Тема:Літосфера. Внутрішня будова Землі. Будова земної кори.
Мета:формування в учнів загального уявлення про внутрішню
будову Землі та літосферу,пояснити відмінність між поняттями «земна кора» та «літосфера», дати уявлення про породи , які складають земну кору; розвивати уміння працювати з картами атласу
та схемами підручника, додатковими джерелами інформації,розвивати самостійність , увагу, сприяти формуванню пізнавального інтересу
до теми, що вивчається, предметні компетентності; виховувати інтерес до предмета.
Компетенції
|
Очікувані результати
|
Форми роботи та методи досягнення
|
Інформаційна
|
Робота з підручником, геологічним словником, інформацією, отриманою з попереднього курсу
|
Аналіз операційного апарату підручника, знайомство з геологічним словником, пригадування матеріалу минулого курсу
|
Самоосвіти, саморозвитку
|
Сформувати поняття «літосфера», «земна кора»,
|
Аналіз поняття разом з вчителем, пояснення ознак в парі один одному, взаємоперевірка засвоєння поняття, бесіда про джерела вивчення географії, аналіз рубрик підручника
|
Мовленнєва, комунікативна
|
Вживати географічну термінологію, давати пояснення, вислуховувати відповідь товариша
|
Бесіда, взаємоперевірка, ведення записів у зошиті.
|
Соціальна
|
Готовність до співпраці, толерантне ставлення один до одного
|
Робота в парах, взаємоперевірка
|
Тип уроку : вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, атлас, геологічний словник, ілюстрації.
Хід уроку:
Етап уроку
|
Зміст уроку
|
Форми та засоби
|
І.
Організаційний
|
Емоційне налаштування.
Підготовка учнів до сприйняття матеріалу уроку
|
Підготовка зошитів , атласів до роботи
|
ІІ.
Проблемно - мотиваційний етап
|
Оголошення теми мети та плану уроку, місця в вивченій темі, кількість годин вивчення теми
План
-
Поняття «літосфера».
-
Внутрішня будова Землі.
-
Поняття «земна кора» та її будова.
-
Породи , що складають Земну кору.
Мотивація:
Проблема : Необхідність охорони літосфери – твердої оболонки Землі.
|
Запис в зошит теми та плану уроку.
Учня записують план уроку в зошит.
Інформація про новий розділ вивчення географії . Інформація про створення Землі – планети , на якій ми проживаємо, короткий екскурс в історію утворення та змін на планеті.
Земля – наша матінка , якій присвячено багато пісень , віршів . Як ви думаєте чому ? Від кого потрібно нашу матінку захищати?
З давніх-давен, намагаючись пояснити влаштування Світу, людство
прагнуло дізнатися про внутрішню будову Землі. Давні греки «оселили»
в земних глибинах бога вогню Гефеста, а давні римляни — Вулкана.
Вчені Середньовіччя висловлювали припущення про те, що надра Землі
заповнені водою або вогнем. А відомий французький письменник Жуль
Верн відправив своїх героїв до центру Землі, і їхня мандрівка була
для читачів не менш захоплюючою, ніж подорож навколо світу або
на Місяць. Що ж керувало людьми в їх прагненні розкрити таємниці
надр? Чи тільки цікавість, а чи певна мета? Для чого людству потрібно
було знати, як саме влаштована Земля?
|
ІІІ.
Основний етап
|
Актуалізація опорних знань.
1.Поняття «літосфера»
2.Внутрішня будова Землі.
Фізкультхвилинка
3.Поняття «земна кора» та її будова. Геологія.
Материкова кора:
Океанічна кора:
|
Із курсу «Природознавство» 5-6 клас ми вами пам’ятаємо з яких оболонок складається наша планета. Одній таких оболонок ми присвятимо12 уроків, попрацюємо з різними видами джерел , виконаємо 2 практичні роботи напротязі теми.
Літосфера – тверда оболонка землі , яка складається з Земної кори та астеносфери – верхньої частини мантії. ( поняття записується в зошит )
Як ви вже розуміли понять дуже багато і наше завдання ознайомитися з ними та вміти оперувати при відповіді на уроці.
В який спосіб учені вивчають надра Землі? На допомогу
їм приходять надглибокі свердловини. Однак навіть найглибші з них ще
не досягли 15 кілометрів. Під час їх буріння виникає багато труднощів:
з’ясовано, що кожні 33 м вглиб Землі температура підвищується на 1 °С,
збільшується також тиск, складно виймати з надр зразки гірських по-
рід. Імовірно, що ще довго довелося б ученим будувати гіпотези щодо
підземних багатств Плутона, якби їм не допомогла наука геофізика. З її
допомогою можна «прослуховувати» нашу планету спеціальними прила-
дами — сейсмографами. Сейсмічні хвилі поширюються в глибинах Землі
з неоднаковою швидкістю, що свідчить про неоднорідність земних шарів.
Завдяки геофізичним дослідженням з’ясовано будову першого від поверхні
шару — земної кори.
Матеріал ми опрацюємо за допомого мультимедійної презентації «Внутрішня будова Землі» , закликаю приготувати олівець і бути уважними при перегляді презентації та замалювати будову земної кори.
Встаньте , діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво , вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться .
Раз – присядьте, два – присядьте
І за парти тихо сядьте
«Земна кора» - верхній твердий шар нашої планети.
Товщинавгорах – 70 км.
нарівнинах – 40 км.
Земна кора поділяється на материкову та океанічну .
Самостійна робота за завданням: *визначити склад та відмінність материкової та океанічної кори?
*визначити як змінюється температура земної кори із глибиною?
(температура земної кори на кожні 33 метри зростає на 1˚)
*що вивчає наука – геологія ?
Інформація про породи , які складають земну кору, яка супроводжується демонстрацією таблиці:
-
Магматичні породи(граніт,базальт,пемза,вулканічний туф)
-
Глибинні породи
-
Вивержені породи
-
Осадові породи ( пісковик, торф, лес, кам’яна сіль)
-
Уламкові породи
-
Органічні породи
-
Хімічні породи
|
ІV.
Підсумковий етап
|
1. Прийом «Тест- картка»
2. Перегляд відео
|
Учні виконують завдання на тест – картках.
Самооцінка, взаємооцінка
Учні переглядають відео «Будова Землі» ( тривалість 03:28 хвилин)
|
V. Домашнє завдання
|
§ 17,18
|
Скласти по 5 запитань до сусіда по парті пов’язаних із базовими поняттями.
Підготувати інформацію про типи гірських порід поширених в нашій місцевості.
|
Поділіться з Вашими друзьями: |