Сушко Надія ГригорівнаСкачати 51.67 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір51.67 Kb.
Сушко Надія Григорівна,

вчитель української мови та літератури

КНЗ “Лозуватська ЗШ I-III ступенів №1

імені Т.Г. Шевченка”


РОЛЬ ПІДРУЧНИКА У ФОРМУВАННІ НАЦІОНАЛЬНИХ ЦІННОСТЕЙ ОСОБИСТОСТІ НА УРОКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ В УМОВАХ ВПРОВАДЖЕННЯ НОВОГО ДЕРЖАВНОГО СТАНДАРТУ ОСВІТИ
Анотація. У статті подано шляхи формування національно-ціннісних орієнтацій у школярів на уроках української словесності.

Ключові слова: ціннісні орієнтації, загальнолюдські цінності, українська мова, українська література, навчально-виховний процес, сучасні методи.

Народ живе доти, поки живе його мова. На сучасному етапі розвитку українського суспільства спостерігається знецінення національних цінностей, заміна їх чужоземними. Від цього потерпає система виховання українських школярів, бо рідна мова, родовід сім'ї, український фольклор, рідна історія, народна звичаєвість — складові компоненти навчально-виховного процесу.

Велика роль у вихованні та становленні сучасної інноваційної особистості належить учителю української мови та літератури, бо саме він є найбільш причетним до духовної спадщини українського народу, утверджує принципи загальнолюдської моралі, культивує кращі риси української ментальності. Вивчення рідної мови та літератури в школі має неоціненні можливості виховного плану. Засобами рідної мови та літератури вчитель формує загальнолюдські, національні цінності у процесі становлення особистості, спонукає учнів захоплюватися красою і багатством рідної землі, гордитися її славетним минулим, пишатися знатними земляками.

Варто зазначити, що метою освітньої галузі “Мови і літератури” за новим Державним стандартом базової і повної загальної освіти, впровадження якого почалося у 2013-2014 році, є розвиток особистості учня, формування в нього мовленнєвої і читацької культури, комунікативноа літературної компетентності, гуманістичного світогляду, національної свідомості, високої моралі, естетичних смаків і ціннісних орієнтацій (1,с. 6). Програма з української мови для загальноосвітніх навчальних закладів наголошує на необхідності формування на уроках рідної мови духовного світу учнів, цілісних світоглядних уявлень, загальнолюдських ціннісних орієнтирів, тобто прилучення через мову до культурних надбань українського народу і людства в цілому ( 2, с. 4).

Найпершим помічником учителя на уроці в організації навчальної учнівської діяльності є підручник. У нових підручниках по-сучасному, інноваційно спрямовується робота на засвоєння мовної змістової лінії. Увага акцентується на найсуттєвішому: багатстві рідної мови, її значенні в житті народу та кожної людини, чому слід пишатися українською мовою і боротися за збереження її самобутності.

Так у новому підручнику “ Українська мова. 5 клас” (автори О.В. Заболотний, В.В. Заболотний) підібрано такі завдання, які допомагають п'ятикласникам поповнити словниковий запас власне українськими словами ( криниця, конвалія, ирій, джерельна вода, повноводна ріка); зрозуміти повчальний зміст українських народних прислів'їв ( “ Добре ім'я — найбільше багатство” , “ Не копай іншому ями, бо сам у неї попадеш”) ; оволодіти українським мовленнєвим етикетом. Подається цінна інформація з народознавчих джерел. Діти з підручника дізнаються про писанкарство і про те, що в місті Коломиї є музей писанки, що в Києві є собор святої Софії — архітектурна окраса і слава Київської Русі, що рушник в українській оселі символізує чистоту почуттів і глибину безмежної любові до своїх дітей. І від учителя залежить, як він зможе скористатися цим матеріалом, які мє власні ціннісні орієнтири, чи зможе донести до дитини зміст Кобзаревих слів: “ Не цурайтесь того слова, що мати співала...” .

Навчити премудростей життя завжди допомагає література. Цьогорічні шестикласники вперше разом із письменниками, твори яких рекомендовані для текстуального вивчення, розмірковують над “ вічними” питаннями: що робить людину людиною; що таке честь і гідність; якою має бути дружба; що означає бути собою й відповідати за себе; чи повинен кожен із нас відповідати за інших. У підручнику немало завдань, які дозволяють учням вільно розмірковувати, робити припущення, встановлювати їх очевидність або безглуздість. Для цього вчитель може скористатися сучасними технологіями, інтерактивними методами. Наприклад, спонукають до обговорення, заохочують до діалогу, пошуків шляхів обґрунтування такі проблемні питання :


 • Назви рослини, згадані в піснях. Що вони символізують?

 • Які обряди виконуються разом з колядками?

 • Що уособлює євшан-зілля у однойменному творі Миколи Вороного?

 • Що може виконувати роль євшан-зілля для сучасних українців?

 • Які два періоди історії України змальовано в поемі Тараса Шевченка “Іван Підкова” ?

 • Чи можна Лесю Українку назвати сильною особистістю?

 • Якщо Федько завжди говорив тільки правду, то чому він обманув Толиного батька?

 • У яких побутових деталях для ліричного героя втілюється теплота родинного інтиму? ( 5 — с. 33,53, 54, 72, 98, 102).

Своєрідним орієнтиром у житті вчителів та учнів школи стало звернення Л.І. Піскорьської, завідуючої навчально-методчною лабораторією української мови та літератури ДОІППО, до учительських на учнівських колективів Дніпропетровщини про відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка — українського велетня у царстві культури. Посадили сад-оберіг біля рідної школи. Стали садівниками вишневого саду вчителі та учні, громадськість села та району. Сьогодні від нас залежить, наскільки міцно, оптимістично зберігатимемо для себе і майбутніх поколінь спадщину Тараса Шевченка, яка формує правдивий погляд на українську історію, виховує національну свідомість. І на уроках якнайчастіше мають звучати слова, сказані академіком, літературознавцем Г. Клочеком : “ Це справжнє щастя для нації мати такого поета, як Шевченко” ( 3, с. 236).

Виховувати інтерес до літератури, почуття гордості за літературний придніпровський край, за своїх талановитих земляків допомагають уроки літератури рідного краю. Цього року вчителі та учні отримали інноваційний посібник-хрестоматію “ Українські письменники XX століття”, схвалену для використання у загальноосвітніх навчальних Науково - методичною радою з питань освіти МООН України. “ Література Придніпров'я” - складовий компонент зміст посібника. Твори Миколи Миколаєнка, Сергія Бурлакова, Лесі Степовички, Віктора Савченка, Надії Тубальцевої та інших спонукатимуть учнів до роздумів над системою загальнолюдських цінностей, формуватимуть інноваційну особистість, наповнену любов'ю і гордістю, болем і тривогою за рідний край.Отже, формування ціннісних орієнтацій особистості, здатної реалізувати свої потенційні можливості на благо України, має здійснюватися повсякчас засобами рідної мови, українознавства, української літератури.
Список використаних джерел:


 1. Державний стандарт базової та повної середньої освіти, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011року № 1392/сайт Міністерство і науки України

 2. Українська мова. 5-12 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Навчально-практичне видання - К. Ирпінь. - 2005 - с. 176

 3. Клочек Г.Д. Поезія Тараса Шевченка, сучасна інтерпретація. Посібник для вчителів. - К. Освіта, 1998 - 266с.

 4. Заболотний В.В. Українська мова. 5 клас. Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів / О.В. Заболотний, В.В. Заболотний. - К. Генеза 2013 - 256с.

 5. Коваленко Л.Д. Українська література. 6 клас. Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів / Л.Т. Коваленко

- К. Видавничий дім “ Основа”, 2014 - 239с.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка