Тема Новий рік в країнах світу. МетаСкачати 111.06 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір111.06 Kb.
#25205
Тема Новий рік в країнах світу.

Мета: Розширити знання дітей про святкування Нового року в різних країнах світу. Розвивати творчу уяву, акторські здібності школярів. Виховувати в учнів почуття прекрасного, повагу до звичаїв та традицій інших народів.

(Зала має вигляд приміщення кіностудії з новорічними атрибутами).1 ведучий.  Доброго  дня, дорогі друзі!

2 ведучий.  Вітаємо вас з Новим роком!

1ведучий. Всі ви знаєте, як важко підготувати пристойний номер на будь- яке свято.

2ведучий. Ми теж довго міркували про те, чим можливо здивувати, зацікавити глядачів. 

1 ведучий.  Але ніяких ідей не було.

2 ведучий.  Може у тебе й не було, а у мене їх ціла купа!

1 ведучий.  Так. Але якщо ту купу розібрати, то нічого не залишиться.

2 ведучий.  Про це ми поговоримо окремо, потім. Ох як поговоримо!

1 ведучий.  Гаразд! Не нервуй! Краще щось запропонуємо глядачам.

2ведучий.  Я згодна! Шановні друзі! Сьогодні у нас в гостях телезірка, ведучий, директор каналу «Інтер» Володимир Зеленський. Пане Володимире, зараз вся країна готується зустріти Новий рік. Хотілося б дізнатися про ваші плани щодо цієї події.

Володимир Зеленський. Зараз наша знімальна група працює над проектом «Новий рік в країнах світу», адже це – найзагадковіше свято, що відкриває нам світ добрих казок і чарівництва. Довірливі малюки, діловиті підлітки, серйозні дорослі і марновірні бабусі − усі рахують хвилини до настання свята. Метушливі японці, стримані англійці, гарячі фіни й витончені французи − усі зустрічають Новий рік. Усі чекають Діда Мороза, Санта Клауса і Юля Томтена, загадують бажання і дарують подарунки. Про те, де, як, що, скільки... докладніше розкажуть наші журналісти.

1ведучий. Увага на екран.Журналіст. Отож – першими Новий рік зустрічають мешканці острова Кірітіматі, що входить до складу островів Різдва (Республіка Кірібаті), а також жителі міста Нукуалофа (столиця Королівства Тонга). Обидва місця знаходяться в Океанії.Журналіст. Вітання з Китаю! Китайський Новий рік (chunjie, трад.китайськ. 春節, або 農曆新年) традиційно припадає на перший молодий місяць року, між 12 січня і 19 лютого. Після введення григоріанського календаря це свято стали називати «святом весни», щоб відокремити його від Нового року за західним стилем. Первісний зміст свята полягав у даруванні подарунків, суттю яких було побажання, щоб новий врожай був багатим. Свято Весни триває кілька днів. Як правило, напередодні китайці купують новорічні подарунки, прибирають у хаті, малюють двері й вікна новою червоною фарбою, а також шиють або купують нові плаття, кофтинки, костюми та інше. Обов'язковий ритуал — Новорічна вечеря, за якою збираються всі члени родини. Обов'язковим є спільне готування найбільш популярної китайської страви — пельменів (цзяоцзи), які, згідно китайської традиції, символізують найкращі побажання всім родинам, серед яких найбільш бажане — народження синів.

Наступного ранку наступає великий час загального примирення, коли всі члени родини — літні й діти – у своїх нових гарних убраннях, з поздоровленнями й побажаннями всіх земних благ, будуть відвідувати родичів і сусідів.

Згідно традиційного китайського календаря, що створений на спостереженнях руху Сонця, Місяця та Юпітера, роки об'єднуються в 12-річні цикли, причому кожен з років символізує певна тварина. Це — щур, бик, тигр, заєць, дракон, змія, кінь, вівця, мавпа, півень, собака, кабан. На основі 12-річного циклу складається китайський гороскоп.

Ведучий1. Дякуємо. А на зв’язку Японія.

Журналіст. Японський варіант «новорічної ялинки» — прикраса з сосни і бамбука кадомацу («сосна у воріт»). Її традиційно виставляють перед воротами будинку, запрошуючи божество нового року оселитися у ньому на час свят.

Навіть малі японці одягають у Новорічні дні традиційний одяг, причому він має бути новим.В новорічну ніч вони ховають під подушку малюнок із зображенням вітрильника, на якому пливуть сім казкових чарівників – сім покровителів щастя. В Японії Новий рік вважається найбільшим святом, яке відмічають протягом декількох днів.

Святкування на сході країни тривають сім днів, а на заході — цілих п'ятнадцять. До 1868 року Новий рік святкували за китайським сонячно-місячним календарем у лютому-березні. Однак після впровадження григоріанського календаря ця подія відбувається 1 січня.

Головний новорічний аксесуар – граблі (кумаде), за допомогою яких у новому році японці зможуть загрібати щастя. Також у Японії рівно опівночі починає дзвонити дзвін, що відбиває 108 ударів. З останнім ударом належить лягати спати, щоб встати перед світанком, вийти на вулицю і зустріти Новий рік з променями сонця. За давнім повір’ям, кожен дзенькіт “убиває” один з людських пороків. Їх, як вважають японці, усього 6 – жадібність, злість, дурість, легкодумство, нерішучість, заздрість, але в кожного є 18 відтінків.

Більшість традицій святкування Нового року в Японії сягають 17 — 18 століття. Серед них обов'язкова відправка листівок з новорічними привітаннями начальникам, старшим і просто знайомим.

Як правило, у ці дні прийнято купувати різноманітні амулети, як то: зображення тварини-покровителя року або стріли-обереги.

Ведучий2. Увага! Франція! Надаємо вам слово.

Журналіст. У Франції символом благополуччя і сімейного добробуту є велике поліно, яке запалюється у камінах. Пер Ноель, французький "брат" Діда Мороза, наповнює дитяче взуття подарунками. А новорічний стіл французи просто не уявляють без смаженої індички. А морква з медом має забезпечити оселі повне благополуччя на майбутні 12 місяців. А в південних селищах Франції існує ще й такий теплий звичай: перша з господинь, яка набрала воду з джерела у новому році, залишає там булочку, друга бере цю булочку і на її місце кладе свою і так далі. Таким чином усі господині селища обмінюються хлібом, випеченим для ближнього.

Ведучий1. Дуже цікава інформація. На черзі – Італія. Італіє! Ми вас слухаємо!Журналіст. В Італії прийнято із вікон в останню хвилину старого року викидати розбитий посуд, старий одяг і навіть меблі. Слідом за ними летять хлопавки, конфетті, бенгальські вогні. Вважається, що якщо в новорічну ніч викинути стару річ, то в наступаючому році купиш нову. А всі діти чекають чарівницю Бефану, яка прилітає вночі на мітлі й через коминкову трубу проникає в будинок. Вона наповнює подарунками дитячі черевички, спеціально підвішені до каміна. В одній з провінцій Італії здавна існує такий звичай: 1 січня рано вранці в будинок потрібно принести «нову воду» з джерела. «Якщо в тебе немає нічого, що можна було б подарувати друзям, – говорять італійці, – подаруй "нову воду" з маслиновою гілкою ». Вважається, що «нова» вода, яку принесли до сходу сонця, приносить щастя. Для італійця також дуже важливо, кого він першим зустріне у Новому році. Якщо 1 січня італієць зустріне ченця або священика, – це погана прикмета. Небажано також наткнутися на маленьку дитину, а от зустріти симпатичного дідка – це добре. А ще краще – горбаня ... Ось тоді вже Новий рік точно буде благополучним!

Ведучий2. Дякуємо! На черзі – Швейцарія!Журналіст. У Швейцарії люди ошатно вбираються, щоб святкувати день Святого Сильвестра. Це свято засноване на легенді про те, що Папа Римський Сильвестр (314 рік) зловив жахливого морського монстра. Вважалося, що в 1000-му році цей монстр вирветься на волю й знищить світ. На щастя, цього не сталося. З тих пір в Швейцарії цю історію згадують на Новий рік. Люди одягаються в маскарадні костюми й називають себе Сільвестрклаусами.

Ведучий1. Дякуємо за цікаві повідомлення. Бажаємо успіху в здійсненні проекту. Кожна країна має свої звичаї та прикмети святкування Нового року.

В Англії за стародавнім звичаєм, коли годинники починають бити північ, відчиняють задні двері будинку, щоб випустити старий рік, а з останнім ударом відкривають передні двері, впускаючи новий рік.Ведучий2. В Австрії вважається, що в новорічну ніч, щоб бути щасливим, потрібно з’їсти шматок свинячої голови або свинячого рила.

В Угорщині в першу секунду Нового року починають свистіти в дитячі сопілочки, ріжки. Вважається, що саме вони відганяють від помешкання злих духів і призивають радість, благополуччя. Готуючись до свята, угорці не забувають про магічну силу новорічних блюд: квасоля та горох зберігають силу духу й тіла, яблука – красу й любов, горіхи здатні захистити від лиха, часник – від хвороб, а мед – підсолодити життя.Ведучий2. У Німеччині люди різного віку, як тільки годинники починають відбивати північ, піднімаються на стільці, столи, крісла й з останнім ударом дружно, з радісними вітаннями “встрибують” у Новий рік. А в селах збереглася середньовічна традиція. Свинцева куля плавиться до кипіння й переливається в склянку по краплі. Свинець застигає знову. Фігура, яка вийшла, розповість про те, що чекає людину в наступному році.

Ведучий1. У Греції Новий рік – це день святого Василя, що прославився надзвичайною добротою. Діти залишають свої черевики біля каміна у надії, що святий заповнить їх подарунками.

Ведучий2. В Іспанії існує традиція: в новорічну ніч їсти виноград. Під бій годинника потрібно встигнути з’їсти 12 виноградних ягід, по одній за кожний із дванадцяти прийдешніх місяців.

Ведучий1. У Шотландії Новий рік зустрічають своєрідним смолоскиповим ходом: підпалюють бочки з дьогтем і котять їх по вулицях. Таким чином, шотландці “спалюють” старий рік і висвітлюють дорогу новому. Від того, хто першим увійде в будинок ранком Нового року, залежить благополуччя хазяїв. Вважається, що щастя принесе темноволосий чоловік, що прийшов з подарунком.

А у Скандинавії в перші секунди Нового року прийнято хрюкати під столом, щоб відігнати від родини погань, хвороби й невдачі.Ведучий1. Усі звикли, що Новий рік – це сімейне свято і відзначати його треба вдома. А от жителі Бразилії з цим не погодяться. Адже вони рівно опівночі у цю святкову ніч збираються на узбережжі океану.

Бразилійці вшановують богиню моря, даруючи їй прикраси, коштовності, солодощі, сувеніри. Вони відправляють їх у відкритий океан на маленьких човниках і всім серцем вірять, що у новому році неодмінно будуть здоровими і щасливими.

Учитель. Цікава інформація. Як ви гадаєте, кого ми можемо назвати головними діючими особами Нового року?

–А що ви знаєте про них?

– Питання про те, хто є безпосереднім предком нашого Діда Мороза, досить суперечливе. Споріднення з ним приписують гномам, середньовічним мандрівним циркачам-жонглерам, мандрівним продавцям дитячих іграшок… Його образ складався століттями, і кожний народ вносив у нього щось від себе. Але є серед вигаданих і казкових предків Діда Мороза й реальні люди.
 Жив у турецькому місті Мирі архієпископ на ім’я Микола, людина добра, прилічена після смерті до лика святих. Навіть останки святого були предметом поклоніння, а тому їх і викрали італійські пірати. Парафіяни церкви Святого Миколи були страшно обурені, а сама історія викрадення наробила багато галасу, завдяки якому про Миколу довідалися християни всього світу. Відтоді було прийнято в день Святого Миколи, 6 грудня (19 грудня за новим стилем), дарувати дітям подарунки, як це робив відомий архієпископ. У зв’язку із введенням нового календаря святий став «приходити» спочатку на Різдво, а потім і на Новий рік.

Дід Мороз часто зображується у довгій до п'ят синій або червоній шубі, підперезаній поясом, з довгою білою бородою, у хутряній шапці і валянках. З 1937 року з'являється завжди у супроводі своєї онучки Снігуроньки й іноді з хлопчиком, уособленням Нового року. Жоден з його зарубіжних колег не має аналогічних супутників. До речі, Снігуронька з’явилася завдяки п’єсі Островського. Драматург створив її дочкою Діда Мороза, його помічницею. Згодом письменники перетворили її на онучку.

Пересувається на трійці коней, лижах або ходить пішки з мішком подарунків і палицею в руці.

Місце проживання — Північний полюс, Крайня Північ або Лапландія. А за казкою В. Ф. Одоєвського «Мороз Іванович» (1840) Мороз Червоний Ніс навесні оселяється у криниці, де «і влітку студено».

У 1999 році у Росії офіційною резиденцією Діда Мороза визнано Великий Устюг, а днем народження – 18 листопада, коли в тому краї розпочинаються морози.

На новорічних святах Дід Мороз з'явився в кінці XIX століття. Він приходить привітати з Новим роком і Різдвом і, як правило, приносить подарунки.Цікаво, як звуть Діда Мороза в інших країнах?

– А звуть його по-різному: Санта Клаус, Пер-Ноель, Юлніссаар, Йиулувана або навіть Кербобо...

Побратимом Діда Мороза є Санта Клаус. Він має голландське походження. У XVII ст. голландські іммігранти, що оселились у Новому Амстердамі (Нью-Йорку), завезли традицію шанування Святого Миколая (Sinter Klaas) до Америки. У 1773 р. у пресі вперше з'явилася назва Santa Clause. У 1809 р. у книзі Вашингтона Ірвінга «The History of New York», де указувалося, що англійці, які жили тоді в Нью-Йорку (Нью-Амстердамі), переінакшують голландського Sinter Klaas у Santa Clause. Ірвінг висміював голландські традиції. Англійці, що взагалі замінили в Нью-Амстердамі голландців, старанно знищували сліди своїх попередників. Місто перейменували у Нью-Йорк, переінакшили ім'я Ситнер Клааса на Санта Клауса і намагалися боротися з голландським заступником.

У 1860 р. карикатурист Томас Наст уперше намалював його товстим, старим, бородатим, в окулярах, в блазенському червоному ковпаку і з люлькою у роті. Існуючий нині зовнішній вигляд Санта Клауса належить пензлю Х. Сандблома — американського художника, що намалював в 1931 р. серію малюнків для реклами «Кока-коли». Взагалі подальша історія Санти мала яскраво виражений комерційний характер, а його образ все далі віддалявся від прототипу.

Сучасного Санту придумав у 1823 р. Климент Кларк Мур. Власне Мур у поемі «A Visit From Saint Nicholasmore», більше відомій як «The Night Before Christmas», першим зобразив Санта Клауса як життєрадісного немолодого ельфа і поселив його в Лапландії.

У США, Канаді, Великобританії і країнах Західної Європи його звуть Санта Клаус. Він одягнений в червону курточку, оторочену білим хутром, і в червоних шароварах. На голові − червоний ковпак.

У Фінляндії новорічного діда звуть Йоулупкки. Він носить високу конусоподібну шапку, довге волосся і червоний одяг. Його оточують гноми в гостроверхих шапочках і накидках, оторочених білим хутром.

А в Естонії Діда Мороза звуть Йиулувана, він схожий на свого фінського родича.

У Швеції два Діди Морози: сутулий дід з шишкуватим носом – Юлтомтен і карлик Юлніссаар. І той, і інший під Новий рік ходять по будинках і залишають подарунки на підвіконнях.

У Франції теж два Діди Морози. Одного звуть Пер-Ноель, що означає "Батько Різдво". Він добрий і приносить дітям в кошику подарунки. Другого звуть Шаланд (Chalande). Цей бородатий старий носить хутряну шапку і теплий дорожній плащ. У його кошику заховані різки для неслухняних і ледачих дітей. Щоб задобрити Шаланда, діти співають йому пісеньку:

"До нас прийшов Шаланд

У загостреній шапці

З солом'яною бородою.

Тепер у нас вдосталь горіхів

І смачних булочок для нього

До самого Нового року!"

На Кіпрі Діда Мороза звуть Василь. Діти співають на Різдво такі пісні-прохання:

"Святий Василь, щастя подаруй

Виконай всі мої бажання!

Та буде славне Різдво!"

В Італії до дітей приходить старенька Бефана. У новорічну ніч вона прилітає в будинки через димар і приносить хорошим дітям подарунки, а неслухняним дістається тільки зола.

В Японії до малюків з’являється Одзи-сан.

У Країні Басків Діда Мороза звуть Олентцеро. Він одягнений в національний домотканий одяг і носить з собою фляжку хорошого іспанського вина.

У Румунії "сніжного дідуся" звуть Мош Джеріле. Він дуже схожий на нашого Діда Мороза.

У Монголії Дід Мороз схожий на пастуха. Він одягнений у волохату шубу і велику лисячу шапку. На боці у нього є табакерка, кремінь і кресало, а в руках – довгий батіг.

В Узбекистані його звуть Кербобо. Він одягнений у смугастий халат і червону тюбетейку. Кербобо їздить на ослику, нав'юченому мішками з новорічними подарунками.

У мусульманських країнах на початку травня приходить з подарунками свій старенький на ім'я Хизир Ільяс. Носить він червоний ковпак і зелений халат, на якому вишиті квіти, а обвитий зеленим шарфом.(Виконується новорічна пісня).

1 ведучий.  Шановні глядачі! Бажаємо вам зустріти Новий рік весело, як в інших країнах!

2 ведучий.  З Новим роком! Хай вам щастить!

Учитель. Сподіваюся, що ваш настрій став святковим. А щоб він ще покращився, пропоную переглянути мультфільм.

Скачати 111.06 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка