Тема. Рослини рідного краю



Скачати 92.82 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір92.82 Kb.
Урок природознавства у 2 класі Тема. Рослини рідного краю. Однорічні та багаторічні рослини.

Мета. розширити й уточнити уявлення про однорічні, дворічні, багаторічні рослини, поняття «дерево», «кущ», «трав'яниста рослина»; продовжувати навчати учнів групувати рослини, наводити приклади однорічних, дворічних і багаторічних рослин; формувати уміння вести спостереження за сезонними змінами рослин у природі; розвивати в учнів увагу, кмітливість, мовлення, мислення, зацікавленість до збереження природи та набуття практичних природоохоронних навичок; виховувати любов до природи, інтерес до дослідницької діяльності.

Тип уроку:закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.

Місце проведення: шкільне подвір’я.

Обладнання: мультимедійна презентація, динамічна таблиця, роздавальний ілюстративний матеріал «Однорічні, дворічні, багаторічні рослини». індивідуальні картки.
Хід уроку

І ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ



  1. Відгадайте загадку.

Що за книга без букв,

Без сторінок, а багато чому навчає? ( Книга природи).

Сьогодні ми помандруємо сторінками цієї книги. Діти, будьте уважні, спостережливі. Бо найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю викликає спілку-вання з природою. Вона завжди чарувала й чарує, хвилювала й хвилює людину.

2. Повідомлення теми уроку.

Живої природи світ таємничий

Ми на уроці сьогодні відкриєм.

Навчимося його красу не руйнувати,

А примножувати , любити, оберігати.



3.Інтерактивна технологія «Мікрофон»

  • Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.

(Цікавим, насиченим, трохи казковим, продуктивним, веселим, світлим, загадковим, проблемним)

  • А ви на уроці якими повинні бути?

(Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, вправними, наполегливими)

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.1. «Синоптична хвилинка» та «Хвилинка спостережень».



  • Яка зараз пора року? (Осінь) Який місяць?

  • Дайте характеристику погоди сьогоднішнього дня (температура, стан неба, вітер, опади).

  • Послухаємо чергового синоптика, потім заповнимо сторінку спостережень у зошиті і класному календарі погоди.

  • Що можна сказати про тривалість дня і ночі?

  • Яка погода переважала протягом тижня?

  • Яких днів було більше — ясних чи похмурих?

  • Чи були опади?

  • Чи був вітер і коли?

  • Які явища природи спостерігали?

1.2.. Міні-твір «Чим мені подобається осінь».

1.3. Розповідь «Осінні зміни в житті рослин».

ІІІ. Проблемна ситуація.

  1. Зустрічаємо господиню «Матінку природу».

  2. Вправа «Дружне коло».

А зараз всі станемо, візьмемось за ручки, зробимо дружне велике коло і один за одним будемо відповідати на запитання: «Рослини в моєму житті» або «Яку цінність мають рослини для людей?» .

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.



  1. Інтерактивна технологія «Мозковий штурм» (робота в групах, кожній групі задається 1 питання, Природа буде виступати нашим експертом)

І група. — Чому рослини називають «зеленим дивом Землі»?

ІІ група. — А що потрібно самим рослинам для життя?

— Чому ми відносимо рослини до живої природи?

ІІІ група. - Чи було б життя без рослин? Чому?



Очікувані відповіді дітей.

  • Рослини дають кисень для дихання,

  • Дають їжу для людей і тварин,

  • З рослин виготовляють різні речі,

  • Рослини прикрашають життя та очищують повітря, вдихаючи вуглекислий газ

  • З рослин виготовляють ліки

  1. Розповідь Матінки Природи.

Рослини - це живі організми. Вони дихають, живляться, ростуть,

розмножуються, відмирають. Всі живі організми дихають киснем, а видихають – вуглекислий газ. А кисень в повітря виділяють тільки рослини. Де ж вони його беруть? А вони в своїх зелених листочках мають таку чарівну кухню. Там за допомогою сонячних променів вони перетворюють вуглекислий газ на кисень. Там же вони готують їжу для себе і для людей, і тварин. З води та вуглекислого газу у зелених листочках за допомогою сонечка утворюються поживні речовини: крохмаль та цукор. Отже, завдяки рослинам у повітрі стає більше кисню і менше вуглекислого газу. Рослини очищають атмосферу від пилу, диму та хімічних сполук-відходів виробництва. Зелені трудівники щодня виробляють кисень не тільки для себе, а й для всіх мешканців довкілля. А ще рослини виділяють в повітря такі речовини - фітонциди, що перешкоджають розмноженню шкідливих бактерій. І тому потрібно більше вживати таких рослин. Особливо під час епідемії грипу. Отже, рослини дбають про всіх мешканців довкілля. Вони збагачують повітря киснем, виробляють їжу для всіх, хто живе на Землі. І воду очищають. Із листя рослин весь час випаровується вода. У грунті вона може бути забруднена шкідливими речовинами. Але вода, що у вигляді пари надходить у повітря і потрапляє у ваші легені - чиста.



  1. Фізкультхвилинка.

Я вас запрошую пограти. Всіх вас перетворюю на насіння. (Діти згортаються в клубочок, згинають голову і накривають руками.)

Як тільки проглянуло тепле весняне сонечко, насіння починає повільно рости. (Піднімаються) У нього з'являються листочки. (Руки тягнуть вгору) Росте стебельце (тіло витягується), з'являються гілочки з пуп'янками. (Руки в сторони, пальці стиснуті.) Настає радісний день, і пуп'янки лопаються. (Різкорозтуляються кулачки) Пагін перетворюється на чудову сильну квітку. Настає літо, квітки гарнішають, милуються собою, посміхаються квітам-сусідам, кивають їм, легенько торкаються своїми пелюстками.

Але ось подув вітер, наступила осінь. Квітка гойдається в різні боки, бореться з негодою (колихання рук, голови, тіла), квітка нахиляється до землі, лягає на неї. Їй сумно.

Та ось пішов зимовий сніжок. Квітка знову перетворилася на насіння. Сніг прикрив насіння, йому тепло і затишно.

Незабаром знову настане весна, і воно оживе!
V. Закріплення вивченого матеріалу.


  1. Розгадування загадок.

У вінку зеленолистім,

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою хорошу вроду. (Калина.)

Зелена, а не гай,

біла, а не сніг,

кучерява, та без волосся.

(Береза).

Стала на поляні

В жовтім сарафані,

Підросте — всміхнеться,

Для вітрів вбереться

В платтячко біленьке,

Світле та легеньке.



(Кульбаба.)

Відгадавши загадки, скажіть, чи можна об'єднати ці рослини в одну групу. Чому?

-А на які групи можна поділити ці рослини? (Дерева, кущі, трави)

2.Спостереження за змінами в природі.


  • Які дерева ви знаєте?

  • Які з них ростуть на шкільному подвір”ї? (Береза, туя, яблуня, груша, абрикоса).

  • А які кущі?

  • У чому різниця між кущем і деревом? (Рослина, що має одне міцне дерев'янисте стебло — дерево. Рослина, що має кілька міцних дерев'янистих, але тонших, ніж у дерева стебел - це кущ.)

  • Що росте під деревами? (Трава).

  • Яка різниця між кущем і травою? (Трав яниста рослина - це рослина, яка має м'яке соковите стебло.)

3.Гра «Дерева, кущі, трави».

Я називаю слова, а ви показуєте, що це. Якщо дерево, то піднімаєте руки вгору, а кущ – опускаєте руки вниз, а трави – присідаєте.



Береза, ялина, смородина, шипшина, полуниці, подорожник, яблуня.

4. Гра “Капкан”



  • Я стверджую, що яблуня, це кущ. Доведіть, чи я права.

  • Картопля – дерево...

  • Які істотні ознаки цих рослин? (Відповіді учнів)

  • Висновок.

5. Фізкультхвилинка.

Трава низенька-низенька.

Дерева високі-високі.

Вітер дерева колише, гойдає,

Птахи летять, відлітають,

А учні до класу повертають.


VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Технологія «Коло ідей»

  • Поясніть вислів: „Будь рослинам другом”

2. Робота з динамічним посібником (на комп’ютері) з елементами бесіди.

Рослини — це одне з чудес природи. Існує величезна різноманітність рослин. Вони відрізняються одна від одної формою і забарвленням, будовою, тривалістю життя.

— Які рослини живуть найдовше? Наведіть приклади.
Найдовше (кілька десятків, або й сотні років) живуть дерева та деякі

кущі. Поміж трав'янистих рослин теж є довгожителі. Вони живуть декілька років. Називають такі рослини багаторічними (тюльпан, кропива, конюшина, цикорій, осот польовий, пирій повзучий, берізка польова, деревій звичайний). У цих рослин відмирає восени наземна частина, а корені можуть давати пагони з місця ушкодження кореня або з будь-якої його частини. . Багато трав'янистих рослин цвітуть і плодоносять щороку (волошка, лобода, соняшник тощо). Вони розвиваються навесні з насіння, влітку цвітуть, а восени, після дозрівання нового насіння, відмирають. Дворічним для розвитку потрібно два сезони. Це добре вам відомі: морква, буряк, капуста, петрушка тощо.



3.Розрізнення однорічних і багаторічних рослин.

Слово вчителя.

Подивіться на дошку. За яким принципом рослини на фотографіях «посаджено» на різні клумби? (Учні пропонують свої варіанти.)

Так, на клумбі 1 ростуть рослини, які треба висаджувати кожного року: петунія, соняшник, первоцвіти, мишачий горошок, айстри, гарбузи, капуста, горох. Це — однорічні рослини.

На клумбі 2 ростуть рослини, що живуть більше двох років. Це суниця, лілія, ехінацея, півонії, молодило, аґрус, латаття, малина, папороть, дерева. Це — багаторічні рослини.

4. Робота з тестовими завданнями на комп’ютері.

5. Фронтальна бесіда з елементами практичної роботи і моделювання.


  • Як схематично зобразити поділ рослин на три групи?


Рослини



Багаторічні




Однорічні

Дворічні

6. Гра „Засади свій город”(робота на картках).


- Відгадайте загадки. Розподіліть рослини на однорічні, дворічні, багаторічні. Посадіть на «городі» 2 однорічні, 2 дворічні і 2 багаторічні рослини.

Після виконаної роботи діти в парах обмінюються та перевіряють, чи правильно сусід засадив свій город.



7. Робота з підручником

Робота в парах.

Розгляньте малюнки і поясніть, чому горох — однорічна рослина, морква — дворічна, мати-й-мачуха, пролісок, картопля — багаторічні трав'янисті рослини.


VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

1. Підбиття підсумків уроку. Вправа „Мікрофон”

- Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

- Чим саме?

- Що нового ви дізналися?

- Що запам’ятали?


  1. Технологія «Незавершене речення»

- Я можу себе похвалити…




  1. Повідомлення вчителя.

  • Як треба ставитись до природи? (Оберігати, примножувати, любити).

  • Послухайте вірш «Вмійте природу любити».

Вам у походи ходити

І мандрувать, любі діти,

Вмійте ж природу любити,

Кожній стеблині радіти.

В полі, у лісі, над яром –

Квіти, дерева і трави…

Цвіту не вирви задаром,

Гілки не втни для забави.

Оберігайте ж повсюди

Шлях і стежиночку в гаї.

Все те окрасою буде

Нашого рідного краю .



  1. Вдома придумай невелику розповідь на тему «Одного разу на Землі зникли всі рослини».


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка