Тема: Публій Вергілій Марон. Поема "Енеїда" як літературна обробка римської легенди про троянця Енея засновника Риму. Творче наслідування поем ГомераСкачати 312.12 Kb.
Дата конвертації12.04.2016
Розмір312.12 Kb.
#3857
Розробка уроків із вивчення творчості Вергілія у 8 класі за програмою 12-ї школи
Урок№1

Тема: Публій Вергілій Марон. Поема “Енеїда” як літературна обробка римської легенди про троянця Енея — засновника Риму. Творче наслідування поем Гомера.

Мета: подати загальні відомості про "золоту добу" римської культури та літератури, розкрити значення творчості Вергілія як найвидатнішого римського поета, творця національного героїчного епосу, пояснити, що “Енеїда” є літературною обробкою римської легенди про троянця Енея — легендарного засновника Риму, зробити загальну характеристику сюжету; розвивати вміння порівнювати, виділяти головне, ділитися інформацією; виховувати повагу до набутків світової культури.

Обладнання: портрет поета, ілюстрації, картки, слайди.

Тип уроку: урок-дослідження.

Модель уроку

І.Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

 1. Перевірка домашнього завдання.

 • Демонстрація карт подорожі Одіссея.

 • Презентація та захист щита.

 1. Віртуальна подорож до сучасного Риму ( показ слайдів з визначними місцями Риму)

- Що вам відомо про заснування Риму та Римську імперію? Наскільки різняться давньоримська та давньогрецька культури?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

1.Розповідь вчителя

Життя римської громади відмінне від грецького. Греки становили щільну етнічну групу еллінів, а римляни був оточений іншими племенами. Тому - постійна боротьба за виживання, один час вони були під владою етрусків. Етруски взаємодіяли з римлянами. Крім них були інші племена й грецькі колонії - Сицилія. Життя було побудоване за принципом військової громади. У греків було більше можливостей розвивати культуру. Навіть життя було підлегле воєнній дії. Римляни не створили розгалуженої міфології – їх міфи примітивні. Вірили в добрі й злі сили - нуміни. У Римі були цілі армії різних жерців.

Релігія перетворюється в технічну підмогу до життя суспільства. Життя громади й родини тяжіє над релігіями. Явна перевага державного перед релігією.

Культура римської цивілізації має тисячолітню історію. Її значення для світової цивілізації важко переоцінити. Латинська мова, яка була носієм цієї культури, справила вплив на цілу групу мов, так званих романських. Ще два-три століття тому вона була мовою філософії, науки, медицини, юриспруденції, релігії і літератури багатьох європейських народів. Ще й сьогодні більшість наукових, медичних, юридичних термінів – латинського походження.

Таке ж значення мають досягнення римлян в архітектурі, образотворчому мистецтві, в системі державного і приватного права, адміністративного управління та форм організації суспільного життя. Вивчення історії античної, і зокрема римської, культури дає змогу зрозуміти закономірності розвитку багатьох соціальних та культурних феноменів, робить можливим більш грунтовний підхід до вивчення й розуміння сьогоднішніх соціальних і культурних процесів. Події та герої римської культури та історії осмислюються у зв’язку з цим як культурні символи, що допомагають глибше розуміти сучасність.


 1. Поділ учнів на дослідницькі групи (групам роздаються картки з матеріалом, який вони опрацьовують, а потім обмінюються інформацією)

  • Історики

  • Культурологи

  • Літературознавці

VІ. Робота над твором.

 1. Розповідь вчителя про історію створення „ Енеїди” та її сюжет.

«Енеїді» Вергілій віддав десять останніх років життя. Спочат­ку поет склав план і написав епопею прозою, а потім завіршував упо­добані частини. Щоб оглянути місця, зображені в поемі, він виру­шив у подорож до Греції та Малої Азії. Проте Трою йому не довелося побачити. Тяжко захворівши в Афінах, він припинив мандрівку. Август порадив хворому повернутися разом з ним до Італії, там 21 ве­ресня 19 р. до н. є. й обірвалося життя Вергілія. Прах його було пе­ревезено до Неаполя і там поховано при Путеоланській дорозі. На надгробній плиті викарбовано: „В Мантуї я народився, умер у калабрів. Неаполь Прах береже. Оспівав череди, ниви, вождів.”

Вергілій не встиг остаточно опрацювати своєї поеми. За нака­зом Августа її було оприлюднено вже після смерті поета, можливо, в 17 році до н. є.

Римський народ визнав Вергілія першим своїм поетом, римським Гомером. Про те, яку загальну шану здобув автор «Енеїди» за життя, говорить хоча б свідчення історика Таціта, що коли присутні в театрі по­чули вірші Вергілія, вони всі підвелися і віддали їх авторовітаку саму честь, як імператорові Августу.

Не обійшлося і без злобних критиків. Одні обурювалися полі­тичною тенденцією поеми, інші — її новаторством. Якийсь Карвілій Піктор навіть написав памфлет під назвою «Бич на «Енеїду». Інші дорікали Вергілієві за різні запозичення, зокрема з Гомера. На захист поета стали друзі й пізніші критики, передусім Асконій, Педіан у праці «Проти наклепників Вергілія».

«Енеїда» довго була зразком «героїчного епосу» і в Римі, і в лі­тературах нової Європи («Звільнений Єрусалим» італійського поета Т. Тассо, «Лузіада» — португальского поета Луїса Камоенса та ін.). Середньовіччя складало про Вергілія казки, змальовуючи його муд­рим чарівником. Данте уславив поета в своїй «Комедії» як символ «земної мудрості». У XVIII ст. Вольтер вважав найбільшою із заслуг Гомера те, що його наслідував Вергілій. У XIX ст. мистецтвом Вер­гілія захоплювалось багато французьких письменників — від Вік­тора Гюго до Анатоля Франса.

У першій книзі йдеться про те, як Енеєві дорогою з Трої, з волі його божественної супротивниці Юнони (Гери), яка дуже не люби­ла троянців (бо все ще пам'ятала принизливий для неї присуд Паріса, до того ж дуже поважала Карфаген, але дізналася, що колись він буде зруйнований нащадками Енея), довелося довго блукати морями, зазнати численних пригод та небезпек.Флот Енея бурею прибило до берегів Карфагену, де володарювала тоді вдовиця Дідона. Еней розповів цариці про загибель Трої (кн. II) та про свої мандри (кн. III). Дідона палко закохалася в Енея. Любов у її серці запалив брат Енея — бог кохання Амур (обидва були сина­ми Венери, але від різних батьків). На прохання матері Амур перевті­лився в Асканія (Юла), сина Енея. І коли розчулена Дідона пригорну­ла його до свого серця, він влив їй у груди отруту кохання, щоб зла Юнона не вклала в душу жінки якісь інші почуття. Еней також по­любив Дідону, та змушений був покинути нещасну, щоб виконати свою історичну місію — досягти берегів Італії й заснувати Римську держа­ву. Невтішна, покинута коханим Дідона наклала на себе руки (кн. IV). На Сицилії Еней вшанував пам'ять свого батька Анхіса поминальни­ми іграми (кн. V). Потрапивши нарешті до Італії, він за допомогою ча­рівниці Сивілли зійшов в царство мертвих Аїд, де зустрівся з душею свого любого батька. Сцену зустрічі сина з батьком описано дуже зво­рушливо, тут Вергілієві став у пригоді досвід створення «Буколік» з описами душевних переживань пастухів і пастушок. Тінь Анхіса ві­щує Енеєві славну долю його нащадків (кн. VI). У Лації цар латин гос­тинно зустрічає Енея й обіцяє віддати за нього свою дочку Лавінію. Але в неї вже є жених — цар Турн, головний герой рутулів, який іде на Енея війною (кн. VII). Еней вирушає за підтримкою до сусіднього володаря Евандра (туди, де згодом постане Рим). Там він отримує да­рунок Венери й Вулкана — бойовий обладунок і щит, на якому зобра­жено майбутню історію Риму (кн. VIII). Через відсутність ватажка Турн починає долати троянців (кн. IX). І хоча Еней, повернувшись, відби­ває рутулів, Турн убиває його друга Палланта, сина Евандра (кн. X). Настає тимчасове перемир'я. Далі в поемі описано подвиги амазонки Камілли (кн. XI). І, нарешті, відбувається двобій між двома вождями, у якому Еней, здійснюючи помсту за Палланта, вбиває Турна (кн. XII). Цією перемогою й закінчується поема.


 1. Робота над виявленням явища творчого наслідування Вергілієм поем Гомера.

Заповніть праву колонку таблиці епізодами з «Енеїди», відповідно до епізодів з «Іліади» та «Одіссеї».

Гомер «Іліада», «Одіссея»

Вергілій «Енеїда»

Заголовок – мандри Одіссея
Зв’язок з давньо­грецькою міфологією
Розповідь Одіссея про свою подорож
Подорож до підземного царства, зустріч з Тіресієм
Війна греків і троянців
Численні перешкоди і випробування на шляху Одіссея
Ахілла Втручання богів у долю людей
Опис щита
Втрата друга Патрокла і помста за нього
Двобій Ахілла і Гектора
Висновки


4. Робота над перекладами.

 • Порівняйте описи щитів

Щит Енея (Вергілій)

Там-бо на тому щиті, прозираючи роки майбутні,

Вирізьбив владар огню італійців майбутні пригоди

Римського роду тріумфи, Асканіїв рід знаменитий

І незчисленні усі, послідовно проваджені війни

Вирізьбив він і Вовчицю у Марсовій тихій печері

І коло неї близнят-сисунців, двох хлоп'ят нетямущих

Як вони граються сміло, до матері як припадають,

Як і вона, повернувши до них свою шию могутню

Пестить по черзі обох і тіло вилизує ніжне

Гам - підіймається Рим, там - сабінських жінок викрадають -

Лиже насильство під час циркової забави; ще далі

Вирізьбив бог бойовище нове, що схопилося раптом

Поміж куретами, Тацієм давнім та римським народом

Далі обидва царі, військове покінчивши змагання

Перед жертовником, збройні, з вином у руках поставали

І, заколовши свиню, мирову виробляють угоду


Щит Ахілла (Гомер)

Щит той з п'ятьох був шарів шкіряних, а поверх він багато

Вирізьбив різних оздоб, до дрібниць все продумавши тонко.

Землю на нім він зобразив майстерно, і небо, і море,

Сонця невтомного коло, і срібний у повені місяць,

І незліченні сузір'я, що неба склепіння вінчають,

Посеред них і Плеяди, й Пади, і міць Оріона,

Й навіть Ведмедицю - інші ще Возом її називають.

Крутиться Віз той на місці й лише вигляда Оріона, -

Тільки один до купань в Океані-ріці непричетний.

Вирізьбив ще на щиті він для смертних людей два прекрасні

Міста. В одному із них - весілля та учти справляють,

Юних дівчат при світлі ясних смолоскипів виводять

З їхніх світлиць і ведуть через місто під співи весільні.

Жваво кружляють в танку юнаки, і лунають довкола

Флейти й формінги дзвінкі, а жінки, стоячи на порозі

Власних осель, на юні веселощі з подивом зирять.

Сила народу на площі міській гомоніла. Знялась там

Буча бурхлива - двоє мужів про пеню сперечались

За чоловіка убитого.


 • Порівняйте різні переклади опису щита Енея


Переклад І. Білика
Берег Левкади, усіяний весь вояками, а хвилі Золотом сяють. Сам Август Цезар веде італійців, З ним і сенат, і народ, і пенати, й великі богове. Він на кормі височенній стоїть, а обабіч з обличчя Радісна ясність палає і батьківська зірка над тім'ям. Далі за ним — Агріппа величний веде своє військо, Вітром попутним боги йому з неба сприяють. На ньому Славна відзнака воєнна— з носів корабельних корона Скроні йому осявала. А далі — озброєні різно Варварські сили Антоній веде. Народів Аврори Й берега він переможець червоного. Тягне з собою Сходу він сили, й Єгипет, і Бактру далеку; при ньому Жінка з Єгипту, нечестя для нього. Всі разом рушають В бій, аж запінилось море, вдаряють-бо підняті весла, Ростри тризубі прорізують плесо,— ідуть у відкрите Море. Гадав би хто, може, що тут надпливають Кіклади, Зрушені морем, чи з горами гори зіткнулись високі;Переклад М. Зерова
Кипить узбережжя

І відбивається золотом в хвилях прозорих Левкати.

Видно там, як цезар Август провадить у бій італійців...

Високо став на кормі він, а з ним і народ, і сенат весь,

І щонайбільші боги, і пенати. На скронях подвійне

Сяйво у нього горить і зоря понад тім'ям аж рідна.

Далі Агріппа, з наказу богів, при сприятливім вітрі

Ставить у стрій кораблі; на чолі гордовитім у нього

Славна ознака звитяги, ростральний вінець променіє.

Там з іноземною міццю, при зброї і шатах відмінних,-

Від узбережжів червоних, від східних земель повернувшись

З краю Зорі переможцем,- Антоній веде за собою

Бактрів, єгиптян і гріх щонайбільший - єгипетську жінку.

Лавою всі наступають і піняться води затоки,

Веслами збиті, розірвані тьмами носів корабельних.

Рвуться у просторінь всі із затоки: здається, Ціклади

Вирнули з синіх безодень, стикаються гори плавучі:

Так розгорнувся потужно невиданий бій корабельний.

Падає клоччя горюче і сиплються стріли повсюди.

Вогке Нептунове поле пролитою кров'ю багріє.


 • Порівняйте переклади опису щита Енея російською та українською мовами
Перевод С. Соловьева
Можно было узреть в середине облитые медью

Флоты, актийскую брань и как оружием Марса

Весь закипает Левкат и сверкают золотом волны.

Италов движущий в бой здесь Август-

Цезарь с ним рядом;

И отцы, и народ, и Пенаты родные, и боги -

Все на высокой корме его виски извергают

Радостный пламень; звезда роковая над теменем блещет.

В месте другом при ветрах и богах благосклонных Агриппа Гонит полки, у него, отличие гордое брани,

Блещут короной виски морской, с золотыми носами

С ратью варварской здесь и оружием разным Антоний,

Всех победитель племен Авроры и красного брега ,

Силы Востока везет, и Египет, и дальние Бактры ,

И - о несчастье! - за ним супруга Египтянка следом.
Переклад І. Білика
Мідний флот було видно всередині,— битва актійська:

Берег Левкади, усіяний весь вояками, а хвилі

Золотом сяють. Сам Август Цезар веде італійців,

З ним і сенат, і народ, і пенати, й великі богове.

Він на кормі височенній стоїть, а обабіч з обличчя Радісна ясність палає і батьківська зірка над тім'ям.

Далі за ним — Агріппа величний веде своє військо,

Вітром попутним боги йому з неба сприяють. На ньому Славна відзнака воєнна— з носів корабельних корона

Скроні йому осявала. А далі — озброєні різно

арварські сили Антоній веде. Народів Аврори

Й берега він переможець червоного.

Тягне з собою Сходу він сили, й Єгипет,

і Бактру далеку; при ньому

Жінка з Єгипту, кечестя для нього.

Переклад М.Зерова
Там-бо на тому щиті, прозираючи роки майбутні,

Вирізьбив владар огню італійців майбутні пригоди

Римського роду тріумфи, Асканіїв рід знаменитий

І незчисленні усі, послідовно проваджені війни

Вирізьбив він і Вовчицю у Марсовій тихій печері

І коло неї близнят-сисунців, двох хлоп'ят нетямущих

Як вони граються сміло, до матері як припадають,

Як і вона, повернувши до них свою шию могутню

Пестить по черзі обох і тіло вилизує ніжне

Гам - підіймається Рим,

там - сабінських жінок викрадають -

Лиже насильство під час циркової забави; ще далі

Вирізьбив бог бойовище нове, що схопилося раптом

Поміж куретами, Тацієм давнім та римським народом

Далі обидва царі, військове покінчивши змагання

Перед жертовником, збройні,

з вином у руках поставали

І, заколовши свиню, мирову виробляють угоду.Котляревський


На щиті, в самій середині,

Під чернь, з насічкой золотой,

Конала муха в павутині,

Павук торкав її ногой.

Поодаль був малий Телешик,

Він плакав і лигав кулешик,

До його кралася змія

Крилатая, з сім'ю главами,

З хвостом в верству,

страшна, з рогами,

А звалася Жеретія.
Вокруг же щита на заломах

Найлучші лицарські діла

Були бляховані в персонах

Іскусно, живо, без числа,

Котигорох, Іван - царевич,

Кухарчич, Сучич і Налетич,

Услужливий Кузьма - Дем'ян.

Кощій з прескверною ягою,

І дурень з ступою новою,

І славний лицар Марципан.

 • Порівняй опис щита Енея з «Енеїди» Вергілія та «Енеїди…» КотляревськогоV. Підсумки уроку

Бесіда за питаннями

 1. Що нового ви дізнались про Рим?

 2. Що ви дізнались про політику Цезаря та Августа?

 3. Що спільне, а що відмінне в поемах Гомера та Вергілія?

 4. Чи хотіли б ви жити в той час?

 5. Уявіть, що ви зустріли Вергілія. Про що б ви його запитали?

 6. Чий переклад поем Гомера та Вергілія вам найбільше сподобався?

 7. Хто з перекладачів, на ваш погляд, зумів найкраще передати задум авторів поем?

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати статтю підручника.

2. Прочитати уривки з «Енеїди» Заспів (книга 1, вірші 1—33), “Пророцтво Анхіза в Аїді про майбутню славу Риму” (книга 6, вірші 752—853), “Щит Енея” (книга 8, вірші 626—731).
3. Підготуватися до умовного інтерв’ю з Вергілієм.

Зразки карток

1. Історія Римської держави. Історію Римської держави традиційно поділяють на три великих періоди: ранній Рим, або царський період, Римська республіка та Римська імперія. Рим з’явився як один із землеробських полісів на південній периферії етруського світу. На протязі 6 століття до нашої ери він був під владою етрусків. Потім почалася повільна, але тривка експансія Риму, що знаходився на кордоні двох великих італійських цивілізацій: етрусків і Великої Греції. Ця експансія привела Рим не тільки до визволення, але й дозволила йому зайняти ключові позиції в Центральній Італії.

Частиною Римської культури, безперечно, є легенда про заснування Риму. До нас дійшли твердження, що Рим був заснований між 754 і 753 роками до нашої ери латинськими колоністами зі стародавнього міста Альба Лонга. За легендою, римляни пов’язували заснування Рима з Троянською війною. Легенда розповідає, що коли загинула Троя, деякі троянці на чолі з Енеєм повтікали на кораблях до Італії. Вони прибули в Лацій, де заснували місто Альба, в якому й зацарював Еней. Його нащадок, цар Альби Нумітор, був повалений своїм братом Амулієм. Побоюючись помсти дітей або онуків Нумітора, Амулій примусив його дочку Рею Сільвію стати весталкою. Жриці богині Вести, берегині домашнього вогнища, не мали права виходити заміж. Однак у Сільвії від бога Марса народилися два сини-близнюки, Ромул і Рем. Амулій наказав кинути їх у Тибр. Але малюки врятувалися: хвиля викинула кошик із дітьми на берег, де їх вигодувала молоком вовчиця. До речі, саму капітолійську вовчицю у 6 – на початку 5 століття до нашої ери римляни зобразили у вигляді бронзової скульптури, яку встановили на Капітолії. Вона відома й по сьогоднішній день. Потім братів виховував царський вівчар. Врешті-решт Ромул і Рем довідались про своє походження, вбили Амулія, повернули царську владу своєму дідові і, зібравши дружину, заснували нове місто на Палатинському пагорбі, на березі Тибру. За жеребом місто дістало назву Рим від імені Ромула. Під час побудови міської стіни між братами виникла сварка, Рем загинув від руки брата. А Ромул став першим римським царем. Він поділив громадян на патриціїв і плебеїв, усе населення – на курії і створив військо.

Легенда розповідає,що першими жителями Рима були юнаки – супутники Ромула та його дружина. Сусідні общини з недовірою ставилися до нових поселенців і не хотіли одружувати з ними своїх дочок. Тоді Ромул улаштував свято, на яке запросив сусідів-сабінів. Під час бенкету римляни викрали дівчат-сабінянок. Сабіни пішли війною на Рим, але сабінянки зуміли помирити своїх батьків і чоловіків. Як наслідок злиття латинської і сабінської общин утворилась єдина Римська держава, в якій стали спільно правити два царі – Ромул і сабінянин Тит Тацій.

Другий римський цар, сабінянин Нума Помпілій, затвердив культи богів і зорганізував жрецькі і ремісничі колегії. Наступний цар, Тулл Гостілій, зруйнував Альбу Лонгу і переселив її жителів до Рима. Його спадкоємець Анк Марцій побудував міст через Тибр і заснував у гирлі річки першу римську колонію – Остію.

Потім, за римською традицією, в Римі правили ще три царі, етруски за походженням. Тарквіній Давній побудував у Римі перший цирк, храм на Капітолії і підземний стічний канал – Велику клоаку, що існує дотепер. Його наступник Сервій Туллій провів важливі соціальні реформи і встановив довкола міста міцну кам’яну стіну. Останнього, сьомого, царя Тарквінія Гордого вигнало з Рима повстале населення. Від цієї події 510 року бере початок історія Римської республіки.

До кінця 3 століття до нашої ери Рим стає великою середземноморською державою. Підкоривши в останній чверті 3 та в першій половині 2 століття до нашої ери Карфаген, Рим став керівною силою в Центральному та Західному Середземномор’ї.2. Культура Римської держави. Рим зростав, будуючи легендарні дороги і починаючи торгівлю з сусідніми країнами. Життя в ньому було досить гідним, але жителі Риму прагнули більшого. Вони створили величезні легіони, щоб підкорити собі нові землі. Імперія ставала сильнішою, і ніхто вже не міг зупинити Рим. Захоплені у полон війська противника ставали рабами, яких купували багаті міщани, насолоджуючись усіма радощами життя в Римі. Але не кожен римлянин жив у такій розкоші. Це призводило до повстань голодних нижчих класів.

Але Рим вижив. Високий економічний розвиток Римської імперії призвів до того, що місто Рим стало економічним, культурним і політичним центром величезної держави

В цей час велика кількість міст у своєму архітектурному стилі намагалися наслідувати приклад столиці - Риму. Їх прикрашали прекрасними храмами місцевих і загальноімперських божеств, палацами, базиликами, портиками для прогулянок, а також громадськими будівлями і будівлями для розваг - театрами, амфітеатрами, цирками. В амфітеатрах проходили вистави - травля звірів, бої гладіаторів, публічні страти. У цирках відбувалися перебіги на запряжених четвірками коней колісницях - квадригах.. В I - II століттях. нашої ери міські вулиці були вимощені каменем, мали підземну каналізацію та гігантські водопроводи - акведуки. Центральні площі всіх міст (ці площі називалися агорами на Сході й форумами на Заході) були прикрашені численними портиками, храмами й базиликами

Зрозуміло, що особливою розкішшю відрізнявся сам Рим. Величними спорудами були і “Вівтар Світу”.У цей час у всіх містах імперії поширюється культ терм - громадських бань, у яких були басейни з теплою і холодною водою для плавання, гімнастичні зали, кімнати для відпочинку . Також в Імперії велося активне прокладання доріг. В II ст. у державі існувало 372 мощені каменем дороги загальною протяжністю близько 80 тис. км. Ці дороги, на зразок сучасного шосе, будувалися по прямій лінії, по боках їх були викопані канави для стоку води, через ріки і глибокі яри перекидалися мости (деякі з них збереглися і використовуються й у наші часи). У самому Римі на форумі стояв стовп з позолоченим верхом, він вважався початком усіх доріг Римської імперії. Звідси і приказка: “Всі дороги ведуть у Рим”.

Крім статуй і барельєфів, будівлі і споруди прикрашалися іншими витворами малих архітектурних форм. У північних провінціях будинки мали опалення. По глиняних трубах з печей гаряче повітря проходило під підлогою і всередині стін, створюючи всередині приміщень теплий мікроклімат.

Образотворче мистецтво у I - II століттях нашої ери у Римській імперії служило, в основному, для оформлення інтер'єрів будівель і зовнішнього оздоблення вулиць міст. Так, стіни, стелі і підлоги громадських будівель, імператорських палаців, будинків знаті прикрашалися розписом і мозаїкою. Дуже часто використовувалися сюжети з грецької і римської міфології, а також жанрові сцени - полювання, збір врожаю, збирання податків.

Значного розповсюдження в ці часи набула портретна скульптура. До нашого часу дійшло безліч портретних статуй, бюстів, рельєфних зображень, які реалістично передають риси обличчя імператорів, імператриць, воєначальників, поетів, філософів та інших представників римської знаті.

Великого розвитку в I - II століттях нашої ери отримали освіта й наука. У Римі і багатьох провінційних центрах було зорганізовано навчання для дітей. Так, приватні вчителі або у себе вдома, або в громадських місцях, або просто у садах збирали групи дітей і за плату навчали їх читати, писати і рахувати.

У II ст. високого рівня розвитку досягла медична наука. Ще під час правління імператора Августа в Римі було створено школу для підготовки лікарів. Такі школи існували і в Малій Азії. У кінці II ст. прославився лікар Гален, який проводив досліди з вивчення дихання, діяльності спинного і головного мозку.
3. „Золоте століття” римської літератури. Цей період збігається із правлінням Августа. Август прийшов до влади після громадянських воєн. Після смерті Цезаря перемагає Октавіан Август - прізвисько, «священний», тому що приніс на римську землю мир. Державі була потрібна ідеологія. Початок - роздача орних земель ветеранам своїх військ, тому що вважав, що праця на землі облагороджує. Август розумів, що без культури немає ідеології. У нього був багатий друг - Меценат. Він створює умови для бідних поетів, а ті підтримують Августа. У цей гурток входили: Вергілій, Горацій, Проперцій, Варій Руф, Азінній Палліон. Вони ніби поділили жанри літератури. На противагу цьому гуртку створюється коло Корвіна Мессала: Тібул і Овідій.

Вергілій - найвидатніший римський поета, творець національного героїчного епосу, пише на замовлення Августа три поеми. «Буколіки» - вівчарські вірші, «Георгіки» - землеробські. «Енеїда» - героїчний епос. Поєднує їх ідея, відмінна від грецької, - Вергілій відрікався від минулого і закликав до відродження в майбутньому.

Виходець із середньої родини, але одержав непогану юридичну освіту.

Творчість Вергілія перебувала під впливом греків. Насамперед, олександрійська «учена» лірика, творчість Феокріта, Гесіода. Також Тит Лукрецій Карр «Про природу речей» і римські поеты-неотерики («новенькі»).

«Буколіки» написано в наслідування Феокріту. Він показує, що безрозсудна пристрасть призводить до загибелі. Дія «Буколік» відбувається в Аркадії.

«Георгіки» - про землеробство, без героя, без сюжету, про те, як варто трудитися. У цій поемі Вергілій слідує Лукрецію, доводить, що людина - одне зі творінь всесвіту, прагне дати опору, спокій, щастя..

«Енеїда» - велика епічна поема. Замовлена Августом. Вергілій повинен був написати панегірик про самого Августа. У пролозі повинен був написати про міфічних предків Августа. Вів рід від Венери. Вергілію дали час для роботи - 12 років, але так і не завершив. Заповів цю поему спалити своєму другові. Про Августа ні слова - але той не став її знищувати. Схвалив політичні тенденції, що римляни - це обраний народ, якому призначено правити світом. Складається з 12 книг. Вергілій ділить на дві частини. Перша частина - втеча Енея з палаючої Трої й прибуття в Карфаген - 5 книг. Друга частина - оповідання про війни в Італії. Посередині шостої книги - розповідь про спуск Енея в царство мертвих. Еней спускається довідатися, куди він пливе й про майбутню долю Рима. Він ніби об'єднав «Іліаду» й «Одіссею» у зворотному порядку. Вергілій не приховує, що як приклад використав Гомера.

Енею призначено заснувати римську державу, якій буде належати світ. Поема спрямована в майбутнє. Ще одна надзадача, пов'язана з героєм – доля Енея це доля Риму - головна сила, що управляє всім.Тема «Енеїди» — пригоди Енея, який, за вказівкою богів, за­сновує нову могутню Римську державу. Поряд із зовнішньою подіб­ністю до поем Гомера, «Енеїда» різко відрізняється від них певною політичною тенденцією — прагненням показати історичну зумовле­ність нового ладу й уславити його.


Урок №2

Тема : Поетизація римської доблесті, патріотичного служіння державі, величі Риму як провідні настанови й основний пафос поеми.

Мета: узагальнити знання про римську культуру та літературу, перевірити знання біографії Вергілія, проаналізувати уривок із 6-ї книги "Енеїди",; роз­вивати вміння порівнювати та виділяти головне, за допомогою мистецтвознавчої паралелі дати характеристику головному герою ; виховувати любов до батьківщини, патріотизм.

Обладнання: кросворд, репродукції картин.

Тип уроку: комбінований

Модель уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Розгадування кросворду

ю

п

і

т

е

р
п

е

н

а

т

им

і

н

е

р

в

а
я

н

у

с
с

і

л

ь

в

а

н
в

у

л

к

а

н


д

і

а

н

а

с

т

р

а

б

о

н


а

п

о

л

л

о

нв

е

р

г

і

л

і

йп

р

и

г

о

д

н

и

ч

а
 1. Головний бог римлян.

 2. Добрі духи.

 3. Богиня воїнів.

 4. Бог початку.

 5. Бог лісів.

 6. Бог ковальства.

 7. Богиня полювання.

 8. Вчений, дослідник Риму.

 9. Бог сонця.

 10. Відомий римський письменник.

 11. Пліній Старший написав енциклопедію, як вона називалась?

2. Завдання для учнів • Проведіть паралелі між героями поем Гомера та «Енеїдою» Вергілія, з'єднавши імена прямими лініями
  Фетіда, мати Ахілла Паллант

Гефест Венера

Ахілл Плутон

Патрокл Венера

Еней Вулкан
 • Порівняйте образи, визначивши спільне в них та відмінне

Ахілл — Агамемнон

Андромаха — Пенелопа

Одіссей — Еней

Фетіда — Венера

Дідона — КаліпсоІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

1.Розповідь учителя
Мужик із Мантуї, повільний і смаглявий,

З дитинства ніжного колисаний селом,

Звеличив кий, і плуг, і мідяний шолом,

І знявся до вершин нечуваної слави.

...Той час минув - і Рим, і цезарів діла

Рука історії до трун поволокла,

Де сплять усіх часів ілюзії й корони.

Та він живе, і дзвін гучних його поем

Донині сниться нам риданнями Дідони,

Бряжчанням панцирів і сплесками трирем.

М. Зеров «Вергілій»
Вергілій залишив по собі славу не тільки визначного поета. Античні письменники зображають його як надзвичайно добру, ніжної вдачі людину. Виняткова чуйність і доброзичливість привабили до нього багато друзів. Цей «високий на зріст, смаглявий, з селянським обличчям, слабкого здоров'я» чоловік (як пише про нього біограф Донат) був далекий від заздрощів. Він радів чужим успіхам і з відданістю допомагав іншим письменникам. Якнайтепліше згадує його видатний поет Горацій, називаючи свого друга «світлою душею».

Давайте уявимо, що ми потрапили у Рим за часів життя Вергілія, і нам пощастило зустрітися з поетом. Удома кожен з вас ознайомився з його біографією, тож, я думаю, ви підготовили цікаві запитання для нашого гостя. Бажаю вам не забувати правил ввічливості при спілкуванні з Вергілієм. • Вітаю Вас;

 • Шановний поет;

 • Дозвольте поставити Вам запитання;

 • Прошу Вас задовольнити мою цікавість;

 • Дякую за відповідь;

 • І т. д.

( По бажанню один учень грає роль поета , а інші – журналістів. У ході розмови можна замінювати учня, який відповідає на запитання. Оцінюють себе учні самостійно)


 1. Чіткість та лаконічність (3б)

 2. Розкриття змісту(3б)

 3. Ілюстрованість прикладами (3б)

 4. Акторська майстерність (3б) 1. Метод „Інтерв’ю з поетом”

Учень: Шановний Вергілій, розкажіть, будь ласка, де і коли Ви народились.

Вергілій: Я народився 15 жовтня 70 р. до н. є. в селі Андах, недалеко від міста Мантуї (Північна Італія) в родині дрібного землевласника, що колись був, за одними даними - гончарем, а за іншими - поденником.

Учень: Дозвольте у Вас запитати де Ви здобули початкову освіту?

Вергілій: Початкову освіту я здобув у сусідній Кремені, дійшовши ж повноліття, виїхав у Медіолан (Мілан), а згодом у Рим, щоб продовжувати навчання.

Учень: Поділіться з нами ким хотіли стати?

Вергілій: Готувався я стати адвокатом, але кволе здоров'я і брак ораторського хисту перешкодили моїй адвокатській кар'єрі.

Учень: Шановний Вергілій, коли Ви почали захоплюватись поезією?Вергілій: З юних літ я почав захоплюватись поезією, пишучи ліричні вірші в стилі тодішніх римських модерністів, або, як їх називали, «неотериків». Найвизначнішим представником цього стилю був пристрасний Гай Валерій Катулл.

Учень: Хотілося б ще дізнатися чим іще ви цікавились?

Вергілій: Мене вабила і філософія, інтерес до якої у розбудив мій учитель-епікуреєць Сірон. Вирішивши зайнятися філософією, я розпрощався з риторикою і ладен був навіть пожертвувати своїми поетичними заняттями. Однак любов до муз перемогла.

Учень: Ви не шкодуєте, що не стали філософом?

Вергілій: Ні, філософом я не став, хоч епікурейська проповідь утечі в спокійне життя та захоплення філософською поезією Лукреція лишили нестертий слід на світовідчуванні і на всій його літературній роботі.

Учень: Яку роль у Вашому житті відіграв Гай Асіній Полліон?

Вергілій: Намісник Транспаданської Галлії (нині Ломбардія) цезаріанець Гай Асіній Полліон, прекрасний знавець грецької і римської літератур, помітив своєрідний мій хист і спрямував мене на створення буколічних віршів.

Учень: Пробачте за надмірну цікавість, а що це за історія з конфіскацією землі?

Вергілій: Конфіскацією селянських земель була на користь ветеранів Гая Юлія Цезаря, яким передавалися землі околиць Мантуї та Кремони, отже, і мій маєток. Завдяки заступництву Полліона і Октавіана, землю мені повернули. У знак подяки я звеличив свого захисника Октавіана в першій [5] еклозі (поемі) буколічної збірки. Але радість була передчасна: у 41 р. спалахнула нова братовбивча війна між Октавіаном і Луцієм Антонієм, після якої околиці Мантуї знову перейшли в руки ветеранів. Мене прогнали з маєтку. Я ледве врятувався від меча оскаженілого центуріона.

Учень: Розкажіть про ваші стосунки з Меценатом, будь ласка?

Вергілій: У 39 р. я опублікував свій твір «Буколіки», який справив велике враження на громадськість. Автором книги зацікавився особистий друг Октавіана Гай Цільній Меценат, великий шанувальник поезії і сам літератор-дилетант. Ввійшовши до мистецького гуртка Мецената, я дістав матеріальне забезпечення, а це дало мені змогу цілком віддатися поезії, найдорожчим скарбам у світі

Учень: Кому Ви присвятили „Георгіки”?

Вергілій: Наступний великий твір «Георгіки», над яким працював сім років (37-30), живучи майже безвиїзно в Неаполі, я присвятив Октавіану.

Учень: Розкажіть , будь ласка, як Ви працювали над „Енеїдою”

Вергілій: Після цієї поеми я узявся за монументальну свою працю - «Енеїду», якій віддав десять останніх років життя. Спочатку я склав план і написав епопею прозою, а потім став надавати віршової форми тим частинам, які мені найбільш припадали до вподоби.

Учень: Чому Ви вирушили у подорож?

Вергілій: Щоб оглянути своїми очима місця, зображені в «Енеїді», я вирушив у подорож по Греції та Малій Азії. Проте Трою мені побачити не довелося. Тяжко захворівши в Афінах, я припинив дальшу мандрівку. Август, який на цей час прибув до Афін, порадив мені повернутися разом з ним до Італії.

Учень: Дякуємо Вам за відверту розмову.

3. Літературний диктант за змістом „Енеїди”


 • Чиї твори наслідував Вергілій у «Енеїді»? (Гомера.)

 • Яким було призначення Енея? (Заснувати Рим і дати початок латинському народу.)

 • Хто весь час переслідував Енея? (Юнона.)

 • Хто допомагає Енеєві, захищає його? (Мати, богиня Венера.)

 • Хто закохався в Енея й через це загинув? (Дідона, цариця Кар­фагену.)

 • Для чого Еней хотів потрапити в підземне царство? (Щоб поба­читися зі своїм батьком Анхізом і дізнатися про свою долю.)

 • Хто допоміг Енеєві здійснити свій намір? (Кумська відьма Сивілла.)

 • Як звали дочку царя Латина, з якою Еней мав одружитися?(Лавінія.)

 • З ким довелося воювати Енеєві, троянцям? (З плем'ям латинян та їхніми союзниками, особливо з Турном.)

 • Який дарунок від матері одержав Еней? (Зброю, що викував Вулкан.)

 • Чому автора так хвилює доля Енея? (Бо він бачить у ньому мі­фічного засновника любого йому Риму,)


4.Коментоване читання 6 –ї книги „Енеїди” (752-853)


 1. Що таке підземне царство? Як воно називається? (Аїд)

 2. Як ви уявляєте зустріч батька і сина в підземному царстві? Опишіть її.

 3. Чому Анхіс розповів Енею про його майбутнє? А ви б хотіли знати своє майбутнє? (Щоб той зрозумів, що всі його страждання не марні)

 4. Які слова використовує автор, щоб описати славних нащадків Енея? (Преславні, троянського племені слава, славні, благословенний син божества, гордий переможець)

 5. Хто такий Ромул? Що ви знаєте про заснування Риму?

 6. Яка роль Цезаря в історії Римської держави? Як описує його автор? (Цезар, Гай Юлій (100 — 44 рр. до н. е.) — римський політик, полководець, оратор і письменник, завойовник Галлії, автор «Записок про Галльську війну»)

 7. Що ви знаєте про імператорів Нума Помпілія та Тулла Гостілія? (Другий римський цар Нума Помлілій - засновник релігійних установ та обрядів, був прикрашений жрецьким вінком. Тулл Гостілій, третій римський цар, великий завойовник)

 8. Знайдіть рядки у яких виражене ставлення автора до воєн?

(Діти, ох діти, своєї душі ви до воєн подібних

Не призвичаюйте, й серцю вітчизни таких ви ударів

Не завдавайте. Ти перший, що рід свій з Олімпу виводиш,

Зброю відкинь, ох крове моя! )

 1. Розкажіть про культурні та мистецькі здобутки римської держави?

10. Що нового ви дізналися про Енея? Чи змінило це вашу думку про нього?

6. Знаходимо зв’язок літератури з іншими видами мистецтва. Аналізуємо героя.

Завдання для учнів: 1. Як художник зображує Енея? Чи співпадає Ваше уявлення про героя з автором картини?

 2. Про які риси характеру Енея свідчить його постава?

 3. Як поводить себе герой побачивши богиню?

 4. Опишіть одяг Енея. Що ви знаєте про вбрання римських воїнів?

 5. Що таке патріотизм? Чи можна Енея назвати патріотом?


Венера являється Енею у берегів Карфагена

Джованні Баттиста Тьєполо, 1757 р.

Віченца, вілла Вальмарана
 1. Який епізод зображений на картині?

 2. Опишіть картину.

 3. Які персонажі зображені на картині?

 4. Опишіть Енея, Венеру.

 5. Якими засобами автор передає емоційне наснаження ?

 6. З ким прибула Венера на зустріч з Енеєм?

 7. Як зображена природа на картині?

 8. Який настрій передає картина?Венера передає Енею зброю

Нікола Пуссен, 1639 р.

Руан, Музей витончених мистецтв


IV. Підведення підсумків уроку.

Рефлексія

Продовжте думку:

 1. На уроці я дізнався про...

 2. Особливо цікавим для мене було...

 3. Мені сподобалось виконувати...

 4. Я отримаю гарну оцінку тому що...

 5. Я отримаю низьку оцінку тому що...

 6. На наступний урок я ....

V. Оцінювання.

VІ. Домашнє завдання.

1. Підготуватися до уроку - семінару за поемами Гомера та Вергілія

Орієнтовні теми творчих робіт:

 • Два герої Троянської війни - Гектор та Ахілл.

 • Гомер виховав усю Елладу" (Платон).

 • У чому тріумф і трагедія Енея із поеми Вергілія "Енеїда".

 • Що допомогли мені зрозуміти давні римляни і греки?

 • Визначте епізоди з античних тем, які можна інсценувати, складіть за ними невеликі сценарії.

 • Визначте роль гумору в поемах Гомера.

 • Доведіть, що порівняння в поемах Гомера особливі.

 • Відтворіть і продовжте умовний діалог прихильників Гомера —
  справжнього автора поем і Гомера - легенди.

 • Ахілл — авторський ідеал людини-воїна. (За поемою Гомера
  «Іліада».)

 • Уособлення в образі Енея ідеї подвигу в ім'я народу. Чим близькі нам герої античної літератури?

 • 2. Скласти словничок античних богів та героїв .


Список використаної літератури 1. Гомер. Іліада. - Харків: Фоліо, 2006. - 416 с

 2. Гомер Одіссея / Пер. із старогрецької, примітки, словник імен і назв Бориса Тена; Передмова К. С. Забарила; Худож.-оформлювані Б. П. Бублик, С. І. Прав-дюк. - Харків: Фоліо, 2002. - 574 с.

 3. Гаспаров М.Л. Литература европейской античности: Введение // История мировой литературы в 9 томах: Том 1. — М.: Наука, 1983. — 584 с.

 4. Шалагінов Б.Б. Зарубіжна література від античності до початку XIX століття. — К.: Академія, 2004. — 360 с.

 5. Ліндяй Д. Коротка історія культури. - К.: Мистецтво, 1995. - 242с.

 6. Підлісна Г. Антична література. - К.: Вища школа, 1992. - 259с.

 7. Підлісна Г. Про красу та античну літературу. - К.: Техніка, 1997. - 192с.

 8. Тронский И. История античной литературы! М.: Высшая школа, 1983.

 9. Українська та зарубіжна культура. - К.:Знання, 2000. - 621с.

 10. Микола Зеров. Твори в двох томах. К.: Дніпро, 1990.

 11. Мещерякова М. І., Теміз Я. В., Халі мон Є. В. Зарубіжна література у схемах і таблицях. 5 -11 класи: - Х. Видавнича група «Академія», 2000. – 92с.

 12. Кисельова Н. В. Зарубіжна література. Завдання для тематичного оцінювання. 9 клас. – Х.: Країна мрій , 2007.- 80с.

 13. Куцевол О. М. Зарубіжна література 9 клас. Розгорнуте планування уроків. - К.: Ленвіт, 2002. – 144с.

 14. Паращич В. В. Антична література 9 клас. – Ранок, 2002.- 62с.

Сайти


 1. http://ae-lib.narod.ru/_lithistory.htm

 2. http://uk.wikipedia.

 3. http://www.ukrlib.com.ua

 4. http://ru.wikisource.org

 5. http://greekroman.ru

 6. http://godsbay.ru

 7. http://allday.ru

 8. http://www.hellados.ru

 9. http://www.allend.ru

 10. http://ancientrome.ru

 11. http://library.iv-fr.net


Каталог: doc -> files -> news
news -> Дослідження професійних якостей керівника загальноосвітнього навчального закладу в управлінській діяльності
news -> «Інформаційно-комунікаційні технології та сучасний урок: методика проведення і результативність»
news -> Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Проектування готовності вчителя до інноваційної діяльності Виконавець: Ріпний Микола Петрович
news -> Шляхи формування читацьких інтересів у молодших школярів Ковальова Вікторія Іванівна, учитель початкових класів, учитель вищої категорії, старший учитель, санаторна школа ─ інтернат №2
news -> З початкової школи в основну: проблеми наступності
news -> ─найважливіша умова успішного навчання молодших школярів. Ковальова Вікторія Іванівна, спеціаліст вищої категорії, старший учитель, загальноосвітня санаторна школа ─ інтернат №2
news -> Повідомлення про оприлюднення проекту Концепції громадянської освіти та виховання в Україні Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України повідомляє про оприлюднення 29 листопада 2012
news -> Додаток базовий компонент дошкільної освіти
news -> Тема кохання в повісті Шолом-Алейхема "Пісня над піснями". Еволюція героїв (Шимек і Бузя) у часі. Біблійні мотиви в повісті. Утвердження етичних цінностей
news -> Конспект уроку з української літератури в 10 класі підготувала викладач української мови І літератури Технікуму промислової автоматики Одеської державної академії холоду

Скачати 312.12 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал