Творчий портретСкачати 171.69 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір171.69 Kb.
#29409

ТВОРЧИЙ ПОРТРЕТ
Балецької Валентини Петрівни – завідувача бібліотеки-філії села Дубове Ковельської РЦБС
ІІ місце в обласному огляді-конкурсі діяльності сільських установ культури з дітьми та молоддю


Дубівська бібліотека-філія Ковельської ЦБС розташована на другому поверсі місцевого будинку культури, побудованого в 1977 році. Вона займає три просторі, великі кімнати (площа 86 кв.м.), в яких розміщено: читальний зал, книгосховище, кімната юного читача. Завдяки старанню завідувача бібліотеки тут затишно, в бібліотеці багато квітів.

Приміщення обладнане необхідними меблями: стелажі, столи, стільці, кафедра видачі, каталожна шафа. Розпочато ремонт за рахунок коштів сільської ради. Вже встановлені сучасні вікна, реконструйовано систему опалення. Стараннями районного відділу культури придбано комп'ютер та з 2007 р. бібліотеку підключено до мережі Інтернет.

Завідувач бібліотеки-філії Валентина Петрівна Балецька працює на даній посаді з 2000 року. Стаж бібліотечної роботи – 16 років, освіта – вища бібліотечна, закінчила Київський інститут культури, працює на повний посадовий оклад.

Валентина Петрівна допомагає кожному відвідувачу бібліотеки задовольнити читацькі запити та уподобання, навчає любові та бережливого ставлення до книги.

Дубівська бібліотека-філія є надійним і реальним помічником та порадником всім, хто вчиться, вдосконалюється, намагається пізнати світ.

Інформаційна та довідково-бібліографічна робота

Бібліотека – осередок інформаційної, бібліографічної та виховної роботи з дітьми та молоддю.

Своїми завданнями бібліотекар вбачає навчити читачів-учнів користуватися бібліотекою, її фондом, довідково-бібліографічним апаратом.

Формування культури читання дітей відбувається під час бібліотечно-бібліографічних занять, бесід, консультацій, в процесі яких надаються загальні знання про бібліотеку та книгу, виховується культура роботи з друкованими виданнями, вміння користуватись довідковою літературою, бібліографією, каталогами, картотеками.

Невід'ємною частиною задоволення потреб користувачів є довідково-бібліографічне обслуговування. Значна увага надається інформаційній культурі користувачів. З цією метою в книгозбірні організовуються бібліотечні уроки, дні нової книги.

Для старшокласників випущено бібліо-дайджест «Сотвори своє сонце» (до 100-річчя Марії Приймаченко), проведено бібліографічний огляд «Краса озер і пісня верховіть» (Віктор Лазарук).

Декілька учнів школи інформуються про нові надходження літератури з окремих тем. Наприклад, учню 9 класу Міфтахутдінову Владиславу регулярно надсилається інформація на тему «Історія».

Значну роль у задоволенні інформаційних потреб користувачів відіграють картотеки: краєзнавча та систематична статей. На основі періодичних видань, які підлягають списанню, створюються і постійно доповнюються тематичні папки вирізок. Для повноцінного інформаційно-бібліографічного обслуговування читачів ведеться картотека віршів та сценаріїв.Обслуговування населення

Одним з основних показників роботи бібліотеки є кількість обслужених користувачів. Послугами Дубівської бібліотеки-філії користується 530 читачів, з них: 230 – дітей, 68 – юнацтво. З 2007 року книгозбірню підключено до мережі Інтернет, що допомагає швидко і якісно надавати читачам потрібну інформацію.Враховуючи інтерес молоді до історичної тематики, особливо до вивчення історії України, завідувач бібліотеки приділяє велику увагу розкриттю бібліотечних фондів. Через розгорнуті книжково-ілюстративні виставки, тематичні полиці («Святиться твоє, Україно, ім 'я», «Рідну землю, де живем, Україною зовем», «Хай буде вільна Україна на всі віки, на всі часи») молодь і діти мають можливість прослідкувати історію України з найдавніших часів до сьогодні.

Також було проведено годину пам'яті «Крути – символ національної честі», захід, присвячений вшануванню пам'яті ліквідаторів Чорнобильської аварії «Чорнобиль – біль душі», в якому взяли участь учні 7-9 кл.

Одним із напрямів роботи бібліотеки з дітьми є популяризація національної літератури, духовних і культурних цінностей українського народу.

В бібліотеці була проведена година народознавства «В гостях у предків» з учнями 4 класів. Було здійснено подорож в минуле – давню українську хату, берегиню роду. Діти побачили макет української хати з рушниками, посудом, давніми речами, які люди використовували у повсякденному побуті.Платні послуги

З 2006 року в бібліотеці запроваджено надання платних послуг: запис читача до бібліотеки, нічний абонемент, продовження строку користування примірником. З року в рік надходження коштів від платних послуг збільшується: 2006 – 250 грн., 2007 – 284 грн., 2008 – 307 грн.


Співпраця з навчальними закладами та органами

місцевого самоврядування

Завідуюча бібліотекою бере активну участь у всіх сферах шкільного життя: фахово допомагає учням та педагогам підібрати потрібну літературу, демонструючи яскраву уяву, фантазію й тонкий естетичний смак, декорує зали для проведення загальношкільних, сільських та районних заходів, прикрашає свята своїми піснями і танцями.

Завідуюча бібліотекою і педагоги школи прагнуть розвивати пізнавальні інтереси учнів, виховувати гармонійно-розвинену та високо ерудовану особистість. Вже стало доброю традицією в перші березневі дні відзначати дату від дня народження Тараса Григоровича Шевченка під час проведення шкільного Шевченківського тижня.

Бібліотека бере участь у проведенні предметних тижнів у школі, в їх рамках проводяться огляди літератури.

Валентина Петрівна систематично інформує педагогів про нові документи в галузі освіти, матеріали на допомогу викладанню предметів, надає допомогу вчителям у підготовці та проведенні масових заходів із учнями.

Матеріали про співпрацю бібліотеки з школою висвітлюються на сторінках шкільної газети.Клуб за інтересами
Декілька років при бібліотеці працює клуб молодої сім'ї «Родинна веселка», засідання якого відбуваються у формі тематичних вечорів, дискусій, бесід за чашкою чаю про стосунки в сім'ї, навчання дітей, роль батьків у вихованні підростаючого покоління тощо.

Урочисто та водночас душевно пройшло засідання присвячене дню Матері у формі тематичного вечора «Цілую Ваші руки, мамо».


Статут клубу « Родинна веселка»

 1. Клуб за інтересами створений на базі Дубівської сільської
  бібліотеки.

 2. Членами клубу є молоді сім'ї.

 3. Засідання клубу проводиться один раз на квартал.

 4. Очолює роботу клубу керівник, який обраний на
  організаційному засіданні.

 5. Кожен член клубу зобов'язаний:
 • бути активним читачем бібліотеки;

 • приймати участь в засіданнях клубу;

 • добровільно виконувати доручення клубу;

 • брати участь у масових заходах.

Положення про роботу клубу за інтересами «Родинна веселка»
Клуб «Родинна веселка» – це молоді, сімейні пари, які є зразком побудови сімейних стосунків, а спілкування з ними сприяє формуванню у молоді бережливого ставлення до сім’ї .

Основні завдання клубу

Сприяти створенню в сім'ях всіх умов для духовного розвитку особистості, підтримувати на високому рівні внутрішньо-сімейне спілкування.

Проводити пропаганду здорового способу життя, моральних цінностей, духовного багатства.

Вивчати і поширювати історію, звичаї, традиції, побут українського народу.
Склад клубу

Членами клубу є молоді сім’ї. Членство клубу є добровільним. Прийом в члени клубу проводиться на загальних зборах.

Члени клубу зобов'язані:

- сприяти виконанню завдань, поставлених перед клубом;

- брати активну участь у засіданнях, у підготовці і проведенні масових заходів;

- виконувати вимоги його статуту та положення.

Член клубу має право: • бути обраним в раду клубу;

 • вносити конкретні пропозиції при плануванні роботи та на
  його засідання.

Органом колективного управління клубу є загальні збори учасників, на яких обирають керівника, а при необхідності раду, які і здійснюють практичне керівництво його діяльністю.

План

роботи клубу за інтересами «Родинна веселка» на 2009 рік

п/п


Дата проведення

Тема і зміст роботи

1.

Лютий

Організаційне засідання. Загальні відомості про роботу клубу, його завдання і особливості. Затвердження плану роботи.


2.

Травень

Родинне свято «Сімейні реліквії»


3.

Липень

Засідання за «круглим столом» «Правове виховання дітей у сім’ї. Виховання моральної свідомості та культури поведінки».


4.

Жовтень

Ділова гра «Уміння виховувати – це мистецтво»«Сотвори своє серце»
(Марія Приймаченко)
Бібліографічний дайджест

Якщо сісти в Києві на автобус, що їде в бік райцентру Іванків, то дорогою побачиш звичайнісіньке, нічим не примітне село Болотня. Тим часом Болотню знають не тільки в Україні, а й далеко за її межами. І уславилась вона тим, що в ній народилася і проживає все своє життя видатна народна художниця Марія Приймаченко.

Є художники, що тривалий час навчаються в спеціальних школах, інститутах, академіях. А є геніальні самоучки, що й дня не посидівши за партою, беруть до рук простенькі доморобні фарби та пензлики й за покликом власного серця творять чи то на полотні, чи то на папері, чи в кераміці справжні казкові дива. Такою була Марія Приймаченко.

Марія Приймаченко : альбом / авт.-упоряд. Н. Велігоцька. – К.: Мистецтво, 1994. – 132 с, іл..

Народилась Марія Приймаченко 1909 року в селі Болотня на Київщині. Її батько, Авксентій Григорович, був теслею-віртуозом, майстрував дворові огорожі у вигляді давньослов'янських стилізованих зображень. Мати, Параска Василівна, була визнаною майстринею вишивання. Сама Марія Авксентіївна також вбиралася у сорочки, вишиті власноручно.

Дитинство Марії Авксентіївни було затьмарене страшною недугою – поліомієлітом. Це зробило її не по-дитячому серйозною і спостережливою, загострило слух і зір. Природа наділила Марію Приймаченко красою, дала їй і біле личко, і чорні брови, і карі очі. Але ж красуня – і на милицях. Марія Авксентіївна гідно і мужньо пронесла всі життєві негаразди, пізнала щастя любові і щастя материнства – син Федір, народний художник, її учень і друг, завжди був з нею.

«Починалось все так, – згадує художниця. – Якось біля хати, над річкою, на заквітчаному лузі пасла я гусей. На піску малювала всякі квіти».

З часом творчість М. Приймаченко стає різноманітнішою – вона малює, вишиває, захоплюється. Її твори з незмінним успіхом експонуються на виставках у Парижі, Варшаві, Монреалі, Празі... А сама Марія Приймаченко живе у тихому поліському селі Болотня і вже невіддільна від нього.

Гоян Я. «Щоб люди жили, як квіти цвіли...» / Я. Гоян // Веселочка . – 2008. – №5-6. – С. 32 - 35.

Ця стаття – спогади Яреми Гояна про художницю і спогади самої М. Приймаченко. Деякі уривки зі спогадів художниці:

«Тутечки, де наше село Болотня, все був ліс, а дерева такі, що двоє людей не могли обійняти. А тут, де стоїть наша хата, розповідали, ріс дуб, що церковню збудували. Дід по мамі був лісником, тримав у пнях бджоли і добре знався на лікувальних травах. «Я змалку така була, ну я не знаю – усе б співала. Це гуси пасу маленькою, далеко від дому любила піти, щоб нікого близько не було. Річечку перейду, а там дерева такі густі та високі, а там уже й звір може напасти, а мені не страшно. Гуси пасу, на пісочку малюю і співаю на всю голову. А я вже не боюся, як співаю». «У мене в серці Бог, і треба щоб у всіх людей був Бог. Роби людям добро, щоб люди жили, як квіти цвіли. Оце і все моє слово на світі!».
Данченко О.С Мати й син / О.С. Данченко // Данченко О.С. Народні майстри / О.С. Данченко. – К., 1982. – С. 50 - 60.

Марія Авксентіївна нічого не малює просто так, заради гарної лінії, плями, квітки. В художниці, яка за своє життя намалювала безліч квітів, кожен букет – подарунок, присвята, побажання щастя людям.

Вона майже не користується взятими з народних розписів готовими елементами – квітками, пуп'янками чи листками, а виступає автором нових декоративних мотивів. Серед них чи не найцікавіші ті, де художниця переосмислює природні форми. Такі її улюблені соняшники, мальви, цвіт калини чи бузку, айстри.

Часто використовує Приймаченко у своїх творах популярний у народному мистецтві і дуже давній мотив попарних птахів, що можуть бути невеликими, сидіти десь на самому вершечку чи, навпаки, займати більшу частину площини аркуша. Ось, наприклад, аркуш з двома великими червоними птахами серед квітів; на ньому напис «Красні птиці стоять на границі, хоте приходиться горко, но стережуть зорко».

Для Приймаченко словесний і зоровий образотворчий ряд настільки тісно пов'язані, так взаємодіють, що іноді навіть важко визначити, а що ж у тому чи іншому випадку було першим і слово викликало художній образ, чи навпаки, слово його пояснило.

Марія Приймаченко // Українки в історії. – К., 2004. – С. 246 - 248.

Світ образів Марії Приймаченко – казковий, чарівний, фантастичний. В основі його лежать фольклорні легенди, народні казки й оповідання, враження від яких органічно переплетені з навколишньою дійсністю. В її творах фантастичне – життєве, а реальне – фантастичне. Усе так, як у казці: звірі, дерева, розмовляють, борються за добро й стверджують його, знищуючи зло. Свої думки художниця передає через персоніфіковані, небачені квіти. Птахів вона створює казковими істотами, часто квіткоподібними, з крилами-вишиванками, химерних форм, небачених обрисів. Проте завжди звірі й птахи в Марії Приймаченко добрі, симпатичні. Вражають і незвичні кольори, якими художниця зображує звірів, – то сині, то жовті, чи темнозелені. Колір у її роботах несе основне змістовне навантаження, через нього вона передає свої думки, настрій.

1991 року Марії Приймаченко не стало. Народна художниця все своє життя була класиком народного мистецтва. Її ім'я як «зірка першої величини» назване у «Всесвітній енциклопедії малярства».

Приймаченко Марія Овксентіївна // Провідники духовності в Україні. – К., 2003. – С.729 - 730.

Філатенко А. Барвистий світ фантазій Марії Приимаченко / А. Філатенко // Волинь. – 2001. – 30 жовт.

«Книга – мудрий, старий друг, книга

знає все навкруг»

(сценарій свята до Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги)

Читці:

1. Свято книжки зазвучало


Серед міста, як сигнал.

За годину місто стало

Як один читальний зал.


 1. Всі читають урочисто –
  І безвусі, й вусачі
  Скільки мешканців у місті
  Стільки в місті й читачів.

3. В кожнім домі, в кожній хаті –
У містах і на селі, –

Хто навчився вже читати,

Має книжку на столі.

4. Дружба з книгою – це свято,


Не було б його у нас,

Ми б не знали так багато

Про новий і давній час.


 1. Все ми в книзі знайдемо,
  Кращої не знаємо –
  Доброї і вірної
  Подруги малят!

 2. Книгу зрозумілую,
  Чесну, добру і сміливу,
  І дівчатка, й хлопчаки –
  Хочуть всі читати!

7. І найменшенька дитина,

Що не вміє ще читати,

Ледь колисочку покине –

Просить книжку показати.

8. Книги дружать з дітворою,


Полюби їх у житті,

І улюблені герої

Будуть друзями в путі.
9. Сторінки книжок завітних
Всіх нас доброго навчать –
Працювати і учитись,
І родину шанувать!

10. Книжки приємно прочитати,


А спробуй їх створити!

Тонке мистецтво – друкувати,

Якого треба вчити.

(Пісенька про книжку).

Вед. 1 В Україні щорічно в останній тиждень березня проходить Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги.

Вед. 2 Славні традиції проведення Тижня було започатковано ще в далекому 1944 році. У той непростий час, обпалений крилом війни, велика увага приділялася дитячій книзі, яка несла святе слово дітям – майбутнім творцям, винахідникам, вченим.

Вед. 1 Дорогі діти! Саме зараз у нас, в бібліотеці, проходить тиждень дитячої книги. Я вітаю вас всіх з цим чудовим святом!

Вед. 2 Сила книги безмежна. Без неї людина сліпа. Протягом усього життя ми звертаємось до книги. Вона відкриває нам небачені обрії, допомагає зрозуміти історію народу, розкрити таємниці природи, життя.
Вед. 1 Книга – мудрий друг, який не вміючи говорити, розказує про незвичайні пригоди і подорожі, про навколишній світ, про різні чудеса. Нерідко книга, прочитана вами в дитинстві, залишається в пам'яті на все життя.

Читець. Моя книжка

Ти можеш із другом своїм посваритись,

І, навіть, образившись, тиждень мовчать.

А книжка не сердиться, книжка не злиться,

Вона лиш добра тебе буде навчать.

І сонце ясніше засвітить для тебе,

І небо засяє таке голубе!

Тобі подружитись із книжкою треба –

І книжка ніколи, і книжка ніколи,

І книжка ніколи не зрадить тебе.Вед. 2 «Читання – ось найкраще навчання» – стверджує народна мудрість. Не погодитися з цими словами не можна. В цьому переконуєшся щоразу, коли мова заходить про роль книги в житті людини.

Вед. 1 Якщо хочеш поговорити з кимось – відкрий книгу.

Вед. 2 Якщо ти занудьгував – візьми книгу.

Вед. 1 Якщо хочеш одержати пораду – відшукай її в книзі.

Вед. 2 Якщо прагнеш знайти друга – подружись з книгою.

Вед. 1 Якщо мрієш стати справжньою людиною – читай книгу.

Вед. 2 Якщо хочеш відчути безмежні можливості людського розуму – працюй з книгою.

Вед. 1 Це цікаво знати: бібліотека в Стародавньому світі називалась красиво – «Аптека душі» або «Притулок мудрості».

Вед. 2 У минулому цінні книги зберігалися в монастирях, їх приковували довжелезними ланцюгами до столів та полиць.

Вед. 1 Найменшою книгою в світі є «Кобзар». Створена вона українським майстром Седристим. У книжці 12 сторінок і на кожній по 8 віршованих рядків. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна кінчиком загостреної волосини. Зшита книжка павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника.

Вед. 2 Найбільша книга вийшла у світ у 1832 році в Лондоні, її висота – 5,7м, а ширина – 2,7м. Розмір букв 15 см.

Вед. 1 Зараз, на прохання Червоної Шапочки, ми допоможемо повернути літературним героям їхні речі. Як ви пам'ятаєте, вона часто ходить до лісу провідати свого улюбленого друга вовка... а, хвору бабусю, вибачте, і носить їй в подарунок свіжоспеченого колобка і Колу... а правда, пиріжки. І в лісі вона знаходить всілякі речі. А от чиї вони, вона не знає, і тому повернути не може. От звернулась до нас за допомогою.

Вед. 2 А зараз ми з вами повернемо ці речі.

(Кошик із предметами. Діти відгадують.)

Бинт – («Лікар Айболить»)

Горошина – («Котигорошко»)

Яйце – («Курочка Ряба»)

Голка – («Кощій Безсмертний»)

Пір'я – («Кривенька Качечка»)

Черевичок – («Попелюшка»)

П'ять монет – («Буратіно»)

Рукавиця – («Рукавичка»)

Колосок – («Колосок»)

Пучок соломи – («Солом'яний бичок»)

Цибулина – («Цибуліно»)

Горщик із написом «Мед» – («Вінні-Пух»).
Вед. 1 Молодці! Бачу, любите читати казки.

(Інсценізація української народної казки «Ріпка»)

Вед. 2 Зараз ми з вами зіграємо у «Казкове ерудит-лото»

(В усній формі вибрати з трьох відповідей одну правильну)

1. Кіт з відомої казки, був взутий у:


А) кросівки фірми «Адідас»;

Б) валянки;

В) чоботи.
2. П'ятачок – це:
А) ім'я поросяти;
Б) п'ять копійок;

В) рука малої дитини.

3. Цінні яйця несли:
А) жар-птиця;

Б) Курочка Ряба;

В) Соловей-розбійник.

4. Котигорошко дружить з:

А) Крутивусом, Переверниколою, Верниборгом;

Б) трьома богатирями;

В) Крутивусом, Вернигорою, Вернидубом.

5. Гулівер – це:

А) літературний герой;

Б) цукерки (смачні);

В) прізвисько дуже високого хлопчика.
6. Грошове дерево вирощували:
А) Аліса в Задзеркаллі;

Б) Леонід Якубович на «Полі Чудес»;

В) Буратіно в Країні Дурнів.

7. Казка «Білосніжка і...»:


А) три поросятка;

Б) сім козенят;

В) сім гномів.
8. Крокодил Гена – це:
А) член партії Зелених;
Б) друг Чебурашки;

В) фанат групи «Скрябін».

9. На ядрі в розвідку літав:
А) капітан Врунгель;

Б) Змій Горинич;

В) Барон Мюнхаузен.

(Пісня)
Вед. 1 А зараз проведемо наступний конкурс, який називається «Казкові модельєри». (Запрошуються дві учасниці. На столі – речі. З них потрібно вибрати одяг певного літературного героя і одягнути учасника із залу. (Одяг Попелюшки і Котигорошка).)

Вед. 2 Книжка... для одних людей – скарб неоціненний, для других річ, як і тисячі речей повсякденного побуту, для третіх – данина моді, розкіш, додаток до хатнього інтер'єру. Є й такі, для яких книжка нічого не значить.

Вед. 1 Перед книгою віками схиляло в шанобі голову людство, вважало її своєю святинею. Перед нею сполоханою пташкою, в радісному горінні, тріпоче серце дитяче. Книга наш помічник, а для тих, хто вміє дружити з нею, – вірний друг.

(Пісня)
Вед. 2 Любі хлопчики й дівчатка! Закінчилося свято, але не закінчується зустріч з книгою. Ми багато говорили про неї, про вірну подругу.
Вед. 1 Вчіться, діти!

Мудра книжка

Скаже вам дуже багато

З того, що колись другими

І посіяно, й пожато.

Вед. 2 Я вам хочу побажати ,

Книг багато прочитати.

Книги навчать нас, любі діти,

Наш рідний край любити,

Рідну землю боронити,

Для свого народу жити.Вед. 1 Читайте, хай не буде жодного дня, коли б ви не прочитали хоч однієї сторінки з нової книги. Читайте і бережіть книги.
Каталог: tvorchi
tvorchi -> Творчість – це форма людської діяльності, яка ставить за мету пошук і практичне створення нового, оригінального
tvorchi -> "Життя прекрасне двома речами: можливістю вивчати математику й можливістю викладати її."
tvorchi -> Творчість педагога це необхідність чи данина моді методичний диспут-тренінг
tvorchi -> Комплексне дослідження впливу залізниці на екологічний стан міста помічна
tvorchi -> Творчий портрет дена брауна
tvorchi -> Кропіної Олени Станіславівни
tvorchi -> Педагогічна рада «Творчість класного керівника: шляхи звільнення від стереотипів І шаблонів»
tvorchi -> Тема Поетична творчість Т. Г. Шевченка 1843 – 1847 р р. Особливості

Скачати 171.69 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка