Тренінгове заняття «Стать та статеві стосунки»Скачати 125.24 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір125.24 Kb.
Тренінгове заняття

«Стать та статеві стосунки»

Для ліцеїстів ІІІ-ІV курсів
Юлія Ломака,

вихователь
Мета: підвищити рівень знань підлітків про особливості статі, статеві стосунки, сформувати у підлітків коректне ставлення до цих питань під час спілкування з однолітками на означені теми.

Поняття для засвоєння підлітками: дружба, кохання, стать, статеві стосунки, фізичні наслідки статевих стосунків.
Хід заняття
- Доброго дня! Сьогодні тема нашого заняття «Стать та статеві стосунки», ми з вами будемо розмовляти про такі поняття як дружба, закоханість, кохання. Поговоримо про стать, статеві стосунки, якого обранця в житті слід обрати для себе, фізичні наслідки статевого життя до шлюбу.

І звичайно розпочинаємо з правил, яких ми повинні дотримуватись в ході нашої роботи.ПРАВИЛА

Очікування (у формі мішку чи м’ясорубки)

    1. Гра-розминка «Побажання»

Мета: сформувати емоційно сприятливий клімат у групі.

Хід гри.

Тренер пропонує учасникам послідовно, один за одним, обмінятися побажаннями. Наприклад, один учасник каже, звертаючись до іншого: «Я бажаю тобі, щоб усі твої мрії здійснилися» і т. д.

Якщо хтось із них не може відразу включитись у гру, слід дати йому час поміркувати, натомість передати слово наступному учасникові, а потім надати можливість висловитися попередньому гравцю.


    1. Вправа «Незакінчені речення»

Мета: актуалізувати уявлення учасників про дружбу та кохання, підготувати їх до інформаційного повідомлення «Дружба і кохання в нашому житті».

Хід вправи.

- Я кожному з вас роздаю по аркушу паперу, на яких розпочато фрази: «Дружба-це……»; «Кохання-це…».Я пропоную вам дописати ці фрази.

Після того, як усі закінчать дописувати, розпочинається послідовне зачитування написаного. Спочатку зачитуються фрази про дружбу, потім-про кохання. Бажано, щоб основні думки учасників(окремо про дружбу й окремо про кохання) записувались на великому аркуші паперу або на дошці.

Запитання для обговорення:

- Що спільного в поняттях «дружба» і «кохання»?

- Чим вони відрізняються?

І в ході нашої роботи ми з вами помітили, що кожна людина вкладає свій зміст у поняття «дружба» і «кохання».


    1. Інформаційне повідомлення

«Дружба і кохання в нашому житті

Усе життя людей побудоване на взаємовідносинах. Стосунки між жінками і чоловіками - найскладніші в людській природі. За своїм змістом вони можуть бути різними (наприклад, ділові, дружні, статеві) і проявля­ються у таких формах як дружба, закоханість, кохання. Ці поняття - досить близькі, але кожне з них має свої особливості. Тож спробуємо це з'ясувати.

Із розвитком особистості стрімко збагачується внутрішній світ

людини, виникає бажання поділитися з кимось своїми відкриттями, думками, сумнівами, відчути спорідненість душ. Взаємопроникнення у внутрішній світ одне одного дозволяє розкрити та вдосконалити себе. Глибина таких стосунків і визначає вічні поняття: кохання, закоханість, дружба.

Багатовікові спроби дати вичерпне визначення, що ж таке кохання, тривають і досі, але чіткого формулювання так і немає. Найчастіше кожен сам визначає це для себе. У загальну картину кохання, глибокого інтимного почуття, спрямованого на конкретну людину, вплітають­ся еротичні та сексуальні мотиви. Кохання передбачає наявність лише одного обранця та гармонійне злиття трьох потягів — душі, розуму й тіла. Але буває й так, що одна людина викликає в тебе лише статевий потяг, а інша - прагнення до духовної близькості.

Окрім кохання, існує таке явище як закоханість. Дехто вважає закоханість неглибоким, короткочасним по­чуттям, що не завжди справедливо. Адже закоханість - це перший крок до кохання. Інша річ, чи будуть за першим наступні кроки і чи переросте закоханість у кохання. Але спочатку відрізнити закоханість від кохання немож­ливо. Найоб'єктивніший суддя у цьому випадку - час: закоханість або минає, або переростає у кохання. Так са­мо й дружба: починається з симпатії й лише потім, з роз­витком стосунків, перевіряється на міцність і стверд­жується, власне, як дружба.

У коханні одним з вирішальних моментів є освідчен­ня коханій (коханому) у своїх почуттях. Зробити цей крок, який веде чи до винагороди у вигляді взаємності, чи до краху всіх сподівань, не так просто. Іноді страх не знайти розуміння, отримати відмову та приректи кохан­ня на вмирання спонукає приховувати свої почуття або виявляти їх несміливо й не завжди відверто. Але і в разі відмови не слід впадати у відчай: може бути, що ваші по­чуття видались коханій людині не зовсім серйозними чи у сказаних словах вона відчула вимогу або докір. А може, людина просто вас не зрозуміла, бо на той момент думала про свої проблеми чи була не в гуморі.

Якщо виникла ситуація, коли важко пережити невда­чу і знайти правильне рішення, слід поговорити із близь­кими людьми, які все зрозуміють і допоможуть, або зі спеціалістом-психологом, який теж зможе допомогти.

Варто пам'ятати, що кохання, хай і нерозділене, - це вже щастя. Адже кохання вважається вищим ступенем людських стосунків і дається воно не просто так і не кожному. Це-своєрідний іспит. І чи зуміє людина скласти його з честю, залежить тільки від неї. А ще-це щоденна робота, і чим більше людина віддає, тим більше отримує.

Формула кохання проста: мені добре тому, що радісно тобі.

- Пропоную вам передивиться як висловлювались видатні люди про поняття «дружба» і «кохання».

А зараз ми з вами поговоримо про речі, яких слід уникати, аби вони не зруйнували ваші мрії. Більшість молодих людей мріє про те, що одного дня вони зустрінуть прекрасну людину протилежної статі, закохаються, одружаться і щасливо проживуть разом усе життя. Навіть якщо це не головна ваша мрія на сьогодні, скоріше за все, вона стане такою лише через кілька років.2.1. Опис ідеального обранця

І зараз таке завдання. Кожен з вас повинен подумати про те, якими якостями повинен володіти ваш ідеальний обранець. Найзагальніші я написала на ватмані(прикріплений до дошки), а потім ми разом поговоримо про особливості.

- Тепер давайте разом доповнимо кожну якість. Наприклад, якщо ви запропонуєте почуття гумору або привабливість, я запишу це до пункту «особистість».

Якщо учні повільно пропонують свої варіанти, я додаю деякі, наприклад:

1.сім’я (ставлення до сім’ї);

2.соціальні навички( добре ставиться до інших, поважає старших, не вживає наркотиків, не напивається).

3.трудова етика(людина працює, ходить на роботу кожний день).

Уважно розгляньте ці характеристики. Тепер поряд запишіть риси характеру, які ви повинні розвинути у собі, щоб привернути увагу людини про яку ви мрієте.Наприклад: якщо ви написали, що привітність є для вас важливою, то вам теж слід бути привітним. Якщо ви хочете, щоб ваш обранець поважав своїх батьків, то вам теж потрібно це робити. Якщо ви думаєте про стосунки з тим, хто не зловживає алкоголем, то і ви повинні це робити. Інакше, чим ви сподобаєтесь вашому обранцю?

Я сподіваюсь у вас залишаться спогади про сьогоднішнє заняття і ваші рішення. Перевірена роками мудріть, та й сучасні дослідження, підтверджують, що людям, які знайшли супутника життя зі схожими цілями, мріями, цінностями і переконаннями, легше зберегти шлюб, жити в злагоді й не сперечатися.2.2. Фізичні наслідки статевого життя

Слово вихователя: Ми живемо в суспільстві, де існує багато неправильних уявлень, зокрема те, що секс до шлюбу є природним і необхідним. Твердження про те, що кожен бажає вести статеве життя до шлюбу, є помилковим.

Багато молодих людей думають, що секс до шлюбу допоможе їм одружитися або доведе справжність їхнього кохання. Насправді усе зовсім навпаки.

Існує ризик негативних фізичних наслідків статевого життя до шлюбу: СНІД/ВІЛ, венеричні захворювання, вагітність і часто бідність.

І також я хочу звернути вашу увагу на національні цінності українців, на те, що з давніх-давен в українській культурі виховувалися і цінувалися такі риси, як вірність, цнотливість тощо.

-Наступне, про що ми будемо з вами вести розмову що ж таке ідеальний партнер та про фізичні наслідки статевого життя до шлюбу.

- Речі не завжди є такими, якими вони видаються. Зараз я вам це продемонструю. Прошу вашої уваги.Експеримент

- Ви бачите стакан переповнений водою. Так? Спробуйте здогадатись, скільки гвіздків я зможу покласти в склянку, перед тим , як звідти почне виливатися вода?(Починаю обережно опускати по одному гвіздку в воду, коли 6 гвіздків будуть всередині, а вода не виллється зовсім, я достаю ще 6 і знову прошу передбачити результат. Після того, як і ці гвіздки потраплять у склянку і при цьому вода не розіллється, достаю ще 20 гачків та опускаю у склянку, і знову намагаюся не розлити ні каплі води.)

А тепер скажіть мені, скільки з вас думали, що мені вдасться опустити в склянку так багато гвіздків, як я опустила, і при цьому не розлити воду?

- Тепер ви напевно погодитесь зі мною, що речі не завжди є такими, як здаються? Те, що ви відчуваєте або вважаєте, не обов’язково є таким самим у реальному житті.

Лекція

Коли ми говоримо про секс, то усе може бути не таким, як нам здається. Те, що сприймається очевидним під час перегляду телевізора, читання журналу(включаючи рекламу), навіть слухання розповідей деяких ваших старших друзів про те, що заняття сексом приносить задоволення - це не правда!

Іноді очевидна відповідь, реакція, до якої ви звикли і над якою не задумувалися, не є правильною. Існує багато речей, пов’язаних зі статевими стосунками, які в реальному світі зовсім не такі, якими видаються. Так як і під час експерименту з гвіздками, є багато такого, що стає відомими лише в процесі життя.

І твердження про те, що єдиним наслідком сексуального зв’язку є задоволення, ігнорує цілий ряд серйозних проблем. Давайте поговоримо про деякі з цих небезпек.


1. ПЕРШОЮ Є ВЕНЕРИЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

- Ви знаєте, що таке венеричні захворювання? Ви можете їх назвати?(Відповіді дітей).

- Існує дуже багато венеричних захворювань, але найнебезпечнішими є ВІЛ/СНІД, виразки і герпес на гені таліях, гонорея.

- Якщо їх не лікувати, то ці хвороби можуть призвести до серйозних проблем зі здоров’ям, включаючи проблеми з серцем, очима, пошкодженням мозку і сліпотою. Деякі венеричні хвороби, якщо їх не лікувати, можуть призвести до смерті.

- У вас може скластися враження, що я вас залякую. Проте я зовсім цього не хочу. Я даю вам правдиву інформацію для того, щоб ви, в свою чергу, могли прийняти обдумане і виважене рішення. Шкода, але багато молодих людей в світі та в нашій країні не знали про такі небезпеки, або у свій час не сприйняли їх серйозно. Тому зараз багато з них страждають від жахливих наслідків.

- Але молода людина, яка хоче досягнути успіху, повинна бути достатньо розумною, щоб не ризикувати своїм майбутнім.

- Отже, як уникнути венеричних захворювань? Відповідь проста-зачекайте зі статевими стосунками до шлюбу і одружіться з тим, хто теж чекав. Деякі люди стверджують, що секс допомагає переконатися, чи підходите ви один одному, і що це найкращий шлях до вдалого шлюбу.

- Насправді усе геть навпаки! Венеричні хвороби призводять до наслідків, які змінюють життя назавжди. Статеве життя до шлюбу завжди ризиковане.


2. Другою небезпекою є ВІЛ/СНІД(особливий вид венеричних захворювань)

- Ви знаєте, що означають літери ВІЛ і СНІД? Що ви знаєте про ВІЛ і СНІД?


Відповіді ліцеїстів


  • ВІЛ означає «вірус імунодефіциту людини».

  • СНІД означає «синдром набутого імунодефіциту».

- Вірус Сніду в основному передається двома шляхами:

1. Через виділення під час статевого акту.

2. Через використання наркоманами нестерильних голок.

- Вірус повільно руйнує імунну систему, і організмові уже важче залишатися здоровим. На останній стадії, що називається СНІД, організм уже настільки слабкий, що не може захищатися від хвороб.

- Однією з причин, чому ВІЛ/СНІД так швидко поширився по всьому світові, є те, що будучи зараженою, людина може багато років про це не здогадуватись, і передавати вірус іншим, які теж можуть не почуватися хворими. Ось чому так важливо усвідомлювати, що СНІД- це хитра і підступна хвороба.

- На даний момент ліків від ВІЛ/СНІД не існує. Це смертельна хвороба, яка непомітно поширюється і передається в основному людьми, які не обмежуються статевими стосунками з одним партнером, своїм чоловіком або дружиною. Крім того, твердження про те, що ген, який захищає організм від ВІЛ/СНІД,- це абсолютний міф. Презервативи як засоби захисту від Сніду і небажаної вагітності не завжди надійні, до того ж, люди схильні не використовувати їх, якщо не бачать у себе симптомів захворювання.

- Як же уникнути ВІЛ/СНІДУ? Найкращий спосіб, як і у випадку з іншими венеричними захворюваннями ,- зачекати зі статевим життям до шлюбу, і одружитися з тим, хто теж чекав.

3. НЕБАЖАНА ВАГІТНІСТЬ

- Вагітність - це ще один несподіваний наслідок статевого життя до шлюбу.

Вагітність зазвичай приносить величезну радість одруженій парі, але усе зовсім не так у випадках, коли пара не перебуває у шлюбі.

Вагітність поза шлюбом часто змушує робити болісний вибір-йти на аборт чи ні. Більшість релігій, включаючи християнство, вважають аборт одним із видів убивства. Коли дівчина й приймає рішення залишити дитину, то перед нею пізніше знову постає вибір-відмовитися від материнських прав на дитину, чи виховувати самотужки.

- Багато дівчат у такій ситуації сподіваються, що батько дитини одружиться з ними, і «проблема» розв’яжеться. Але ймовірність того, що він одружиться дуже низька. А ще нижчою є ймовірність того, що шлюб, причиною якого стала вагітність протримається довше, ніж декілька років. Статистика багатьох країн підтверджує такі результати.

- Іншими словами, життя може стати дуже складним, якщо почати вести статеве життя до шлюбу. Найкращий спосіб уникнути усіх цих хвороб і проблем, які викликає статеве життя до шлюбу, - це утриматися від дошлюбних статевих стосунків.

- Дехто пропонує використовувати презервативи та інші контрацепції як захист від небажаної вагітності. Але всі методи контрацепції(окрім утримання) лише знижують шанси завагітніти. Вони не виключають ії. І жоден засіб не гарантує захисту від венеричних хвороб.

Висновок

Подібно до того, як реклама тютюну й алкоголю по телевізору не розповідає нам про проблеми зі здоров’ям, які викликає ця продукція(бо її ніхто не купував би), так і книжки та фільми про статеве життя до шлюбу рідко розповідають про його негативні наслідки(венеричні хвороби, СНІД).

Книжки і фільми часто зображують секс до шлюбу, як щось веселе, цікаве, романтичне і прекрасне. Але, на жаль, це лише одна сторона медалі. Люди можуть повірити, що ніяких негативних наслідків не існує. Якщо ми безвідповідально будемо ставитись до власного життя, то потім дуже шкодуватимемо. І навпаки, якщо ми будемо достатньо розуміти, то захистимо себе від небезпек, пов’язаних із статевим життям до шлюбу.
ДІАГРАМА ЙМОВІРНОСТІ

- Ми говорили про такі небезпеки статевого життя до шлюбу, як венеричні захворювання, ВІЛ/СНІД і вагітність. Ризик одержати один або декілька таких наслідків є надто високим, щоб нам гратися власним життям. Виникають також емоційні наслідки, пов’язані з веденням статевого життя до шлюбу.

- Зараз я хочу вам показати декілька шляхів ризику. Венеричні хвороби, включаючи ВІЛ/СНІД, виникають від нерозбірливості. Сексуальна поведінка, при якій людина має більше, ніж одного партнера, - нерозбірлива.

Малюю 30 кіл у шість рядків

Кожен з цих кіл демонструє молоду людину, яка знаходиться серед великої групи друзів від 15 до 18 років. Один із цих молодих людей заразився венеричною хворобою, але ще не знає про це. Пам’ятайте, що ця людина заразилася цією венеричною хворобою статевим шляхом.(на одному колі ставлю х).

Протягом шести місяців інфікована венеричною хворобою людина заразила статевим шляхом ще двох членів цієї групи.(ставлю х ще у двох будь-яких колах).

Ще через 6 місяців ці люди заразили ще 4-х членів групи через статевий зв’язок з ними.(Ставлю х ще у двох колах. Вже має бути 7). Як ви бачите, лише за рік одна людина заразила майже чверть групи, проте жоден з них ще не знає про хворобу.

(ставлю х ще на 8 колах).Ще за рік люди заразили ще вісьмох людей з групи. Через два роки з часу зараження першої людини було інфіковано половину групи. Але симптоми з’явилися поки що тільки в першої людини. Отже, лише перша людина пішла до лікаря, і їй поставили діагноз венерична хвороба. Жоден із 14-ти не знає, що він інфікований.

ПАМ*ЯТАЙТЕ, що венеричні хвороби - це хвороби нерозбірливості. Немає таємниці в тому, як поширюються венеричні хвороби; таємницею є те, як люди можуть бути такими нерозбірливими. І тільки ви можете прийняти рішення уникати нерозбірливості у стосунках.

(Малюнок, на ньому 60 кіл) - А це приклад людей, які не вступали у нерозбірливі сексуальні стосунки. Як багато з них заразяться венеричною хворобою протягом перших шести місяців?(жоден).

-А скільки протягом наступних шести місяців? (жоден).

- А скільки наступного місяця?(жоден).

- До якої групи хотіли б ви належати, якщо взяти до уваги ризик захворювання на венеричні хвороби?«Мозковий штурм» Кілька правил щодо статевих стосунків

1. Кохання це не обов’язково статеві стосунки.

2. Якщо сексуальні стосунки, то з презервативом.

3. Якщо сексуальні стосунки, то з коханою людиною.

4. Якщо сексуальні стосунки, то у достатніх санітарно-гігієнічних умовах.

5. Якщо статеві стосунки, то наявність інформації про СНІД та венеричні хвороби.Підсумки

Тепер ви можете зрозуміти, чому венеричні хвороби є серйозною проблемою здоров’я. Багато венеричних хвороб викликають сильний біль. Навіть простіші захворювання можуть призвести до великих фізичних та емоційних страждань. ВІЛ/СНІД може спричинити смерть через декілька років хвороби.

- Ви можете проігнорувати усе і сказати: «ЗІ мною цього не станеться?». На жаль, таке ставлення значно збільшує ризик виникнення венеричного захворювання.

- Ось останнє запитання: Чи шлюб гарантує захист від венеричних хвороб і небажаної вагітності?(Звичайно, ні.)Тоді яка різниця?Вагітність безпечніша. Зазвичай батьки раді вагітності й дитині, тому вони більше дбають про здоров’я матері.

Нижча ймовірність венеричних захворювань.

Звичайно, хворі венеричними хворобами теж одружуються і заражають свого партнера. І не всі одружені дотримуються вірності чоловікові чи дружині. Але венеричні хвороби, включаючи ВІЛ/СНІД є хворобами нерозбірливості. Гарний шлюб суттєво знижує ризик виникнення венеричних захворювань, а шлюб двох вірних людей, які не мали сексуальних зв’язків до одруження, є найкращою гарантією не захворіти на венеричні хвороби.


Висновок.

- Якщо у вас досі не було сексуальних зв’язків, то наймудріше рішення, яке ви можете прийняти, - це залишатися незайманим до одруження.- Якщо у вас були сексуальні зв’язки, то найкраще рішення припинити їх. Ви не повинні більше ставити під загрозу ані своє здоров’я, ані здоров’я своїх друзів.

Підсумок заняття.

І ще мені хочеться додати, що кожен з вас є відповідальним як за себе, так і близьку вам людину.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка