Світ професій. Класифікація професій Професія – від латинського «оголошую свою справу»Скачати 30.92 Kb.
Дата конвертації14.04.2016
Розмір30.92 Kb.
Світ професій. Класифікація професій
Професія – від латинського «оголошую свою справу». Професія визначається характером продукту, який виготовляється, засобами і специфічними умовами виробництва в одній з галузей народного господарства.

Спеціальністьце підвид професії, який зумовлюється подальшим розподілом праці в рамках однієї професії. Наприклад, лікар – професія, а хірург – спеціальність; педагог – професія, а викладач-математик – спеціальність; слюсар – професія, слюсар-складальник – спеціальність.

Кваліфікація – визначається рівнем спеціальних знань, практичних навичок і характеризує ступінь складності конкретного виду роботи, яка виконується.

З розвитком суспільного розподілу праці кількість професій безперервно збільшувалася. Випробовувала зміни і якісна сторона професій – залежно від складності технології, форм, організації праці і умов підготовки робочих. По деяких підрахунках, понад 50 % професій, що існують в наші дні, і спеціальностей були невідомі ще 30 років тому. Поява нових професій пов'язана не тільки з механізацією і іншими напрямами науково-технічного процесу, але і з появою нових галузей виробництва.

У документі, який називається «Єдиний тарифно-кваліфікаційний довідник», налічується 6 тис. назв професій, а сучасний класифікатор професій Держстандарту України містить понад 15 тис. професій. Хоча мають попит трохи більше, чим тисяча з них, все одно достатньо важко орієнтуватися у такому величезному світі професій. Тим паче, що, мало не щорічно, з'являються нові професії і зникають старі, стираються межі між багатьма з них, а деякі, навпаки, постійно розділяються.

Кожна професія висуває певні вимоги до людини. Одні професії вимагають від людини сили і спритності, інші – переважно розуму і акуратності, ще інші – комунікабельності і стриманості. Деякі професії вимагають від людини практично однакових особливостей і рис характеру. Їх можна об'єднати в групи, які можна представити як свого роду професійні держави зі своїми законами, мовою, населениям, які займають на карті певне положення.Наприклад, професії слюсаря з ремонту автомобілів, слюсаря механоскладальних робіт і слюсаря-сантехніка відрізняються тільки з погляду виробничих завдань і умов праці, але ніяк не з погляду висунутих до людини вимог.

Тому їх сміливо можна ставити на одне і те ж місце на психологічній карті професій. Так само, як і на справжній географічній карті, положення професій на психологічній карті можна описати двома координатами. Тільки на психологічній карті роль широти грає психологічний тип професії, а роль довготи – психологічний клас професії.Тип професії указує на те, з чим людині доводиться мати справу в процесі своєї професійної діяльності, тобто на предмет праці. Предметом праці можуть бути інші люди, техніка, інформація, художні твори або природа.

Клас професій свідчить про ступінь складності і потрібної кваліфікації людини, тобто про характер праці. Характер праці може бути виконавчим або творчим.
Найбільш популярною в профорієнтації є психологічна класифікація професій, запропонована Е. Клімовим. Основою її є ділення на типи професій за предметом праці.За «предметом праці» можна виділити 5 типів професій:  1. «Людина – людина»;

  2. «Людина – техніка»;

  3. «Людина – знакова система»;

  4. «Людина – художній образ»;

  5. «Людина – природа».
За характером праці» виділяють два класи професій:    1. Професії виконавчого класу: пов'язані з виконанням рішень, роботою за заданим зразком, дотриманням правил, що діють, і нормативів, дотриманням інструкцій, стереотипним підходом до вирішення проблем (агент, медсестра, продавець, приймальник замовлень, соціальний працівник, машиніст, оператор, верстатник, столяр, касир, друкарка, телефоніст, перукар). В більшості випадків професії цього класу не вимагають вищої освіти.

    2. Професії творчого класу: пов'язані з аналізом, дослідженням, випробуванням, контролем, плануванням, організацією і управлінням, конструюванням, проектуванням, розробкою нових зразків, ухваленням нестандартних рішень, вимагають незалежного і оригінального мислення, високого рівня розумового розвитку і, як правило, вищої освіти (лікар, менеджер, референт, психолог, вчитель, юрист, інженер, економіст, математик, архітектор, фізик).


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка