Світова книга прав дитини



Скачати 60.26 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір60.26 Kb.
Година спілкування

Тема: СВІТОВА КНИГА ПРАВ ДИТИНИ

Мета: Поглибити знання учнів зі змістом основних статей Загальної Декларації прав людини,Конвенції про права дитини,Конституції України;донести до дітей, що в основі документів лежать головні потреби всіх людей; навчати дітей застосовувати права в повсякденному житті, захищати себе при порушенні прав дитини;розвивати мову, пам*ять, вміння класифікувати і узагальнювати.

Обладнання: ілюстровані матеріали, словничок, картки по темі, чисті аркуші, олівці.

Епіграф: Учитися жити по закону, поважати закон і виконувати його, людина повинна з малих літ, з сім*ї ,дитячого садка, школи.
Рибінський Є.М.

Хід уроку:

Організаційний момент.
Мотивація навчальної діяльності.
Вивчення нового матеріалу.

Слово вчителя.


Сьогодні ми поговоримо про права дитини. На жаль, діти не завжди знають, що вони мають права, які захищають їх. За кордоном ваші однолітки не тільки знають ці права, а й вміють ними користуватися.
- Уявіть, що ви опинилися на острові, де ніхто не живе. Чого вам буде не вистачати понад усе?
(Відповіді дітей)
Більшості не вистачає друзів, спілкування, бо ми з вами – люди. Робить нас людьми не народження, а те, що ми живемо в суспільстві. Всі ми різні, але щоб ми жили з повагою один до одного існують правила, які визначають стосунки між людьми. Це правила поведінки в школі, в кінотеатрі,за столом, на воді, правила дорожнього руху.
Є правила, що є обов*язковими для всіх громадян країни. Це державні закони. Головний закон України – Конституція( має 161 статтю).
- Пригадайте, які обов*язки і права має громадянин за Конституцією?
(Перед Вітчизною -65ст.,піклуватися про дітей , а дітей про непрацездатних батьків -51ст., охорона природи -66ст., сплачувати податки -67ст.,
права на життя, харчування, медичну допомогу, отримання освіти, на відпочинок…)
На основі Конституції складаються всі інші закони . Але сьогодні 250 млн. дітей живуть за рахунок жебрацтва, важкої праці, пограбувань. 30млн. дітей не можуть навчатися. Кожен рік від хвороб помирає 5млн. дітей. Поширюється торгівля дітьми, використовують дітей для пересадки органів.
В Україні ¾ дітей мають хронічні хвороби. З*явився новий тип дітей – «діти вулиці». Це ті діти, які залишилися без батьків,домівки, живуть , як заманеться. Вони не навчаються. Більшість з них – малолітні злочинці, наркомани. Нагадаю, що дитиною вважається особа до 18 років.
-А як іще порушуються права людини на життя?
(Війна, вбивства).
Так 10 грудня 1948р.народи світу проголосили Загальну Декларацію прав людини.
Словничок: Декларація - заява, документ, у якому подано список основних прав кожної людини
Але дорослі можуть захищати свої права, а діти ще ні. Тому 20 листопада 1957р. Генеральна Асамблея ООН проголосила Декларацію прав дитини. А у 1989р. Україна підписалася під цією Конвенцією.
Словничок: Конвенція – міжнародний договір з прав людини.
Згідно з цим договором Україна у квітні 2001р. прийняла Закон України про охорону дитинства.

Закріплення вивчених понять .



  1. ГРА « ПРАВА І ОБОВ*ЯЗКИ»
    (Позначити цифрами відповідні назви 1- права, 2- обов*язки)
    0 Берегти шкільне майно.
    0 Дотримуватися правил дорожнього руху.
    0 Піклуватися про життя і здоров*я.
    0 Брати участь у змаганнях.
    0 Охороняти природу.
    0 Старанно вчитися.
    0 Користуватися спортзалами, бібліотеками.
    0 Дотримуватися норм поведінки.
    0 Ігри , розваги, відпочинок.
    0 Навчання.

  2. ІНСЦЕНІЗАЦІЯ СИТУАЦІЙ У ГРУПАХ.
    « У кабінеті директора»
    До кабінету директора заходить вчитель з учнем.
    Учитель: Дозвольте. (тягне учня за одяг).
    Директор: Заходьте. Що трапилося?
    Учитель: Знову Сидоров вибив шибку в коридорі.
    Директор: Як це трапилося?
    Учитель: Грали у сніжки, іншого місця не знайшли . (Учень похнюпився).
    Директор: Повідомити батьків, хай відшкодують.



  • - Хто порушив обов*язок?
    - Чиї права порушено?

«Вдома».
Батько читає газету і вигукує:
- Знову « Динамо» зіграло внічию!»
Син підходить до батька з щоденником:
- Тату, підпишись.
- Що там знову?
- «2» і зауваження.
- Ах ти ж негіднику,(дістає ремінь).
- Я більше не буду.. Я виправлюся.( тікає)
-Я тобі дам зауваження(наздоганяє сина).

  • - Чиї прав порушено?
    - Що не виконав син?

  1. ТЕСТ « ЩО ТИ ЗНАЄШ ПРО ПРАВА І ОБОВ*ЯЗКИ?»
    1.Який документ затвердили у 1998р. ООН про права дитини?
    а)Декларацію прав дитини;
    б)Закон України про охорону дитинства;
    в)Конвенцію прав дитини.
    2.Який документ прийняла Україна у 2001р про права дитини?
    а)Декларацію прав людини;
    б)Конвенцію прав дитини:
    в) Закон України про права дитини.
    3.Як називається основний закон України?
    а)Декларація прав дитини;
    б)Конвенція прав дитини;
    в) Конституція України.
    4.Це те, що ви повинні робити, щоб бути корисним собі та іншим.
    а)обов*язок;
    б) право.
    5.Це те, що ти можеш робити.
    а) обов8язок;
    б) право.



  1. СТВОРЕННЯ ЗАКОНОПРЕКТУ.
    Уявіть , що ООН доручила вам скласти перелік того, що потрібно усім дітям, щоб бути здоровим і щасливим. Запишіть і розділіть потреби і бажання. Н-д, батьки, дім , телевізор, ім*я, ласощі, ласка і т. д.

(Потреби спрямовують людину в її діяльності, це складові життєдіяльності, виражають його нужду у чомусь. Є фізіологічні, матеріальні, соціальні, духовні потреби).

  1. РОБОТА ІЗ СТАТТЯМИ КОНВЕНЦІЇ ПРО ПРАВА ДИТИНИ.
    Дітям роздають статті Конвенції на окремих аркушах кожній парі.
    Завдання: зачитати статтю, прокоментувати її, навести приклад із життя.
    - Які із статей відповідають реально існуючим правам дитини, а які – ні?

Ст.17 Кожна дитина має право на користування засобами масової інформації, які відповідають мовним потребам дитини.

Ст.13 Дитина має право на пошук, отримання і передачу інформації, вільно виражати свою думку.

Ст.28,29 Дитина має право на освіту, яка сприяє розвитку особистості, таланту,розумових і фізичних навиків дітей в найбільш повному об*ємі.

Ст.31 Дитина має право на відпочинок і дозвілля, вільно брати участь в культурному житті,займатися мистецтвом.

Ст.6 Кожна дитина має право на життя і здоровий розвиток.

Ст.7 Кожна дитина має право на ім.*я.

Ст.9 Ніхто не має право розлучати дитину з батьками.

Ст. 16 Дитина має право на особисте життя, недоторканність житла, тайну кореспонденцію.

Ст.19 Ніхто не має права кривдити іншу людину, принижувати її і жорстоко наказувати.

Ст.24 Дитина має право на користування сучасною охороною здоров*я.

Ст. 32 Ніхто не може зробити дитину рабом.

Ст.37 Ніхто не повинен катувати, принижувати чи жорстоко наказувати дитину.

Ст. 11,40 Ніхто не має права посадити дитину в тюрму, якщо вона не винна. Кожен має право на справедливий суд і дитина теж.

6. БЕСІДА.

- Порівняйте ваш перелік потреб і бажань та статті Конвенції. Які потреби у Конвенції мають вигляд прав? Чи є відмінності між двома текстами? Чому?
- Чому ООН вважала за необхідне скласти перелік прав дитини?
- Чому Конвенціє є переліком потреб, а не бажань?
- Навіщо була прийнята Конвенція(угода) про права дитини?
- Навіщо нам знати наші права?

7 . ГРА «З ЛІТЕРАТУРНИМИ ГЕРОЯМИ ПО СТАТТЯХ КОНВЕНЦІЇ»

Дітям роздають картки з текстом телеграм від літературних героїв, по відношенню яких були порушені права.
- Поясніть, як порушено права героїв.


  1. «Рятуйте! Нас з*їв сірий вовк!» («Червона Шапочка» Ш. Перро). ( ст. 6.)

  2. «Посадили мене в тюрму за те, що допоміг Гарбузу повернути його будинок.»(«Пригоди Чиполліно» Д. Родарі.) (ст. 11, 40)

  3. « Мені дуже холодно в зимовому лісі. Допоможіть знайти підсніжники!» («Дванадцять місяців» Маршак) (ст..19,13)

  4. «Мене відвезли від бабусі і названої сестри в льодове царство. Мені холодно і я хочу додому»( «Снігова королева» Андерсен). (ст.8,9)

  5. «Я хочу на бал , а мене змушують працювати без відпочинку.»( «Попелюшка» Ш, Перро). –(ст.16,31)

8 .ПРОЕКТ» «ПРОПАГУВАННЯ ПРАВ».

Діти діляться на групи. Кожна група виготовляє рекламу, яка ілюструє один або кілька прав з Конвенції (права про сім*ю і т. д.) . Сформулюйте ідею і зробіть нашвидкуруч ескізи цієї ідеї.


- Чи допомогла вам ця робота краще зрозуміти Конвенцію ООН про прав дитини?
- Які статті цього документу ви запам*ятали?

9. ВІКТОРИНА « ЧИ МОЖЕШ НАЗВАТИ…»

1.Одне з прав людини?
2.Країну, де порушують права людини?
3. Документ, який проголошує права дитини?
4. Країну, в якій громадян позбавляють прав через колір шкіри?
5. Організацію, яка бореться за права людини?
6.Право, яке повинні мати всі діти?
7.Право, яке мають твої батьки, але якого позбавлений ти ?
8. Твоє право, яке ніколи не порушувалося?
9. Порушення прав людини, яке турбує тебе особисто?

Заключне слово вчителя.



  • Як ви розумієте слова епіграфу до нашої теми?

Отже , ви зрозуміли необхідність вивчення і знання своїх прав. Хочеться закінчити урок віршем Іри Жаленко:

Дитя моє, права дитини


Ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо
Напевно знати в наші дні:
Коли з тобою справедливо
Вчиняють, а коли і ні.
Тож прочитай, завчи напам*ять,
Порадь і друзям прочитать,
Хай прочитають тато й мама,
Закони всім потрібно знать.

ЗШ №5 м.СВІТЛОВОДСЬК

ГОДИНА СПІЛКУВАННЯ

СВІТОВА КНИГА ПРАВ ДИТИНИ



8 клас

Учитель Білко Т.М.




2011р.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка