Шкільна бібліотекаСкачати 95.36 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір95.36 Kb.
Шкільна бібліотека

Бібліотека... Вона є скарбницею Людських знань. Тут в житії читальних залів можна зустрітися з улюбленими героями, одержати необхіднуінформацію, підготувати реферат, зустрітися з цікавими людьми або просто відпочити з книгою чи журналом в руках.

Модернізація змісту шкільної освіти вимагає перебудови усіх складових компонентів сучасної школи, серед яких шкільна бібліотека займає особливе місце.

Шкільна бібліотека є обов'язковим структурним підрозділом

загальноосвітнього навчального закладу. А тому всі стратегічні освітньо - виховні завдання, які належить вирішувати національній школі, трансформуються в завдання та діяльність шкільної бібліотеки.

Бібліотека функціонує в режимі інтенсивної інформаційно-бібліографічної підтримки освітньої діяльності, задоволення потреб учнів, пов'язаних з навчальною та дозвіллєвою діяльністю.

Серед пріоритетних напрямків діяльності бібліотеки школи- формування інформаційної культури учасників навчально-виховного процесу, у першу чергу , вчителів, учнів.

Для педагогічних працівників школи проводяться консультації щодо правил користування довідково-пошуковим апаратом, здійснення фактографічного та тематичного пошуку інформації.

У реалізації освітніх завдань школи і функції шкільної бібліотеки

важливою є співпраця педагогів та бібліотекаря. її мета підпорядкована вдосконаленню навчально-виховного процесу школи і виявляється передусім у формуванні системи бібліотечно бібліографічних знань учнів засобами бібліотечно-бібліографічних уроків .

Особливу роль виконує бібліотека школи в системі безперервної освіти педагогічних кадрів , в реалізації науково-методичної проблеми школи.

Бібліотека постійно приділяє велику увагу забезпеченню педагогічних працівників усіма необхідними матеріалами до уроків, виховних заходів, засідань педагогічних рад, методичних об'єднань, школи молодого вчителя.

Для цього у бібліотеці є постійно діючі перегляди "Відкриття. Пошуки.Знахідки.", "З архівів - в активне сьогодення"; проводяться огляди фахової літератури: складаються рекомендаційні списки літератури " Шляхи гуманізації стосунків між педагогами та учнями", "Формування читацької самостійності".

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\фф\аняріта\p1010561.jpg

Цікавий світ книг

Особливий інтерес викликають нетрадиційні форми організації книжкових виставок , як от : виставка - вернісаж " І на тім рушникові...", експозиція - пам'ять "Ми бачимо тебе, Кобзарю, крізь століття".

З метою максимального наближення книги до читача для учнів молодшого шкільного віку організовано відкритий доступ , де вони вчаться самостійно добирати книги для читання як з художньої літератури так і науково-пізнавальної літератури. Для учнів основної та старшої школи проводяться тематичні огляди літератури, оформляються постійно діючі виставки та тематичні полички, мета яких не лише привернути увагу читачів до актуальних тем, а й розширити і поглибити знання з окремих предметів.

Зацікавленість у читачів викликали виставки: "У сні й наяву", "Любім

Україну", "Здоров'я - перша сходинка до щастя", «Різдвяні зустрічі»,

"Хто Шевченка прочитав , той багатший серцем став ", "Планета знань", "Поспішайте робити добро".

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\фф\аняріта\p1010570.jpg

А у нас—свято!

(педагог-організатор Оверченко В.М., бібліотекар Свідерська Л.В.)

Бібліотека працює за схемою: "бібліотека" - "вчитель" - "учень".

Будуємо свою діяльність на принципах гуманізму, демократизму,

забезпечуємо навчально-виховний процес повноцінним

інформаційно-бібліографічним обслуговуванням. «Жоден читач не повиненпіти з бібліотеки без книги»- девіз нашої бібліотеки.

Головна функція бібліотеки — інформаційна.Книга—морська глибина (24 травня 2013 року)c:\documents and settings\admin\рабочий стол\фф\аняріта\p1010562.jpg

Бібліотечний урок у 7 класі

Працюючи в режимі "запит - відповідь" за технологією "випереджаюче інформування", бібліотека намагається іти не за читачем, а попереду його. Враховується все: вимоги навчальних програм, матеріал зі шкільних підручників і посібників, можливості періодичних видань, актуальність тематики; читацькі інтереси.

Розвиток інформаційної функції нашої бібліотеки базується, у першу чергу, на комплектуванні фонду літератури, яка повинна задовольняти потреби читачів.

Комплектування фонду ведеться з різних джерел:

- поточне— те, що надходить централізовано через центр

забезпечення закладів освіти;

-  дарче (через акцію "Подаруй бібліотеці книгу") тощо.

Бібліографічне інформування педагогів - пріоритет у діяльності

бібліотеки.

Робота у бібліотеці здійснюються у формі оглядів як науково-пізнавальної та публіцистичної літератури, так і оглядів фахових періодичних видань, презентації нових книг, журналів. Серед форм групового бібліографічного інформування, що використовується в бібліотеці, - тематичні списки нових надходжень, виставки-перегляди, тематичні огляди літератури, тематичні папки.

Широко використовується масове бібліографічне інформування. Це постійнеознайомлення читачів про новинки, які надійшли до бібліотеки, пролітературу з різноманітних проблем для тих , хто вчиться і для тих, хто навчає.

Важливе завдання роботи бібліотеки – навчити учнів та вчителів

бібліотечно – бібліографічної грамотності. Форми бібліотечно –

бібліографічної грамотності вибираються різні: проводяться бесіди

індивідуальні та рекомендаційні, дні інформації, відкриті перегляди

літератури, а найголовніше – це проведення бібліотечних уроків. Програма бібліотечних уроків передбачає поступове здобуття і поглинання учнями знань про книгу і бібліотеку.
У 2012-2013 році проведено з учнями наступні заходи:

1 клас проведений бібліотечний урок «Подорож в країну книг»;

2 клас – «Читання – ось краще навчання»;

3 клас—«Книга—мій найкращий товариш»;

4 клас—«Як читаю, то і знаю»;

5 клас – «Прочитайте залюбки, ось вам новенькі книжки»;

6 клас—«Моя улюблена книга»;

7 клас – «Словник – інструмент пізнання світу»;

8 клас – «Книга – учитель життя»;

9 клас—«Книги—морська глибина»;

10 клас – «Через книжку до духовності й людяності»;

11 клас—«По життю—із книгою».

У бібліотеці оформлені книжкові виставки, проводяться усні журнали, обговорення книги, презентації книги, зустрічі з місцевими поетами.

Метою інформаційно – бібліографічного обслуговування школи є :

- забезпечення користувачів необхідною інформацією ;

- надання довідок, консультацій;

- популяризація бібліотечно – бібліографічних знань.

Важливим напрямком бібліографічної діяльності є популяризація

бібліотечно – бібліографічних знань.

Робота проводиться диференційовано із врахуванням цілей читання; інформаційних потреб та інтересів.
c:\documents and settings\admin\рабочий стол\фф\школа фото\dsc02445.jpg

Свято «Хто Шевченка прочитав, той багатший серцем став»

(учитель Ліпатова В.М, бібліотекар Свідерська Л.В.)

Інформаційне середовище загальноосвітнього навчального закладу являє собою сукупність інформаційних ресурсів, використання комп’ютерної техніки і системи зв’язку для створення пошуку, одержання, накопичення, збереження, захисту та поширення інформаційних ресурсів.

Важливе місце у формуванні інформаційного середовища в школі посідає шкільна бібліотека, метою діяльності якої є забезпечення інформаційних потреб учнів та вчителів, пошук та надання інформації користувачам.

Створення інформаційного середовища в школі розпочалось перш за все зі встановлення в бібліотеці комп’ютера та підключення до Інтернету.

Головним джерелом інформації в ХХІ ст. є книга і комп’ютер. Щоб бути освідченою людиною, сучасною людиною, необхідно багато читати, знати Інтернет. Тому ми вирішили запропонувати нашим учням 10 класу провести урок – діалог.

Під час цього уроку ми провели серйозну розмову про значення книги і комп’ютера в інформаційному суспільстві. Кожен учень висловлював свою думку.

Відповіді були різні, але більшість учнів відповіли, що книга залишиться.

В. Сухомлинський писав «Без пристрасті до книги людині не доступні культура сучасного світу, інтелектуальне і емоційне вдосконалення».

Вміння вибирати книгу чи знаходити інформацію за допомогою комп’ютера –це справжнє велике мистецтво.

З учнями 8 класу провели диспут «Чи потрібна бібліотека в майбутньому?» Відповіді теж були різні, і дійшли до однієї спільної думки : «Бібліотека – це той храм, де народжується і зберігається духовність». Це інформаційний центр , місце спілкування людей , бібліотека – «аптека» для душі.


Спільна робота з педагогічним колективом:


Методичне забезпечення виховної та позаурочної роботи:

Тематичні добірки із методичними рекомендаціями;

Розробки, сценарії заходів різноманітної спрямованості.

Робота з класними керівниками:

Спільне проведення виховних годин, позакласних заходів (літературні ранки, інтелектуальні ігри, позакласні часи, екскурсії до міської бібліотеки для дітей).

Робота з учителями-предметниками:

Спільне проведення предметних тижнів (книжкові виставки, огляди літератури, бліц-турніри, презентації книг, конкурси), допомога при підготовці до олімпіад.

Книжкові виставки - це оперативна форма масової роботи, що вражає уяву дітей, викликає бажання підійти подивитися, послухати розповідь бібліотекаря, взяти книгу для читання. Вони допомагають ознайомити учнів з нашим фондом.

Індивідуальна робота з читачами:


• складання індивідуальних рекомендаційних планів читання;

• індивідуальні бесіди під час запису та обміну книжок, видачі та прийому підручників;

• аналіз читацьких інтересів.

Заходи щодо збереження фондів бібліотеки:
Заходи щодо збереження фондів бібліотеки проводяться з метою виховання в учнів бережливого ставлення до навчальної книги, поваги до праці людей, які її створюють, відповідальності за правильне і раціональне використання підручників, створення і поповнення бібліотечних фондів, покращення комплектування шкільних бібліотек.


У таких заходах беруть участь учні всіх класів, класні керівники, вчителі-предметники, бібліотекар.
c:\documents and settings\admin\рабочий стол\фф\школа фото\dsc02282.jpg

Рада бібліотеки
У школі проходять заходи:

Оформлюється стенд “Живи, книго!”;

Проводяться рейди-перевірки стану підручників;

У класах діють пости бережливих, оформлюються екрани збереження підручників;

Проводяться бесіди з учнями;

Працює “Книжкова лікарня”;Щорічно проводиться акція “Подаруй книгу шкільній бібліотеці”, поповнюється фонд бібліотеки.
На стенді у бібліотеці висвітлюються рекомендації бібліотекаря про користування підручниками та книгами, підсумки рейду-перевірки стану підручників по класах.

Проводяться бесіди з учнями про збереження підручників та книг та проводяться Рейди –перевірки стану підручників.

У бібліотеці працює “Книжкова лікарня”, читачі допомагають бібліотекарю ремонтувати книги.У бібліотеці

Бібліотека – це місце, де розум

і душа черпають свої сили в

старих чи нових ідеях.

(вислів давніх греків)


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка