ТривожністьСкачати 144.69 Kb.
Дата конвертації09.09.2017
Розмір144.69 Kb.
#37640
Тривожність.

Тривозі, поряд зі злістю, не дуже-то пощастило в плані ставлення до неї людей. Тривога часто сприймається як щось, від чого потрібно позбавлятися якомога швидше. Потрібно «взяти себе в руки і заспокоїтися». Так ось, як раз «заспокоюватися» - то і не слід.Тривога тісно пов'язане з напругою, викликаним утримуванням енергії, спонуканням до діяльності. Побудьте пасивними перед лицем будь-яких турбуючих вас подій або кілька разів відкладіть важливі справи на потім. З кожним відкладанням справ «на потім» рівень тривоги підскакує іноді на порядок. Сидиш, займаєшся чимось стороннім, намагаєшся відволіктися від справи, яким зайнятися потрібно, але не хочеться - а сам рухаєшься на стільці, не знаходиш собі місця, відчуваєш напругу і наростаючу тривогу. Тревога, викликаннна ситуацією, не розряджається в дію, а продовжує накопичуватися. Тривога - прямий стимул нашому організму до дії перед обличчям можливих труднощів і небезпек, і якщо цей стимул ігнорувати або утримувати, то недалеко і до паніки. Чи помічали, скільки енергії у тривожних людей? Море. Але що вони з нею роблять, з цією енергією?

Найпопулярніший і найчастіше помилковий варіант реакції на тривогу - спроба контролю, а точніше - спроба знайти відчуття того, що ти керуєш ситуацією. Тривога адже і провокується невизначеністю і невідомістю. Чим сильніше тривога, тим сильніше прагнення контролювати, що доходить в патологічних випадках до параноїдального бажання передбачити і передбачити всі можливі загрози. Причому цей контроль часто пасивний - сам тревожащийся людина не робить нічого, але нескінченно попереджає інших про можливі небезпеки, дає поради і ображається, коли люди, доведені до сказу постійними нагадуваннями про небезпечному світі, починають огризатися. Величезна кількість сил витрачається на те, щоб утриматися від дії.

Активний контроль не краще, якщо ставиться завдання передбачити всі можливі загрози і протистояти їм. Тривожні батьки справляються з тривогою, обплутуючи дитину безліччю заборон і відкладаючи його дорослішання і самостійність на потім. Боїшся, що дитину на шляху до школи викраде педофіл / зіб'є машина / заблукає? Не відпускай дитини одного ні за що. Тривожить через те, що жвавий дитина забереться на дитячому майданчику на саму верхівку дитячої «лазалкі» і звалиться? Заборони йому туди забиратися.

При цьому можлива альтернатива, другий варіант реакції на тривогу - дія, спрямована на мінімізацію небезпеки або її наслідків. Підкреслимо - мінімізацію, а не повне запобігання (так як тут і криється пастка - гіперконтроль). Тоді замість того, щоб забороняти дитині лізти нагору, вчиш його лізти нагору, розвиваєш спритність. Вчиш не спілкуватися з чужими дорослими, які за своєю ініціативою раптом починають кликати кудись. Вчиш переходити через дорогу, допомагаєш запам'ятати дорогу. Енергія тривоги переходить у впевненість в тому, що все, що ти можеш зробити - зробив. Це теж свого роду контроль, але він реалізується через набуття нових сил і здібностей для того, щоб зустрітися з небезпекою, а не через спроби уникнути зустрічі з нею.

Ще тривога не любить конкретики. Зовсім. Так як прагнення максимально конкретизувати об'єкт тривоги призводить до появи конкретної мети, куди можна спрямувати енергію (і тривога здувається). Якщо немає цієї конкретної ситуації, то дія буде гарячковим, безглуздим і навіть провокує ще більший сплеск тривоги. Свого роду панічні метання з боку в бік.

Не трансформована, пригнічена тривога переходить зі свого конструктивно-природного стану в невротичну напругу, не даючи розслабитися, позбавляючи здатності отримувати від життя задоволення.

Однак зовсім усунути тривогу дією неможливо. У самій тканині нашого існування «прошита» невизначеність і непередбачуваність. Світ непередбачуваний, і ми нічого не можемо зробити з цим. З одного боку, ми повинні планувати свої дії, з іншого - завжди залишається розбіжність між цілями і результатами. Ми повинні прийняти цю розбіжність як факт, змиритися з нею, ми повинні прийняти цей ризик і погодитися з тим, що все, що ми плануємо, може виявитися недосяжним. Проте, це не означає, що треба перестати діяти, перестати жити. Варто згадати формулу Канта: роби що повинен, і будь що буде.
Що ж таке тривога?

Почуття тривоги виникає щоразу, коли під загрозою знаходиться щось значуще для для самої людини. У процесі розвитку особистості, цінністю або значущою річчю може стати все, що завгодно, вони будуть кілька разів за життя змінюватися і зазнавати модифікації. Цього не варто боятися, потрібно бути готовим до змін. Однак не всі можуть похвалитися гнучкістю натури. У цьому випадку особа буде чіплятися за застарілі цінності, і життєва ситуація буде все більше і більше розходитися з установками несвідомого. Такі процеси є деструктивними для психологічної рівноваги, тому що викликають потужні хвилі тривожності.

Саме по собі почуття тривоги є у всіх сенсах неприємним відчуттям. Воно може локалізуватися в грудній клітці або бути як би розлитим по всьому організму, може бути відчуттям «клубка в горлі» або бути присутнім в ознобі, проте варто пам'ятати, що це соматичні прояви психічного нездужання, і безпосередньо життю і здоров'ю вони не загрожують, хоч і можуть налякати неосвічену людину. Відчуваючи постійну тривогу людина часто скаржиться також на втому і відсутність моральних і фізичних сил. Все тому, що сили витрачаються на боротьбу з тривожністю, на її придушення і витіснення. Однак неможливо припинити турбуватися зусиллям волі, це найчастіше тільки посилює страх людини з приводу того, що він не в змозі впоратися зі своїми власними думками.

Виникає таке відчуття або спонтанно, або в зв'язку з якимись подіями або навіть в певний час дня. Пам'ятаючи про те, що у почуття тривоги завжди є психологічна причина, ми можемо за допомогою самонаблюдений встановити можливе джерело «незрозумілою» тривожності. Зі зміною життєвої ситуації йде і тривожність з приводу неї.

Більшість людей розглядають тривогу, як дуже неприємні емоції. Це через те, що вони часто пов'язані з «незручними» тілесними відчуттями, такими як прискорене серцебиття, м'язова напруга, пітливість, мечущиеся думки, задишка. Але, розглядати ії тільки з негативної точки зору не можна. Насправді вона служать дуже важливої ​​мети, і було б дуже важко обійтися в житті без цих емоцій.

Почуття тривоги і страх того, що існує якась небезпека, по суті, потрібні для того, щоб допомогти нам реагувати на цю небезпеку. Вони готують нас до того, щоб ми почали боротися з небезпекою. Така «сигналізація» існує у людей з незапам'ятних часів. Наші предки, ймовірно, не змогли б вижити і в результаті стати людської расою, якою ми стали сьогодні, якби не страх і тривога. Саме тому, що ця «система» працювала так довго, вона настільки розвинена. Вона виникає моментально і з мінімальними зусиллями з нашої сторони. Ми навіть не замислюємося — якщо ми виявляємо, що піддаємося загрозі, ця відповідь активується відразу, хочемо ми цього чи ні.Тривога, хвилювання і занепокоєння — це неприємне, гнітюче почуття побоювання, що виникає у відповідь на неясні або невідомі загрози. Наприклад, уявіть собі, що ви йдете по погано освітленій вулиці. Ви напевно будете почувати себе дуже незатишно. Це відчуття буде пов'язано з побоюванням, яке, в свою чергу, пов'язано з можливістю, що на вас може хто-небудь напасть, вискочивши з кущів або за рогу. В цьому випадку тривога не є результатом конкретної загрози. Скоріше, це походить від бачення нашим розумом можливу небезпеку, яка може привести до неприємної для нас ситуації. Іншими словами, тривога частіше за все буває безпредметна і грунтується тільки на наших припущеннях.

А боязнь, страх — це емоційна реакція на конкретну загрозу. Використовуючи сценарій, описаний вище, уявімо собі, що ви йдете по темній вулиці, хтось підходить до вас і, погрожуючи ножем, вимагає віддати сумку. Цілком природно, що ви відчуєте страх. Небезпека реальна, конкретна й існує прямо зараз, ставши справжнім і чітким об'єктом страху.


Як подолати свою тривогу?


У першу чергу, слід розуміти, що тривога вона буває різною. Вона може вам підказувати щось небезпечне і краще прийняти якісь заходи або хоча б звернути на це увагу. Думаю, усувати таку тривогу не варто, бо це ваш вірний союзник, такий собі сторожовий пес, який стереже вашу безпеку.

Але буває тривога, яка нам зовсім не потрібна і навіть заважає. Наприклад, коли ви на дискотеці вирішили підійти до незнайомого представника протилежної статі. У цьому випадку, насамперед потрібно зрозуміти, в чому причина цієї тривоги. А причини тут бувають дуже і дуже різноманітні. Невпевненість у собі через відсутність досвіду або навпаки, наявності досвіду, але вже негативного.

Часто самостійно, дуже важко виявити причину тривоги. Але, коли буде встановлена причина вашої тривоги, ви зможете прийняти ефективні та адекватні заходи для її усунення.

Зупинити тревогу буває складно, але, тим не менш, є багато способів зробити це. Ми покажемо декілька способів, які допоможуть вам впоратися з почуттям тривоги і страхом:

- Візьміть тайм-аут. Здається, що просто неможливо ясно міркувати, коли вас переповнює страх і тривога. Серце готове вистрибнути з грудей, долоні спітніли, паніка змушує думки бігати — все це результат впливу адреналіну. Тому перше, що ви повинні зробити — дати собі хвилину перепочинку, щоб заспокоїтися на фізичному рівні. Щоб відволікти себе від занепокоєння, погуляйте хвилин п'ятнадцять біля будинку, прийміть ванну або зробіть собі чашку чаю. Коли ви заспокоїтеся, вам буде набагато простіше вирішити, яким чином краще впоратися з ситуацією.

- Поверніться до реальності. Наші побоювання, як правило, набагато гірше, ніж реальність. Часто люди, які одного разу зазнали нападу, потім не можуть позбутися думки, що хтось збирається їх атакувати кожен раз, як вони йдуть по темній алеї. Але ймовірність того, що напад повториться, насправді дуже низька. Як говорили на війні, снаряд в одну вирву двічі не потрапляє!

- Не вимагайте від себе досконалості. Чорно-біле мислення, щось на кшталт «якщо я не найкраща в світі, то це крах всього мого життя», абсолютно нереалістичні і породжують масу приводів для тривоги і занепокоєння. Треба завжди пам'ятати, що в житті є місце поганим дням і невдачам, але це не повинно псувати інші, яскраві й прекрасні дні.

- Постарайтеся поліпшити якість свого життя. Хорошій сон, здорова їжа, часті прогулянки на свіжому повітрі і фізичні навантаження — кращі ліки для лікування занепокоєння. І вже у жодному разі не повторюйте помилку тих людей, які шукають заспокоєння в алкоголі або наркотиках. Даючи хвилинне відчуття задоволення, вони занурюють людину в ще більшу прірву нервозності, депресії і тривог.

- Заохочуйте себе кожен раз, коли вийде подолати почуття тривоги або страх. Закрепіте свій успіх, в нагороду доставивши собі задоволення: поніжтесь ванній при свічках, сходіть на масаж, купіть квиток на концерт, дозвольте собі з'їсти великий шматок шоколадного торта — та все що завгодно, аби ви могли відчути себе щасливим!

- Виходом із ситуації, що тривожної ситуації зміна життєвих пріоритетів тоді, коли саму життєву ситуацію не можна змінити. Все це робиться з метою узгодження наших потреб і наших можливостей, що завжди є основою психологічної рівноваги. Але тут слід діяти з обережністю, тому що є ризик почати знецінювати все, що недоступно в даний момент, але, наприклад, може стати доступним через деякий час або з додатком певних зусиль.- Доброю профілактикою (а іноді і безпосередньо лікуванням) виникнення почуття тривоги є постійна активна діяльність, яка приносить позитивні емоції і приносить задоволення. Це може бути спорт, заняття мистецтвом, активний відпочинок, винахідництво, участь у громадському житті, в загальному все те, що не дає сидіти на місці і нудьгувати, але допомагає в самореалізації. Важливий момент тут в тому, що ваша діяльність повинна бути максимально наближена до того, як ви собі уявляєте справжні цінності, на які не шкода витрачати час, які наповнюють життя сенсом. Саме ваше життя, а не чиюсь іншу, і саме тими цінностями, що змушують вас сяяти при одній лише думці про них. У кожної людини це щось унікальне. Але, на жаль, не всі дозволяють собі витрачати свій час на щось справді важливе і цінне для самого себе. А адже це потужний засіб проти тривожності.
Тривожність і тривога - не зовсім одне й те саме.

Тривогу і тривожність слід відрізняти. Тривога - конкретне емоційний стан: наприклад, коли людині загрожує небезпека (або може загрожувати), а тривожність - схильність психіки впадати в такі стани часто - навіть тоді, коли реальної небезпеки немає.

Простіше пояснити так. Людина дізнався про свій майбутній публічний виступ, і відчув тривогу - конкретна причина. Або: людина постійно боїться кудись спізнитися, проспати на роботу, чимось захворіти, переживає за рідних і близьких; весь час думає про те, як він виглядає; побоюється злодіїв і грабіжників і взагалі тривожиться за будь-яким, самим неймовірним приводом.

У першому випадку тривога йде, коли зникає причина, а в другому не допомагає майже нічого: можна нескінченно усувати причини, але людина зі схильністю до тривожності буде знаходити їх знову. Звичайно, сучасні ЗМІ чимало працюють над тим, щоб тривожних людей ставало все більше, але люди, схильні до тривоги, наче навмисне знаходять подробиці про всяких біди і катастрофи.

Тривога буває і безпідставною, коли людина відчуває внутрішню напругу, і йому здається, що повинно статися щось погане. При тривожності такий стан повторюється все частіше, а у деяких людей воно стає постійним. Без допомоги фахівців складно визначити, з чим це пов'язано: це може бути наслідком постійного стресу, але і стресові стани частіше виникають у людей, схильних тривожитися з приводу. Замкнуте коло.
Про види тривожності.

Тривожність - це одна з індивідуальних психологічних особливостей особистості, що виявляється підвищеною схильністю людини до занепокоєння, тривозі, страху, який часто не має під собою достатніх підстав. Стан тривожності може проявлятися у людей будь-якого віку, в тому числі і у маленьких дітей, проте, згідно зі статистикою, найчастіше від тривожного розладу страждають молоді жінки у віці двадцяти-тридцяти років. І хоча час від часу, перебуваючи в певних ситуаціях, кожна людина може відчувати тривогу, про тривожний розлад буде йти мова, коли це почуття стає занадто сильним і неконтрольованим, що позбавляє людину можливості вести нормальне життя і займатися звичною діяльністю. Надмірно гостре почуття тривоги змушує людину турбуватися практично постійно, а також випробовувати різні психологічні і фізичні симптоми.

Точні причини, що сприяють розвитку підвищеної тривоги науці невідоми. У одних людей стан тривожності з'являється без видимих ​​причин, у інших - стає наслідком пережитої психологічної травми. Вважається, що певну роль тут може зіграти і генетичний фактор.

Якщо взяти до уваги психологічну теорію про причини виникнення тривожного розладу, то почуття тривоги, а також фобії спочатку можуть виникати як умовно-рефлекторної реакції на будь-які дратівливі стимули. Надалі аналогічна реакція починає виникати і при відсутності такого стимулу.

Біологічна теорія говорить про те, що тривога є наслідком якихось біологічних аномалій, наприклад, при підвищеному рівні продукування нейромедіаторів - провідників нервових імпульсів в головному мозку. Також підвищена тривожність може стати наслідком недостатньої фізичної активності та нераціонального харчування. Відомо, що для підтримки фізичного і психічного здоров'я необхідний правильний режим, вітаміни і мікроелементи, а також регулярна фізична активність. Їх відсутність негативно впливає на весь людський організм і може стати причиною тривожного розладу.

У деяких людей стан тривожності може бути пов'язаний з новим, незнайомим навколишнім середовищем, що здається небезпечним, власним життєвим досвідом, в якому мали місце неприємні події і психологічні травми, а також особливостями характеру.

Крім того, психічний стан, як тривога, може супроводжувати багато соматичних захворювань. Перш за все, сюди можна віднести будь-які ендокринні порушення, в тому числі і гормональний збій у жінок при клімаксі. Раптове відчуття тривоги іноді стає провісником інфаркту.Існує кілька видів тривожності, найбільш вивченими і найчастіше зустрічаються з них:

п/п

Вид

Характеристика

1

Соціальна тривожність

Людина відчуває дискомфорт, перебуваючи серед великого скупчення людей, наприклад, в школі, на роботі і т. п. Внаслідок цього люди свідомо намагаються уникати деяких видів діяльності: чи не знайомляться з людьми, відмовляються від публічних заходів

2

Публічна тривожність

При такому розладі почуття тривоги гостро проявляється на будь-яких масових заходах. Це можуть бути іспити, публічні конференції і т. п. В основі цієї тривоги лежить невпевненість людини в тому, що він зможе впоратися з поставленим завданням, страх опинитися в незручній ситуації. При цьому, увага концентрується не на основній задачі, а на можливі неприємності, які, ймовірно, могли б статися

3

Тривога, що з'являється при необхідності зробити певний вибір

Коли потрібно прийняти певне рішення тривога може полягати в невпевненості в правильності вибору, страху перед відповідальністю, а також відчутті власної безпорадності

4

Посттравматична тривожність

Дуже часто стан постійної тривоги з'являється після пережитої психологічної травми. Людина відчуває безпричинне занепокоєння, очікує небезпеку, прокидається серед ночі з криком, не розуміючи причин власних страхів

5

Екзистенціальна тривога

По суті, це усвідомлення людиною того факту, що колись він може померти. Така тривога має три основних прояви: страх перед смертю, страх осуду і невідповідності очікуванням інших людей, а також страх того, що життя проходить даремно

6

Розділений тривожний розлад

При цьому порушенні людина відчуває гострий приступ тривоги і паніки, якщо виявляється поза будь-якого місця або відокремленим від конкретної людини

7

Обсесивно-компульсивний розлад

Ірраціональні, нав'язливі тривожні думки можна назвати головним і основним симптомом цього тривожного розладу, при цьому хворий завжди усвідомлює хворобливість свого стану, але не може самостійно позбутися від своїх повторюваних тривог і ідей


Причини тривожності. Як позбутися від тривожності.

Якщо тривожність заважає жити, від неї треба позбавлятися. Найбільш частими причинами психологи вважають: спадковість, проблеми зі здоров'ям, схильність до негативізму, негативний життєвий досвід і різні психологічні комплекси - наприклад, сильну залежність від думки оточуючих.

У випадку з генетикою все складно, але не безнадійно. З генетичним кодом можна «домовитися»: адже тривожність проявляється, коли в мозку відбуваються певні біохімічні реакції, а біохімія може змінюватися. Постійна робота над собою допоможе впоратися з проблемою тривожності: головне - не відступати, але ця тема занадто обширна - є багато різних методів та інструментів.

Зі здоров'ям все простіше, хоча і тут доведеться потрудитися. Більшість хронічних захворювань викликані неправильним способом життя; стресами, які ми дозволяємо собі відчувати; поганим харчуванням і недостатньою фізичною активностю. Прості способи - дотримання режиму праці та відпочинку, регулярні прогулянки на свіжому повітрі, спілкування з друзями (не в сенсі застільних посиденьок), заняття спортом або танці - все це допоможе істотно поліпшити здоров'я і позбутися від тривожності. Особливо важливий повноцінний сон: не дивно, якщо у людини, який систематично недосипає, часто виникають напади тривоги. Більшості людей потрібно спати 7-8 годин, але деяким цього не вистачає - в цьому сенсі не варто намагатися «бути як всі».Схильність до негативізму, негативний досвід і комплекси тісно пов'язані. Найгірші очікування і «чорні» думки проектуються на всі сфери нашого життя: коли людина налаштована на найгірше, він його і отримує. Варто частіше згадувати про свої кращі якості і активи - про те хороше, що ми маємо, а не зосереджуватися на проблемах і недоліках - вони є у всіх людей. А ось про невдачі пам'ятати не варто: з них треба виносити корисний досвід, і не більше того - якщо у вас щось не вийшло 1-2 рази, це не означає, що так буде завжди. Завжди потрібно вірити тільки в хороше і добре не змусить себе довго чекати.

Потенціал тривожності відмінно усувається в дії: можна займатися будь-якою справою - навіть прибиранням, щоб знизити почуття тривоги і зменшити занепокоєння. Думати при цьому варто саме про те, чим ви займаєтеся, і намагатися зробити все «в найкращому вигляді» - тобто, перебувати «тут і зараз». Якщо ви перестанете турбуватися про майбутнє, неприємні ситуації «розвіються» - адже вони створюються нашими думками і очікуваннями.


Тривогу і тривожність слід відрізняти. Тривога - конкретне емоційний стан: наприклад, коли людині загрожує небезпека (або може загрожувати), а тривожність - схильність психіки впадати в такі стани часто - навіть тоді, коли реальної небезпеки немає.

Почуття тривоги виникає щоразу, коли під загрозою знаходиться щось значуще для несвідомого і для самої людини. Зі зміною життєвої ситуації йде і тривожність з приводу неї.

Тривожність - це одна з індивідуальних психологічних особливостей особистості, що виявляється підвищеною схильністю людини до занепокоєння, тривозі, страху, який часто не має під собою достатніх підстав. Стан тривожності може проявлятися у людей будь-якого віку, в тому числі і у маленьких дітей, проте, згідно зі статистикою, найчастіше від тривожного розладу страждають молоді жінки у віці двадцяти-тридцяти років.

Почуття тривоги и страх того, что існує якась небезпека, як и всі тілесні відчуття, які вінікають разом зі страхом, по суті, потрібні для того, щоб помочь нам реагуваті на цю небезпеку.У першу чергу, слід розуміті, что тривога вона буває різною. Вона может нам підказуваті про щось небезпечне и побуждае прийняти якісь заходи або хоча б звернути на це увагу. Але буває тривога, яка нам зовсім не потрібна и даже заважає.

Тривога, тривожність, страх, нейромедіатори, адаптатівний і генералізований тривожний розлад, обсессивно-компульсивний розлад.
Каталог: library -> wp-content -> uploads -> 2016
library -> Методичні вказівки до вивчення курсів 2954 «Основи психології»
library -> Бюлетень нових надходжень літератури
library -> Учебно-методический комплекс дисциплины Культурология Для студентов факультета журналистики и лингвистического факультета
library -> Учебное пособие для студентов факультета журналистики по специальности «Журналистика и средства массовой коммуникации»
library -> 6. Генеза та еволюція поняття «геополітика»
library -> Методичні рекомендації щодо реалізації обласної науково методичної проблеми «Соціалізація дітей та учнівської молоді в сучасному освітньому просторі»
library -> Учебно-методический комплекс дисциплины основы журналистики для студентов факультета журналистики
library -> Учебное пособие по курсу «Основы журналистики»
library -> Программа курса эффективность рекламы
2016 -> Рубрика «Терміни та поняття»

Скачати 144.69 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка