Стечишин Мирослав СтепановичСкачати 40.17 Kb.
Дата конвертації16.04.2016
Розмір40.17 Kb.
#10658
ТипРеферат

25-010-07УДК 621.01; 621.81/.85; 621.88; 62Ф2 ДРНТІ 55.03

Підвищення та прогнозування довговічності деталей машин при їх корозійно-механічному зношуванніСтечишин Мирослав Степанович, Хмельницький національний університет, професор кафедри машинознавства, професорт технічних наук , телефон: (8-0382) 72-83-73.

Ключові слова: технологія зміцнення, корозійно-активне середовище (КАС), шар металу, тертя, мікроударне навантаження, корозія, конструкційний матеріал, фрикційний контакт, кавітація, макроелемент, адсорбція поверхнево-активних речовин,змінний потенціал.

РЕФЕРАТ

У роботі розглядається теоретичні питання, що стосуються корозійно-механічного зношування поверхонь металів, сплавів і пластмас, а також проведення експериментальних досліджень у галузі корозійно-механічного зношування деталей у корозійно-активних середовищах, зокрема, харчових виробництв, із метою підвищення їх надійності та довговічності з використанням досягнень сучасних технологій поверхневого зміцнення на основі нових способів інтенсифікації дифузійних процесів при хіміко-термічній обробці металів і сплавів, а також розробці методів оцінки зносостійкості та прогнозування довговічності і надійності деталей обладнання.ОПИС ПРОЕКТУ
Аналіз та узагальнення характеру руйнування поверхонь тертя при наявності корозійно-активних середовищ (КАС) на основі сучасних наукових досліджень та експериментальних даних дозволяє розглядати корозійно-механічного зношування (КМЗ) металів як процес, в основі якого лежить втомно-електрохімічна природа. При терті різнорідних металів у КАС на фрикційному контакті виникає корозійний макроелемент, який характеризується величиною електродного потенціалу. Внаслідок імпульсного характеру процесів тертя можна виділити дві складові потенціалу: відповідно постійну і змінну частини. При цьому адсорбція контролюється встановленим потенціалом, а на локалізовану адсорбцію поверхнево-активних речовин (ПАР) значний вплив мають коливання змінного потенціалу. Адсорбція приводить до суттєвого зниження поверхневих бар'єрів, що гальмують рух дислокацій і полегшується їх вихід на поверхню. Внаслідок гетерогенно - електрохімічної корозії виникаючі мікроелементи сприяють активному анодному розчиненню металу, особливо в місцях виходу дислокацій. Останнє сприяє полегшенню втомного руйнування в цих місцях. Таким чином КМЗ - це складний процес, в якому електрохімічні процеси відіграють роль каталізатора втомного руйнування. Тертя і кавітація, в свою чергу, активізують протікання електрохімічної корозії. І якщо вивченню постійної величини потенціалу в літературі приділяється належна, хоч і недостатня увага, то робіт по дослідженню впливу змінного потенціалу зовсім обмаль. Однак саме вплив змінної частини потенціалу тертя в значно більшій мірі впливає на втомну міцність поверхонь тертя, аніж постійний потенціал. Мікроруйнування викликані цим чинником є центрами зародження мікротріщин, що в значній мірі впливає на наступний розвиток магістральних тріщин та швидкість їх росту. Саме тому в роботі планується значну увагу приділити впливу змінної частини потенціалу на зносостійкість поверхонь тертя при їх КМЗ в КАС.

Мета проекту полягає у розробці на базі теоретичних та експериментальних досліджень методів оцінки зносостійкості при корозійно-механічному зношуванні (КМЗ) поверхонь, підвищення їх надійності та довговічності шляхом використання сучасних технологій зміцнення. Цій меті підпорядковані такі основні завдання: Розробка методик комплексного дослідження зносостійкості металів і деталей в корозійно-активних середовищах (КАС); теоретичні та експериментальні дослідження зношування та руйнування поверхневих шарів металів і оцінка їх зносостійкості при терті та при мікроударному навантаженні в КАС; дослідження ролі корозійного чинника руйнування поверхонь залежно від характеристик робочих рідин, активності їх взаємодії з поверхнею при кавітації та від умов навантаження фрикційного контакту при терті; одержання фізико-механічних моделей руйнування поверхневих шарів матеріалів при корозійно-механічному зношуванні в КАС і прогнозування на цій основі надійності та довговічності деталей обладнання; розробка та практична перевірка нових технологічних рішень підвищення довговічності деталей обладнання шляхом обґрунтованого вибору конструкційних матеріалів, захисних покриттів, видів і оптимальних режимів зміцнювальних технологій, а також розробка та впровадження у виробництво нових способів і прогресивних технологій зміцнення.

Одержані статистичні дані про надійність та довговічність деталей обладнання при їх зношуванні в КАС харчових виробництв дозволяє, зокрема, провести комплексне дослідження зносостійкості деталей відцентрових насосів. Розроблені способи і методи прискореного визначення зносостійкості матеріалів при КМЗ, та методики оцінки довговічності захисних полімеркомпозиційних, термодифузійних та зміцнених покриттів дозволять науково обгрунтовано підходити до вибору зміцнювальних технологій, створенню нових способів та технологій ХТО.

Розроблені в процесі роботи рекомендації по вибору матеріалів і застосуванню зміцнювальних технологій обробки деталей обладнання дозволять підвищити їх довговічність. Впровадження у виробництво нових способи термодифузійного хромування та інших способів зміцнення дозволять на основі методів кореляційного аналізу і теорії графів одержати рівняння регресії, що дасть можливість прогнозувати довговічність одержаних покриттів.Отриманні результати, методики та розроблені технології зміцнення будуть впроваджуватись на підприємствах України та області шляхом заключения госпдоговорів, а також використовуватися в навчальному процесі університету при підготовці фахівців за спеціальністю "Обладнання переробних і харчових виробництв" і при підготовці кандидатських дисертацій.

16.04.16


Скачати 40.17 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка