Справжній друг пізнається в бідіСкачати 104.11 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір104.11 Kb.
Урок читання

4 клас
Тема: Справжній друг пізнається в біді

Мета: ознайомити учнів з темою та жанрами творів, що охоплює даний розділ;

дати дітям уявлення про першого байкаря Езопа; вчити читати байку, передавати інтонацією характер героїв, виділити мораль, оцінювати вчинки дійових осіб; удосконалювати навички швидкого, правильного, виразного читання і усвідомлення прочитаного; розвивати зв’язне мовлення, увагу, уяву; виховувати дружні стосунки, почуття поваги до товаришів, взаємодопомогу.Обладнання: портрети Езопа, Леоніда Глібова, Івана Крилова, збірки байок, ілюстрації ведмедя, пам’ятка для кожного учня.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина

Вчитель:

Завжди радісно зустріти поруч друга.

Правда, діти?

Дуже корисно уміти все робити.

Правда, діти?

То ж до справ беремось –

навчимося, розберемось.

А усіх, хто є в гостині,

Привітаємо ми нині.
Діти: Добрий день!

Вчитель: Хай мудрість і творчість допоможуть в роботі пізнати нове і здобути знання. Нехай сьогоднішній день буде успішним і щедрим на добрі вчинки, мудрі думки, відмінні оцінки.

Дорогі діти, я прийшла до вас на урок з відкритою душею і чистим серцем. Я щиро надіюсь на те, що урок вам сподобається і запам’ятається, що ви багато зрозумієте і побачите в самих себе. Будьте уважні і у вас все вийде!

Запаливши свічку, з її полум’ям, теплом і світлом, я хочу передати вам частинку свого серця і розуму. Ваше завдання – передати її своєму товаришеві по парті разом з побажаннями найкращої риси характеру, яка присутня кожному із вас, тобто подарять світ душі своєї. Робити це прошу вголос і поглядом показувати іншому своє добре і товариське відношення до нього. Світ цієї свічки є символом ваших душі і маленьких сердець і запам’ятається вам надовго.

А зараз прослухайте, будь ласка вірш, який підведе вас до визначення теми нашого уроку:Чи є що золота дорожче на землі? –

У мудреця спитали якось люди.

Не довго думав мудрий чоловік:

Дорожча дружба – є, була і буде!Тоді чому сказали: – Сталь міцна,

Міцніша над усе, це знає всяк і всюди, –

Подумав трохи й відповів мудрець

Міцніша дружба – є, була і буде!Йому сказали: – Ураган страшний,

Корчує він дуби, несе руїну всюди.

Чи є сильніше, що за ураган?

Сильніша дружба – є, була і буде!

(М. Мітаров)
ІІ. Оголошення теми уроку та очікувальних результатів

Вчитель: Сьогодні на уроці ми починаємо вивчення нового розділу – «Байки». Дізнаємося про виникнення байки, головні її ознаки, про першого байкаря, про те, яку мудрість несе в собі байка; будемо розвивати і зв’язне мовлення, навички виразного читання; познайомимося з байкою Езопа «Два приятелі»; навчимося правильно її читати і спробуємо оцінити вчинки героїв, дати їм свої поради.

А загалом спробуємо зробити урок успішним, продуктивним і щедрим на добрі справи.

Діти, подумайте і скажіть, чого ви очікуєте від уроку?

(Відповіді дітей)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Вчитель: Пригадайте, будь ласка, що таке байка? (Байка – це коротка розповідь з повчальним висновком-мораллю).

Як називають авторів байок? (Байкарями).

Про кого із відомих байкарів ви вже чули? Які байки вивчали? (Леонід Глібов «Лебідь, Рак та Щука», «Вовк і Кіт» (3кл.), «Коник-стрибунець», «Чиж та Голуб» (2кл.))

Хто є дійовими особами байки? (Люди, тварини, рослини)

З яких частин складається байка? (Розповідь і настановлення – мораль).
ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Цікава історія виникнення байки.

Вчитель: З глибини віків бере вона свій початок. Як і міф, байка була однією з перших форм художнього мислення. За допомогою байки давня людина шукала собі відповідь на питання як поводитись у цьому світі. Первісна байка була видом усної народної творчості. Її створював народ, вона переходила з уст в уста, змінювалась, удосконалювалась. Особливу роль у розвитку жанру байки відіграли байкарі Давньої Греції.

Діти, а що ви знаєте про Грецію?

(Розповідають підготовлені учні)

1-й екскурсовод: Греція – чарівна країна. Вона розташована на півдні Європи на Балканському півострові в Середземноморському басейні.

2-й екскурсовод: А ще Греція – батьківщина Олімпійських ігор.

Вчитель: Мандрують байки світом, переходять від народу до народу, і, хоча, першу було складено дві з половиною тисячі років тому, живе вона серед нас і сьогодні.

2. Ознайомлення учнів з першим байкарем світу – Езопом.

Вчитель: Зараз пропоную вам віртуальну подорож. Уявіть собі чарівний острів у Егейському морі – одному з найкрасивіших морів світу. Це острів, де солоний подих моря змішується з пахощами сосен та ялин. На схилах гір – каштанові, оливкові, помаранчеві гаї і, звичайно, виноградники. Доля закинула Езопа на цей острів, але про нього не збереглося майже ніяких певних відомостей.

Віртуальна подорож

Езоп – легендарний поет, засновник жанру байки.

(Розповідь підготовлених учнів про Езопа).1-й учень: Езоп – перший відомий у всьому світі байкар. Жив він майже дві з половиною тисячі років тому в Стародавній Греції. Давні греки вимовляли його ім’я інакше, ніж ми – Айсопос.

2-й учень: Постать Езопа є легендарною. Достеменно про нього нічого не відомо. Кажуть, нібито він був рабом, дуже негарним на вигляд: у нього було велике черево, здорова голова, лисий, кульгавий, а на спині горб.

3-й учень: Але цей негарний раб відзначався неабияким розумом. Він писав прозові байки, героями яких були тварини, люди, наповнював свої розповіді повчанням та мораллю.

4-й учень: Байки Езопа несли в собі мудрість і дотепність, були зрозумілими його сучасникам і стали художнім надбанням людства. Їх сюжети використовували для створення своїх байок славетні байкарі різних народів.

5-й учень: за одним переказом, Езопа звільнили з рабства. Проте, існує й інша легенда, за якою одного разу в речі байкаря підклали золотий кубок і звинуватили його у крадіжці, засудили до страти і скинули зі скелі.

6-й учень: В Україні теж було чимало письменників, що складали свої байки за зразками давніх Езопових байок. Це Григорій Сковорода, Петро Гулак-Артемовський, Євген Гребінка, Леонід Глібов, Остап Вишня, Микита Годованець та інші.

7-й учень: Герої Езопових байок – звірі, рослини. Але, насправді, він зображує людей, викриваючи їхні вади – лукавство, брехливість, боягузтво, нещирість. Байкар засуджує ці негарні риси, а протиставляє їм правдолюбство, хоробрість, чесність.

8-й учень: Ми й досі не знаємо, чи справді Езоп був автором усіх тих байок, які йому приписують. Але він перший байкар, ім’я якого нам невідоме. Напевно, байки створював народ, який був найпершим байкарем, ще давнішим до Езопа.
Вчитель: Езоп не міг відкрито сміятися над тупістю і тому розповідав історії, які нібито сталися з тваринами. Всі це добре розуміли, але звинуватити його у висміюванні негативних рис характеру не могли. Так з’явилося поняття “Езопова мова».

Отже, Езоп – це розумна і щедра людина. Він навчав людей розрізняти добро і зло, замислюватися над вчинками героїв і своїми власними.

Невмирущими виявилися його байки. Вони переходять від покоління до покоління, звучать різними мовами, але зберігають свою навчальну силу.
3. Робота над байкою «Двоє приятелів і ведмідь»

А) Первинне сприймання твору (читання байки вчителем)

Б) Перевірка сприймання:

– Хто головні герої байки?

– Чи можна цих приятелів назвати друзями? Чому?

В) Словникова робота

– Прочитайте правильно заголовок, зверніть увагу на наголос (при́ятелів).

– Які із слів мають такі значення? Знайдіть слова в ІІ стовпчику.Жартівливе прізвисько ведмедя;

Прийшов до тями, заспокоївся;

Тяжкі обставини, труднощі

вкупі

скрута

нажаханий

бурмило

вгледів

оговтався

– Доберіть синоніми до слів з І стовпчика:Нажаханий – переляканий, наляканий;

Подався – пішов, поплентався, побрів, побіг, накивав п’ятами, поліз, погнав;

Вгледів – побачив;

Вкупі – разом
Етимологія слова «ведмідь»

Ведмідь

Прадавня його назва – арктос. Так називали звіра стародавні греки. Відтоді й походить назва «Арктика» – «Ведмежий край». У нас ця назва не прижилась. Переважала пристрасть клишоногого до меду. Його прозвали «медоїдом» – «відаючим, де мед». Поступово ці слова злилися і перетворилися у слово «ведмідь».

Вивчення і повторення скоромовки:Ведмедику, ледащо,

Вліз на пасіку нащо?

Буду з джмелями дзижчати,

Буду мед я ласувати.
Г) Робота над пам’яткою “Особливості читання байок»

(самостійне ознайомлення)

Особливості виразного читання байокПам’ятка

1. В основі читання байки лежить принцип живої і природної оповіді, що включає в себе таке ж живе і природне відтворення реплік персонажів.

2. Авторський текст, що передує розвитку подій, читається оповідальним тоном, що підготовлює до сприйняття основних подій.

3. Репліки персонажів читаються з інтонацією, що підкреслює характер головних героїв.

4. Мораль байки промовляється повільніше, повчально, у вигляді розмірковування. Це або нагадування відомої істини, або порада мудрої людини, або іронічна критика якогось вчинку.
Д) Самостійне читання байки учнями.

Вчитель: Знайдіть зачин, основну частину, кінцівку твору (помічаємо олівцем)

– На скільки частин можна поділити байку? (На три)

– Знайдіть у байці питальні речення, окличні. Правильно їх прочитайте.

Е) Читання тексту вголос за частинами «ланцюжком»

Є) Бесіда за кожною частиною

І частина

– Куди йшли приятелі?

– Кудою пролягала дорога?

– З якою інтонацією потрібно читати слова автора, приятелів?

ІІ частина

– Як повели себе приятелі?

– З якою інтонацією слід читати цю частину?

ІІІ частина (самостійно)

– Де знаходиться мораль?

– Чи можна героїв вважати друзями?

– У якій формі вона записана?

– Чим стало повчання байки?

– Доведіть, що це байка.

Ж) Вибіркове читання (знайти і зачитати):

– Про що хвилювався один із приятелів?

– Що відповів йому інший?

– Що зробив перший приятель, побачивши ведмедя?

– Що придумав інший приятель?

Знайдіть рядки, які описують малюнок на сторінці 55.

– Порахуйте, скільки разів у байці зустрічалися слова «приятель» і «ведмідь».

З) Читання в особах ІІІ частини.


И) Характеристика дійових осіб.

Асоціативний кущ.


І) Аналіз змісту

– Що засуджується в байці Езопа? (боягузтво, зрада)

– Чого вчить байка Езопа?

– Які слова байки стали прислів’ям?

– Пригадайте байки, подібні до цієї за головною думкою

– Чи може подія, описана в байці бути реальною? Чому? (Ведмеді дійсно не зачіпають мертвих).

Ї) Тести. Робота в парах. Виконання. Виконання тестів. Взаємоперевірка. Оцінювання відповідей.
V. Рефлексія

Вчитель: Отже, зробимо висновок.

Гра «Продовж думку – скажи швидко»Ми познайомилися з байкою Езопа ….

Байка – це …

Мораль цієї байки …

– Чи може другий приятель стати справжнім другом? Які б поради ви йому дали?

– Які риси характеру притаманні справжнім друзям?

– Які прислів’я ви знаєте про дружбу?


Прислів’я про дружбу.

Гра “Мікрофон»:

1. Аби мати друзів, будь другом сам.

2. Не маєш друга – шукай, знайшов 0 бережи.

3. Хто друга в біді залишає, той сам в біду потрапляє.

4. Найбільша з наук – дружба.

5. У дружбі немає меж.

7. Друзі – дзеркало одне для одного.

8. За друзів життя віддай.

9. Хороший друг – міцніший від кам’яного муру.

10.У пригоді пізнавай приятеля.

11. Не той друг, що медом маже, а той, що правду каже.

12. Поміч у свій час як дощ у засуху.

13. Вірний приятель – то найкращий скарб.

14. Дружба і братство – дорожче багатства.
Читання пам’ятки справжніх друзів (самостійно)

Пам’ятка справжніх друзів
«Друг — це той, хто входить у твої двері,

коли весь світ виходить з них»


Справжній друг:

• Ніколи не залишить у біді. Він завжди прийде на допомогу, навіть тоді, коли доведеться пожертвувати власними планами.

• Вміє слухати. Він ніколи не перебиває, завжди відповідає на поставлені питання.

• Дає розумні поради. Це означає, що він не порадить те, що може принести шкоду, наприклад, нашкодити любовним відносинам або кар’єрі.

• Справжній друг не забуде привітати з днем народження або іншим святом. Він обов’язково зробить подарунок, і навіть підпише листівку.

• Він часто телефонує і запитує, як справи.

• Ніколи не зрадить, не підставить і не використовує дружбу для особистих вигод.

Виявляйте безкорисність і самі будьте другом!

Щасти вам!
VІ. Підсумок уроку.

Оцінювання учнів.Вчитель: ми з вами знаємо, що байки були написані дуже давно. Як ви гадаєте, навіщо сучасним дітям в час мобільного зв’язку і комп’ютерів вичати байки Езопа? (Відповіді дітей)

Так, і сьогодні є людські вади. І саме байки Езопа, як ніколи, актуальні.А закінчити урок хочу словами відомого байкаря Федра:

В Езопа вчіться, добрі люди!

Для того байка коле під ребро, щоб виправлять людські заблуди

І похвалять красу й добро! (Федр)
VІІ. Домашнє завдання

Вчитель: вчитися читати байку в особах, намалювати свій малюнок до байки


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка