Схвалено Міністерством освіти і науки, молоді та спорту УкраїниСторінка1/3
Дата конвертації26.04.2016
Розмір0.58 Mb.
  1   2   3

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

ВІДДІЛ ОСВІТИ ВИКОНКОМУ ЖОВТОВОДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИСХВАЛЕНО

педагогічною радою

комунального закладу освіти

навчально-виховного комплексу №6 «Перспектива»

Протокол від 30.08.13 №10
___________ П.П.Чаленко


ЗАТВЕРДЖЕНО

науково-методичною радою відділу освіти виконкому Жовтоводської міської ради

Протокол від 04.09.2013 №1

_____________ С.С. КанівецьНавчальна програма з позашкільної освіти

спортивно-оздоровчого напряму

Програма гуртка «Атлетизм»


3 роки навчання

м. Жовті Води - 2013
Схвалено Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України (лист №14/18 Г-827 від 06. 12. 2010 р. , лист №14/18 Г- 844 від 28.12.10)

Збірник програм факультативної, гурткової та секційної роботи фізкультурно-оздоровчого напрямку. (упор.Мельничук Ю.В.) – Донецьк: Витоки, 2011
Навчальний курс за вибором з фізичної культури для загальноосвітніх навчальних закладів «Атлетизм -оздоровчий напрям бодібілдингу» для учнів 9-11 класів


Пояснювальна записка

Сучасна шкільна освіта в Україні спрямована на надання учневі необхідних знань, вироблення умінь і навичок. Школа сьогодні повинна навчити школярів приймати рішення, використовувати інформаційні та комутативні технології, критично мислити, вирішувати конфлікти, орієнтуватись на ринку праці тощо.

Демократизація освіти, надання їй національної спрямованості вимагають пошуку нових шляхів удосконалення фізичного виховання підростаючого покоління. Вирішенню цієї проблеми сприяє навчальний курс за вибором «Атлетизм - оздоровчий напрям бодібілдингу» для юнаків 9-11 класів основної медичної групи. Програма передбачає реалізацію змісту в обсязі: перший рік заняття - 144 годин; другий рік заняття - 216 години; третій рік заняття -216 години.

Кількість учнів у групі може змінюватись в залежності від забезпечення санітарно-гігієнічних норм (з розрахунку 4м2 на дитину) матеріально-технічного забезпечення та використання індивідуального і диференційного підходів у кількості не менш 10 осіб.

Програма не встановлює чітко визначеної кількості годин для виконання тих чи інших комплексів з атлетичної гімнастики.

Учитель може міняти кількість годин, виходячи з матеріально-технічної бази та відведених годин не більше 50% матеріалу.

Програма «Атлетизм - оздоровчий напрям бодібілдингу» складена з метою підсилення природно-оздоровчого спрямування фізичного виховання учнів. Вона сприятиме систематичним заняттям фізичними вправами, допоможе істотно знизити рівень захворюваності дітей, стимулюватиме у дітей прагнення до здорового способу життя, зменшуватиме вплив шкідливих звичок на здоров'я учнів.

У зв'язку з великою кількістю навчальних занять збільшується психічне навантаження на організм учнів. Висока інтенсивність інтелектуальних навантажень шкільного навчального процесу веде до різкого зниження емоційного і психічного тонусу, підвищення рівня тривожності і зниження розумової та фізичної працездатності. Результати опитування дітей показали, що лише в однієї третини з них рівень рухової активності відповідає прийнятим рекомендаціям.

Атлетична гімнастика - вид спорту, розповсюджений у багатьох державах світу, користується великою популярністю в Україні.

Атлетична гімнастика - складний комплекс впливу на м'язи, кістки, серцево-судинну систему, на всі біохімічні та фізіологічні процеси в організмі, і вплив цей надзвичайно індивідуальний. Тому кожному учневі треба шукати свої шляхи в тренуванні.

В атлетичній гімнастиці канонами гармонійного розвитку стали широкі рамена, підкреслені гарною формою дельтоподібних м'язів, могутні грудні м'язи з розвинутими верхніми частинами і чітким «обрізом» в нижній частині, сильні найширші м'язи спини, які утворюють звернений до талії торс, рельєфні м'язи живота, міцні стегна, добре розвинуті литкові м'язи, відносно розвинуті руки.

Спортивна підготовка в атлетичній гімнастиці - багаторічний, цілорічний, спеціально організований процес всебічного розвитку, навчання та виховання учнів.Мета - за допомогою вправ з атлетичної гімнастики сформувати гармонійну розвиту людину.

Головні завдання атлетичної гімнастики:

  • знайомство з історією виникнення атлетичної гімнастики, розширення кругозору, елементарних уявлень про атлетичну гімнастику. Виступи видатних українських спортсменів на міжнародних змаганнях.

  • всебічний гармонійний розвиток учнів, зміцнення їх здоров'я;

  • розвиток фізичних якостей (сили, швидкості, гнучкості, витривалості, координації);

  • формування спеціальних знань, умінь та навичок, необхідних для досягнення високих спортивних результатів;

  • виховання моральних, вольових та етичних якостей, інтерес до занять фізичними вправами, бажання вести здоровий спосіб життя.

Обов'язково враховувати вікові та анатомо-фізіологічні періоди розвитку учнів, формувати знання, вміння та навички з основних елементів техніки виконання вправ з атлетичної гімнастики.

Орієнтований план-графік проходження навчального матеріалу з атлетичної гімнастики


Зміст матеріалуКількість годин

з/п

1 рік

2 рік

3 рік
Теоретичні знання на кожному занятті

Загальна фізична підготовка

80

80

80
Спеціальна фізична підготовка

40

80

80
Технічна підготовка

20

50

50
Участь у змаганнях

4

6

6

Всього:

144

216

216


Заняття розраховані з урахуванням:

Перший рік – 4 години на тиждень*45 хв. – 144 годин. Другий рік навчання - 6 заняття*45 хв. – 216 годин. Третій рік навчання - 6 заняття*45 хв. – 216 годин.

Учитель (керівник гуртка) може міняти кількість годин, виходячи з матеріально-технічної бази не більш 50 % матеріалу.

Обов'язкові розділи для вивчення

при зменшенні годин

При зменшенні годин обов'язково вивчаються такі розділи:  1. рік занять - розділ 2, комплекси №2, №4.

  2. рік занять - розділ 2, комплекси №2, №3.

  3. рік занять - комплекси №2, №3.

Перший рік навчання

Зміст навчального матеріалу

Вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів

Розділ 1.

Теоретична підготовка

Загальні відомості про атлетичну гімнастику. Що таке атлетична гімнастика. Одяг та взуття для занять атлетичною гімнастикою. Постава і статура, засоби її корекції. Відомі українські спортсмени з атлетичної гімнастики; масово-оздоровче та спортивне направлення атлетичної гімнастики. Бодібілдинг - культуризм для формування сили, витривалості, гармонії та пластики, естетики м'язів. Метод максимальних зусиль. Метод повторних зусиль. Основні правила занять з атлетичної гімнастики. Правила безпеки під час занять атлетичною гімнастикою.Учень:

має загальні уявлення про атлетичну гімнастику; розповідає про одяг та взуття для занять атлетичною гімнастику;

визначає засоби корекції постави і статури;

називає відомих українських спортсменів з атлетичної гімнастики;

порівнює масово-оздоровче та спортивне направлення атлетичної гімнастики;

розповідає що характерно для бодібілдингу; характеризує метод максимальних зусиль, метод повторних зусиль;

розповідає основні правила занять з атлетичної гімнастики;

виконує правила безпеки під час занять атлетичною гімнастикою.

Розділ 2.

Атлетизм та загальна і спеціальна фізична підготовка Атлетична гімнастика

Підготовчий комплекс вправ без обтяжень.

Вправи без обтяжень: піднімання й опускання тулуба з положення лежачи, ступні закріплені; піднімання й опускання прямих ніг лежачи на спині, руками витягнутими за голову: повороти тулуба праворуч і ліворуч, стоячи в нахилі, руки в сторони; підтягування на поперечині; згинання та розгинання рук в упорі лежачи;

згинання та розгинання рук в упорі на брусах та інших пристосуваннях; піднімання стільця на прямих руках нагору; підтягування у висі лежачи на низькій перекладині висотою (95 см) зворотним хватом; лежачи животом на стільці або ослоні, ноги закріплені, руки за головою, піднімання тулуба.виконує підготовчий комплекс вправ без обтяжень - піднімання й опускання тулуба з положення лежачи, ступні закріплені; піднімання й опускання прямих ніг лежачи на спині, руками витягнутими за голову; повороти тулуба праворуч і ліворуч, стоячи в нахилі, руки в сторони; підтягування на поперечині; згинання та розгинання рук в упорі лежачи; згинання та розгинання рук в упорі на брусах та інших пристосуваннях; піднімання стільця на прямих руках нагору; підтягування у висі лежачи на низькій перекладині висотою (95 см) зворотним хватом; лежачи животом на стільці або ослоні, ноги закріплені, руки за головою, піднімання тулуба; вистрибування вгору з в.п. присівши; піднімання на носок однієї ноги;

Вправи з гумовим амортизатором і гумовим бинтом для школярів середнього і старшого віку: піднімання тулуба на похилій дошці; піднімання прямих ніг на похилій дошці; згинання та розгинання рук в упорі лежачи; лежачи на спині руки в сторони, гумові амортизатори закріплені, зведення та розведення рук; сидячи на полу, амортизатори закріплені за стопи ніг, підтягування рук до живота; лежачи на животі, один кінець амортизатора закріплений, інший прив'язаний до стоп. Згинати ноги в колінах, випрямляти; сидячи на стільці, бинт прив'язаний до ніжок стільця. Випрямити ноги, повернути в в.п.; встати на бинт, перекинути його через плечі,- кінці в руках і притиснуті до грудей, присідання; перекинути амортизатори через двері або гак, злегка присісти, підтягнути руки до грудей, опустити; піднімання тулуба на похилій дошці; піднімання прямих ніг лежачи на похилій дошці.

виконує вправи з гумовим амортизатором і гумовим бинтом для школярів середнього і старшого віку: піднімання тулуба на похилій дошці; піднімання прямих ніг на похилій дошці; згинання та розгинання рук в упорі лежачи; лежачи на спині руки в сторони, гумові амортизатори закріплені, зведення та розведення рук; сидячи на полу, амортизатори закріплені за стопи ніг, підтягування рук до живота; лежачи на животі, один кінець амортизатора закріплений, інший прив'язаний до стоп. Згинати ноги в колінах, випрямляти; сидячи на стільці, бинт прив'язаний до ніжок стільця. Випрямити ноги, повернути в в.п.; встати на бинт, перекинути його через плечі, кінці в руках і притиснуті до грудей, присідання; перекинути амортизатори через двері або гак, злегка присісти, підтягнути руки до грудей, опустити; піднімання тулуба на похилій дошці; піднімання прямих ніг лежачи на похилій дошці.

Вправи без обтяжень з гумовим амортизатором:

піднімання тулуба на похилій дошці; піднімання прямих ніг лежачи на похилій дошці або на підлозі; стоячи, наступивши на гумовий бинт. Вільні кінці в руках, зминання рук в ліктьових суглобах; стоячи, один кінець бинта в руці за спиною, інший у зігнутій руці над головою; стоячи, наступивши на гумовий бинт, вільні кінці в руках, піднімання рук через сторону нагору; стоячи в нахилі, амортизатор в опущених руках, розвести руки в сторони; піднімання на носок однієї ноги кожною ногою; піднімання тулуба із положення лежачи на підлозі або на похилій дошці; піднімання прямих ніг із положення лежачи підлозі або похилій дошці.виконує піднімання тулуба на похилій дошці; піднімання прямих ніг лежачи на похилій дошці або на підлозі; стоячи, наступивши на гумовий бинт. Вільні кінці в руках, зминання рук в ліктьових суглобах; стоячи, один кінець бинта в руці за спиною, інший у зігнутій руці над головою; стоячи, наступивши на гумовий бинт, вільні кінці в руках, піднімання рук через сторону нагору; стоячи в нахилі, амортизатор в опущених руках, розвести руки в сторони; піднімання на носок однієї ноги кожною ногою; піднімання тулуба із положення лежачи на підлозі або на похилій дошці; піднімання прямих ніг із положення лежачи підлозі або похилій дошці.

Вправи без обтяжень з гумовим амортизатором та гумовим бинтом: згинання та розгинання рук в упорі лежачи; підтягування у висі лежачи на низькій перекладині висотою 95см стоячи, наступивши на гумовий бинт, вільні кінці в руках, піднімання рук через сторони нагору; стоячи, наступивши на гумовий бинт. Вільні кінці в руках, згинання рук у ліктьових суглобах; стоячи, руки зігнуті в ліктях за головою. Вільні кінці бинта, не міняючи положення ліктів, розгинати руки; лежачи животом на стільці, руки за головою, одночасно піднімати тулуб і прямі ноги, максимально прогинаючись; присідання на одній нозі «пістолет» (на кожній); піднімання на носок однієї ноги (кожною ногою); піднімання тулуба з положення лежачи, ступні закріплені; піднімання прямих ніг із положення лежачи на ложі, руки за головою, ноги закріплені.

виконує комплекс вправ для м'язів грудей і рук, найширших м'язів, дельтоподібних м'язів, для біцепсів, трицепсів, для м'язів спини, ніг та м'язів черевного преса; згинання та розгинання рук в упорі лежачи; підтягування у висі лежачи на низькій перекладині висотою 95 см, стоячи, наступивши на гумовий бинт, вільні кінці в руках, піднімання рук через сторони нагору; стоячи, наступивши на гумовий бинт. Вільні кінці в руках, згинання рук у ліктьових суглобах; стоячи, руки зігнуті в ліктях за головою. Не міняючи положення ліктів, розгинати руки; лежачи животом на стільці, руки за головою, одночасно піднімати тулуб і прямі ноги, машинально прогинаючись; присідання на одній нозі» пістолет» (на кожній ); піднімання на носок однієї ноги і кожною ногою; піднімання тулуба із положення лежачи, ступні закріплені; піднімання прямих ніг із положення лежачи на ложі руки за головою ноги закріплені;

Вправи без обтяжень з гумовим амортизатором та гумовим бинтом: згинання і розгинання рук в упорі лежачи, згинання та розгинання рук в упорі на брусах (інших пристосуваннях); підтягування широким хватом на поперечині до торкання грифа потилицею; стоячи на полу, амортизатор закріплений, вільні кінці в руках, тягти до живота; стоячи, наступивши на середину амортизатора, вільні кінці в руках, долоні вниз, піднімання рук через сторони нагору; згинання та розгинання рук в упорі лежачи руки з єднати разом; присідання на одній нозі («пістолет») кожною ногою; лежачи животом на стільці, ноги закріплені, руки за головою, піднімання тулуба максимально прогинаючись; піднімання тулуба із положення лежачи ноги зігнуті в колінах, закріплені, руки за головою; піднімання прямих ніг лежачи на полу, руки за головою.

виконує комплекс вправ для розвитку м'язів спини, найширших м'язів, дельтоподібних м'язів, біцепсів, трицепсів, м'язів ніг, спини, м'язів черевного преса; згинання і розгинання рук в упорі лежачи; згинання та розгинання рук в упорі на брусах (інших пристосуваннях); підтягування широким хватом на поперечині до торкання грифа потилицею; стоячи на полу, амортизатор закріплений, вільні кінці в руках, тягти до живота; стоячи, наступивши на середину амортизатора, вільні кінці в руках, долоні вниз, піднімання рук через сторони нагору; згинання та розгинання рук в упорі лежачи, руки з єднати разом; присідання на одній нозі («пістолет») кожною ногою; лежачи животом на стільці, ноги закріплені, руки за головою, піднімання тулуба максимально прогинаючись; піднімання тулуба із положення лежачи, ноги зігнуті в колінах, закріплені, руки за головою; піднімання прямих ніг лежачи на полу, руки за головою.

Дівчата - атлетична гімнастика Підготовчий комплекс вправ без обтяжень

виконує - підготовчий комплекс вправ без обтяжень з атлетизму

Згинання і розгинання рук в упорі лежачи (від 8x5, 5x5, 2x15 до 1x40 разів);

Піднімання тулуба із положення лежачи, ступні

закріплені (2x15 до 1x30 та 2x30 разів);

рухи ногами у положенні лежачи на спині

(«велосипед») (2x15 до 2x30 (50) разів);

повороти тулуба праворуч і ліворуч, стоячи в нахилі, руки в сторони (від 2x15 до 2x30 (50) разів);

піднімання на носок однієї ноги від 15 до 30 разів кожною ногою;

присідання на одній нозі («пістолет») (від5х5, 5x6, 5x8, 5x15 до 3x10 разів на кожній нозі); підтягування у висі лежачи на низькій перекладині висотою 95 см (від 2x12 до 2x20 (30) разів).


Комплекс вправ з обтяженням; вправи на тренажерах

Виконує комплекс вправ з атлетичної гімнастики

Пуловер з гантеллю, лежачи спиною поперек

високої лави, хват рукояті долонями всередину, 4-5 підходів по 8-12 повторень.

Жим штанги лежачи середнім хватом (на похилій

лаві головою вгору), 3-4 * 8-12.

Розведення рук в сторони з гантелями в нахилі, 3-4 * 8-12.

Підйоми гантелі вперед, хват рукояті долонями всередину, 2-3 * 8-12

Тяга рукояті блоку зверху за голову широким хватом, 3-4 * 8-12.

Згинання рук з гантелями сидячи на похилій лаві, 2-3 * 8-12.

Випрямлення руки з гантеллю вгору з-за голови, 2-3 * 8-12.

Присідання зі штангою на спині (а краще жим ногами, якщо в залі є такий тренажер), 3-4 * 6-10. Випрямлення ніг сидячи на спеціальному тренажері, 2-3 * 8-10.

Згинання ніг лежачи животом на спеціальному тренажері 2-3 * 8-10.

Підйом ноги в бік лежачи на боці, до ступні прикріплена гантель, 3-4 підходи у кожен бік по 10-12 повторень.

Підйом тазу з підлоги у положення «полу мосту», (з сильним скороченням сідничних м'язів у верхній точці), гантель на животі, ступні зімкнуті, 3-4 * 10-12.

Підтягування колін до живота лежачи на похилій лаві, 3-4 * 8-12.

Піднімання тулуба з підлоги у скороченій амплітуді, ноги на високий лаві, 3-4 * 8-12.Дотримується правил контролю та страховки під час занять атлетичною гімнастикою; правила техніки безпеки під час занять атлетичною гімнастикою

Дотримується правил контролю та страховки під час занять атлетичною гімнастикою; правила техніки безпеки під час занять атлетичною гімнастикою

Хлопці - пауерліфтинг.

виконує хлопці - пауерліфтинг: силове триборство (присідання зі штангою на плечах; жим штанги лежачи на лаві; станова тяга);

Загальна і спеціальна фізична

підготовка

Вправи з обтяженням;.

елементи легкої атлетики,

спортивних ігор.виконує вправи загальної та спеціальної фізичної підготовки: вправи з подоланням особистої ваги; в парах із подоланням опору та ваги партнера; на тренажерах; вправи з гантелями або гирями (2-32 кг) з набивними м'ячами (1-5 кг); пробіг коротких (15-30м) відрізків із максимальною швидкістю; стрибкові вправи з великою кількістю повторень та частотою виконання; вправи для розслаблення, збільшення еластичності та розтягнення м'язів; стрибки у довжину та в висоту з розбігу, пересування приставними кроками; ривки за сигналом; естафети;

ігрові вправи 3x3, 4x4 з великою інтенсивністю;дотримується правил: техніки безпеки під час
занять атлетизмом, загальною і спеціальною
фізичною підготовкою; навчальних та
двосторонніх спортивних ігор

Контрольні навчальні нормативи і вимоги

Зміст навчального матеріалу

Рівень навчальних досягнень учнів

початковий

Серед

дост

високий

Комплекс вправ атлетичної гімнастики, кількість

Не виконано

жодного


комплексу

1

2

3

Підтягування у висі (хл.)

3

6

8

10

Підтягування у висі лежачи

на низькій поперечині (95 см)

4

8

10

14

(дів.)

Згинання та розгинання рук в

упорі, лежачи від підлоги

хлопці

12

16

20

26

дівчата

6

10

12

15

Піднімання тулуба із

положення лежачи за 1 хв.,

ступні закріплені (раз)

хлопці

24

34

46

52

дівчата

20

28

42

46

Пауерліфтинг (сума

триборства), кг

хлопці (власна вага, кг)

менше 135,0

135,0

145,0

155,0

до 44

менше 152,5

152,5

162,0

172,5

до 48

менше170,0

170,0

180,0

190,0

до 52

менше 195,0

195,0

205,0

215,0

до 56

менше 200,0

200,0

210,0

220,0

до 60

менше 225,0

225,0

235,0

245,0

більше 60
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка