Тема: Рослини навесні. Сокорух, розвиток бруньок, цвітіння. Ранньоквітучі трав’янисті рослини



Скачати 82.34 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір82.34 Kb.


Природознавство

Тема: Рослини навесні. Сокорух, розвиток бруньок, цвітіння. Ранньоквітучі трав’янисті рослини.

Мета: ознайомити учнів зі змінами, які сталися в живій природі, зокрема у рослин; з’ясувати причини, що зумовлюють ці зміни; ознайомити з ранньоквітучими рослинами, які потребують охорони; розвивати мислення, вміння спостерігати, порівнювати, робити висновки; виховувати естетичні почуття та дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: предметні малюнки, таблиця, запис п’єси П.І.Чайковського «Підсніжник», Червоно книга України, малюнок весни.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Живої природи світ таємничий

Ми на уроці сьогодні відкриєм

Навчимось його красу не руйнувати,

А примножувати, любити, оберігати.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.


  1. Хвилинка спостережень.

  • Яке сьогодні число та місяць?

  • Яка погода надворі?

  • Чи були сьогодні опади?

  1. Фронтальне опитування.

  • Які зміни в неживій природі відбуваються навесні?

  • Чому весною сонце пригріває тепліше?

  • Які стали дні та ночі навесні?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Фронтальна бесіда.

  • А що таке природа? (Це все, що оточує нас, але не створене руками людини)

  • Що належить до неживої природи? (Сонце, Місяць, зорі, земля, вода, повітря, грунт)

  • Що належить до живої природи? (Людини, тварини, рослини, риби, птахи, комахи, гриби)

  • На які групи поділяють рослини за зовнішнім виглядом? (Дерева, кущі, трави)

  • Яка між ними відмінність? ( Дерево має одне міцне дерев’янисте стебло (стовбур), у кущів від кореня росте декілька дерев’янистих стебел, у трав’янистих рослин стеблинки тоненькі, соковиті)

  • Чому рослини відносять до живої природи? (Вони ростуть скрізь: в саду, на городі, в лісі, в теплиці, на клумбі, у воді, дихають, розмножуються, відмирають)

ІV. Повідомлення теми й мети уроку.

  1. Відгадування загадки. (Загадку загадує дівчинка одягнена в костюм весни)

Де вона проходить,

Там травиця сходить,

Квіти розцвітають,

Солов’ї співають.

Відгадайте. Хто вона

Ця красуня чарівна. (Весна)



  1. Складання «павутинки»

Ми зараз з вами складемо павутинку. А стосуватиметься вона весни. До цього слова потрібно підібрати слова, які б характеризували весну і відповідали б на питання яка вона, що робить.

( на дошку вивішую слово «весна» і від нього роблю стрілочки)


ВЕСНА


  • Отже про що ми будемо дізнаватись сьогодні на уроці? (Про весну)

Правильно, а саме про рослини навесні. Настав час поговорити про те, які зміни відбуваються в житті рослин з приходом весни.

  1. Гра «Мікрофон»

Пограємо у вже знайому вам гру «Мікрофон»

- Що б ви хотіли дізнатися про рослини? Свої відповіді починайте словами «Я хочу знати…»

(…які є рослини; чому вони належать до живої природи; чому їх так багато; чим вони відрізняються один від одного; що відбувається з рослинами з приходом весни; чи можуть рослини зникнути)

У вас виникло багато запитань. Якщо ви будете уважними, кмітливими, активними, старанними, то знайдете на них відповідь.



V. Вивчення нового матеріалу.

1.Розповідь учителя.

Зі змінами в неживій природі відбуваються зміни в житті рослин. Весні радіє все живе на землі. Ліс пробуджується, сповнюється рухів, звуків. На північних схилах ще лежать замети мокрого снігу, південні вже випаровуються, підсихаючи. Рослини починають тягтися вгору, намагаючись одержати якнайбільше сонячного світла.

Коріння дерев починає всмоктувати воду з ґрунту, вона розчиняє запаси речовин і цей розчин-сік рухається вгору, до бруньок. Через десять днів після початку руху соків помітне бубнявіння бруньок. Вони швидко наливаються і ростуть. Узимку їх не помічали, а зараз вони скидають своє коричневе покриття – і з них починають розгортатися ледь помітні зелені листочки, а незабаром і квіти.

У березні починається сокорух у дерев і кущів. Поживні речовини з ґрунту піднімаються від коренів до бруньок. Багато хто збирає весною сік берези. Він смачний і корисний. Але,збираючи сік, можна завдати дереву непоправної шкоди. Берези невміло підрубують, щоб зібрати сік. Витікає сік на землю, і дерево гине. Одна знищена сокирою береза може втратити понад 200л соку. Надрізи шкідливі для дерев. тому пошкоджене місце слід замазати глиною.
На дошці - запис

Сокорух


Розвиток бруньок

Цвітіння


- Що відбувається з деревами і кущами навесні? (На листяних деревах і кущах набрякають бруньки, з’являються сережки, квіти, потім з’являється листя. У хвойних дерев змінюється колір кори, хвої)

Починають цвісти дерева. Першою зацвітає вільха. Досить лише доторкнутися до гілки із сережками, як вітер підхопить цілу хмару жовтого пилу. Майже одночасно з вільхою починає цвісти й ліщина. На вербі розцвітають пухнасті квітки, або «котики». На деревах і кущах розпускаються бруньки і з’являються зелені листочки. Спочатку розпускаються ледь помітні липкі і духмяні листки берези. За березою поспішає розпускатися листя липи, вільхи, дуба. Потім починають зеленіти акації, яблуні,груші. Проте листки і трава швидко ростуть, і вже до травня все довкола вкривається яскравою зеленню.

2. Фізкультхвилинка

Слухання п’єси П.І.Чайковського «Підсніжник».

- Заплющіть очі й уявіть, як проростає і піднімає свої листочки до сонечка ця квітка – підсніжник. Діти виконують рухи: потягування, простягування рук до сонечка)

Ще біліє сніг. Морози змінюються відлигою, а під сніговою ковдрою вже пробуджується нове життя. То з’являються перші провісники зеленої весни – перші квіти. Рослини, які зацвітають першими називають ранньоквітучими.

- Послухайте казку про походження проліска. Її розповіла латинська письменниця Ганна Саксе.

Пролісок

(казка)

У богині Світу народилася дівчинка. Яку назвали сніжинкою. Коли вона підросла, то полюбила юнака на ім’я південний вітер. Його гарячі обійми розтопили Сніжинку, і вона краплею пішла в землю. Розчинилася в ній. Ранньої весни Сніжинка, відчуваючи наближення південного вітру, диханням розтоплює сніг і , висунувши голівку, заглядає у блакитні очі свого коханого.



Після зимового спокою найпершими пробуджуються багаторічні трави. Варто сонечку тільки пригріти де-небудь на проталині землю, як тут же з’являються паростки і, навіть, квітки нетерплячої травички. Для зацвітання проліскам потрібно зовсім небагато тепла.

Квіти пролісків першими годують джмелів, бджіл і інших ранніх весняних комах. Живлячись солодким нектаром джмелі запилюють проліски. Ось так у природі все взаємопов’язано.

Перші весняні квіти називають первоцвітами, або «очима землі». Справді, земля, ніби розплющує їх, прокидаючись від зимового сну. Ледь пригріє у березні сонечко, як з’являються молочно-білі підсніжники, лазурові проліски.

- Давайте послухаємо учнів, які підготували реферати про ранньоквітучі квіти.

Мати-й-мачуха

Тільки сонечко пригріло,

мати-й-мачуха з’явилась

Серед чорної землі

Сяють сонечка малі

Золотим промінням сяють,

Нашу землю зігрівають,

Щоб прокинулась вона

І до нас прийшла весна.

У природі є квіти, які заявляють про себе спочатку квіткою, ніби поспішають прикрасити землю, бо бояться, що не встигнуть продовжити свій рід. До таких рослин належить мати-й-мачуха. Своєю квіткою вона схожа на сонячний промінчик.

Ще не зійшов сніг, а рослина пробивається до сонечка. За квіткою з’являється листя, зверху гладеньке, а знизу – пухнасте, м’якеньке й тепле. Саме за це прозвали рослину мати-й-мачуха. Рослина має ще й іншу назву – туссілаго, від латинського слова «тусіс» - кашель. Саме з неї готують ліки від кашлю.

Я лікую від кашлю, простуди,

З мене чай пити корисно всім.

Мати-й-мачуха звуть мене люди,

Я приходжу із лісу у дім.
Сон-трава

Ще холодні в лісі ранки,

Сніг ще в лісі дотліва.

Та розкрила на світанку

Сині очі сон-трава.

Перші теплі квітневі дні . У ярку на пригріві трава зеленішає, хоч на дні ще лежать рештки сивого снігу. Квітка нагадує фіолетову зірку з жовтою цяткою в центрі. На ніч у квітки закриваються пелюстки і їй не страшний, навіть, колючий мороз. Сон-квітка зацвіла – незабаром щире тепло прийде!


Ряст

Пізніше з’являється ряст, який ще називають «кукурічками», «кониками». Коли буйно зацвітав на провесні ряст, парубки й дівчата ходили в ліс і там топтали ряст, приказуючи:

Топчу, топчу ряст, ряст,

Бог здоров’я дасть,дасть,

І ще буду топтати

Щоб на той рік діждати.

У народі вважалося, що «топтати ряст» це означає жити, ходити по землі, а не топтати рясту - помирати.

Ряст дуже ніжний, швидко в’яне, тому не рвіть його. А крім того його квіти дуже люблять бджоли та і людям він приносить користь, з його бульб виготовляють цінні ліки.


Конвалія

Із земної сорочки,

Що зіткав весною гай.

Білі дивляться дзвіночки,

Як зовуть їх – угадай!

Це конвалії у гаї

На галявині цвітуть.

І ніде немає

Кращих квіточок, мабуть!

В них так пахощів багато,

У такій вони красі…

Хай ростуть – не буду рвати,

Хай отут цвітуть усі.

Краса квіточок конвалії поєднана з тонким чарівним ароматом. Тому так приваблює конвалія кожного, хто побачить її. І саме вона є однією з найулюбленіших весняних рослин нашого народу.

Білі запашні квіти конвалії нагадують застиглі краплини-сльозинки. У давніх легендах розповідається, що ці дивні квіти виросли із сліз нареченої, яка виплакала очі, чекаючи з далекого походу козака-нареченого.
Усім відомо, що чисельність первоцвітів неухильно знижується. Велику кількість видів цих рослин занесена до Червоної книги. Причина зменшення чисельності ранньоквітучих рослин у тому, що їх зривають у великих кількостях для букетів. Адже квіти ці дуже красиві. Зірвавши квітку, яка необхідна рослині для розмноження, ми прирікаємо її на загибель.

Значення первоцвітів у природі дуже велике. Квіти цих рослин є джерелом поживи для джмелів та інших комах-запилювачів. Саме первоцвіти забезпечують їх нектаром, коли інші рослини ще не прокинулись від зимового заціпеніння.

Люди завдали чимало шкоди ранньоквітучим рослинам, особливо підсніжникам, проліскам, конваліям. Багато рослин стали рідкісними.

Найкрасивіша квітка – та, що квітує там, де зросла. Не губіть її!

Такі квіти, як підсніжник звичайний, проліски, лілія лісова, конвалія, квітка-сон, занесені до Червоної книги.

Назва цієї книги пішла від червоного кольору – кольору тривоги. Заснована Червона книга України у 1976 році. Сюди занесені рослини, які стали рідкісними, потребують охорони або ж зникли.


Отже всі ви зрозуміли, що є такі рослини, яких щороку стає все менше і менше. А що потрібно робити, щоб вони зовсім не зникли? Послухайте вірш П.Ситниченка, який підготувала для вас весна.

Весна

Вмійте природу любити

Вам у походи ходити

І мандрувати, любі діти,

Вмійте ж природу любити,

Кожній стеблинці радіти.

В полі, у лісі, над яром –

Квіти, дерева і трави…

Цвіту не вирви задаром,

Гілки не втни для забави.

Оберігайте ж повсюди

Шлях і стежиночку в гаї

Все те красою буде

Нашого рідного краю.

- То що ж потрібно робити, щоб рослини не зникали? (Не рвати, не ламати гілок…)

Після тривалої зими приносять величезну радість для душі первоцвіти. Прогулянка до лісу ранньої весни - просто спокуса. Руки так і тягнуться до квітів… але не поспішайте рвати це чудо!


Не зривайте первоцвіти.

Помилуйтеся на квіти.

Той, хто робить з них букети

Знищує життя Планети.



VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

1.Робота з підручником с 93-97.

2. Робота в зошиті с.
VІІ. Підсумок уроку.


  1. Відповіді на запитання

  • Чому рослини пробуджуються від зимового сну?

  • Які квіти навесні зацвітають першими?

  • Які кущі зацвітають першими, ще до появи листочків?

  • Чому рослини потрібно охороняти?

  • Що означає охороняти?

  • Які квіти занесено до Червоної книги?

  • Чому гинуть берези?

  1. Продовж речення

- Урок змусив задуматися мене над…

- Урок дав мені…

3. Оцінювання учнів.

4. Вірш



VІІІ. Домашнє завдання

С 93-97 читати та відповідати на запитання.





База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка