Тема. Подорож в історію свята Нового року

ЗИМА ІДЕ – СВЯТА ВЕДЕ

Виховний захід

Тема. Подорож в історію свята Нового року

Мета: ознайомити учнів з історією виникнення новорічного свята, його атрибутами, традиціями його святкування; викликати бажання берегти свою національну культуру, здобувати знання із цілющого джерела народної мудрості пращурів.

Обладнання: фотоматеріали; ТЗН; презентація слайдів (11).

ХІД ЗАХОДУ

Учитель. Новій рік - одне з найпопулярніших веселих свят. І хоча це свято не пов’язане з віруваннями нашого народу, воно так само весело святкується як дорослими, так і дітьми. Також можна сказати, що святкування Нового року не має усталених традицій і кожен святкує його як звик: із друзями, на танцях, чи в колі сім’ї.

- За що ми любимо зимові свята?

- Чи шануємо народні традиції?

- Коли приходить Новий рік?

- Які новорічні атрибути?

- Як святкували це свято в давнину?

Зараз ми здійснимо подорож сторінками уявної книги « Історія свята Нового року» і дізнаємось відповіді на ці запитання.

Учні (по черзі)

Сторінка 1. Як святкували Новий рік наші пращури?

Колись дуже давно у слов’ян рік розпочинався навесні 1 березня. Чому це відбувалося саме в перший день весни? Річ у тім, що раніше більшість людей жили не в містах, а в селах. Вони розводили худобу й сіяли хліб. Прихід весни вважався найважливішим періодом у році: з 1 березня починає пригрівати сонечко, після холодів пробуджується земля. І можна готуватися сіяти в землю насіння корисних рослин, випускати корів і коней пастися на молодій травичці. Після прийняття християнства початком року стали вважати 1 вересня. А з 1700 року цар Петро I наказав зустрічати Новий рік 1 січня. Але одна спільна для всіх традиція таки є: напередодні Нового року не можна сваритися, треба бути веселим і доброзичливим, в хаті має бути порядок. Адже кажуть: «Як зустрінеш Новий рік, таким він і буде».

Сторінка 2. Про Діда Мороза.

Учитель. Звісно, ніхто не уявляє собі Новий рік без Діда Мороза. А що ж ми знаємо про нього?

Учні (по черзі)

1. Звідки взявся Дід Мороз? Власне цей образ є збірним і існує він у звичному для нас вигляді не так уже й давно. Морозко з давніх слов’янських казок був не такий добрий, ним навіть лякали неслухняних дітей.

2. Зовнішність Діда Мороза. Ще на початку минулого століття його зображували зовсім не таким, до якого ми звикли. Він був чорнявим, високим, худорлявим. А в 1847 році художник Моріц фон Швінд (з Німеччини) намалював Діда Мороза трохи інакше. Він усім сподобався, і тепер ми його знаємо тільки таким.

3. Ім’я Діда Мороза

. Це у нас він Дід Мороз. А в американців – Санта Клаус, у французів – Пер Ноель, італійців – Баббо-Натале, а в інших країнах і Вайнахтсман, і Ла Бефана, і Юлетомтс…

4. Вік Діда Мороза. Відверто кажучи, ніхто точно не знає. Вчені стверджують, що про нього згадують ще в 13 столітті.

5. Сім’я Діда Мороза. Тут теж немає ясності. Те, що Снігуронька – онука Діда Мороза, не викликає сумніву.

Сторінка 3. Про ялинку.

1. Ялина вважалася священним і незвичайним деревом у давніх германців. Вони вірили, що у хвої живе дух лісу, покровитель природи. З того часу залишилося шанобливе ставлення до дерева. Його почали заносити до хати і прикрашати. Згадка про новорічну ялинку з’явилася 1600 року. Йшлося про новорічне свято у французькій провінції Ельзас.

2. Як прикрашали ялинку наші предки? Найпершими прикрасами були паперові троянди. Пізніше – позолочені та посріблені картоплинки, яблука, зірка на верхівці. Із 1815 року на ялинку почали чіпляти солодощі, а трохи згодом – скляні іграшки й свічки. Пізніше замість свічок – були гірлянди з маленьких ліхтариків.

Сторінка 4. Як готуються до свята?

Учитель. Новий рік у нашій країні – улюблене свято всіх дітей. Кожна сім’я прибирає оселю, прикрашає ялинку та готується до зустрічі Нового року. Опівночі 31 грудня, з останнім ударом годинника, настає Новий рік. Уранці під ялинкою діти знаходять подарунки, які їм принесли Дід Мороз та Снігуронька. І де б не зустрічали люди на нашій планеті Новий рік, вони завжди бажають одне одному миру та щастя.

Сторінка 5. Екскурсія на фабрику новорічних іграшок в м. Клавдієво.

Учні ( по черзі)

З Новим роком!

1. Рік старий на відході –

рік новий на порозі.

2. Рум’яніє на сході

небосхил на морозі.

3. Будьте, люди, щасливі,

в мирі, в праці на віки!

4. Хай уродять вам ниви

щастя повні засіки!

5. Хай таланить вам всюди?

З Новим роком вас, люди!

Т. Коломієць
Каталог: doc -> files -> news -> 438
news -> Додаток базовий компонент дошкільної освіти