Тема. Кома і крапка з комою у безсполучниковому складному реченні. Мета



Скачати 127.71 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір127.71 Kb.
Тема. Кома і крапка з комою у безсполучниковому складному реченні.

Мета: навчити розрізняти й визначати безсполучникові складні речення, зокрема вивчити правила розстановки коми та крапки з комою між частинами безсполучникових складних речень; розвивати логічне мислення, увагу, уміння правильно розставляти розділові знаки між частинами безсполучникового складного речення, зокрема кому та крапку з комою; на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти осмисленню учнями краси рідної землі.

Тип уроку: комбінований.

Вид уроку: генерація ідей (моделювання таблиці-схеми).

Обладнання: Пентилюк М. І., Гайдаєнко І. В., Ляшкевич А. І., Омельчук С. А. Українська мова. Підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою. – К.: Освіта, 2009. – 336 с., дидактичний матеріал.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент.

1. Опис настрою за допомогою сполучника сурядності.



ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. – Над якою темою працювали на попередньому уроці?

  • Що дізналися? «Хвилинка мовчання вчителя».

(Протягом хвилини учні озвучують усе вивчене з теми « Безсполучникове складне речення»).

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

☺☺1. «Я тобі – ти мені».

Двоє учнів біля дошки. Кожен записує по три безсполучникові складні речення із творчості Тараса Шевченка. Потім учні креслять схеми до речень товариша, визначають смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення.


  1. У той час як двоє учнів виконують завдання біля дошки, кілька учнів читають висловлювання «Іду на прощу до Тараса», а інші учні класу озвучують, які безсполучникові складні речення вони почули в цих висловлюваннях.

  • Для чого виконували це завдання?

  • Визначте, хто з учнів класу знаходиться на рівні «Можу навчити». Запитайте у нього (неї) те, чого ще досконало не знаєте з теми.

ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів.

  1. Евристична бесіда.

  • Чи були ви уважними на уроці та вдома?

  • Чи помітили, які розділові знаки ставляться між частинами безсполучникового речення?

  • Можете дати відповідь на питання, чому саме той чи інший розділовий знак ставиться між частинами безсполучникового складного речення?

  • Чи бажаєте дізнатися ? Для чого?

V. Формулювання та оголошення теми й мети уроку.

- Сьогодні ми дослідимо, за яких умов ставляться кома та крапка з комою між частинами безсполучникового складного речення, потренуємося правильно розставляти ці розділові знаки, інтонувати такі безсполучникові складні речення. На наступних уроках вивчимо й інші розділові знаки між частинами безсполучникового складного речення. Результатом нашої роботи буде заповнена таблиця «Безсполучникове складне речення».

- Чого очікуєте від уроку?

VІ. Опрацювання теми уроку.


  1. Питання до учнів.

  • До яких складних речень схожі безсполучникові складні речення з неоднорідними та з однорідними частинами?

  • Чи вміємо ми розставляти розділові знаки між частинами складносурядного речення?

  • Від чого залежить розстановка розділових знаків між частинами складносурядного речення?

(Від типу смислових відношень).

  • Якщо вміємо розставляти коми та крапки з комами між частинами складносурядного речення, визначати смислові відношення в складносурядних реченнях, то будемо вміти визначати смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення та розставляти між ними коми та крапки з комами.

  1. Дослідження фрейм-проблеми.

  1. Формулювання фрейм-проблеми.

  • При яких смислових відношеннях ставиться кома між частинами безсполучникового складного речення?

  • За яких умов ставиться крапка з комою між частинами безсполучникового складного речення?

  1. Матеріал для спостереження і спонукання до вирішення проблеми.

  1. Глянеш кругом себе, і скрізь бачиш зелене-зелене море верб, садків, конопель, соняшників, кукурудзи та густої осоки (І. Нечуй-Левицький).



  1. В одному кутку коло хвіртки тліло курево, і легенький димок вився вгору й ховався в густому гіллі старої груші (І. Нечуй-Левицький).

  2. Мороз прилине синьо і прозоро, розвісить скрізь інею сивий дим; і на шибках невидані узори він намалює генієм своїм (В. Сосюра).

  3. Вода синя та чиста; і котиться вона, виблискуючи та шумуючи (Марко Вовчок).

  1. Побудова плану вирішення проблеми.

  1. Прочитати речення.

  2. Підкреслити граматичні основи.

  3. Визначити в реченнях кількість частин.

  4. Написати схеми. Визначити тип смислових відношень.

  5. Проаналізувати розділові знаки.

  6. Трансформувати складносурядні речення в безсполучникові.

  7. Зробити висновок, при яких смислових відношеннях ставиться кома в безсполучниковому складному реченні; за яких умов ставиться крапка з комою в безсполучниковому складному реченні.

☺☺4. Розв’язання проблеми.

☺☺


  1. Глянеш кругом себе, і скрізь бачиш зелене-зелене море верб, садків, конопель, соняшників, кукурудзи та густої осоки (І. Нечуй-Левицький).

[ ] ↔ і [послідовність].

Глянеш кругом себе, скрізь бачиш зелене-зелене море верб, садків, конопель, соняшників, кукурудзи та густої осоки (І. Нечуй-Левицький).

[ ] ↔ [послідовність].

2. В одному кутку коло хвіртки тліло курево, і легенький димок вився вгору й ховався в густому гіллі старої груші (І. Нечуй-Левицький).

[одночасність ] ↔ і [одночасність].



В одному кутку коло хвіртки тліло курево, легенький димок вився вгору й ховався в густому гіллі старої груші (І. Нечуй-Левицький).

[одночасність ] ↔ [одночасність].

3. Мороз прилине синьо і прозоро, розвісить скрізь інею сивий дим; і на шибках невидані узори він намалює генієм своїм (В. Сосюра).

[ ] ↔ і [послідовність].



Мороз прилине синьо і прозоро, розвісить скрізь інею сивий дим; на шибках невидані узори він намалює генієм своїм (В. Сосюра).

[ ] ↔ [послідовність].

4. Вода синя та чиста; і котиться вона, виблискуючи та шумуючи (Марко Вовчок).

[одночасність ] ↔ і [одночасність].



Вода синя та чиста; котиться вона, виблискуючи та шумуючи (Марко Вовчок).

[одночасність ] ↔ [одночасність].

5.Формулювання рішень.

Кома між частинами безсполучникового складного речення ставиться при смислових відношеннях одночасності та послідовності. Крапка з комою між частинами безсполучникового складного речення теж ставиться при смислових відношеннях одночасності та послідовності.



  • За якої ще умови ставиться крапка з комою?



  1. . - Чи збігається сказане з написаним у підручнику? Робота з підручником.

  2. . – З якою інтонацією потрібно читати безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями одночасність, послідовність. Робота з підручником.



  • Із якою метою виконували це завдання?



  • На якому рівні знаходитеся?

☺☺

☺☺5. Заповнення таблиці «Безсполучникове складне речення».

(Кожен учень отримує таблицю, яку буде заповнювати протягом вивчення теми).


З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.

Безсполучникове складне речення, смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення.

Розвиток логіки.

Розвиток уваги.

Визначення рівня знань учнів із теми.

Розділові знаки між частинами безсполучникового складного речення.

Зосередження уваги на мотивації навчальної діяльності.

Кома та крапка з комою між частинами безсполучникового складного речення.

Учні самостійно визначають для себе очікувані результати.

Порівняння безсполучникових складних речень з однорідними частинами та складносурядних речень.

Дослідження, коли ставиться кома і крапка з комою між частинами безсполучникового складного речення.

Розвиток логічного мислення.

Може, хтось відповість. Якщо ні, то звернутися до підручника.

Інтонація в безсполучниковому складному реченні зі смисловими відношеннями одночасність, послідовність.

Зосередження уваги на мотивації навчальної діяльності.

Взаємооцінювання.


Безсполучникове складне речення



Типи смислових відношень між частинами безсполучникового складного речення

Одночасність


Послідовність






















Розділові знаки між частинами безсполучникового складного речення

Кома, крапка з комою


Кома, крапка з комою























Сполучники, які можна підставити між частинами безсполучникового складного речення

і, й , та (і)


і, й , та (і)























Синонімічні сполучникові складні речення

Складносурядні речення з єднальними сполучниками


Складносурядні речення з єднальними сполучниками























Інтонація

Переліку


Переліку

























  • - Із якою метою виконували це завдання?

  • - На якому рівні знаходитеся?



6.Фізкультхвилинка.

Вгору тягнуться тополі,

Вшир росте крислата груша.

Верби хиляться поволі

Вправо-вліво вправно дуже.

Соняшник голівку крутить

Цілоденно все за сонцем.

Причаївся у затінку

Кущ калини. Чи не сон це?

☺☺7. Розставити розділові знаки в безсполучникових складних реченнях, написати схеми.



  • Як бажаєте працювати?



  1. Помалу імла рідшає східний край неба обливається широким усміхом світання світова зірка блідне і догоряючи тремтить (М. Коцюбинський).

  2. Серед долини зеленіють розкішні густі та високі верби там ніби потонуло в вербах село Вербівка (І. Нечуй- Левицький).

  3. Вербовий частокіл до самого берега прийнявся й пустив од себе широке гілля; вербові кілки, колись густо повтикані в землю, стали високими вербами.

  4. Вітер з гаєм розмовляє шепче з осокою пливе човен по Дунаю один за водою (Т. Шевченко).

  5. Настав ранок сонце вмило своє ще зелене від сну обличчя й розпустило промені (В. Пилип’юк).

  6. Якась добрість з’єднала берег і море згоду і смуток (М. Коцюбинський).



  • Із якою метою виконували це завдання?

  • На якому рівні знаходитеся?

  1. – Ви почули, як митці поетично описували красу природи. Пропоную вам створити поетичний опис, використовуючи безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями одночасності чи послідовності.

  • Із якою метою виконували це завдання?

  • На якому рівні знаходитеся?

VІ. Підведення підсумків уроку.

  1. Незакінчені речення.

На цьому уроці я дізнався (дізналася) про…

На цьому уроці я навчився (навчилася)…

Протягом уроку я змінив (змінила) своє ставлення до…


  1. – Чи досягли мети уроку?

  2. – На якому рівні знаходитеся?

  3. Знаю "+", не знаю "-", можу навчити інших – "++".

VІІ. Домашнє завдання.

§22, с. 180 – 182 (вивчити правила), дібрати приклади до таблиці, вправа 221 (ІІ) (письмово), додатково вправа 220 (І, ІІ).



VІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів на наступний урок.

  • Які ще розділові знаки можуть бути між частинами безсполучникового складного речення?

  • На наступному уроці дізнаємося, коли ставиться двокрапка.




Зосередження уваги на мотивації навчальної діяльності.

Взаємооцінювання.

Розвиток умінь розставляти розділові знаки в безсполучникових складних реченнях.

Пастка (просте речення).

Зосередження уваги на мотивації навчальної діяльності.

Взаємооцінювання.

Зосередження уваги на мотивації навчальної діяльності.

Взаємооцінювання.

Самооцінювання.

Двокрапка між частинами безсполучникового складного речення.




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка