Тема. Використання найпростіших формул. Абсолютні, відносні та мішані посилання на клітинки і діапазони клітинок
Мета.
Навчальна:
сформувати знання про класи стандартних функцій;
сформувати знання про структуру запису формул у табличному процесорі;
сформувати навички введення та редагування формул;
ознайомити з поняття логічної функції.
Розвиваюча:
розвиток логічного мислення;
розвиток мислення і творчих здібностей.
Виховна:
формування навичок самостійності та самоаналізу в роботі з електронними засобами обробки інформації.
Обладнання. Комп’ютери, операційна система Windows, табличний процесор Excel.
Хід уроку
І. Організація класу до заняття
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Після декількох уроків роботи з теми "Табличний процесор Excel" ви в змозі виконувати досить складну роботу з формування таблиць. Нам треба ознайомитися з розрахунковими функціями програми. За маленькою кнопкою панелі інструментів Вставка функції (fx) прихована одна з найбільших "скарбниць" табличного процесора Excel, Ми починаємо роботу з цим елементом, але опановувати його ви будете впродовж усього часу роботи з даним процесором.
Завдання уроку:
ознайомлення з категоріями розрахункових функцій Excel;
ознайомлення з математичними функціями Excel;
ознайомлення з основними логічними функціями Excel;
ознайомлення з додатковими умовними функціями Excel;
застосування логічних функцій для аналізу даних;
практична робота.
ІІІ. Засвоєння нових знань та вмінь
-
Робота з формулами
На попередніх уроках ми розглянули прийоми введення і форматування даних в електронних таблицях. Однак саме по собі введення даних не мало б особливого значення, якби в Excel не було потужних засобів для їх обробки. Основним інструментом для обробки даних в Excel є формули.
Формули в Excel – це вирази, що описують обчислення в комірках.
Використовуючи формули, можна порівнювати дані в комірках, додавати і множити значення комірок, знаходити середні значення, об’єднувати вміст комірок тощо.
Формули вписуються в рядок формул і можуть містити такі компоненти:
-
Символ = , яким починається запис формули.
-
Оператори, тобто інструкції для виконання дій (наприклад, +, -, *)
-
Числа або текстові значення (наприклад, 0,12 або Доход).
-
Функції з набору вбудованих функцій Excel (наприклад, СУММ або СОS).
-
Посилання на комірки і діапазони – ці компоненти присутні, якщо у формулу потрібно підставити значення, що містяться в інших комірках (А2, С3: С15).
Приклади формул у комірках ЕТ:
=С1*В1
=СУМ (А3: А12)
=0,35*D7+1,4*F7
-
Математичні функції
Ознайомлення з математичними та статистичними функціями Самостійна робота учнів з підручником (підручник, ст. 111)
Формули, що вписуються до комірок електронних таблиць, можуть містити в собі функції. Програма Excel пропонує широкий набір вбудованих функцій, що істотно полегшують процес обробки даних, звільняють від довгих записів формул і зменшують імовірність помилок.
Запис функції починається зі вказівки імені функції, потім випливає список аргументів, взятий у дужки. Наприклад, функція знаходження максимального значення серед аргументів число 1, число 2,… має вигляд МАКС (число 1, число 2, …).
Аргументи - це величини, що використовуються для обчислення значення функції. Результат обчислення функції називається поверненим значенням.
Дужки, в які взято список аргументів, завжди мають бути парними; пробіли перед дужками або після них не допускаються. Список аргументів може складатися з чисел, посилань, тексту, масивів, логічних величин (ИСТИНА або ЛОЖЬ), значень помилок (наприклад, #ДЕЛ/0). Окремі аргументи в списку слід розділяти комами. Деякі функції можуть мати до 30 аргументів.
Функції вставляються у формули, а останні починаються зі знака =. Якщо формулу почати з назви функції, то знак рівності буде підставлений автоматично. Функція включається до формули записом "вручну" або за допомогою майстра функцій, що спрощує введення функції.
Викликається майстер через меню Вставка – Функція. Діалог Майстер функцій містить два списки: Категорія і Функція. У першому списку потрібно вибрати категорію, у якій є функція, що вас цікавить, а в другому - саму функцію. Усього в наборі Excel 10 категорій функцій.
3. Ознайомлення з логічними функціями
Учні, самостійно використовуючи систему допомоги Microsoft Excel, ознайомлюються з логічними функціями ЕСЛИ, И, ИЛИ.
У роботі з числами і текстом застосовуються оператори порівняння. Вони використовуються для надання твердженням значень ИСТИНА або ЛОЖЬ. Якщо твердження правильне, то комірці, що містить формулу, буде надано значення ИСТИНА. Якщо ж твердження неправильне, то до комірки буде занесене значення ЛОЖЬ.
Символ оператора
|
Назва оператора
|
Приклад формули
|
Результат
|
=
|
Дорівнює
|
=2=3
|
ЛОЖЬ
|
>
|
Більше
|
=2>3
|
ЛОЖЬ
|
<
|
Менше
|
=2<3
|
ИСТИНА
|
>=
|
Більше або дор.
|
=2>=3
|
ЛОЖЬ
|
<=
|
Більше або дор.
|
=2<=3
|
ИСТИНА
|
<>
|
Не дорівнює
|
=2<>3
|
ИСТИНА
|
IV. Формування практичних умінь та навичок
Групи учнів отримують завдання самостійно розглянути й проаналізувати категорії функцій, окремі для кожної групи.
Підручник - вправа 12. 2. 1. Застосування математичних функцій (ст..113)
Учні повідомляють про результати своєї роботи.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. З яких компонентів може складатися запис формули?
2. Як вводиться формула в ЕТ?
3. Які типи операторів в Excel вам відомі?
4. Назвіть арифметичні оператори й оператори порівняння.
VI. Домашнє завдання
опрацювати §12 (розділ 2 (Морзе Н.В. Інформатика: підручник для 11 класу загальноосвіт. навч. закл.: рівень стандарту)
Література
-
Гаєвський О.Ю. Інформатика: 7-11 кл.: Навч. посіб. –К.: А.С.К., 2005. – 512 с.: іл.
-
Костриба О.В., Лещук Р.І. Усі уроки інформатики. 11 клас. Рівень стандарту, - Х.: Вид. група «Основа», 2011. – 240 с.
-
Морзе Н.В. Інформатика: підручник для 11 класу загальноосвіт. навч. закл.: рівень стандарту / Н.В.Морзе, О.В.Барна, В.П.Вембер, О.Г.Кузьмінська, - К.: Школяр, 2011.- 304 с.: іл..
-
Руденко В.Д., Макарчик О.М., Патланжоглу М.О. Практичний курс інформатики / За ред.. Мадзігона В.М. – К.: Фенікс.2000. – 304 с.
3> |