Тема №1 «Психологічна та лірична проза, проза у віршах. Модерністська проза на початку 20 ст.»Скачати 383.72 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації29.04.2016
Розмір383.72 Kb.
  1   2   3
Додаток № 1

Зарубіжна література, 11 клас

Тема № 1 « Психологічна та лірична проза, проза у віршах. Модерністська проза на початку 20 ст.»

Вивчення творів

Дата

Терміно

логія


Обов’язкові види робіт

Додаткові види роботи

Додаткові матеріали

М.Горький «Пісня про Буревісника»

І.Бунін «Легке дихання»07.09

Імпре

сіонізм


Аналіз «Пісні про Буревісника» М.Горького та «Легкого дихання» І.Буніна

Скласти розповідь: «Найщасливі-

ший день з життя Олі М.»Ілюстратив-

ний матеріал із зображен-

ням моря І.К.Айвазовсь

кий "Серед хвиль", М.Чюрльоніс "Соната моря"О.Купрін «Гранатовий браслет»

14.09
Перекодувати твір Купріна в символи (презентувати роботу)

Твір – мініатюра «Людина має право на власні почуття і на власне щастя у житті?»

Соната Л.Бетховена

О.Купрін «Гранатовий браслет»

22.09
Діагностична контрольна робота

Повідомлення: «Улісс» як епопея вічної «одіссеї» людського духу»Прийом «кубування»

(«Гранатовий браслет»): • опиши гранатовий браслет

 • порівняй ставлення Желткова і чоловіка до Віри

 • підбери асоціації до звуків сонати

 • проаналізуй почуття Віри після візиту до Желткова

-За яке кохання виступає автор і проти чого спрямований його твір

Предмети – символи освідчення (на ваш вибір): квіти, листівки, каблучка тощо

Д.Джойс «Улісс» (оглядово)

29.09

Модер

нізм


Символізм

Конспект «Загальні засади модернізму та творчої спадщини М.Пруста»

Твір – мініатюра «Я прокинувся і побачив, що перевтілився на …»

Складений розпорядок дня

Ф.Кафка «Перевтілення»

06.10

Акмеїзм

Імажизм


Футуризм

Експре


сіонізм


Відомості про життєвий та творчий шлях Ф.Кафки: творчий

нарис


Цитатна характер-

ристика образу Грегора ЗамзиСкласти складний план «Що важче: бути людиною чи комахою?»


Довідка про комаху

Довідка про людину
Ф.Кафка «Перевтілення»

13.10

Дадаїзм

Сюрреа


лізм

«Потік свідо

мості»


Творчий етюд «Люди, не перетворюйте інших на комах»

Створити асоціативний малюнок до кожного модерністського стилю

Ілюстрації
27.10
Тематичне контрольне оцінювання (різнорівневі завдання)
Читацький щоденник

Термінологічний словник


Додаток №2

Урок зарубіжної літератури 8 клас

Тема: Веди, Біблія, Коран як пам’ятники світової літератури

Мета: Ознайомити учнів з пам’ятками світової літератури як енциклопедію знань, розвивати навички аналізу з точки зору проблематики, виховувати моральні цінності.

Обладнання: Біблія, ілюстрації біблійних мотивів.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Бог в людині, Він є або його

немає. Але повна відсутність

Бога для всіх людей - це

крок назад і в темряву

О. Довженко


 1. Підготовка до сприйняття навчального матеріалу.

 1. Вступне слово вчителя

Вічною таємницею і вічним одкровенням являється для нас священна книга християнської релігії Біблія. У кожного народу були свої священні книги, які допомагали створити свою непересічну культуру. Саме про них піде сьогодні мова

ІІ. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку. 1. Робота з епіграфом:

Чи згодні ви зі словами Олександра Довженка?

ІІІ. Формування нових знань, умінь і навичок. 1. Поясніть смисл крилатих виразів, які увійшли в українську мову зі Старого Заповіту:

  • голос спраглого в пустелі;

  • наймарніша марнота;

  • земля обітована;

  • змій – спокусник;

  • око за око, зуб за зуб;

  • каїнова печать;

  • манна небесна;

  • притча во язицех;

  • соломонів суд;

  • Вавилонське стовпотворіння;

  • заборонений плід – солодкий.

( учні записують крилаті вирази в зошити)

 1. Метод « Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»

Вчитель креслить на дошці таблицю і просить учнів висловитись, що їм відомо по темі уроку ( перш ніж запрошувати їх до слова, необхідно дати час, щоб учні попрацювали в парах і склали список своїх ідей). Ідеї записуємо до першої колонки « Що знаємо?» • Біблія книга християнства, Коран – мусульманства, Авеста – зороастризму, Веди – індійської культури

 • Біблія складається зі Старого і Нового Заповітів;

 • За Конституцією України ( ст..35) кожен громадянин має право сповідувати будь– яку релігію

- Бог, відповідно до християнських догматів, існує в трьох особах (трійця), або іпостасях: Бога – Батька, Бога – Сина й Бога – Духа Святого

Як поширювалося християнство?
Чому необхідно вивчити Біблію?

- Що означає Старий Заповіт?


- Де засновано іслам?- Християнство як нова віра – почало поширюватися як усним, так і писемним шляхом з допомогою невеликої групи людей, які сповідували іудейську віру і внутрішню потребу вступити в новий союз з Богом
Бо це книга, в якій узагальнено найцінніші моральні багатства, це високохудожній літературний твір, який дає естетичне задоволення.
Це союз, угода Бога з людиною від створення світу до приходу Месії, який передбачав виконання людиною законів і велінь божих, викладених у книгах Мойсея.

В Аравії Мохаммедом .


 1. Читання в парах з маркуванням тексту інформації про:

 • іслам

 • буддизм

 • християнство

 • юдаїзм

Система позначок:

V відома інформація

+ дізнався нове

- не згоден, протирічить тому, що знаю? хочу більше дізнатися

Іслам

Іслам ( араб., літер. Покірність), одна з найбільше поширених ( разом з християнством і буддизмом) релігій; її послідовники мусульмани. Виник в Аравії в 7 в. Засновник її Мохаммед. В результаті араб. Завоювань розповсюдився на Близькому і Середньому Сході, пізніше її у деяких країнах Далекого Сходу, південного Сходу Азії, Африки. Глобальні принципи ісламу викладені в Корані. Основний догмат її покоління єдиному богу і аллаху і визнання Мохаммеда « посланником Аллаха». Основний напрям її сунізм і шиїзм.

Буддизм

Буддизм одна з трьох ( разом з християнством і ісламом) світових релігій. Виник в Стародавній Індії в 6-5 ст. до н.е. Засновником вважається Сиддхартха Гаутама ( Будда). Основні напрями: хинаяна і махаяна. Розквіт Буддизму в Індії 5 в. до н.е. її початку першого тисячоліття н.е. розповсюдився в Південно- східній і Центральній Азії, частково в середній Азії і Сибіру, ассімілірував елементи брахманізму, даосизму і ін.. У Індії до 12 століття розчинився в індуїзмі, сильно вплинувши на нього. Виступив проти властивого брахманізму переважання зовнішніх форм релігії життя ( в т.ч. рітуалізма). У центрі Буддизму її вчення про « 4 благородних істин»: існують страждання, його причина, стан звільнення і шлях до нього. Страждання і стан занепокоєння, напруженості, еквівалентний бажанню, і одночасно пульсація дхарм; звільнення ( нірвана) – незв’язаної особи зовнішнім світом і одночасно припинення хвилювання дхарм. Буддизм заперечує потойбічне звільнення; у Буддизмі немає душі як незмінної субстанції її людське « я» ототожнюється з сукупними функціонуваннями певного набору дхарм, немає зіставлення суб’єкта і об’єкту, духу і матерії, немає бога як творця і безумовно вищої істоти. В ході розвитку Буддизму в ньому поступово склалися культ Будди і бодхисатв, ритуал, з’явилися санхи ( чернечі общини) і т.д. Відчуженість від світу, індивідуалізм визначають глибоку асоціальність світогляду Буддизму.

Християнство

Християнство, одна з трьох світових релігій. Має три основні напрями: католицизм, православ’я, протестантизм. Загальна ознака об’єднуючий християнство віросповідання і секти її віра в Іссуса Хрісті як боголюдину, рятівника миру, втілення другої особи триєдиного божества ( Батька, Сина і Святого Духа). Головне джерело віровчення її священне писання ( Біблія, особливо друга її частина її Новий заповіт). Християнство виникло в першому столітті н.е. в Східній провінції Римської Імперії ( У Палестині) як релігія пригноблюваних. Поступово Християнство було пристосовано пануючими класами до своїх цілей; у четвертому столітті стало пануючою релігією Римської Імперії; в середні віки християнська церква освітлювала феодальний лад; у 19 в. з розвитком капіталізму перетворилася на опору буржуазії, зайняла ворожі позиції по відношенню до соціалізму. Співвідношення сил, що змінилося, в світ після другої світової війни привели християнську церкву до зміни курсу; церква встала на шлях модернізації догматизму, культу, організації і політики.

Юдаїзм

Юдаїзм сформувався на рубежі І тисячоліття до н. е. на Близькому Сході на основі стародавньої традиції, висхідної до патріарху Аврама ( міфічному родоначальнику євреїв і арабів). Основа віровчень – « Пятикнижжя» («Тора»), яка є найстародавнішою і важливішою складовою частиною Старого завіту. Старарозавітний канон доповнюється Талмудом. Для юдаїзму характерний строгий монотеїзм – культ єдиного Бога, дотримання ритуальної чистоти і численних заповідей ( числом 613), що послужило причиною відособлення іудейських общин від іновірців. Релігійним життям общин, а також богослужінням в синагозі керують рабини – знавці священних книг.

 1. Щоденник подвійних записів (вчитель дає інформацію про Веди, а учні на лівій стороні зазначають, яка частина тексту справила на них найбільше враження, а праворуч коментують те, що написано праворуч)

Непідвладна часу мудрість Індії знайшла свій вираз У Ведах – стародавніх санскритських текстах, що охоплює вагу області людського знання. Санскритське слово « веда» означає « знать». Спочатку існувала одна Веда, « Йаджуар – веда», і вона передавалася від вчителя до учня. Але близько 5000 років тому великий мудрець Крішна – Дваїпайана Вйаса ( Вйасадева) записав Веди для людей цього століття, Калі – йуги. Він розділив Веди на чотири частини: « Клунь», « Сама», « Йаджур», « Атхарву». « Ріг – веда» - «Веда хвала», складається з 1017 гімнів, зібраних в десяти книгах. Велика частина віршів прославляє Агнів, бога вогню і Індру, бога дощивши і райських планет « Йаджур – веда», відома як « Веда жертвопринесень», містить інструкції по проведенню жертвопринесень. « Сама – веда», « Веда співів», складається з 1549 віршів, багато хто з яких зустрічається і іншому контексті в « Ріг – веда». « Сама – веда» особливо прославляє небесний напій сому. « Атхарва – веда» містить різні пісні і обряди, здебільшого призначені для лікування хвороб.

ФРАГМЕНТ ТЕКСТУ

РЕФЛЕКСІЯ

У Ведах – не просто мудрість індійського народу, але й глибина людських знань

Але ж це перегукується з нашою Біблією

«Веда» - «знать»

А «біблія» - «книга»

Веди мають аж чотири частини й 1017 гімнів

Це ж стільки праці!
  1. Проблемне запитання:

 • Як заповіді Господні впливають на світогляд людини в минулому і сьогоденні?

Заповіді Господні:

 • Нехай не буде у тебе інших Богів, окрім мене

 • Імені Господа не клич намарно!

 • Шануй батька – матір своїх, то буде добре тобі і ти довго проживеш на землі

 • Не убивай!

 • Не кради!

 • Не чуже лож

 • Люби ближнього, як самого себе

 • Не свідчи неправдою проти свого ближнього

 • Не зажадай дружини ближнього твого

 • Не побажай того, що належить ближньому

IV. Домашнє завдання:

1 рівень: характеристика Корану

2 рівень: порівняти Коран, Біблію, Веди

3 рівень : ілюстрація до однієї з біблійних історій

4 рівень: написати твір – п’ятихвилинку «О Бібліє, ти правда таємниці сокровенної»

V. Оцінювання

VI. Рефлексія:

- скласти «Кодекс моральних цінностей восьмикласників»

Додаток №3
1. Предмет : зарубіжна література

2. Клас: 11- А

4. Тема уроку : Образ Незнайомої як втілення вічної жіночності в творчості Олександра Блока

5. Тип уроку: урок аналізу поетичного твору з елементами комп’ютерних технологій та компаративного аналізу .

6. Програмний педагогічний засіб:мультимедійна презентація

7. Мета уроку (навчальна, виховна): ознайомити учнів з творчим шляхом яскравого представника російського символізму О. Блока, проаналізувати поезію через інтеграцію в живопис І.Крамського, виховувати мистецький смак старшокласників

8. Технічне забезпечення: мультимедійна дошка

9. Діяльність учнівЕтапи уроку

Діяльність учнів

Навчальні цілі

Очікувані результати навчання

1

Організація діяльністі

Забезпечення організації роботи учнів

Налаштування на поетичний аналіз тексту

2

Визначення мети

Створення свідомого вибору шляхів реалізації теми

Формулювання учнями мети уроку

3

Індивідуальна робота «біографів»

Ознайомити з впливом біографії Блока на його творчість

Хронологічна таблиця життєвого і творчого шляху Блока

4

Фронтальна перевірка знань по творчості поета

Прослідкувати складність еволюції поета

Складання тез за відповідями

5

Колективна дяльність

Компаративний аналіз «Незнайомої» Блока та однойменної картини І. Крамського, І. Глазунова

Складання Т- схеми

6

Творча індивідуальна робота

Розширити творчі здібності учнів

Написання есе

7

Колективний асоціативний малюнок

Формувати навички асоціативного мислення

Усне малювання

8

Колективна характеристика Незнайомої

Формування емоційного викладу думок з приводу прослуханого


Складання опорної схеми

10. Форми роботи, які використовує вчитель на уроці:індивідуальні, колективні (кооперативні)

11. Хід уроку (конспект)

З метою проведення уроку ілюстративного плану дуже доречно використати мультимедійну презентацію через інтерактивну дошку, котра допомагає не тільки осягнути інформацію в плані наочності, а й допоможе порівняти зримі образи, котрі я беру за основу на цьому уроці


 1. «Якби ви були б Блоком, кого обрали б своєю музою у класі?» Організаційна розмова ……………...………….. 3 хв.

 2. Повідомлення теми вчителем – і визначення мети – учнями ……………………………………………………………...2 хв.

 3. Поетична хвилинка від учителя:

« Душа його – широкий Всесвіт,

Вбирає вічність і любов.

В його словах буденність меркне.

Від творчих злетів грає кров.

Тонкий і ніжний лірик серця

Створив ілюзію життя.

Відкрив в серця прозорі двері,

Які ведуть до забуття»……..…………………………1 хв.

Для подальшої роботи доречним є власний вірш, який показує бачення особисте автора. При можливості, пропоную учням скласти також чотиривірші. 1. Виступ біографів: ….…………………………………...7 хв.

О.Блок – одна із найяскравіших зірок на небосхилі поезії «срібної доби». Він був культовою постаттю. У ньому бачили обраного долею спадкоємця російської лірики ХІХ ст. і (відкривача) шляхів поезії століття ХХ, лицаря Прекрасної Дами і митця, зачарованого «музикою революції», уособленням поезії та медіума, який відтворював у своїх і художніх картинах «нетутешній» світ.

Народився 16 листопада 1880 р. у Петербурзі. По материнській лінії він походив із відомої у Росії родини Бекетових. Дід був видатним ботаніком, ректором Петербурзького університету. Батько – вчений – правознавець – замолоду справляв враження людини з блискучим майбутнім. Блок сказав про нього: «… було щось судорожне і страшне в усьому щиросердечному і фізичному вигляді його Я зустрічався з ним мало, але пам’ятаю його кровно». Батьки незабаром після його народження розлучилися, і виховувався Блок у родині матері, Олександрівни Андріївни Бекетової.

У родині Бекетових «панували загалом, стародавні» поняття щодо літературних цінностей та ідеалів. Бабуся Блока була відомою перекладачкою, його мати і тітки усі писали і перекладали вірші та інші літературні твори.

Освіту Блок здобував у Ввєденській гімназії й у Петербурзькому університеті.

Улюбленими поетами для нього стануть А. Фет, Ф.Тютчев, А. Григор’єв.

Олександр Блок страждає від нерозділеного кохання до Любові Дмитрівни Менделєєвої. Дебютував Блок в часописі «Новий путь» в 1903 році. А загалом вийшов цикл « Вірші про Прекрасну Даму». «Кожен вірш, - з тих, де висвітлено лик Прекрасної Дами, - то мелодійний подих, напівзабута пісня за пагорбом зеленим, - і у солодкій муці прислухається до неї серце, стискуючись рідною тугою. «Нежаданна », що тане у світлих тонах, поезія…» В. Іванов

Блок бере участь в одній із демонстрацій, і навіть несе червоний прапор.

Друга книга – « Ненавмисна радість» - істотно відрізняється від першої.


v. « Інтерв’ю з Блоком». Учень отримує «роль Блока» і відповідає на питання однокласників ……………………. 5 хв.

До « Інтерв’ю з Блоком» теж готуємося заздалегідь, щоб якісно дати відповідь на питання, яке цікавлять інших. Відповіді учні оформлюють у вигляді тез до робочих зошитів

Орієнтовані питання:


 • Якою Ви б змалювали героїню « Віршів про Прекрасну Даму»?( втіленням небесного світла і гармонії, наділену комічною безмежністю, надлюдського мудрістю, всемогутністю)

 • Кому Ви присвятили збірку « Сніжна маска» ( актрисі Н. Волоховій)

 • Що лежить в основі сюжету Вашої « Незнайомої»?

( Конфлікт ідеалу і дійсності, коли на мою творчість вплинула філософія В. Соловйова)

 • Якою Ви бачите світ образ Незнайомої?

загадковою красунею, що заволоділа моїм серцем, її риси туманні, а тому вона символізує містичний ідеал жіночої краси)
VI. . Декламування напам’ять вірша О.Блока « Незнайома»……3 хв.

VII. Компаративний аналіз поезії О.Блока « Незнайома» та однойменної картини Івана Крамського . використання методу «Т - схеми»


Образи різняться за: Образи схожі за:

 • місцем зображення ( в кареті - романтичністю

у Крамського і у ресторані у - етичними проблемами

Блока ) жінки у буржуазно –

аристократичному

 • присутність - відсутність вуалі суспільстві

 • колір очей ( у Крамського- карі - протестом проти

в Блока – сині) умовностей буржуазної моралі - яскраве, прекрасне на фоні

буденності

- через життєві обставини

поставлена у облудне стано-

вище

- загадковою красою

- жіночністю

- вишуканим туалетом

- порою зображення ( вечірні

сумерки)

- самотністю

- незахищеністю

- являється, за думкою

- Стасова « одним из счадий

больших городов»

- « Низвесно, кто эта дама,

порядочная женщина или

продажная, но в ней сидит

целая эпоха»

П.Боборикін

Висновок формулюють учні

VIII. Написання есе із чітким викладанням власної позиції щодо порушеної проблеми………………………………………….5 хв.

IX. Усне малювання місця, по якому проїжджає карета незнайомої Крамського……………………………………..2 хв.

X. Складання опорної схеми до аналізу поезії « Незнайомої» О. Блока :

.

Складання опорної схеми до аналізу поезії « Незнайомої» О. Блока колективно формулюється і переноситься на інтерактивну дошку самими ж учнями. 1. Рефлексія. Пропоную учням оцінити свою роботу на уроці, виставивши собі від 0 до 3 балів за кожним із критеріїв:

 • Я активний на уроці…

 • Я вносив пропозиції…

 • Я допомагав іншим однокласникам…

 • Я узагальнював думки інших…

13. Домашнє завдання: Зробити асоціативний малюнок до поезії О.Блока «Весно, весно, без меж і без краю…»; створити портфоліо «Творчість російських символістів»

Додаток № 4

Клас: 8

Тема: Місце персько – таджицької поезії у світовій літературі. Омар Хайям – учений, філософ, поет

Мета: систематизувати знання учнів про історію та літературу Близького Сходу, формувати інтерес до культури й літератури народів Сходу; розвивати навички читання й розуміння метафористичності й афористичності поетичної мови творів, виховувати інтерес до близькосхідної поезії

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації учнів до рубаї Хайяама

Зміст роботи: 1. Організаційний момент

 2. Вступне слово вчителя До 6 століття на території сучасного Таджикистану процвітала самобутня согдійська культура, духовною основою якої була релігія зороастризму. Вторгнення до Середньої Азії та Ірану військ Арабського халіфіту завдало смертельного удару древній іранській культурі: насаджувалася арабська мова, ісламська віра. “Століттям мовчання” іранської словесності назвали тоді цей період літописці. Та з часом іранці не лише осоїли культуру загарбників, а й розвинули в чужоземному середовищі рідну культуру. В 10 – 12 ст. на території Персії та Ірану розцвіла неповторна квітка, яку назвали добою мусульманського ренесансу, тобто відродження. Центром його стала Бухара - центр культурного життя всього Сходу, в якій сформувалася і процвітала перша школа поезії та прози мовою фарсі.. саме туди стікалися люди мистецтва, вчені, будівничі. Надбанням світової культури стала творчість Рудакі, Гафіза, Омара Хайяма

 3. Консультація по роботі з опорними питаннями

 4. “В гостях у відомого ученого, поета і філософа Омара Хайяма” (розповідь від першої особи життєвого шляху). Орієнтовні питання від сучасників:

 • Де Ви навчалися?

 • Який девіз Вашого життя? (Хай живе Життя!”)

 • Чому Ваше прізвище Хайям? (дід і батько були ремісниками)

 • Чому Вас називають енциклопедистом свого часу? (вивчав і знав математику, геометрію, фізику, астрономію, філософію, теософію, корановедення, правознавство, медицину, весь комплекс філологічних дисплін, вивчав теорію музики)

 • Які у Вас були почесні титули? (“Вчений муж століття”, “Доказ істини”, “Знавець грецької науки”, “Цар філософів Сходу і Заходу”, імам – духовний вождь)

 • Як називався Ваш перший алгебраїчний трактат? (“Трактат доведень проблем алгебри”)

 • Чим Ви завоювали авторитет серед астрологів? (створив сонячний календар)

 • Які Ваші досягнення в царині фізики? ( написав трактат “Про мистецтво визначення кількості золота та срібла у сплавах з них”)

 1. Підготовка до сприйняття творів:

 • робота з опорними питаннями та словником літературознавчих термінів

Тема: Місце персько – таджицької поезії у світовій літературі.

Омар Хайям – (1048 – після 1122) – учений, філософ, поет 1. Літературу якої епохи ми вивчаємо? _________________________________________________________

 2. Назвіть часові рамки цієї епохи. _________________________________________________________

 3. Яке місто відіграло важливу роль у становленні персько – таджицької літератури? _________________

 4. Які жанри класичної літератури Близького Сходу розвивалися в цій школі? _________________________________________________________

 5. Назвіть відомих вам представників Мусульманського Ренесансу? ________________________________

 6. Які почесні титули мав Хайям? _____________________________

 7. Де народився і помер Омар Хайям?_______________________

 8. Як називається напрям у персидському літературознавстві, в якому з’ясовуються погляди Омара Хайяма? _____________________

 9. Визначте особливості рубаї як ліричного жанру ____________

 10. Визначте тему:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка