Спадковий договірСкачати 32.77 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір32.77 Kb.
Спадковий договір
Мало хто знає, що розпорядитися своїм майном після смерті можна не тільки за допомогою заповіту або договору довічного утримання, але ще й за допомогою спадкового договору. Це новела в сфері спадкування, яка з’явилася після введення в дію нового Цивільного кодексу України.

Згідно ст. 1302 Цивільного кодексу України, спадковий договір – це договір, згідно з яким одна сторона (набувач) бере на себе обов’язок виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача), і за це отримує право власності на майно відчужувача після його смерті.

До спадкового договору не застосовуються норми спадкового права. Згідно з Цивільним кодексом України сутність спадкового договору полягає в тому, що за таким договором відбувається розпорядження належним відчужувачі майном, але із набуттям набувачем права власності на майно після смерті відчужувача.

Слід зазначити, що спадковий договір є різновидом договорів про передачу майна у власність, істотною умовою якого є його предмет, яким виступає майно відчужувача.

Набувачем у спадковому договорі може бути фізична або юридична особа.

Відчужувачем може бути одна або кілька фізичних осіб — подружжя, один із подружжя або інша особа. Укладаючи спадковий договір, спадкоємець за заповітом або за законом не втрачає права на спадкування у тій частці майна, яка не була визначена договором.

Особливості спадкового договору за участі подружжя полягають в тому, що предметом спадкового договору може бути майно, яке належить подружжю на праві спільної сумісної власності, а також майно, яке є особистою власністю будь-кого з подружжя.

Відчужувач може детально викласти умови, на яких він згоден передати набувачу своє майно – зобов’язати вчинити певну дію майнового або немайнового характеру до відкриття спадщини або після її відкриття.

Набувач здійснює покладені на нього обов’язки за свій рахунок, і не має права на відшкодування витрат та сплату винагороди за рахунок майна, призначеного йому відчужувачем.

Предметом спадкового договору може бути як рухоме, так і нерухоме майно. Майно, яке є предметом цього договору, вилучається із спадкової маси. Заповіт, яким охоплено усе майно, призначене набувачеві за спадковим договором, визнається нікчемним незалежно від часу його складання - до або після укладення спадкового договору. Якщо у заповіті містяться розпорядження не лише стосовно майна, яке є предметом спадкового договору, але і стосовно іншого майна спадкодавця, такий заповіт визнається недійсним лише у частині розпорядження майном, вказаним у спадковому договорі (ч. 3 ст. 1257 ЦКУ).

Спадковий договір укладається у письмовій формі, підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню та державній реєстрації в Спадковому реєстрі.

При посвідченні спадкового договору правовстановлюючий документ на майно, після його огляду нотаріусом, повертається власнику майна (відчужувачу), а в тексті договору зазначаються назва цього документу, номер і дата його видачі та найменування юридичної особи, яка його видала.

Одночасно з посвідченням цього договору, з метою недопущення відчуження майна, яке є предметом спадкового договору, до третіх осіб, нотаріус накладає на це майно заборону відчуження. Зняття заборони відбувається після смерті відчужувача на підставі свідоцтва про смерть.

У разі смерті фізичної особи-набувача або ліквідації юридичної особи-набувача за спадковим договором – дія договору припиняється, а на примірниках договору за письмовою заявою відчужувача нотаріус вчиняє відповідний напис.Відчужувач має право заявляти позов про розірвання спадкового договору, якщо набувач не виконує або виконує неналежним чином покладені на нього обов'язки щодо здійснення дій майнового або немайнового характеру (ст. 1305 ЦКУ).

Набувач має право заявляти позов про розірвання спадкового договору, якщо належне виконання розпоряджень відчужувача є з його боку неможливим. Неспроможність виконати доручені йому обов'язки може бути викликана причинами, які об'єктивно унеможливлюють виконання (погіршення стану здоров'я та ін.), або суб'єктивними факторами (наприклад, бажанням набувача відмовитися від узятих на себе зобов'язань в силу того, що після укладення спадкового договору він був призначений спадкоємцем за заповітом тієї частини майна, яка не охоплена спадковим договором).

Ворожбянова Людмила Миколаївнаприватний нотаріус Михайлівського районного

нотаріального округу Запорізької області


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка