Тема. Іван Франко казкар. Дитинство письменника. «Фарбований Лис». Зміст казки Теорія літератури. Літературна казка



Скачати 65.16 Kb.
Дата конвертації16.04.2016
Розмір65.16 Kb.
Урок №1

Тема. Іван Франко – казкар. Дитинство письменника. «Фарбований Лис». Зміст казки Теорія літератури. Літературна казка

Мета: ознайомити учнів із дитинством І.Франка, його творчістю як казкаря; з’ясувати ідейно – тематичну спрямованість твору «Фарбований Лис», його композицію, особливості літературної казки як жанру; вчити творчо підходити до аналізу художнього твору; удосконалювати техніку виразного читання, вміння читати казку в особах; формувати ключові компетентності: інформаційну, полікультурну, комунікативну, соціальну, особистісну, самоосвіти та саморозвитку

Розвивати пам’ять, увагу, культуру зв’язного мовлення, вміння логічно мислити, порівнювати, робити висновки

Виховувати почуття поваги до творчості І.Франка, зневажливе ставлення до брехні, зарозумілості

Тип уроку. Формування нових знань

Обладнання: портрет І.Я.Франка, бібліотечка – виставка дитячих творів митця, ілюстрація до казок, підручники, зошити

Епіграф

Не микайся, Грицю, бо дурниця боком вийде

Народна мудрість

Метод:бесіди, критичного мислення, робота з підручником, частково – пошуковий, робота в групах

Хід уроку

Ӏ Організаційний момент

Запрошуємо в гості до казки (ланцюжком)



ӀӀ Повідомлення теми, мети, завдань уроку; очікувані результати

Після уроку учні зможуть:



  • пояснити поняття «літературна казка»;

  • показати її тісний зв’язок з народними казками;

  • розповісти окремі відомості з життя І.Франка, зміст казки «Фарбований Лис»;

  • набути навичок переказування художнього твору, розвитку своєї уяви;

  • висловлювати свою думку щодо найкращих людських якостей, розуміти відповідальність за свої вчинки

Хвилинка виразного читання

Існує книг багато на землі,

Вони цікаві, мудрі і повчальні,

Та кожен з нас, дорослий чи малий,

Казки читає – дуже вони гарні.

Казка – це світ чарівний та незвичайний,

Казка – це диво, сповнене краси,

Поринуть у казку – це ж бо так цікаво,

Це справді свято, радість для душі.

У казці звірі свою мову мають,

Дерева розмовляють, мов живі

Добро і правда завжди зло долають,

Тому і люблять казку діти всі.

Мудра казко, казко – чарівнице,

Ти даруєш ласку, вчиш ростить пшеницю.

Поведи нас за собою в світ,

Чудовий, мов весняний цвіт.

ӀӀӀ Мотивація навчальної діяльності

1.Слово вчителя

Шановні друзі!

На попередніх уроках ви ознайомилися з казками – фольклорними творами. Скільки цікавого, захоплюючого вклав народ у них! Завдяки їм кожний із вас відкрив для себе світ фантазії, пригод і мудрості. З – поміж народних талантів були ті, які писали безпосередньо свої твори цього жанру, виявляючи при цьому власну обдарованість. Такі казки називають літературними

І.Франко – один із тих митців чарівного слова для дітей – автор багатьох казок

- Хто ця видатна постать?

- Що спонукало його писати фантастичні твори?

Про це ви дізнаєтесь, коли вирушите в мандрівку «Стежками дитинства Івася Франка»

V Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу


  1. Ознайомлення із постаттю І. Франка у літературі (показ портрету)

Учитель

- Це Іван Якович Франко, ім'я якого відоме як в українській, так і в світовій літературі. Подивіться уважно на нього. Благородне обличчя, щирі розумні, виразні очі. У погляді – замріяність, чуйність, доброта. Був щирим українцем, патріотом своєї землі, любив носити національний одяг – саме тому на фото у вишиванці

1) Інформаційна хвилинка «Життя і творчість І.Я.Франка»

Повідомлення учнів (перевірка випереджального задання)

а) Родина Івася

б) Роки навчання

в) Іван Якович – сирота. Зовнішність юнака

г) І.Франко - дитячий письменник

д) Хобі митця. Останні роки життя

2. Теорія літератури. Поняття про літературну казку (робота в зошиті)

Казка, складена однією людиною – письменником, називається літературною казкою Проблемне запитання:

- Чим відрізняється літературна кака від народної?

Види казки

Народна казка Літературна казка

Ознаки казки

Спільні Відмінні

- фантастичнее переплітається - автор – народ; з реальним; - розповідь про події

- діють казкові герої; лише прозовою мовою;

-відбуваються неймовірні - текст має варіанти,

події; може змінюватися;

- казки подібні за будовою - автор – конкретна (зачини, кінцівки) особа;

- різні види - розповідь ведеться

прозовою і віршованою

мовами;


- текст казки не

змінюється 3. Іван Франко – митець літературної казки. Збірка письменника «Коли ще звірі говорили» (1899)



Коментар учителя

- Видатний письменник у дитинстві любив слухати пісні матері, байки, розповіді старих людей. Ще в початковій школі, дев'ятирічним малим, Івась почав старанно записувати коломийки, приповідки, казки, довівши їх кількість за 800! Це були перші кроки майбутнього письменника, через які розкривався йому світ звичайних людей, їх душі, сповідання.

І.Франко написав майже п'ятдесят казок, двадцять із них увійшли до збірки «Коли ще звірі говорили». Кожна казка І.Франка має висновок

Ось перед вами збірка, яку І.Франко створив у 90-х рр. XӀX ст., цикл казок «Коли ще звірі говорили». Сюди ввійшов і твір «Фарбований Лис». Коли комісія (цензура) прочитала цю казку, то заборонила її друкувати.

На це питання ви спробуєте дати відповідь, коли розглянемо зміст казки

4.Постановка проблемного запитання (запис у зошитах)

- Чому тогочасна влада заборонила друкувати казку «Фарбований Лис»?



5. Робота над змістом казки «Фарбований Лис»

1) Учитель читає початок казки до слів «… і з торговиці вхопити курку»

2) Пояснення незрозумілих слів

3) Сюжетний ланцюжок

Учитель

- А далі, діти, усі події пов'язані між собою. Одна зумовлює іншу, а ця – ще іншу. Між подіями є причинно – наслідковий зв'язок.



Спробуємо його відтворити, пригадавши основні події (Діти казку прочитали вдома)

4) «Мозковий штурм»

Основні події у казці «Фарбований Лис» (діти їх називають, вчитель записує їх на дошці, дотримуючись причинно – наслідкового зв'язку)


  1. Лис на торговиці

  2. Микита у діжці з фарбою

  3. «Сюрприз» ранку

  4. Поява перед лісовими звірами

  5. Проголошення себе царем

  6. Царювання Лиса

  7. Роковини у Микити

  8. Несподіваний кінець владарювання

5) Робота в мікрогрупах

Кожна мікрогрупа читає уривок про окрему подію, після чого відбувається її обговорення



V Закріплення вивченого

  1. Систематизуюча бесіда

- Чи сподобалась вам казка? Чим саме?

- Хто з дійових осіб найбільше запам'ятався?

- Хто ховається під образом Лиса?

- Кого висміяв І.Франко у цій казці?

- Чи вдало дібраний епіграф до уроку? Кого з дійових осіб він характеризує?

2. Усне малювання

- Яким ви уявляєте Лиса Микиту в різних ситуаціях?

(Перегляд виставки ілюстрацій до казки)

Алгоритм – рекомендація для малювання портрета Лиса або інших дійових осіб


  1. Перечитайте текст

  2. Знайдіть у ньому опис зовнішності Лиса

  3. Визначте, з яких портретних деталей він складається. Випішить їх послідовно в зошит

  4. В яких словах цього опису ви відчуваєте авторське ставлення до героя? Яке воно?

  5. Чи подобається вам Лис?

  6. Спробуйте подумки уявити, як він виглядає

  7. Усно або фарбами, олівцем намалюйте Лиса. Які події з твору ваш малюнок відображає?

VӀ Підбиття підсумків уроку

  1. Метод «Незакінчені речення»

- І.Франко у своїїй казці висміяв…

- В образі Лиса Микити автор змальовує…

- Головна думка твору -…

2. «Мікрофон»

А зараз, діти, давайте спробуємо чітко відповісти на проблемне запитання, поставлене на початку уроку, використовуючи одержані на уроці знання



Підсумок учителя

Казка «Фарбований Лис» - сатирична. Тут в алегоричній формі І.Франко розкриває суть тогочасної влади, її керівників. Письменник викриває хитрого і підступного Лиса, який живе за рахунок беззахисних звірят. Так бувало і серед простого люду та панства за часів життя автора казки. Саме тому цензура заборонила її друкувати. Казки І.Франка вчать юне покоління добру, справедливості, гуманізму, засуджуючи підступність, пихатість, лінь

Пройде ще чимало часу, і не одна дитяча голівка, забувши про все, вчитуватиметься у вічно захоплюючі, цікаві й повчальні казки безсмертного Каменяра

VӀӀ Диференційоване домашнє завдання:

- с. 60 – 61 продумайте відповіді на запитання підручника;

- намалюйте портрет Лиса або інших звірів із твору, скориставшись алгоритм – рекомендацію;

- завдання для роботи в «домашніх» групах



(підготувати кросворд за змістом казки «Фарбований Лис», вікторину для перевірки знання учнями героїв твору, інсценівку уривку з казки)



База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка