Тетяна Заяць, методист науково-методичноого відділуСкачати 462.17 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації11.04.2016
Розмір462.17 Kb.
#651
  1   2   3

Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка

(Методичні рекомендації)

Чернівці

2013

Підготувала:

Тетяна Заяць, методист науково-методичноого відділуРедактор:
Іванна Рудько, завідувач редакційно-видавничого відділу
Комп’ютерний набір:

Олена Блошко, провідний бібліотекар редакційно-видавничого відділуВідповідальна за випуск:
Марія Довгань, заступник директора з наукової роботи

Бібліотека об’єднує молодь: форми і методи обслуговування молоді : методичні рекомендації. – Чернівці : ЧОУНБ ім. М. Івасюка, 2013. – 28 с.

Хоча світ в цілому рухається вперед,
молодь кожного разу повинна починати спочатку.

                                    
Й. В. Гете
Обслуговування молоді в бібліотеках Чернівецької області завжди було важливою складовою загальної бібліотечної діяльності, а надання сучасних інформаційних послуг юнацькій аудиторії – визначальним фактором формування іміджу бібліотечної установи.

За даними статистики вікова категорія 15-21 рік (юнацтво) складає по Чернівецькій області 120,4 тис. (13,3 %). Мережа бібліотек, які обслуговують юнацтво, нараховує 389 закладів. Щорічно до бібліотек звертається більше 66 тис. (21,3 %) користувачів юнацького віку, їм видається до 1220 тис. одиниць друкованої продукції, відвідування складає біля 500 тис.

На жаль, повільно відтворюється мережа структур обслуговування юнацтва: крім юнацького філіалу ЧОУНБ ім. М. Івасюка, створено 5 абонементів та 2 кафедри у центральних районних бібліотеках, 6 кафедр працюють у бібліотеках-філіях, решта - ведуть лише облік юнацького контингенту і заходів для молоді.

До послуг користувачів юнацької категорії інформаційні ресурси бібліотек області: документний фонд, інформаційний потенціал Інтернету, сучасні бази даних, МБА. На 01.01.2013 р. в області 80 бібліотек обладнані комп’ютерами (20 %), у тому числі по селу - 50 (14,6 %); працює 58 Інтернет-центрів, доступ до мережі Інтернет забезпечують 260 комп’ютерів, у тому числі у сільських книгозбірнях - 90.

Основні напрямки роботи з молоддю:

- молодь: її права та соціальне становлення в сучасній Україні;

- бібліотека – центр формування молодої особистості;

- бібліотека як методичний, консультаційний центр з молодіжних проблем;

- форми бібліотечної роботи з розвитку патріотичної і громадянської самосвідомості молоді;

- краєзнавча діяльність - один з провідних компонентів системи патріотичного виховання дітей та юнацтва;

- у центрі уваги бібліотеки - правове виховання молоді;

- роль бібліотеки у формуванні етико-естетичних ідеалів молодіжного соціуму та розвитку творчих здібностей;

- клуби та читацькі об’єднання – як креативна форма спілкування користувачів;

- активізація роботи бібліотек по формуванню позитивної мотивації на здоровий спосіб життя підростаючого покоління;

- екологічна освіта молоді – безпека третього тисячоліття;

- відсутність бібліотек для молоді з особливими потребами;

- роль бібліотеки в системі інформаційного обслуговування молоді;

- вивчення інформаційних потреб юнацтва та молоді (соціологічні дослідження);

- використання Internet-технологій в роботі бібліотеки;

- місце зустрічі – бібліотека;

- бібліотека майбутнього (зарубіжний досвід);

- перспективні напрямки залучення молоді до бібліотек.

Категорії молоді, які виділяються в бібліотеках: працююча молодь; безробітна молодь; молодь, яка навчається; молоді сім'ї (у тому числі неблагополучні та групи ризику); молодь, яка має відхилення в здоров'ї (молоді інваліди, наркозалежна молодь, алкозалежна молодь, хворі на СНІД та ін.); молодь, яка має відхилення у поведінці; молодіжні організації та об'єднання; обдарована і талановита молодь; молодь із числа сиріт; біженці і переселенці та інші категорії молоді.
МОЛОДЬ: ЇЇ ПРАВА ТА СОЦІАЛЬНЕ СТАНОВЛЕННЯ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНІ

З перших років незалежності України молодіжна політика стала одним з найважливіших напрямів діяльності органів державної влади.

Так 15 грудня 1992 року Верховна Рада України прийняла Декларацію "Про загальні засади державної молодіжної політики в Україні", а 5 лютого 1993 року - Закон України "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні", яким визначаються загальні засади створення організаційних, соціально-економічних, політико-правових умов соціального становлення та розвитку молоді, основні напрями реалізації державної молодіжної політики в Україні. Відповідно до статті 1 вищезгаданого закону молодь - громадяни України віком від 14 до 35 років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 року № 41 затверджено Державну цільову соціальну програму "Молодь України" на 2009-2015 роки, мета якої полягає у створенні системи всебічної підтримки громадянської активності молоді, спрямованої на самовизначення і самореалізацію, формування необхідних для цього правових, гуманітарних та економічних передумов, надання соціальних гарантій.

Також відповідно до статті 6 Закону України "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні" з метою підтримки соціального становлення та розвитку молоді утворюються центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та їх спеціалізовані формування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2004 року


№ 1126 затверджено Загальне положення про центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, основною метою діяльності якого є сприяння у задоволенні соціальних потреб молоді, яка перебуває у складних життєвих обставинах та потребує сторонньої допомоги.

Крім цього, Законом України "Про молодіжні та дитячі громадські організації" визначаються особливості організаційних і правових засад утворення та діяльності молодіжних і дитячих громадських організацій та державні гарантії забезпечення їх діяльності.

Механізмом формування та реалізації державної молодіжної політики в Україні є: законодавча база; щорічна доповідь Президентові України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України про становище молоді в Україні; структурні підрозділи, що займаються проблемами молоді, в органах державної влади та управління всіх рівнів; соціальні служби для молоді; громадські молодіжні об'єднання; цільові комплексні програми; цільові кошти на фінансування молодіжної соціальної політики, залучені матеріальні та фінансові ресурси підприємств, організацій і установ, об'єднань громадян, зацікавлених у роботі з молоддю, діяльність спеціальних молодіжних фондів, які виступають суб'єктами соціальної роботи з молоддю.Скачати 462.17 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка