Стадії вчинення злочинуСкачати 47.54 Kb.
Дата конвертації24.04.2016
Розмір47.54 Kb.
Тема: Стадії вчинення злочину.

1. Поняття і види стадій вчинення злочину, критерії і значення їх виділення

Стаття 13 КК визначила поняття закінченого і незакінченого злочину, встановивши:

„1. Закінченим злочином визнається діяння, яке містить усі ознаки складу злочину, передбаченого відповідною статтею ОЧ КК.

2. Незакінченим злочином є готування до злочину та замах на злочин”.

Отже, стадії вчинення злочину – це етапи розвитку злочинного діяння, які різняться між собою ступенем реалізації злочинного умислу і моментом його припинення.

Критеріями виділення видів стадій вчинення злочину виступає ступінь реалізації злочинного наміру і момент припинення злочину. КК визнає злочинними і караними три стадії вчинення злочину:


 1. готування до злочину;

 2. замах на злочин;

 3. закінчений злочин.

Стадії вчинення злочину є видами цілеспрямованої діяльності, етапами реалізації злочинного умислу, досягнення певної мети і тому стадії вчинення злочину можливі лише у злочинах з прямим умислом. „замахом на злочин є вчинення особою з прямим умислом діяння” (ст15 КК)

Стадії вчинення злочину не можливі для необережних злочинів, оскільки у винного нема наміру заподіяти шкоду. Іншими словами, якщо особа не бажає якогось наслідку, вона не може ні готуватися до нього, ні здійснити замах на його спричинення. Небажання настання наслідків є характерним не тільки для необережних злочинів, а й для злочинів з непрямим умислом. Якщо особа не бажала настання суспільно небезпечного наслідку, але свідомо допускала їх, вона повинна нести відповідальність за фактично спричинену шкоду навіть тоді, коли могла настати, але не настала, і більш тяжка шкода внаслідок її дій.

2. Закінчений злочин. Момент закінчення окремих видів злочинів і практичне значення правильності його встановлення.

Поняття закінченого злочину сформульовано у ч.1 ст. 13 КК.Закінченим злочином визнається діяння, яке мітить всі ознаки складу злочину, передбаченого відповідною статтею ОЧ КК.

Злочин із матеріальним складом вважається закінченим з того моменту, коли настав вказаний у диспозиції статті ОЧ КК злочинний наслідок. Так, крадіжка, грабіж є закінченими з моменту заподіяння майнової шкоди, вбивство – з моменту настання смерті потерпілого. Якщо в злочинах з матеріальним складом не настали зазначені у диспозиції статті ОЧ КК наслідки, то може йтися лише про незакінчений злочин (готування чи замах).

Злочин з формальним складом вважається закінченим з моменту вчинення самого діяння незалежно від настання суспільно небезпечних наслідків. Так, розголошення таємниці усиновлення вважається закінченим злочином з моменту розголошення.

Злочини з усіченим складом – це різновид злочинів з формальним складом, у них момент закінчення перенесений законодавцем на попередню стадію, тобто на стадію готування, чи замаху.

  1. Готування до злочину.

З об’єктивної сторони готування до злочину може появлятися в різних діях, але спільним для них є те, що всі вони полягають лише у створенні умов для вчинення злочину, який однак, не доводиться до кінця з причин, що не залежать від волі винного.

З суб’єктивної сторони готування до злочину можливе лише з прямим умислом, тобто особа усвідомлює, що створює умови для вчинення певного злочину і хоче створити такі умови. При цьому винний має умисел не обмежуватися лише готуванням до злочину, а вчинити всі дії, які призведуть до закінчення злочину.

Види готування до злочину:

 1. підшукування засобів чи знарядь для вчинення злочину;

 2. пристосування засобів чи знарядь для вчинення злочину;

 3. підшукування співучасників;

 4. змова на вчинення злочину;

 5. усунення перешкод,

 6. інше умисне створення умов для вчинення злочину.

4. Поняття і ознаки замаху на злочин. Види замаху.

Замахом на злочин є вчинення особою з прямим умислом діяння (дії або бездіяльності), безпосередньо спрямованого на вчинення злочину, передбаченого відповідною статтею ОЧ КК, якщо при цьому злочин не було доведено до кінця з причин, що не залежали від її волі ( ч. 1 ст. 15 КК).

Закон розрізняє два види замаху на злочин: закінчений і незакінчений.

Замах на вчинення злочину є закінченим, якщо особа виконала усі дії, які вважала необхідними для доведення злочину до кінця, але злочин не було закінчено з причин, які не залежали від її волі (ч. 2 ст15 КК). Наприклад, вбивця натиснув на курок, але не поцілив у потерпілого; злодій відкрив автомобіль, звів його, рушив з місця і тут же і авто зупинилось внаслідок закінчення бензину; хабародавець кладе конверт з грішми на стіл, а посадова особа відмовляється його прийняти). Закінчений замах іноді називають невдалим

Замах на вчинення злочину є незакінченим, якщо особа з причин, що не залежали від її волі, не вчинила усіх дій, які вважала необхідними для доведення злочину до кінця. (злодій був затриманий як тільки проник у житло). Незакінчений замах іноді називають перерваним.

Критерієм для поділу замаху на закінчений і незакінчений є суб’єктивне ставлення винного до вчинених ним дій, його уявлення про ступінь виконання ним злочинного діяння.

Залежно від придатності об’єкта і засобів посягання розрізняють придатний замах на злочин і непридатний. Непридатний замах на злочин поділяється на: 1) замах на непридатний об’єкт і 2) замах із непридатними засобами.

Відмежування замаху на злочин від закінченого злочину. При замаху об’єктивна сторона злочину не завершена (або недоведене до кінця діяння, яке утворює об’єктивну сторону злочину, або наслідки не настали), а при закінченому злочині – об’єктивна сторона – повністю виконана.

Відмежування замаху на злочин від готування до злочину. При замаху – діяння безпосередньо спрямоване на вчинення злочину, а при готуванні до злочину – лише створюються умови для вчинення злочину. При замаху створюється безпосередня загроза заподіяння шкоди об’єкту злочину. При готуванні – створюється лише опосередкована небезпека, оскільки дії по готуванню ніколи самі пособі, без вчинення інших дій, не можуть заподіяти шкоду об’єкту і призвести до закінчення злочину. Замах на злочин порівняно з готуванням має більший ступінь суспільної небезпеки.5. Добровільна відмова від доведення злочину до кінця.

Виконуючи превентивну функцію, кримінальний закон закріпив інститут добровільної відмови від вчинення злочину, а саме надає особам, які почали злочинну діяльність, можливість уникнути кримінальну відповідальність і покарання.Добровільною відмовою є остаточне припинення за своєю волею готування до злочину або замаху на злочин, якщо при цьому вона усвідомлювала можливість доведення злочину до кінця (ч.1 ст 17 КК).

Відповідно до ст. 17 КК добровільна відмова від злочину є самостійною підставою виключення кримінальної відповідальності за незакінчений злочин, оскільки внаслідок добровільної відмови особа усуває створену нею ж небезпеку, не дає їй реалізуватися, перешкоджає закінченню злочину.Для того, щоби застосувати ст. 17 КК і звільнити особу від кримінальної відповідальності, її діяння повинні відповідати умовам правомірності добровільної відмови, якими є:

 • Остаточність і безумовність добровільної відмови;

 • Добровільний характер відмови;

 • усвідомлення особою можливості довести злочин до кінця.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка