Тема: 3вук [г], позначення його буквою Г («ге»). Звуковий аналіз слів. Логічна вправа «Де росте? Де живе?». Читання речення, поданого рукописним шрифтом.
Мета: ознайомити учнів з буквою «Ге», її назвою та звуковим значенням;
формувати навички читання слів з буквою «Ге», уміння робити звуковий та звуко-буквенний аналіз, розвивати мовлення, логічне мислення дітей, уміння групувати предмети за певними ознаками; виховувати допитливість; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.
Обладнання: демонстраційна таблиця, предметні малюнки; кошики зі словами; картки з текстом "На городі", звукові фішки, таблички з надписами, зошит, підручник, презентація до уроку, папки по швидко читанню, картки для гри.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він казковий і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Повернімося обличчям до гостей
І лагідно промовим: «Добрий день!»
-Діти, ви почули дзвоник. Він оголосив про початок уроку, але урок розпочався не тільки у нас, а й у лісовій школі. У цій школі навчаються різні лісові мешканці. А хто сьогодні прийшов до нас навчатись- здогадайтеся самі.
Загадка
Світло- коричневу шубку має,
По гілках швидко стрибає,
Хоч мала вона на зріст,
Та великий має хвіст.
У лісі вона живе,
Горішки гризе,
Грибочки збирає,
На зиму складає.
— Білочка хоче разом з нами вчитися. Допоможемо їй? А за це вона даруватиме вам свої горішки.
П. Актуалізація опорних знань. Вправа<Очікування>
-
Діти, що ви чекаєте від уроку?
1. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи
а) Вправи на дихання: задування свічки, надування кульки
б) Голосові вправи: наспівування колискової (голосні звуки)
в) Чистомовка (вчимося чітко й виразно вимовляти звуки)
Ги- ги ги - ей як біло навкруги.
Узі- узі -узі -птахи - наші гарні друзі.
Ді-ді-ді-допоможем їм в біді
Ди-ди-ди у зимові холоди.
г) Читання складових таблиць (папки для швидкочитання)
д) Мовна розминка( вивчення скоромовки)
У горішнику горішина горішками обвішана
Виділення звука [г] зі скоромовки.
ж)Гра "Впіймай слова зі звуком [г]”
У ставку з гусаком гусенята й гуска.
Гусенята плюскотять,
Гуска носом плюска.
-
Добирання слів з новим звуком- Спробуйте назвати слова, в яких також ми чуємо звук [г]. (Гриб, магазин, гарбуз, гора, сніг, голуб, горобець, голуб, грак, горобець.)
-
Спостереження за артикуляцією звука [г]. Характеристика звука
-
Чи можна цей звук проспівати? (Ні)
-
Струмінь повітря потрапляє на перешкоду, створеною задньою частиною язика. Який звук [г] - приголосний чи голосний? (Приголосний)
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
-
Сьогодні на уроці ми ознайомимось з новою буквою Г, г ("ге"): її назвою, написанням, будемо вчитися читати слова з цією буквою, виконувати звуковий аналіз слів , а також учитися шанувати природу та оточуючий світ.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Ознайомлення з буквою «Г». ("ге")
-
На письмі звук [г] позначається буквою Г ("ге").
Учитель показує букву Г.
-
Спробуємо зіставити малу та велику літеру. Що помітили? (За розміром різні, а за формою - однакові.) - Погляньте, з яких елементів складаються друковані велика і мала букви Г, г. (З великої та маленької вертикальної і малої горизонтальної паличок)
Глянь, Галинко! Гнате, глянь,
Подивись, Ганнусю,
- Буква "ге" гачком зігнулась,
Як на груші гусінь!
-
На кого схожа у вірші буква "ге"? (На гусінь) - На який предмет схожа буква? Діти назавають предмети, які схожі на букву.
-
Написання букви «Г»
Друкування букви на дошці (зошитах, повітрі)
-
Вправа на концентрацію уваги. Гра "Коректор".
-
Графічне зображення букви ми запам’ятали, а тепер на своїх картках спробуйте викреслити всі букви "г". Треби встигнути якнайшвидше, але не припустити жодної букви. Запишіть цифрами скільки букв ви знайшли у кожному рядочку.
-
Вправи з читання
-
Давайте поєднаємо нашу букву "г" з кожною з голосних. Які склади утворилися. Прочитаємо їх.
Утворення та читання складів
ГА, ГУ, ГО, ГИ, ГЕ, ГІ
5.Читання променевої таблиці (на дошці)
Фізкультхвилинка
Білі гуси налетіли
На бабусине подвір'я.
Поклювали, походили,
Піднялись і полетіли.
Гуси летять-відлітають,
А діти тихенько за парти сідають.
-
Робота зі складовою таблицею (ІКТ)
-
Складання звукових моделей слів голуб, горіх, огірок. (Предметні малюнки)
Загадки (для звуко-буквеного аналізу)
- Чув я десь таке повір’я: коли в птаха біле пір’я, птах цей – символ миру в світі. Як же він зоветься діти? (Голуб)
- Ходить - бродить по двору і лякає дітвору. Загелгоче, зашумить, наче зараз полетить. Розбігайтеся, малята. Бо почне він вас щипати! (ГУСАК)
- Він незграбний і товстий, завжди він чомусь сумний. А на лобі в нього ріг. Ця тварина … (Носоріг)
Двоє дітей виконують на дошці звуко-буквений аналіз цих слів.
VI. Робота за Букварем (с. 82-83)
-
Звуковий аналіз слів "гриб", "горох", "груша" з опорою на схеми, подані в підручнику.
-
У якому слові один склад?
-
Скільки складів у словах горох і груша?
-
Назвіть голосні звуки в слові горох
-
Читання прямих і обернених складів у будиночках.
-
Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом. Гілка, голка, гуска.
-
Який спільний склад у цих словах? Який перший звук у цих словах?
Голуб, город гості.
-
Який спільний склад у цих словах?
-
Гра «День — ніч».
Учитель виставляє на дошці слова з букв розрізної азбуки. Учні вголос читають його. Потім за командою вчителя «ніч» вони кладуть голови на парти і заплющують очі, у цей час учитель змінює слово. За командою «день» діти читають нове слово, кажуть, що в ньому змінилося порівняно з попереднім.
Рак — додали букву «ге» — грак.
Риби —додали букву «ге» — гриби.
-
Логічна вправа «Де росте? Де живе?».
У слові живе пропущена буква «же», бо ми її ще не вивчали.
Учні читають слова лівого стовпчика і відповідають на запитання: де росте? Гриб росте у лісі. Гладіолус росте на клумбі...
Учні читають слова правого стовпчика і відповідають на запитання: де живе? Бегемот живе у воді. Грак живе в лісі...
Фізкультхвилинка
Ручки вгору, ручки вниз,
На сусіда подивись.
Потягнися, посміхнись,
Пострибай і зупинись
-
Словникова робота. Довідкове бюро
Пояснення значень слів, демонстрування малюнків: грак, граб.
Грак - перелітний птах родини воронових із блискучим чорним пір'ям.
Граб - листяне дерево або кущ родини березових із гладенькою сірою корою.
-
Складіть, діти, речення з цими словами про те, як слід охороняти дерева, природу.
-
Читання вчителем стовпчиків слів із Букваря.
-
Прочитайте односкладові слова.
-
Знайдіть і прочитайте слова з буквою "ге" на початку слова, а потім - у середині.
-
Прочитайте слова - назви птахів; рослин.
-
Знайдіть і прочитайте слова, які відрізняються однією буквою.
-
Читання речення «Гуска з гусаком пливуть...».
Не козлик, а рогатий.
Повільний вайлуватий.
За собою тягне дім
І ховається у нім. (Равлик)
-
Заучування лічилки «Равлик, равлик».
-
Читання стовпчиків слів з опорою на виділені злиття.
-
Що означають слова третього стовпчика? (Імена)
-
З чого це видно?
-
Як пишуться імена?
-
Яке слово «зайве» в першому стовпчику? другому ?
-
Читання тексту, поданого рукописним шрифтом.
-
Причитайте речення.— Про кого це речення?
-
Що робили голуби?— Скільки їх було?— Де вони пили воду?
VI.Підсумок уроку
Гра « Звідки я приніс?»
На дошці «кошики» зі словами: «З лісу», «З городу», «Із саду». Діти по черзі витягують картки з назвами предметів і прикріпляють під «кошиком»: гарбуз, гриб, груша, горобина, огірок, виноград, граб.
-
Яку нову букву вивчили на сьогоднішньому уроці?
-
Який звук позначає ця буква на письмі?
-Діти, справдились ваші очікування? Що було найцікавішим?
-
Повторіть лічилку про равлика!
Вправа< Мікрофон>
-
Що вам запам’яталось?
-
Я навчився
-
Я дізнався
-
Молодці, ви сьогодні гарно попрацювали на уроці. Білочка багато чого від вас навчилась. А я дуже вдячна вам за вашу роботу.
|