Розв’язування логічних задач



Скачати 66.33 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір66.33 Kb.
Інтегрований урок. Інформатика і логіка. 2-й клас

Тема: Розв’язування логічних задач

Мета:

Навчальна: навчити учнів розв’язувати задачі, пов’язані з аналізом вхідних даних;

Розвиваюча: розвивати логіко-математичне мислення, увагу і просторову уяву;

Виховна: виховувати наполегливість у досягненні поставленої мети, зацікавлення до предмету, товариськість, дисципліну, відповідальність.

Обладнання: програма «Скарбниця знань», презентація до уроку, нагороди, таблиці, картки.

Тип уроку: Інтегрований

Хід уроку

І. Організація класу

1.Привітання. Налаштування на урок (Слайд 1)

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він незвичний і цікавий.

Гостей багато завітало.

Повернемось обличчям до гостей

І лагідно промовим: «Добрий день!»

Спочатку дозволимо сісти дівчаткам, а потім – хлопчикам. Спочатку – краса, а потім – сила.



  • Всі готові до уроку? (Так!)

2. Вправа «Очікування» (Слайд 2)

  • Діти, яким має бути наш урок? (Цікавим, творчим, повчальним.)

  • А ви на уроці якими повинні бути? (Уважними, зосередженими, розумними, старанними, активними, дисциплінованими.)

  • Отже, якщо ви будете такими, то ми разом зробимо наш урок цікавим, творчим, продуктивним.

  • Працювати на цьому уроці ми будемо під гаслом: (Слайд 3)

Люблю я свій розум,

Увагу та пам'ять.

Працює мій мозок,

І вчусь я старанно.

Сприймаю все нове.

І мислю логічно.

Вчителя слово

Здійсню практично.



ІІ. Актуалізація опорних знань (Слайд 4)

Тож розпочинаємо наш урок.



  • Діти, давайте пригадаємо, як називається країна, якою ми подорожуємо вже декілька уроків? (Логіка.)

  • Що таке логіка? (Логіка – це наука про міркування.)

  • Чого навчає логіка? (Логіка вчить правильно міркувати.)

  • Для чого потрібно вміти міркувати?

  • Де ми використовуємо ці вміння?

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні на уроці ми продовжуємо мандрувати країною Логіки і здобудемо ще один скарб – це вміння розв’язувати логічні задачі методом вилучення і покладемо його у нашу скриню скарбів. Будемо розвивати логічно-математичне мислення, просторову уяву, увагу. Саме увага допоможе вам правильно розв’язати логічні задачі. Для цього необхідно докласти багато зусиль, не лінуватися, бути уважними, допитливими, виховувати у собі бажання більше знати. Загалом на вас чекає багато цікавих вправ і завдань.

Працювати ми будемо за таким планом: (Слайд 5)


  • Розминка

  • Практична

  • Перевірна

  • Пошук істини

  • Відпочивальна

  • Міркувальна

  • Релаксація

  • Прощальна

Тож бажаю вам вдалих кроків на дорозі пізнання!

  • На вашу думку, чим відрізняються логічні задачі від інших? (Діти висловлюють припущення.)

(Логічні задачі відрізняються тим, що в них може зовсім не бути чисел, їх розв’язання потребує не так уміння обчислювати, як уміння міркувати, важливо вміти нестандартно мислити.)

  • Де знадобляться нам вміння розв’язувати логічні задачі?

(Діти висловлюють свої думки.)

IV. Розв’язання логічних задач

Як від занять фізкультурою міцнішатимуть твої м'язи, так і від постійних тренувань у розв’язуванні різноманітних логічних задач, головоломок міцнішатиме твій розум.



  1. Розминка (Слайд 6)

Тож перша зупинка «Розминка». Дайте відповіді на запитання і обгрунтуйте її. (Весь клас за допомогою сигналок та лічилок показують відповідь, а один учень пояснює.)

  • Два хлопчики грали у хованки 3 години. Скільки годин грав кожен із хлопчиків? (3 години)

  • Олена і Настуся – сестри. Олена сказала, що вона має трьох братів, Настуся сказала, що вона теж має трьох братів. Скільки дітей у сім'ї? (5)

  • У Ганни грошей на один пиріжок. На два пиріжки їй не вистачає 1 грн. скільки коштує пиріжок? (1 грн.)

  • Двоє синів і двоє батьків з’їли 3 яблука. По скільки яблук з’їв кожний? (По 1)

  • На столі лежало 4 яблука. Одне з них розрізали. Скільки яблук на столі? (4)

  • Молодці! Ви добре справилися з цим завданням. Тож крокуємо далі. Наступна зупинка «Практична».

  1. Практична робота. Робота в парах. Розв’язування логічних завдань (Слайд 7)

  • Складіть із паличок фігуру, показану на (слайді). Перекладіть у ній дві палички так, щоб отримати 5 однакових квадратів.

Відповідь:


  • З дев’яти паличок складіть 4 однакові трикутники. (Відповідь див. далі)



  • Молодці! Добре міркуєте тож рухаємось далі.

  • Наступна зупинка «Перевірна».

  1. Перевірка домашнього завдання (Слайд 8)

(Учні за допомогою сигналок виконують перевірку, кожне завдання пояснює 1 учень.)

Визнач закономірність у розташуванні чисел і продовж ряди.



  • 1, 3, 6, 4, (6, 9, 7, 9, 12)

  • 9, 7, 10, 8, (11, 9, 12, 10)

  • 3, 2, 1, 6, 5, 4, (9, 8, 7)

  • Молодці! Майже всі добре справились з цим завданням.

  • А тепер подивіться на екран і виконайте аналогічне завдання, продовжте ряди:

  • 2, 4, 6, 3, 5, 7 (4,6, 8, 5)

  • 9, 6, 3, 7, 11, 8 ( )

Перевірка (за допомогою карток з числами на парті діти викладають відповіді, 1 учень пояснює. Нагородження за правильні відповіді).

  1. Робота із зошитом. Урок №28 (О.В.Коршунова Інформатика 2 клас)

Наступна зупинка «Пошук істини».

а) Попрацюємо із зошитом, урок №28. Виконаємо завдання №1. Учень читає завдання.



  • Яким методом розв’яжемо задачу? (Методом вилучення).

  • Які ще задачі ми розв’язували? (Методом припущення).

  • Чим вони відрізняються? (У першому випадку – вилучаємо інформацію, яка суперечить умові, у другому – робимо припущення істинності чи хибності тверджень.) (Один учень біля дошки пояснює, клас допомагає, записують відповіді в зошит.)

б) Робота в групах. Розв’язування задачі на вилучення за картками. (Слайд 9)

Завдання:



І група Задача

На новорічний маскарад Дмитрик, Павлик, Галинка і Даринка одягли маски вовка, ведмедя, лисички і Червоної Шапочки. У костюмі Червоної Шапочки була одна з дівчаток, але не Даринка. Дмитрик не вовк і не лисиця. Павлик теж не лисиця і не ведмідь. Яка маска у кожного із дітей?

ІІ група

У шашковому турнірі кожний з трьох учнів – Ілля, Максим і Славко – захищав честь свого класу. Один з них вчився в 2 – А, другий – в 2 – Б, і третій – в 2 – В класі. Першу партію грали Ілля і учень 2 – А класу. Другу – Максим і учень 2 – В класу. Ілля у цей час відпочивав. У якому класі вчився кожний з хлопчиків?

ІІІ група

Три учениці – Тополева, Березина і Кленова – посадили біля школи три дерева: берізку, тополю і клен. Причому жодна з них не посадила дерево тієї породи, від якої пішло її прізвище. Деревце якої породи посадила Кленова, якщо це була не берізка? А які дерева посадили Тополева і Березина?

Перевірка (З кожної групи учень розповідає розв’язок задачі, звірка із екраном, нагородження за правильні відповіді, визначення переможців.)

в) Самостійна робота (виконання завдань №2, 3,4. Перевірка за допомогою сигналок, нагородження.)

г) Пояснення домашнього завдання (диференційовано за картками.)



5. Фізкультхвилинка Нарешті настала зупинка «Відпочивальна»

Ви добре впоралися з усіма завданнями тож прийшов час для відпочинку.

Діти виконують фізхвилинку. (Слайд 10 – під музику).


  1. Робота з комп’ютерною програмою «Скарбниця знань», зупинка «Логіка» (Знайди місце).

  • Ми з вами дійшли до зупинки «Комп’ютерна». Комп’ютер для нас – це не лише розваги, але й інструмент для серйозної праці. Тому слід пам’ятати і дотримуватись правил поведінки й техніки безпеки під час роботи за ПК.

а) Перегляд відеоролика з ТБ в комп’ютерному класі. Бесіда.

б) Гра «Хитрий квадрат»

- Для успішної роботи з комп’ютером необхідно розвивати логічне мислення, тренувати пам'ять. Тому пограємо зараз у гру «Хитрий квадрат». (Пояснення правил гри та гра за таблицею.)

Правила гри

Розмістити у порожніх клітинках фігурки

так, щоб вони були у кожному ряду і

стовпчику, але не повторювались.



  1. в) Робота з комп’ютерною програмою, зупинка «Логіка» (Знайди місце). Ми з вами пограли в гру «Хитрий квадрат», аналогічне завдання вас чекає зараз. Пояснення виконання. (Діти працюють самостійно.)

(Нагородження учнів за правильне виконання завдання.)

  • Молодці! Ви правильно виконали це завдання тож відпочинемо.

  1. Релаксація (Звучить мелодія, а діти із заплющеними очима уявляють, що вони на березі озера.)

V. Підсумок уроку (Слайд 11)

Зупинка «Прощальна»

Ось і завершилась наша подорож по казковій країні «Логіка». Давайте висловимо свої враження про неї?



  • Чого навчилися на уроці?

  • Які скарби здобули?

  • Чи важко розв’язувати задачі на метод вилучення?

  • Що є найскладнішим під час розв’язування таких задач?

  • Що найбільше вам сподобалось на уроці?

  • Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?

  • Покажіть свої нагороди? (Оцінення.)

  • І саме за чудове розв’язування задач та подолання перешкод скарбниця знань дарує кожному з вас подаруночок, але він не звичайний, а чарівний. Нехай він нагадує вам, що найцінніший скарб у нас в серці і в голові – це наші знання і від того, якими наполегливими, старанними під час навчання ви будете, стільки скарбів знайдете!

Логіка – наука, друже,

І цікава дуже-дуже!

Вона розум розвиває,

Мислить правильно навчає.



Урок закінчено. Дякую!


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка