Тема. Силою мистецтва зміни життя усього світу!



Скачати 107.68 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір107.68 Kb.
Тема. Силою мистецтва зміни життя усього світу! (за поезією Б.Пастернака)

Мета. Розкрити одухотворений світ письменника через факти біографії, автобіографічні твори, лірику; розвивати вміння аналізувати і виразно читати, розуміти філософські та пейзажні твори; виховувати вміння проникати у сутність речей, почуття прекрасного через поезію.

Тип уроку. Урок-діалог в рамках «круглого столу».

Обладнання. Портрет Б. Пастернака, музичний супровід із творів Шопена, Чайковського, Глінки, мультимедійна дошка, збірки віршів Б. Пастернака, репродукції картин визначних художників, свічки.

Хід уроку

І.Підготовка до сприйняття навчальної теми.

1.На фоні одного із етюдів Ф.Шопена учень читає вірш М.Рильського «Мистецтво»

Коли усе в тумані життєвому

Загубиться і не лишить слідів,

Не хочеться ні з дому, ні додому.

Бо й там і там вогонь давно згорів,-

В тобі, мистецтво, у тобі одному

Є захист і у красі незнаних слів,

У музиці, що вроду всім знайому

Втіляє у небесний перелив;

В тобі, мистецтво, у малій картині,

Що більша над увесь безмежний світ!

Тобі, мистецтво, і твоїй країні

Я шлю поклін і дружній світ привіт.

Твої діла - вони одні нетлінні,

І ти між квітів найясніших квіт.

ІІ. Вступне слово вчителя

Мистецтво - це прекрасне явище. А прекрасне – це коли справжнє. Якщо життя справжнє, почуття справжні, тоді жити цікаво. Яку роль відіграє мистецтво у нашому житті?Відповідь на це питання ми отримаємо сьогодні на уроці

2.Актуалізація опорних знань учнів

1.Бесіда.

- Які види мистецтва ви знаєте?

У процесі відповідей учнів на мультимедійній дошці створюється схема, що символізує поняття мистецтво.

Мистецтво
Література архітектура театр кіно

Музика живопис

Художня література, живопис, музика, скульптура, театр – це різні види мистецтва, які покликані показати людині прекрасне в житті, збагатити її знаннями, досвідом, високою духовністю.Давайте торкнемося його і відчуємо красу і життєдайну силу мистецтва.



  • Індивідуальні завдання. Екскурс у Прекрасне.

1.У театрі.

Друзі, чи доводилося вам бувати у театрі?(демонстрація слайду із зображенням будь-якого театру).Чи відчували ви приховане хвилювання, коли піднімається завіса, відкриваючи сцену, і перед вами виникає якесь особливе життя?Мимоволі ви починаєте переживати разом із героями вистави їхні радощі і біди, стаєте начебто учасником усього, що відбувається на сцені.

2. Картинною галереєю.

Погляньте, будь ласка, на репродукцію картини видатного італійського митця Рафаеля Санті «Сікстінська мадонна», який є яскравим художником доби Відродження. Величний образ жінки створив Рафаель у прославленій картині. Мадонна намальована на весь зріст, вона іде по хмарах назустріч своїй страшній долі, знаючи що для щастя людей повинна віддати смерті найдорожче, що в неї є, - сина. Внутрішній красі подвигу відповідає зовнішня краса мадонни – це висока, струнка, сильна жінка в повному розквіті своєї чарівності. Усією своєю творчістю Рафаель говорив: «Людина повинна бути прекрасною – у неї повинно бути красиве й сильне тіло, всебічно розвинений розум, добра і чутлива душа». Таких людей зображав Рафаель у своїх картинах, такою людиною був він сам.

3.У музичній залі.

Одним із яскравих видів мистецтва є музика, яка живе в нас і яку ми зачаровано слухаємо.Вірші багатьох поетів вирізняються своєю мелодійністю, є зручними для покладання на музику.Ось деякі із них:

опера П.І.Чайковського «Євгеній Онєгін»(за романом у віршах О.Пушкіна «Євгеній Онєгін»),

романси на вірші:

М.Лермонтова «Выхожу один я на дорогу»,

Ф.Тютчева «Я встретил вас – и всё былое»…,

А.Фета «На заре ты её не буди»,

О.Пушкіна «Я помню чудное мгновенье»,

Б.Пастернака «Зимова ніч».(«Мело,мело по всей земле…»).Прослуховування романсу

ІІІ.Засвоєння нових знань

1.Слово вчителя

«Лиш талантам сильним і самобутнім надана можливість торкатися струн у людському серці»,- так сказав колись М.Некрасов. Ці слова цілком і повністю підкреслюють талант Б.Пастернака, про поезію якого ми і будемо сьогодні говорити. Запрошую вас до діалогу.

Учитель: Що сприяло формуванню інтересу до мистецтва у Пастернака?

Учень: «Борис Пастернак зростав у атмосфері мистецтва. Батько – відомий художник-графік. Від батька успадковав талант бачити світ поглядом художника. Мати – відома піаністка. В їх домі бували Лев Толстой, Врубель, Скрябін, Рахманінов. Мати змалку почала вчити його музики. Він любив тоді музику понад усе, а в ній – Скрябіна. Показуючи йому свої перші музичні твори, хлопець хвилювався, але Скрябін несподівано похвалив їх. За порадою композитора юнак, який тоді навчався на юридичному факультеті, перевівся на історично-філологічний факультет Московського університету. Захопився філософією. Філософії він навчався в німецькому місті Марбурзі, де вивчав філософію Гегеля і Канта».

Учитель. Ким все ж таки був Пастернак: філософом, поетом чи музикантом?

Учень. В особі Пастернака поєднувалися і філософ, і поет, і музикант. Йому притаманне філософське бачення світу, але водночас він відчував його як тонкий лірик, що прагне вічної гармонії, і саме цим відрізнявся від інших поетів XX століття. Хоча спершу Пастернак підтримував зв’язок з футуристами та символістами, згодом він знайшов власний шлях у мистецтві.

Ще в ранніх збірках ( «Близнюк у хмарах» - 1913 р., «Понад бар’єрами» - 1916 р.) відзначились головні риси естетики Пастернака :

- розуміння поезії як вираження життя творчої особистості;

- усвідомлення загальної єдності світу, не можна відокремити людину від природи;

- незалежність митця – основа розвитку мистецтва;

- призначення поета і його поезії; не просто відтворити життя, а передати своє враження від нього.

Отже, провідними темами Пастернака є:

Людина і буття;

Людина і історія;

Людина і суспільство;

Людина і природа;

Людина і мистецтво;

Людина і кохання.

І все це разом поєднано у мистецтві слова поезій Пастернака, який намагається у всіх взаємозв’язках побачити красу: чи то людини, чи то її життя, чи то красу дощу, чи то снігу, чи то красу одвічного кохання.



Учитель. А тепер торкнемося поезій Пастернака. Давайте спробуємо весь цей взаємозв’язок, про який щойно говорили, побачити у віршах Пастернака. Отже, – рання збірка поезій, вірш «Цей лютий!Час для сліз і віршів…» (1912 р.)

Учень.(Читає вірш напам’ять). Зображуючи природу, боротьбу зими і весни, автор показує зрушення у людській душі, її потяг до змін у житті, до духовного ідеалу, до творчості, що є ствердженням краси душі людини.

Вірш починається ліричним зачином: «Цей лютий! Час для сліз і віршів…»

Дієслова дістати, плакати набувають особливого значення, символізують рішучий процес, що відбувався скрізь – і в природі, і в суспільстві, і в душі людини.

Основна частина вірша є закликом поета перенестися у світ весни, натхнення, світлих ідеалів.

Композицію логічно завершує кінцівка. В кінцівці звучить ідея твору. У душі ліричного героя народився поет (людина, яка спонукає побачити в народженні поета щось надзвичайне, яке викликало у людини найсвітліші почуття). І сам автор прагне до нового духовного народження світу і всього людства.

Недарма у вірші Пастернак вводить ліричного героя. Ліричний герой – це творча особистість, яка тонко сприймає світ, відчуває красу природи, знаходить у ній асоціації зі своїм душевним станом. Для нього життя має сенс лише тоді, коли воно набуває духовної суті. Але ліричному героєві мало самому досягти своїх моральних ідеалів, він закликає до перетворення всього навколишнього світу.

Багатство і різноманітність мовних засобів і символів надають віршу особливої проникливої інтонації , він сприймається як крик перших весняних граків, як крик душі, що усвідомила свою творчу силу і захотіла розповісти про це світові.

Учитель. З віршами якого поета можна порівняти вірш Пастернака «Цей лютий! Час для сліз і віршів…»?

Учень. Цей вірш можна порівняти з «Поетичним мистецтвом» П.Верлена, в якому розкривається краса поетичного слова через мелодійність вірша. Читається напам’ять

А ще цей вірш можна порівняти з ранніми творами М.Вороного, О.Блока, О.Олеся.



Учитель. Які найважливіші риси притаманні поезії Б.Пастернака?

Учень. Якщо у попередньому виступі порівнювався вірш «Цей лютий!Час для сліз і віршів…»з віршами П.Верлена, то мені б хотілось зупинитися на розкритті найважливішої риси поезії Пастернака – прагнення засобами мистецтва розкрити красу світу і красу людської душі. Цьому сприяла поезія Михайла Лермонтова, якому Б. Пастернак присвятив книгу віршів «Сестра моя – життя!». Із цієї книги найбільш западають в душу вірші: «Визначення поезіі», та «Про ці вірші».

Вірш «Про ці вірші» вийшов у світ у 1917 році. Неспокійний час. Його душа сповнена великих надій на краще, на здобуття волі для всього народу, на духовне відродження суспільства.

Основна ідея твору – внутрішня незалежність. А головний герой – поет, що живе напруженим життям, через яке забуває про все на світі.

В кашне ладонью заслонясь,

Сквозь фортку крикну детворе:

Какое, милые, у нас,

Тысячелетье на дворе?

Ліричний герой може й не знати, яке тисячоліття надворі, але це не означає, що він відірваний від реальності. Просто його реальність інша, не така, як у всіх – це життя поетичної душі, биття зворушеного серця. Творча незалежність, внутрішня свобода є головною умовою для творчості. Борис Пастернак утверджує цінність непересічної особистості, яка на його думку покликана одухотворити дійсність, надати їй морального спрямування. Кожен день для людини повинен стати своєрідним відкриттям нового, без чого не може бути подальшого розвитку. Автор проголошує творчість як спосіб життя (зачитуються 2, 3 куплети вірша)

А ще Пастернак поєднує різні літературні епохи – Байрона, Едгара По, Лермонтова і самого Б. Пастернака. І це не випадково. Він вважав, що головне призначення його поезії – поєднати розірвані зв’язки у світі, відновити культурні традиції, служити духовній еволюції суспільства.

Учитель. Яке визначення дає поезії Б Пастернак?

Учень. Поезія Б. Пастернака дуже проста і зрозуміла, бо він розумів її. Він вважав, що поезія «… валяється під ногами, треба тільки нахилитися, щоб її побачити і підняти із землі». Це його висловлювання має переносне значення, але прислухатись до нього варто, щоб навчитись у Пастернака знаходити прекрасне у кожній миті реального життя, у природі, у повсякденності людського існування. Він говорив: «Все має свою красу – треба тільки її побачити.» Поезія для Пастернака – це спів солов’я, і ніч, і сльози, і музика Моцарта. Саме про це говорять рядки вірша «Визначення поезіі».( Читається вірш напам’ять)

У вірші поєднуються земний і космічний плани: солодкий горох і високі зірки, городні грядки і безмежний всесвіт. Тим самим поет утверджує головне призначення поезії – служити красі та єдності світу, створювати гармонію у мистецтві, яка сприятиме загальному оновленню дійсності у душі людини. Пастернак вчить, як просто подивитись на складні проблеми, з веселим гумором подолати будь-які обставини.

А ще варто взяти нам за правило слова Пастернака: «Все має свою красу – треба тільки її побачити».

Учитель. Скажіть, будь ласка, як життя Пастернака пов’язане з іменем Ольги Івінської?



Учень. Духовним заповітом для нащадків став роман Пастернака «Доктор Живаго», де прототипом Лари у романі зіграла близька йому людина Ольга Івінська. Саме вона зберегла роман «Доктор Живаго», який був надрукований у Італії завдяки їй. Ользі Івінській Пастернак присвятив вірш «Зимова ніч» («Мело, мело по всій землі…»). Написано вірш під впливом біографічного факту – випадкової зустрічі Ольги Івінської і Бориса Пастернака на дачі в Передєлкіно під Москвою, коли вони зрозуміли, що не можуть жити один без одного. Вірш виходить за межі автобіографічного, він стає справжнім гімном кохання (читається вірш напам’ять, запалюються свічки) . У вірші є два основні символи – заметіль і свіча. Заметіль – не лише явище природи, а й ознака бурхливої історії, суперечливого життя, в якому інколи важко знайти вірний шлях. Світло свічки – символ життя, кохання, що є духовним орієнтиром для людини.

Заметіль і свічка з’єднали два люблячих серця, які відчули щастя й радість від гармонійної єдності.

Гадаю, що людині, багатій душею, ніщо не може стати на заваді бачити навіть у хвилині життя щось прекрасне. Саме таким був Б. Пастернак.

Учитель. Так до чого ж закликає нас поезія Пастернака ? І як це відображено в його поезії ?

Учень. Послухавши зміст вірша « Зимова ніч», я зрозумів, що головним змістом життя людини є те, що кожна людина має бути творцем: творцем свого сьогоднішнього настрою, творцем свого особистого життя, творцем усього прекрасного; що жити – це значить творити, а творити – це значить жити.

У формі логічного роздуму про сенс буття написаний вірш «Быть знаменитым некрасиво» , в якому вбачається поетичне кредо письменника (читається напам’ять).

Істини, які заповідає ним Пастернак, зрозумілі, хоча до цих істин поет дійшов протягом тривалого складного життя. Тому гріх нам не творити красу, не робити людям добро та бути милосердними, гріх не бачити прекрасне навіть у росинці, яка повисла на листочку. Ми повинні душею відчувати красу, яка оточує нас. А якщо трапиться таке, що ми опинимося у скрутному становищі, то я раджу взяти збірник поезій Пастернака. Впевнений, це вам допоможе. Бо ж недарма А.Ахматова писала: «Його вірші легкі, як ластівка, вони сповнені такої ж весняної принадності, свіжості, високого польоту до небесних сфер. Але досягнувши світлої висоти, вони знову злітають униз, щоб дістати джерельної наснаги і покликати нас чарівним співом за собою».

Учитель. А як ви сприйняли вірші Б.Пастернака? Чи можемо ми сказати, що вірші Пастернака говорять і про життя нашого сьогодення. Чи можемо ми стверджувати таку думку?

Учень. Звичайно, можемо. Все, що хвилювало поета: суспільство, природа, історія, життя, кохання, мистецтво – все це хвилює нас і сьогодні. Це і перебудова суспільства, і екологія душі, тіла і природи. Кожна епоха суспільного життя має свої труднощі та проблеми. Але така сильна духом людина, як він, змогла перенести все. В своїх віршах він виражає надію на краще життя, що допомагало йому жити і творити чудесну, життєдайну поезію (читається вірш напам’ять)

Все живо переменою погоды.

Дождь заливает кровель желоба

Но все светлее неба переходы

И высь за чёрной тучей голуба.

Рука художника еще всесильней

Со всех вещей смывает грязь и пыль

Преображённей из его красильни

Выходит жизнь, действительность и быль.

На потрасенья и перевороты

Для новой жизни очищают путь

А откровенья, бури и щедроты.

Души воспламенной чьей-нибудь.

Учитель. Поскільки ми торкнулися поняття душі людини, то скажіть, будь ласка, як ви розумієте що таке «душа» в співвідношенні з поняттям «людина»?

Учень. Поняття душі людини сприймається як щось божественне, незвичайне. І тільки зараз я зрозумів той вислів, коли кажуть: «Це душа – людини». І в поняття «душа» мабуть вкладається все: добро, щедрість, уміння вислухати і порадити, допомогти. І головне, щоб все це було від душі.

І гадаю, що саме таким людям, яких називають «душею», можна довірити дітей, колектив, державу. Це люди, які вміють не тільки лишити пам’ять про себе, а ось так, як сказано у вірші Ганни Чубач (читати вірш напам’ять)



Кредо

Щоб світ цей на краще змінити,

Щоб настала омріяна мить

Мало тільки родитись і жити

Мало вмерти і пам’ять лишити.

Треба зранку до праці вставати,

Зневажаючи втому і лінь

І долати, долати, долати

Бездуховність всіх поколінь

А як сили для праці не стане,

Світлом душу наповнила вщерть

Скласти пісню, одну і останню

Та таку, що відступить і смерть.

ІV. Підсумок уроку


  • Бесіда

В чому ж справжнє призначення поезії за Пастернаком?

(Служити красі та єдності світу, створювати гармонію у мистецтві, яка духовно піднімає людину, створює світову гармонію, а початком усьому є любов.)


V. Домашнє завдання. Напишіть твір-роздум на одну з тем:

«Які істини мені допомогла відкрити поезія Б.Пастернака?» або



«У всьому хочу я дійти самої суті…» або

«Моя життєва позиція»


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка