузі юстиції та внутрішніх справ;

 • з адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу;

 • в питаннях європейської політики безпеки і оборони;

 • зовнішньої і безпекової політики (наприклад, листопад 1995 р. - питання безпеки та ситуація в колишній Югославії; вересень 1996 р . - стосунки з Росією та СНД; врегулюванням придністровського конфлікту в Республіці Молдова (січень 2004р. та вересень 2005р., листопад 2006р.)., ситуації у Білорусії);

 • з питань роззброєння, контролю над озброєнням та нерозповсюдження зброї масового знищення;

 • спільна робота у питаннях боротьби з міжнародним тероризмом;

 • з питань імміграції, кордонів та притулку;

 • питання, пов’язані з нелегальною міграцією, запобігання та боротьби з торгівлею людьми, „відмиванням” грошей та наркобізнесом, проти корупції;

 • питання покращання якості життя інвалідів;...План дій ЄС–Україна, що поширюється на ключові сфери, у яких здійснюються відповідні конкретні заходи. Такими сферами є політичний діалог і реформа; торгівля та заходи, спрямовані на підготовку партнерів до поступової участі у внутрішньому ринку ЄС; правосуддя та внутрішні справи; енергетика, транспорт, інформаційне суспільство, охорона довкілля та дослідницько-інноваційна діяльність; а також соціальна політика та культурно-освітні контакти між людьми.
Багато країн, які є членами ЄС, підтримують євроінтеграційні наміри України.
На мою думку, хороші поради висловив у своєму інтерв’ю екс-посол США в Україні, віце-президент із зовнішньої політики Інституту Брукінза Карлос ПАСКУАЛЬ:

Україна є європейською державою, частиною Європи і заслуговує на місце в Європі.

Наша зацікавленість в інтеграції України до Євросоюзу полягає в тому, що ми відчуваємо появу історичної можливості Європі стати об’єднаною в такий спосіб, який інтегрує всі країни на континенті.

Допоки Україна не матиме чіткого бачення, чого вона хоче для свого майбутнього, буде дуже складно для Європи і США грати ефективну роль у просуванні українських інтересів у європейському контексті.

Але багато політиків наголошують на тому, що на сьогоднішній день політична система України повністю зосереджена на внутрішній боротьбі за владу.

Політичні проблеми в Україні вирішувати українцям. Після помаранчевої революції до влади приходили різні уряди, різні прем’єр-міністри,... За цей період відбулося багато змін, багато виборів, але, водночас, не було конструктивного порядку денного, який би просував країну вперед. І я почув від багатьох українців, у тому числі від політиків, що настав час насправді принести справжні вигоди для українців. І це потребує послідовності, стабільності, а від уряду — бажання створити конкретний порядок власних дій. Важливо, щоб цей порядок був позбавлений політичного змагання і спрямований на знаходження необхідного компромісу. І, насамкінець, це має призвести до вироблення політики, яка відповідатиме інтересам українського народу, а не політичним інтересам політиків.


Саме зараз у намаганні України просувати інтереси і в ЄС, і в НАТО найважливіше консолідуватися політично всередині країни. Єдина Україна з чіткою стратегією, з сильною економічною програмою є найкращим інструментом, який просуватиме інтереси країни чи то в ЄС, чи в НАТО. На сьогодні в Україні цього немає. Тому немає сенсу для України твердити про ЄС і НАТО. Найперше, що має зробити Україна — зосередитися на Україні. А коли це буде фактично зроблено, то Україна матиме значно сильнішу позицію і щодо ЄС, і щодо НАТО. В України буде кращий вибір, як діяти в майбутньому.
Отож, учні, які висновки можна зробити з усього раніше почутого нами:
Потрібно пам’ятати, що європейське будівництво було і залишається проектом вільного об’єднання європейських демократій, який засновується на спільних ідеалах, соціально-економічній солідарності та прагненні скасувати існуючі розмежування та кордони. „Розшукувати Європу – це її творити!” (Ружмон, 1961 р.)
На завершення попросимо нашого учня зіграти роль журналіста та провести інтерв’ю у формі „вільного” мікрофону:

Перелік запитань: 1. Чи сподобалась тобі сьогодні виховна година?

 2. Що найбільше запам’яталось?

 3. Чи хочеш ти, щоб Україна вступила до ЄС?

 4. Які переваги отримає наша країна, якщо стане членом ЄС, або хоча б буде намагатися увійти до ЄС?

 5. Що для цього потрібно зробити нам усім?


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка