Що таке оптичні ілюзії ?Дата конвертації09.09.2017
Розмір61.9 Kb.
Що таке оптичні ілюзії ?

Оптичні ілюзії - це оптичний "обман" мозку. Око бачить зображення одного об'єкта, проте мозок розуміє цей об'єкт по-своєму. Коли орган зору отримує картинку, задіюється велика кількість процесів в мозку. Людина аналізує цей процес, як комп'ютер, зокрема, аналізується розташування основних граней і кутів, структур кольору або позицій джерел світла. У більшості випадках цей аналіз є неточним - відбувається корекція зорових образів.

Типи оптичних ілюзій

Ілюзії сприйняття кольору - в основі цих оптичних ілюзій лежить те, що об'єкти мають однакове освітлення, але зображені таким чином, що мозок "сприймає" так, начебто вони мають різні відтінки, кольори і т.д.

Ілюзії руху - це ілюзії, коли статичний і нерухомий малюнок "оживає" і починає рухатись, або починає крутитись в одну, а потім в іншу сторону (яскравим прикладом є ілюзія дівчини, яка крутиться навколо своєї осі). Існують малюнки, які начебто "пульсують", хоча насправді - це статичний рисунок.

Неможливі фігури - на перший погляд, звичайний малюнок, проте коли придивитися уважніше, можна помітити дуже багато різних парадоксів. Одним із перших, хто почав створювати такі малюнки, був відомий голландський графік Моріс Корнеліс Ешер.

Ілюзії сприйняття глибини - неадекватне сприйняття елемента і його властивостей. Найбільш вивченими є ілюзії, які утворюються при зоровому сприйнятті двовимірних контурних зображень. Мозок несвідомо бачить малюнки тільки випуклі (або ввігнуті). Сприйняття залежить від напрямку зовнішнього освітлення.

Ілюзії сприйняття розміру - визначення реальних величин особливо залежить від характеру фону зображення, зокрема це стосується довжин, площ, радіусів кривизни, кутів, форм.

Перевернуті зображення - ілюзії, при яких вигляд зображеного обличчя залежить від напрямку погляду.

Стерео-ілюзії - стереопари, накладені на періодичну структуру. Дозволяють спостерігати стереозображення так само, як і звичайну стереопару. Періодичне зображення полегшує "розведення" очей (як правило, на нескінченність), що після фокусування очей на відстані декілька десятків сантиметрів дає побачити стереозображення. Метод дозволяє частково суміщати зображення стереопари, знімаючи обмеження на їх розмір, але накладає деякі обмеження на зміст малюнка і практично розраховується за допомогою комп'ютерів.

Парейдолічні ілюзії - це ілюзорне сприйняття реального об'єкта, яке виникає при сприйнятті звичайних об'єктів. Наприклад, споглядаючи на хмари, можна побачити фантастичні пейзажі, обличчя людей і зві

Введення


Оптичні ілюзії (зорові ілюзії) - помилки в зоровому сприйнятті, викликані неточністю або неадекватністю процесів неусвідомлюваної корекції зорового образу ( місячна ілюзія, невірна оцінка довжини відрізків, величини кутів або кольори зображеного об'єкта, ілюзії руху, "ілюзія відсутності об'єкта" - банерна сліпота, тощо), а також фізичними причинами ("сплюснута Луна", "зламана ложка" в склянці з водою). Причини оптичних ілюзій досліджують як при розгляді фізіології зору, так і в рамках вивчення психології зорового сприйняття.

У художніх зображеннях навмисне спотворення перспективи викликає особливі ефекти, найкраще відомі по роботах Моріса Ешера.

Деякі оптичні ілюзії вивчалися в рамках гештальтпсихології (напр. en: Akiyoshi Kitaoka).

1. Ілюзії зорової системи

1.1. Обман зору

Голова в гранітному кар'єрі. Ковальське на Ладозі. 1957 рік.

Є ефект зорового сприйняття, коли спостерігач свідомо або ж мимоволі дає не відповідає дійсності пояснення спостерігається їм картині. Він добре відомий кожному, хто спостерігав біжать по небу хмари, часом приймають форму відомих зорових об'ектов.Такой же ефект може мати місце при спостереженні картини розподілу тіней тривимірних об'єктів при деяких їх ракурсах по відношенню до джерел світла.

Саме цим пояснюються мають форму сенсації в засобах масової інформації повідомлення про спостереження на Марсі людської голови і т.п.

Разом з тим пояснення випадково створеного плями іноді використовується психологами для з'ясування властивостей інтелекту випробуваного, у якого обман зору викликається навмисно. (Тест з плямі Роршаха)

1.2. Ілюзії сприйняття кольору

Вже близько ста років відомо, що коли на сітківці ока виникає зображення, що складається зі світлих і темних областей, світло від яскраво освітлених ділянок як би перетікає на темні ділянки. Це явище називається оптичної іррадіацією.

Одна з таких ілюзій описана в 1995 році професором Мачассуасетского технологічного інституту Едвардом Адельсон ("ілюзія тіні Адельсона"). Він звернув увагу, що сприйняття кольору істотно залежить від фону і однакові кольори на різному фоні сприймаються нами як різні, навіть якщо знаходяться близько і видно нами одночасно. [1]

1.3. Контрастні

1.4. Викривлюють

1.5. Контурні

1.6. Сприйняття глибини

Ілюзії сприйняття глибини - неадекватне відображення сприйманого предмета і його властивостей. В даний час найбільш вивченими є ілюзорні ефекти, що спостерігаються при зоровому сприйнятті двовимірних контурних зображень. Мозок несвідомо бачить рисунки тільки одновипуклие (одновогнутие). Сприйняття залежить від напрямку зовнішнього (реального чи опосередкованого) освітлення.

3D ефект (2D зображення здаються об'ємними)

Hyperbolic tiling rectified 3-7.png

Hyperbolic tiling truncated 7-3.png

1.7. Сприйняття розміру

Ілюзії часто призводять до абсолютно невірним кількісних оцінок реальних геометричних величин. Виявляється, що можна помилитися на 25% і більше, якщо окомірні оцінки не перевірити лінійкою.

Окомірні оцінки геометричних реальних величин дуже сильно залежать від характеру фону зображення. Це відноситься до довжин ( ілюзія Понці), площам, радіусів кривизни. Можна показати також, що сказане справедливо і відносно кутів, форм і так далі.

1.8. Перевертні

Перевертиш - вид оптичної ілюзії, в якій від напрямку погляду залежить характер сприйманого об'єкта. Однією з таких ілюзій є "уткозаяц": зображення може трактуватися і як зображення качки, і як зображення зайця.

1.9. Стерео-ілюзії

Стереопари, накладені на періодичну структуру (Бела Юллеш, Угорщина) дозволяють спостерігати стереозображення так само, як і звичайну стереопару. Періодичне зображення полегшує "розведення" очей (як правило, на нескінченність), що після фокусування очей на відстань кілька десятків сантиметрів дозволяє побачити стереозображення.

Метод дозволяє частково суміщати зображення стереопари, знімаючи обмеження на їх розмір, однак накладає деякі обмеження на зміст рисунків і практично розраховується за допомогою комп'ютерів.

Відомі також під калькований з англійської назвою " автостереограмми ".

1.10. Кімната Еймса

Кімната, придумана Адельбертом Еймс-мол. в 1946 році, являє собою приклад тривимірної оптичної ілюзії. Кімната спроектована таким чином, що при погляді спереду здається звичайною, з перпендикулярними стінами та стелею. Насправді, форма кімнати являє собою трапецію, де дальня стіна розташована під дуже гострим кутом до однієї стіни і, відповідно, під тупим кутом до іншої. Правий кут, таким чином, значно ближче до спостерігача, ніж лівий.

За рахунок ілюзії, посилюваної відповідно спотвореними шаховими клітинами на підлозі і стінах, людина, що стоїть у ближньому куті, виглядає велетнем у порівнянні з стоячою в дальньому. Коли людина переходить з кутка в куток, спостерігачеві здається, що він різко зростає чи, навпаки, зменшується. [2]

1.11. Рухомі ілюзії

Ефект посилюється при нахилах, вирощених, наближенні / видаленні голови

Нерухоме зображення здається рухомим

При розгляданні однакових рухомих м'ячів, можна побачити, що вони різного розміру.

Одне і те ж анімаційне зображення може зображати обертовий об'єкт за годинниковою, проти годинникової або поперемінно (здійснювати коливальні рухи).

2. Галерея

Ілюзія "Окружності або спіралі?"

Той, що біжить салатовий круг

Червоний на білому здається світліше, на чорному - темніше. Ближче до лівого краю білі смуги здаються красно, а червоні на чорному до правого краю - білішими. При переведенні погляду на середині малюнка з смуг чорного на біле, останні "зміщуються" вгору

Ілюзія сприйняття кольору Адельсона. Позначений верхній паралелограм здається темніше позначеного нижнього; мітка на "світле" параллелограмме здається яскравішим і світлішим, ніж на "темному"

Паралелограми А і В, лінія, що проходить через них - все одного кольору

Якщо довго дивитися на паралелограми А, В та їх з'єднує, то вони стануть одного кольору

Контрастна ілюзія

Насправді центри ідентичні

Центральна смуга однієї яскравості

Малі квадрати однієї яскравості

Кола "викривляють" сторони квадрата

Лінії впираються в ілюзорні кола

Лінія окружності нижнього зображення усуває ілюзію світлого ілюзорного кола верхнього

Ілюзорні трикутники

Ілюзія решітки. При переміщенні погляду по зображенню білі точки "перетворюються" в чорні

Ілюзія сприйняття розміру

Гексагональна решітка створює ефект появи трикутників різного розміру в різних її місцях

Перевертиш-"уткозаяц"

Дев'ять "обертаються" кіл

При тривалому вглядиваніі в "темряву труби" смуги починають "ворушиться". При перенесенні погляду на F видно негатив

Рухома ілюзія "В який бік?"

Ілюзія "За годинниковою, проти годинникової або поперемінно?"

Ілюзія руху (слід дивитися на чорну крапку в центрі і рухати головою вперед-назад; круги навколо точки почнуть рухатися)

Rotating Square.gifЙдуть вдалину елементи архітектури створюють ілюзію фігури поперемінно то (опуклою) (" піраміди "), то (увігнутою) квадратного колодязя

рів.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка