Слава тобі, переможець-солдат!Дата конвертації29.04.2016
Розмір60.8 Kb.
#26802
Слава тобі, переможець-солдат!...

І тоді підніметься піхота,

А з нею – я, її солдат,

Щоб, здолавши всі атаки й доти,

Вийти переможцем на парад…

І. Рядченко

Вони вмирали за Батьківщину. У смертному вирі фронтів. У партизанських нерівних сутичках з карателями. У катівнях гестапо. Ми не все знаємо про них. Ми не всіх ще назвали поіменно. А безіменних не повинно бути – так велить обов’язок синівського серця.

Сьогодні ми звертаємося до історії, щоб зачерпнути сил з джерел стійкості і нескореності. Щоб сказати батькам: горді вашим подвигом. Щоб сказати синам і онукам: пам’ятайте! Щоб сказати ровесникам: зробимо все, аби цього ніколи не повторилося. Про кожну краплю крові, про кожну сльозу, які пролиті нашим народом, мають знати нинішні й прийдешні покоління.

Минули десятиліття, вже виросли нові покоління, які знають про цю війну тільки з кінофільмів та шкільних підручників, а учасникам війни і дотепер сняться вогненні роки, крижані переправи, кровоточать їхні тілесні й душевні рани. Величезний життєвий досвід накопичили вони за своє тривале і нелегке життя. їхня пам’ять містить неймовірну кількість найціннішої інформації про бачене і пережите. Ця інформація з часом може бути втрачена назавжди. І саме ми повинні донести її до майбутніх поколінь. Віддаймо ж належне рятівникам людства від чуми, що зветься фашизмом! Останнього солдата ще не поховано, останнього героя ще не названо...

На відзначення великих заслуг ветеранів війни, праці і військової служби у боротьбі за свободу і незалежність Батьківщини та з метою посилення соціального захисту ветеранів 2005 рік – рік 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні – оголошено Роком ветеранів в Україні.

Безсмертя: Кн. пам’яті України, 1941-1945 / П. Панченко, С. Андрушко, О. Артьомов та ін. – К.: Кн. пам’яті України, 2000. – 872 с: ілюстр.

Аналітико-документальний матеріал про вагомий внесок українського народу в перемогу над фашизмом. Це видання – данина незгасної пам’яті про тих, хто загинув на полях битв за честь, свободу і незалежність Батьківщини. На підставі поіменного обліку загиблих узагальнено дані про військові втрати України у роки Великої Вітчизняної війни.

Вартові героїзму і звитяги: До 60-річчя героїч. оборони Києва: Київ, укріпрайон (УР-1) / Авт. тексту Г. Ясєв. – К.: Кн. пам’яті України, 2001. – 111 с: фотоілюстр.

Документальні спогади учасників бойових дій про героїчну оборону Києва.

Книга скорботи України: Місто-герой Київ. – К.: Кн. пам’яті України, 2003. – 728 с: фотоілюстр.

У книзі йдеться про втрати цивільних громадян столиці в період тимчасової окупації міста фашистськими загарбниками та про киян, загиблих у фашистській неволі.

Пам’ять заради майбутнього: 3 історії десятирічної діяльності Укр. спілки в’язнів –жертв нацизму та спогади. – К.: ВІПОЛ, 2001. – 563 с: фотоілюстр.

Біографічні нариси та спогади учасників Великої Вітчизняної війни, їх вірші, присвячені воєнним подіям.

Переможці: Спогади інвалідів Великої Вітчизняної війни / У поряд. С. Батрак. – К.: Молодь, 2001. – 239 с: фотогр.

Подвиг на віки: Місто-герой Київ: Кн. пам’яті України. 1941-1945. – К.: Кн. пам’яті України, 2000. – 909 с: фотогр.

Книгу присвячено захисникам столиці України.

Тема Великої Вітчизняної війни посідає чільне місце у творчості українських письменників. 1941 року 440 літераторів стали до лав діючої армії на захист свободи нашої Батьківщини. Серед них О.Довженко, Ю.Збанацький, А.Малишко, П.Тичина, О.Гончар, Г.Тютюнник та багато інших. Полум’яні слова, які виходили з-під їхнього пера були могутньою зброєю. Прозові й поетичні твори, народжені духовним піднесенням, надавали захисникам рішучості та мужності. Разом із бійцями вони наближали перемогу.

Документальні матеріали з історії Великої Вітчизняної війни – невичерпне джерело великої драматичної сили та виразності. По-новому висвітлюють більшість звичних понять та норм, висуваючи на перший план найвищу цінність – людське життя. Звертаючись до теми війни, письменники намагаються показати важку долю людей, складні та трагічні колізії їхнього життя, породжені війною.

Багряний 1. Тигролови. Огненне коло: Роман, повість / Худож. О. Мікловда. – К.: Укр. письменник, 1996. – 350 с.

Повість "Огненне коло" – це спроба письменника осмислити і відобразити майже невідому досі, не освоєну художньо сторінку нашої історії періоду Великої Вітчизняної війни трагедію української молоді (дивізія "Галичина") під Бродами. Близнець В. Землянка: Повість. – К.: Дніпро, 1995. – 165 с.

У повісті розкрито життя села на Кіровоградщині у перший рік фашистської окупації.

Гончар О. Людина і зброя: Роман / Передм. О.Кундзіча. – К.: Укр. письменник, 1994, – 287 с.

У романі відомого письменника показано, як все живе опиняється на краю загибелі, як нищиться життя, як на всіх рівнях життя одна за одною лягають смуги смерті.

Гончар О. Поетичний пунктир походу: Поезії / Упоряд. В. Гончар. – К.: Просвіта, 2000. – 119с: фотогр.

Збірка поезій присвячена подіям Великої Вітчизняної війни.

Гончар О. Прапороносці: Трилогія / Післяслово В. Коваля; Худож. оформл. М. Пшінки. – К.: Веселка, 1995. – 463 с: ілюстр.

У романі розповідається про внесок солдат-українців у перемогу над фашизмом.

Гуменна Д. Хрещатий Яр: Київ 1941-1943: Роман-хроніка / Упоряд. О. Кучерук; Передм. О. Веремійчик. – К.: Вид-во ім. О. Теліги, 2001. – 407 с: фото ілюстр.

Художньо-документальний роман про життя у Києві в роки Великої Вітчизняної війни під час німецької окупації.

Гуцало Є. З вогню воскресли; Мертва зона; Біль і гнів; Безголов’я: Повісті / Післямова В. Плюща. – К.: Укр. вид. група, 1996. – 430 с.

В основі повістей лежать спогади і розповіді мешканців спалених сіл під час війни. І в "мертвій зоні" люди залишаються людьми, вони здатні на благородство, героїчний вчинок, але вони – приречені.

Довженко О. Зачарована Десна; Україна в огні; Щоденник: Кіноповісті / Худож. оформл. О. Міщенка; Передм. М. Жулинського; Післямова і приміт. Р. Корогодського. – К.: Веселка, 1995. – 575 с: ілюстр.

У кіноповістях відтворена героїчна боротьба українського народу проти фашистських загарбників.

Збанацький Ю. Ми – не з легенди / Передм. Ю. Бедзика; Худож. О. Яцун. – К.: Укр. письменник, 1995. – 687 с: ілюстр.

Розповідь про вчителів, хліборобів, лісників, школярів-старшокласників, які взялися за зброю, коли на їхню земяю прийшов ворог, і стали до боротьби з фашистськими загарбниками.

Малаков Д. Оті два роки...: У Києві при німцях / Іл. Г. Малакова. – К.: Амадей, 2002. – 317 с: ілюстр.

Документальна повість розповідає про 778 днів і ночей з життя окупованого Києва.

На перехресті блискавиць: Вірші поетів-фронтовиків / Ред.-упоряд. М. Федунець. –Хмельниц.: Доля, 1995. – 63 с: ілюстр.

Збірка віршів поетів-фронтовиків М. Бажана, В. Булаєнка, М. Магери, Г. Храпач та інших.

Ми не маємо права забувати, що історія України – не лише хроніка творення держави і боротьби за її існування, а й мільйонної менний некрополь, де спочивають вічним сном сини і доньки нашого народу, які заради Батьківщини віддали найдорожче – своє життя.

Вам, майбутнім поколінням, спадкоємцям слави героїв Великої Вітчизняної війни, Перемога вручила найцінніше – науку любити життя і Батьківщину, перемагати ворогів. На Ваші плечі лягає тягар відповідальності за спокійний і вільний завтрашній день України. І важливо, щоб Ви несли цю ношу гідно. Тому збереження уроків і заповітів Перемоги має важливе значення. Пам’ятайте про це, проводьте у своєму класі, школі заходи, присвячені тим суворим рокам. А допоможе Вам подана нижче література.

Безвезюк О. Ніхто не забутий, ніщо не забуто! Сценарій свята до Дня Перемоги // Все для вчителя. – 2004. – № 10-11. – С. 121.

Дудка С. Хто загинув за Дніпро, буде жити у віках: Клас, година // Шк. світ. – 2004. – № 13. – С. 14-15.

Кобюк Т. День пам’яті та надії: Сценарій свята до Дня Перемоги // Все для вчителя, – 2003. – № 12. – С. 9-10.

Король О. Жива пам’ять: Літ.-муз. композиція, присвячена Дню Перемоги // Шк. світ. – 2002. – № 29-32. – С. 61-64.

Костенко Н. День Перемоги: Вечір-реквієм // Позакл. час – 2003. – № 8. – С. 3-5.

Краснюк Т. Вічна їм пам’ять і слава: Матеріали до святкування Дня Перемоги // Шк. світ – 2003. – № 15. – С. 7.

Лепська Т. З тобою, роде мій орлиний, іду дорогами війни!: Сценарій свята до Дня Перемоги // Позакл. час – 2003. – № 8. – С. 6-9.

Могорита В. Ті дні у пам’яті народній: Вечір пам’яті, присвячений Дню Перемоги // Все для вчителя. – 2003. – № 12. – С. 7-8.

Нудна В. Звеличте відвагу, з якою нам служили, Вони цю повагу тернистим життям заслужили: Готуємося до Дня Перемоги // Позакл. час – 2004. – № 7-8. – С. 99-101.

Подолян Т. Незабутній День Перемоги // Позакл. час – 2003. – № 8, – С. 10-11.

Савченко В. Найкраще свято весни // Все для вчителя. – 2004. – № 10-11. – С. 119-120.

Савченко М. 60-річчя завершення визволення України від німецько-нацистських окупантів: Метод, поради щодо організації відзначення пам’ятної історичної події // Історія України. – 2004. – № 17. – С. 16-21.Шумський М. Війна народна, священна: Клас, година // Шк. світ. – 2004. – № 12. – С. 1


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка