Тема. Доля завше дарує шанс



Скачати 123.35 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір123.35 Kb.
Тема. Доля завше дарує шанс ...

(Джеймс Олдрідж. Оповідання “Останній дюйм”)

Мета уроку: допомогти семикласникам зрозуміти складні стосунки між батьком та сином; розвивати логічне мислення учнів, творчу уяву, вміння узагальнювати, висловлювати власну точку зору, аргументувати її; виховувати чуйність, благородство, мужність, волю, уміння самостійно приймати рішення.
Хід уроку

Вступне слово учителя. Усім відома істина, що життя подібне зебрі, має чорні і білі смуги. Коли доводиться долати певні перешкоди, трапляються якісь негаразди, ми свято віримо у те, що ось-ось почнеться дія світлого впливу, радість буде поруч із нами ...

Напередодні уроку ви усі отримали завдання: спільно із батьками у сімейних альбомах відшукати фотографії на тему “Найщасливіші миті моєї сім’ї”.

Користуючись прийомом “Закінчи речення”, прокоментуйте, будь ласка, підібрані знімки.

( Варіанти відповідей учнів;

Так, найщасливіша, тому що ...


  • за святковим столом уся наша родина: дідусі, бабусі, тато, мама, сестричка і я;

  • ми разом відпочиваємо на морі;

  • тато повернувся із командировки;

  • я вперше тримав на руках свою сестричку;

  • мама посміхається ...).

Дякую усім. Гадаю, що дане завдання виконувати вам і вашим

батькам було приємно. Хай у кожній родині їх буде багато-багато.


Учитель. Перше завдання в анкеті, яку ми проводили , було таке:

“Запитайте у батьків, за що вони вас люблять?”.


(Учитель зачитує уривки із відповідей учнів:

  • за те, що ти – моя дитина (пригорнула, поцілувала), найкращий;

  • за порядність;

  • за те, що ти – єдина донька, і я можу гордитися тобою;

  • за те, що ти є на світі, будеш надією і опорою у майбутньому, сину ... )

Друге:

“З яким природним явищем я асоціюю свою сім’ю?”

(Учитель зачитує відповіді учнів: сонечко, наполовину закрите хмаринкою, вечір, світлий ранок, зимовий день, дощ, гроза, сонячна днина, морський штиль, веселка ...).

Третє:


“Які три моменти, на вашу думку, можуть стати на перешкоді гармонійним стосункам між батьками і дітьми?”

(Варіанти відповідей бажано записати на ватмані паперу, якщо з’я- вилися доповнення, тут же дописати їх: недовіра, занадто строге відно-шення, прискіпливість, батьки не поважають думку дітей, ущемляють самостійність, часті заборони, байдужість, крик, вічна зайнятість батьків...)


Учитель. Чи є серед названих життєвих моментів ті, які вплинули на стосунки героїв оповідання сучасного англійського письменника Джеймса Олдріджа (звернути увагу на портрет) “Останній дюйм” ми з’ясовуватимемо на нашому уроці, тема якого Доля завше дарує шанс ... (Джеймс Олдрідж. Оповідання “Останній дюйм” (Розгорніть, будь ласка зошити та запишіть її).
Сюжет оповідання “Останній дюйм”
Батько й син, які не відчувають спорідненості душ, вирушають невеличким літаком на пустельний острів Аравії. Батько змушений заробляти кінозйомкою акул. Заняття - небезпечне. Виконуючи його , він зазнає тяжкого поранення. Ціною неймовірних зусиль батько й син дістаються до Каїра. Спільна мета – в и ж и т и! – зближує. Їхні стосунки теплішають, вони починають розуміти один одного.
Переказ тексту оповідання, визначаючи ключові епізоди
Бесіда
Яким було ставлення батьків до Деві? (Байдужим. Хлопчик ріс самотнім, розумів, що батьки ним не цікавляться).

Як ставився батько до сина під час польоту? (Неуважно, різко, роздратовано).

Які почуття переповнюють душу хлопчика? (Розгубленість, страх, розпач, самотність, біль).

Свої відповіді діти підтверджують текстом.

До епізоду:

“Ніхто навіть не дбав, щоб повести його до зубного лікаря, — сам до себе промовив Бен, помітивши трохи випнуті вперед зуби Деві ...” [1, 24].

Отже, на цьому етапі стосунків між батьком і сином – глуха стіна відчуження, нерозуміння один одного, яскравий приклад вічної пробле-ми, що існувала в кожному поколінні батьків і дітей.
Сформулюйте тему твору (Проблема батьків і дітей)

Композиція твору


Експозиція. Стисла розповідь автора про події,

які відбували перед польотом до Акулової бухти.


Зав’язка. Бен змушений взяти десятилітнього сина з собою.

Їхня відчуженість.

Розвиток дії. Політ до бухти, підготовка до робіт зі зйомкою,

спуск під воду, очікування сином батька,

поранення Бена.
Кульмінація. Неймовірні зусилля,

які докладаються і батьком, і сином для того,

щоб вижити.
Розв’язка. Успішне приземлення на аеродромі Каїра.

Початок нових,

дійсно родинних стосунків.
Спільні дії, які виконують герої твору, щоб в и ж и т и , зближують їх. Варто подолати “останній дюйм”, що розділяє їх.
Словникова робота. Користуючись тлумачним словником, з’ясувати значення слова дюйм (Дюйм (від голл. duim. букв. – великий палець) – одиниця довжини в системі англійських мір, що становить 2, 54 см.

Визначте, будь ласка , ідею твору (Тільки спільна справа, не іграшкова, а серйозна, яка потребує напруження всіх фізичних і вольових зусиль особистості, здатна зблизити людей).


Підсумкова бесіда
Чому твір називається “Останній дюйм”, якщо брати до уваги сюжетну лінію твору? (Останній дюйм надзвичайно важливий при посадці літака).

Чому твір називається “Останній дюйм”, якщо виходити з головної проблеми твору? (Останній дюйм – це відстань, яка розділяє батька й сина, відстань їхнього непорозуміння).

Як ви вважаєте, чи здолають батько і син відстань, що розділяє їх? (Так, адже батько відкрив для себе риси характеру та якості, які раніше не бачив у сина, про які навіть не здогадувався. Син переконався, що батько любить його).

Чим у пригоді особисто вам став даний твір? (Замислився над своїми стосунками із батьками, тому що піднята проблема актуальна і в наш час ... )

Щоб ви запропонували героям новели?
Учитель. Замислюючись над вічним, людина часто зводить свої зіниці до неба. Чому? Можливо, у бездонній далечі криється недосяжна таїна? Якщо на зорянім небі несміливим мерехтінням з’являється малесенька зіронька, то це дійсно народжується нове життя? А доля, доля уже передбачена для нього?

Питання філософські. Зі свого досвіду скажу, що Доля кожному із нас завше пропонує вибір. Джеймс Олдрідж стверджував: “У моїх книжках головна тема завжди одна й та сама – вибір. Вибір шляху, вибір дії, вибір світогляду”. Людині вирішувати як поступити в тій чи іншій ситуації, але варто пам’ятати, що Її величність в найскрутнішій ситуації дарує кожному із нас шанс. Зуміймо скористатися ним, а ще краще завжди іти назустріч один одному, і ми зможемо зрозуміти: життя – прекрасне.


Домашнє завдання. Підготувати цікаві факти з біографії Дж. Олдрідж.
Тема. Формування характеру Деві в надзвичайних обставинах.

Мета уроку: використовуючи глибинний зміст тексту, провести дослідження умов, які впливають на формування характеру Деві; розвивати навички аналізу тексту; виховувати взаєморозуміння, взаємоповагу, взаємо прощення, духовну єдність поколінь.

Обладнання: портрет Джеймса Олдріджа, ілюстрації до твору учнів класу.
Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття навчальної теми

Чи потрібно знайомитись із біографією письменника, твір якого вивчаємо? (Відповіді учнів).

Чому новела “Останній дюйм” та “Акуляча клітка” (її продовження) справляють враження достовірної розповіді очевидця? (Відповіді учнів).

Що відомо вам про переклад творів Джеймса Олдріджа?

Що поєднує письменника з Україною?


Найяскравіші факти життя Джеймса Олдріджа
Дитячі та юнацькі роки письменника минули в Австралії. Він народився 10 липня 1918 року в глухому селі австралійського штату Вікторія в родині англійця — корінного лондонця, закинутого долею в далекі краї. Незабаром родина Олдріджів переїхала в маленьке місто Суон Хілл, де юний Джеймс дістав перші життєві уроки. Прожиті тут роки запам'ятались Олдріджу на все життя.

Джеймс народився і виріс в інтелігентній родині. Його батько — Уїльям Томас Олдрідж — редагував місцеву газету. За традицією, майбутній письменник дістав одразу три імені — Гарольд, Едвард і Джеймс. Мати спочатку називала його Гарольдом, але хлопчикові це не подобалось, і батьки зупинились, нарешті, на імені Джеймс. Родина Олдріджів любила життя, була закохана в природу, захоплювалась літературою і мистецтвом.

Заробіток батька був невеликий: його ледь вистачало, щоб прогодувати сім'ю (Джеймс був п'ятою дитиною Олдріджів). «Тривалий час молоко й масло було розкішшю в нашому домі... — згадував письменник. — Усі бакалійні товари, як-от цукор і чай, купувалися в дуже обмеженій кількості, що не перевищувала найсуворішого мінімуму». Одягу Олдріджі ніколи не купували: його шили й перешивали, передаючи від старших молодшим.

Джеймс учився в державній школі. Але якщо навчання в школі — за нього треба було платити чималі гроші — батько міг так-сяк забезпечувати, то про вищу освіту годі було й мріяти; життя було надто дорогим.

Джеймс любив рибальство, весловий спорт і полювання. На все це потрібні були гроші, і хлопцеві доводилось підробляти: по суботах він важив картоплю, а у вільних кутках батькового саду вирощував горох. Одного разу він поставив собі мету: придбати сідло для свого поні. З великими труднощами зібрав гроші. Коли ж нарешті можна було йти купувати сідло, батько був змушений віддати поні молочникові, якому заборгував велику суму. Для підлітка, як сам він згодом свідчив, «це був день справжнього відчаю». «Але значно більше, ніж усі ці дрібні прикрості, — згадує Олдрідж, — по-справжньому завдавало болю почуття непевності за майбутнє. Воно не обіцяло нам нічого».

Кінець кінцем Олдріджу пощастило-таки вступити до вищої школи — спеціального комерційного коледжу в Мельбурні. Щоб мати змогу вдень вчитися, йому доводилось ночами працювати в газеті.

Оповідання Олдріджа однаково цікаві й для дітей-підлітків, і для дорослих. Тему дитинства письменник подає в тому ж плані, в якому осмислював проблему сучасних людських стосунків взагалі.

Думки про підростаюче покоління — це думки про завтрашній день людства. Виховання в маленькому читачеві почуття причетності до краси життя видавалось Олдріджу важливим завданням, що мав незаперечний соціальний смисл. «Мій син ще надто малий, щоб самому оцінити чарівність природи, — казав письменник у 1952 році про свого старшого сина Уїльяма, — але мені свідомо хотілося ближче познайомити його з красою нашого Сассекса. Я хотів пробудити в ньому емоції, які згодом могли б вилитись у глибоке переконання, що батьківщина — найдорожче з усього, що йому належатиме».

До речі, і в молодшого сина Олдріджа — Томаса — ще в дитинстві виявилось тяжіння до природи й полювання, особливо підводного.

Він — прекрасний плавець і аквалангіст. І основний предмет його захоплення — зоологія — це також прояв успадкованої від батька любові до «живої» природи.

Новели збірника «Золото й пісок»: «Серед моїх друзів є й англійці», «Останній дюйм» і «Акуляча клітка» — переносять нас в Єгипет.

Широко відома новела «Останній дюйм» (як і її продовження — «Акуляча клітка»), власне, торкається тих самих питань, що непокоїли персонажів «великих» творів письменника, — питань людського взаєморозуміння. Весь зміст «Останнього дюйма» пов'язується з намаганням льотчика Бена подолати те відчуження, що виникло між ним і його сином Деві. Ціною величезних зусиль і непоправних втрат це відчуження щастить подолати.

Новела «Останній дюйм» сповнена глибокого драматизму. Характер юного героя не лише розкривається, а й змінюється, еволюціонує. Хлопець на очах мужніє, зростає його впевненість у собі, його твердість і рішучість. І навіть його сорокарічний батько на кінець оповідання зазнав певної еволюції, і недовіра Деві до нього скорочується до «останнього дюйма».

Для багатьох епізодів «Останнього дюйма» характерна документальна точність і переконливість. Прекрасно описані сцени підводних зйомок, драматичного польоту. Олдрідж пише про те, що для нього близьке, становить якусь частину особисто ним пережитого і відчутого.

Захоплення Олдріджа авіацією, і зокрема мистецтвом пілотажу, почалося ще в перші місяці його перебування в Лондоні. Тоді, 1938 року, він вступив у Лондонську авіаційну школу й незабаром вперше самостійно підняв у повітря учбово-тренувальний літак. Молодий журналіст мав намір взяти участь у повітряних боях над Іспанією, народ якої мужньо боровся з фашистськими заколотниками. Цьому наміру здійснитись не судилось, але під час другої світової війни Олдріджу як військовому кореспондентові не раз доводилось літати на бомбардувальнику в Грецію, Єгипет, Радянський Союз. Та й після закінчення війни в письменника частенько виникала потреба відчути насолоду польоту, й інколи він сідав за штурвал. Він освоював небо з такою ж впевненістю, з якою пізнавав землю. А зробивши небо «своїм», Олдрідж попрямував «під воду».

У 1955 році він написав книгу «Підводне полювання для недосвідчених англійців» — своєрідний навчальний посібник для любителів підводного спорту. Олдрідж, жартуючи, казав, що він ніколи не сподівався, що його молодший син Томас буде першим з тих, у чиїй долі ця книга відіграє вирішальну роль: підводне полювання стане пристрасним захопленням Томаса.

Ще в дитячі роки майбутній письменник часто чув розповіді бувалих рибалок про акул. Доводилось йому також бачити на власні очі скалічених морськими хижаками людей. А після війни йому не раз випадала нагода побачити акул під час підводних зйомок.

Одного разу — це було поблизу Каїра — Олдрідж поїхав у так звану Акулячу бухту. Взагалі його підводний арсенал складався не лише з кінокамери, але й з акулячої клітки (ця клітка описана в оповіданні Олдріджа), сидячи в якій можна було почувати себе безпечно в «підводному царстві». Але цього разу акулячу клітку довелося залишити в Каїрі, бо вона не вмістилася в автомобіль. Письменник-кінооператор опинився, отже, в становищі свого майбутнього героя Бена. Діна Олдрідж і Уїльям залишились на березі, а Джеймс зник під водою. Напружені хвилини чекання... В той день на плівку було знято «товариство» з восьми акул.

Не дивно, що оповідання «Останній дюйм» та «Акуляча клітка» справляють враження достовірної розповіді очевидця.

Його книги перекладені більш як на двадцять мов.

Особливі почуття зв'язують Олдріджа з Україною. «Вона близько нагадує мені країну мого дитинства Австралію», — казав письменник. На його думку, «будь-який український сільський хлопчик може впізнати себе» в героях його «дитячих» оповідань.

В нашій країні популярність творів Олдріджа невпинно зростає. Особливо палких прихильників знаходять вони серед юнацтва.

Проблемні запитання

Протягом уроку вам належить дати відповідь на запитання:



  1. Випробування, які випали на долю Бена і Деві, потрібні були?

  2. Бен і Деві використають шанс, подарований Долею, для майбутнього життя?

Бесіда з учнями

Що розумієте ви під виразом “екстремальна ситуація”?

Що трапилося з батьком під час підводних зйомок? (Учні відповідають, цитуючи текст).

Про кого відразу ж він починає думати? (Як урятувати сина, як урятувати себе задля сина?)

Як ви вважаєте, його попереднє ставлення до Деві було виявом нелюбові батька до сина? (Ні, його неуважність пояснюється відсут-ністю, зайнятістю, пошуками роботи, конфліктними стосунками з дружиною).

Бен зрозумів: щоб врятувати сина, йому потрібно знайти шлях до серця, душі, свідомості своєї дитини.

Як змінюється ставлення батька до сина? (Він намагається зрозуміти, про що думає син, розгледіти вираз його обличчя, підбирає слова, розмовляє з ним лагідно, не хоче його налякати). Підтвердіть текстом.

Який результат нових взаємин батька й сина?

Що зміг зробити Деві? (Ціною неймовірних, надлюдських зусиль хлопчик із честю вийшов із даного важкого випробування). (Учні відповідають, цитуючи текст).

Що виражало обличчя Бена, звернене до сина, після приземлення літака, після подолання останнього дюйму відстані до землі? (Подив, здивування, Захоплення, радість, гордість за сина).

Які почуття виражає обличчя Деві в цей момент? (На його очах знову сльози. Але це не сльози відчаю, розпачу, образи, як раніше, а сльози радості).

Відповіді на проблемні запитання

Висновок учнів. (Доводять твердження про те, що екстремальна ситуація допомагає розкрити сутність людини).

Головна думка твору – необхідність боротьби “до останнього дюйма”, а також подолання “останнього дюйма”, що розділяє людей.

Батько та син ціною надзвичайних випробувань знаходять шлях до серця один одного. Ним вони будуть намагатися йти в подальшому своєму житті. Це і є авторське вирішення проблеми взаємин батька та сина в новелі Джеймса Олдріджа “Останній дюйм”.

Учитель. Новела “Останній дюйм” сповнена глибокого драматизму. Характер юного героя не лише розкривається, а й змінюється, еволюціонує. Хлопець на очах мужніє, зростає його твердість і рішучість. І навіть його сорокарічний батько на кінець оповідання зазнав певної еволюції, і недовіра Деві до нього скорочується до “останнього дюйма”. Даний твір – це своєрідний глибокий роздум про вічні цінності людського життя, про становлення людини, про духовне зближення батьків і дітей.



Бажаю вам повного взаєморозуміння з батьками, справжньої духовної близькості.

Домашнє завдання. Дати письмову відповідь на запитання: “Доля завше дарує шанс?.. ” Прочитати продовження новели “Останній дюйм” “Акуляча клітка” (за бажанням).


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка