Тем, кто за нас в ответе, давно пора понять…



Скачати 86.64 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір86.64 Kb.
Тем, кто за нас в ответе, давно пора понять…

(Година силкування для дітей старшого шкільного віку)

Мета: формувати морально-духовну, соціально адаптовану і компетентну особистість; встановити причини проблеми стосунків і спілкування між поколіннями батьків і дітей, знайти шляхи порозуміння і вирішення конфліктних ситуацій; розробити поради батькам і дітям для правильного, толерантного спілкування .

Тип: тренінгове заняття

Обладнання: аудіо запис пісні з кінофільму «Пригоди Електроника» «Мы маленькие дети», мультимедійний проектор, дошка, різнокольорові стікери - човники, на дошці таблиця «Родинна абетка», два аркуші А-4 для «Мозкового штурму», фломастери, аркуш з цифрою «9»

План заняття:



  1. Вступне слово. Актуалізація проблеми.

  2. Правила дискусії.

  3. Вправа «Берег надії»

  4. Вправа «Абетка сім’ї»

  5. Вправа «Мозковий штурм»

  6. Вправа «Дев’ятка»

  7. Інформаційне повідомлення.

  8. Розв’язання ситуацій

  9. Вправа «Рука допомоги»

  10. Рефлексія

Хід заняття.

  1. Вступне слово. Актуалізація проблеми. (3 хв) (на фоні пісні з кінофільму «Приключения Електроника» «Мы маленькие дети»)

  • Доброго дня, наше сьогоднішнє заняття про складність і непорозуміння в стосунках батьків і дітей – підлітків, тобто нас. Ми не дарма розпочали виховну годину всім відомою піснею, але думаю не всі раніше бачили ту проблему, яка в гумористичній формі тут відкривається. Підліток співає про те, як набридли повчання і зайве піклування дорослих, я про те, що проблема спілкування «батьки – діти» існувала і у наших батьків (це пісня їх дитинства), якщо взяти будь – який твір літератури : «Життя – це сон» Кальдерона, «Ромео і Джульєтта» Шекспіра, «Айвенго» В. Скотта, М Твен «Пригоди Тома Сойєра», у Біблії описано багато повчальних історій про стосунки дітей і батьків - тобто проблема стара як світ.

А тепер хочу звернутися до вас, чи у всіх нас вдома, наші шановні батьки завжди розуміють нас, поважають нашу думку??? Хтось може сказати, що у нього немає проблем у спілкуванні з батьками? Тобто проблеми є? А хто думає, що і у батьків теж є проблеми у спілкуванні з нами? От на цю достатньо непросту і актуальну тему ми з вами будемо вести бесіду.

  1. Правила дискусії.(2 хв)

Мета: прийняття правил для комфортної та продуктивної роботи на занятті.

Для того, щоб спілкування було організованим і культурним пропоную всім такі правила нашого спілкування (якщо заняття проводяться регулярно, правила можуть бути надруковані заздалегідь):



  • будь доброзичливим;

  • говори по черзі, поважай думку кожного;

  • говори від свого імені;

  • говори коротко і ясно;

  • добровільно бери участь в обговореннях;

  • будь активним;

  • вимкни телефон.

Думаю всі згодні з ними?

  1. Вправа «Берег надії» (10 хв)

Мета: з’ясувати очікування учасників щодо заняття, визначити питання, на які доцільно звернути увагу в процесі роботи.

  • Отже, завдання заняття сформульовано, правила встановлено, хочу звернути вашу увагу на те чого ви очікуєте від нашого спілкування? У всіх нас різні батьки, а значить і проблеми різні, а отже і чекаєте ви на занятті чогось свого? Пропоную вам сформулювати своє очікування від сьогоднішнього заняття і на човниках написати. (Діти записують. 30-60 сек.) Тепер ці човники потрібно розташувати перед великим плаванням на одному березі. Будь ласка, хто готовий озвучити своє очікування? (діти по – черзі, 5-7 говорять про свої очікування, всі інші просто чіпляють човники) . Думаю, що багато з нас по іншому подивляться на ці проблеми після заняття.

  1. Вправа «Родинна абетка» (10 хв)

Мета: підвищити рівень поінформованості учасників щодо проблеми.

  • Зараз пропонуємо вам в довільному режимі назвати асоціації до слова РОДИНА, які ми будемо записувати на дошці:

Р – радість, розуміння

О – одруження, оселя

Д – діти, доброта

И – іграшки,

Н – насіння, натхнення

А активність

  • Всі ми бачимо, що сім’я, родина для нас, щось тепле, приємне, добре, а значить і непорозуміння теж тимчасові, бо пам’ятаємо ми лише найкраще. Хочеться доповнити словами Василя Сухомлинського

«Сім’я – перше джерело, з якого починається велика ріка почуттів і переконань»

  1. Вправа «Мозковий штурм» (10 хв)

Мета: визначити коло проблем, які найбільше цікавлять підлітків і їх батьків.

  • Зараз пропоную для завдання всім розділитися на дві групи і спробуємо визначити конкретні проблеми , які турбують підлітків і їх батьків. Отже одна група на аркуші пише проблеми, що турбують підлітків, а друга група спробує визначити, що ж цікавить наших батьків у спілкуванні з нами.

Групи працюють 2-3 хв. Потім пропонується представнику з кожної групи зачитати записане.

  • Отже, всі ми бачимо, що тут цілий список, а можемо ми все це назвати так «Вони мене не розуміють» ? Прошу звернути увагу на те, що про це можуть сказати і батьки і діти. ЩО ж з цим робити?

  1. Вправа «Дев’ятка» (5 хв)

Мета: переконати одногрупників у тому, що батьки з висоти свого життєвого досвіду просто по – іншому дивляться на ситуації.

  • Прошу допомогти мені провести наступну вправу двох учасників тренінгу, я даю вам аркуш, на якому написано певну інформацію, доведіть один одному свою правоту. (1-2 хвилини доведень між підлітками)





  • Скажіть, хто правий із наших друзів? Обидва праві, вони дивляться на один і той же аркуш, але обоє бачать своє. Тобто на кожну проблему ми дивимося з одного боку, а батьки – з іншого, і це не означає, що вони «жорстокі монстри», просто вини дивляться на це по - іншому.

  1. Інформаційне повідомлення. (5 хв)

Наступною вправою ми спланували розв’язання ситуацій, але до того хотіли б вам дати певну інформацію, у вигляді черги слайдів, не коментуючи, би ви вже настільки дорослі, що можете зрозуміти мету інформаційного блоку.

  • Спілкування — це обмін між людьми або іншими соціальними суб’єктами цілісними знаковими повідомленнями, у яких відображені інформація, знання, ідеї, емоції тощо, обумовлений цілим рядом соціально значимих оцінок, конкретних ситуацій, комунікативних сфер і норм.

  • Взаєморозуміння — це таке розшифрування партнерами повідомлень і дій одне одного, яке відповідає їх значенню з погляду їхніх авторів.

  • Толерантність — здатність індивіда сприймати без агресії думки, які відрізняються від власних, а також особливості поведінки та способу життя інших. Терпимість до іншого (незвичного) способу життя, поведінки, звичаїв, почуттів, ідей, вірувань.

  • Виховання - спецiально органiзований, цiлеспрямований дiєвий вплив на процес гармонiйного розвитку особистостi в рiзних видах спiльної дiяльностi .

  • Закон України про освіту. Стаття 59

Відповідальність батьків за розвиток дитини

1. Виховання в сім'ї є першоосновою розвитку як особистості.

2. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини.


  1. Батьки та особи, які їх заміняють зобов'язані:

  • постійно дбати про фізичне здоров'я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;

  • поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до державної і рідної мови, сім'ї, старших за віком, до народних традицій та звичаїв;

  • виховувати повагу до національних, історичних, культурних цінностей українського та інших народів, дбайливе ставлення до історико - культурного надбання та навколишнього природного середрвища, любов до своєї країни;

  • сприяти здобуттю дітьми освіти у закладах освіти або забезпечувати повноцінну домашню освіту відповідно до вимог щодо її змісту, рівня та обсягу;

  • виховувати повагу до законів, прав, основних свобод людини.




  • Десять заповідей (Закон Божий)

1. Хай не буде тобі інших богів перед Мною!

2. Не роби собі різьби і всякої подоби з того, що на небі вгорі, і що на землі долі, і що у воді під землею. Не вклоняйся їм і не служи їм, бо Я Господь, Бог твій, Бог заздрісний, що карає за провину батьків на синах, на третіх і на четвертих поколіннях тих, хто ненавидить Мене, і що чинить милість тисячам поколінь тих, хто любить Мене, і хто держиться Моїх заповідей.

3. Не призивай Імення Господа, Бога твого даремно, бо не помилує Господь того, хто призиватиме Його Ймення даремно.

4. Пам'ятай день суботній, щоб святити його! Шість днів працюй і роби всю працю свою, а день сьомий субота для Господа, Бога твого: не роби жодної праці ти й син твій, та дочка твоя, раб твій та невільниця твоя, і худоба твоя, і приходько твій, що в брамах твоїх. Бо шість днів творив Господь небо та землю, море та все, що в них, а дня сьомого спочив тому поблагословив Господь день суботній і освятив його.



5. Шануй свого батька та матір свою, щоб довгі були твої дні на землі, яку Господь, Бог твій, дає тобі!

6. Не вбивай!

7. Не чини перелюбу!

8. Не кради!

9. Не свідкуй неправдиво на свого ближнього!

10. Не жадай дому ближнього свого, не жадай жінки ближнього свого, ані раба його, ані невільниці його, ані вола його, ані осла його, ані всього, що ближнього твого!



  1. Розв’язання ситуацій (15хв)

Мета: навчати підлітків ставати на місце батьків, навчатися їх розуміти.

  • А зараз ми пропонуємо вас об’єднатися в три групи, кожній з цих груп даємо для обговорення ситуацію і просимо зіграти її так, щоб уникнути конфлікту, врахуйте ту інформацію про толерантність, обов’язки батьків і їх піклування про нас. Тобто, як би ми хотіли, щоб з нами спілкувалися батьки.

Діти, об'єднавшись у 3 групи працю­ють над своєю ситуацією.

Ситуація 1. З певних причин підліток прогуляв заняття. Батьків проінформував про цей вчинок класний керівник. Як батькам раз і назавжди пояснити дитині, що прогулювати не можна?

Ситуація 2. Син дружить з хлопчиком з бідної родини, батьки друга вживають алкоголь, а дитина вчить­ся не дуже добре та грубіянить. Знайдіть компроміс. (вихід, який би влаштував і маму і сина)

Ситуація 3. У школі виникла суперечка, підліток побився з одноклас­ником і класний керівник викликає на співбесіду батьків. Як і про що потрібно говорити батькові і сину?

Ситуація 4. Підліток скористався довірою класного керівника і батьків і ввів в оману всіх: у школі казав, що потрібно у сімейних справах, вдома казав, що справно відвідує школу. Коли брехня виявилася, як поступити дорослим?

Висновок: батьків потрібно розуміти, спілкуватися з ними, пояснювати їм свою точку зору, вони наші найперші друзі і помічники, ті хто завжди зрозуміють і допоможуть!



Для закріплення висновку: «Притча про Ангела» (слайд з презентації)

  1. Вправа «Рука допомоги» (10 хв)

Мета: розробити поради для батьків і дітей для толерантного спілкування

  • Що ж нам робити тепер з цими проблемами,що ми їх окреслили на початку заняттях, нам треба знайти отак як на попередніх вправах шляхи порозуміння, тобто протягнути руку допомоги. Зараз ми надамо першим двом групам «руки» (вирізані з паперу силуети рук), вам потрібно на цих стилізованих руках написати поради для батьків одній групі, а для підлітків – іншій групі. На цю вправу я даю вам 3 хвилини. Потім представник кожної групи презентує ці поради.

Після презентації порад «руки» кріпляться у вигляді стискання на аркуші з визначеними проблемами.

  • Таким чином, ти з вами символічно покажемо, що з будь – якої конфліктної ситуації можна знайти вихід, пам’ятайте про це.

  1. Рефлексія.(5 хв)

  • А тепер, прошу вас подумати чи справдилися ваші очікування від заняття, чи досягли ми своєї мети? По черзі підійдіть до нашого моря проблем спілкування життя і перенесіть свій човник на острів Розуміння.

  • Ми дуже раді, що наше заняття не пройшло марно і собі, і вам ми допомогли. Дякую за вашу активність.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка