Розвиток зв’язного мовлення. Складання тексту-опису



Скачати 96.19 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір96.19 Kb.
Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Складання тексту-опису.

Мета:


  • вчити учнів викладати думки в логічній послідовності;

  • удосконалювати навички складати текст – опис, спираючись на життєвий досвід і спостережливість дітей;

  • збагачувати словниковий запас;

  • розвивати вміння виділяти особливі ознаки, логічне мислення;

  • виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: набір ілюстрацій «Птахи», опорні схеми, робочі матеріали для опису синички, картки для індивідуальної роботи

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення

Хід уроку


  1. Організація класу.

  1. Привітання (слова учителя):

Холодно зараз в лісах і лугах,

Холодно зайчикам, лискам, птахам.

Затишно й тепло в класі у нас.

Доброго ранку, вітаю я вас!

(відповідь дітей)



  1. Слова учителя:

  • Діти! У народі кажуть: «Добрий гість – дому радість». Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Подаруйте їм посмішку, побажайте доброго дня.

Доброго ранку!

Доброго ранку!

Ми вам бажаєм здоров’я, добра!

  • А тепер тихесенько сідаємо на свої місця і починаємо урок української мови.

IІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Рішення проблемної ситуації.

  • Уявіть собі таку картину. Надворі зима. Ми з вами прийшли в парк і підішли до пташиної годівниці, яку зробили своїми руками. Упродовж всього дня пташки з радістю підлітають до неї. Снідають різними ласощами: насінням, зерном, крихтами хліба, горобиною. А ось на гілочку сіла невеличка пташка. Вона подлетіла до шматочка сала. Поклює, озирнеться на горобців і далі клює.

  • А що це за пташка?

  • Ми дізнаємося про це, коли розгадаємо цей чарівний кросворд.



  • Ви, мабуть, вже звернули увагу, що мова піде про птахів. Так ось перший рядок і перша загадка.

Кросворд






















с

о

в

а







г

о

р

о

б

ч

и

к










ж

а

й

в

о

р

о

н

о

к

























ш

и

ш

к

а

р






















ч

а

й

к

а




л

а

с

т

і

в

к

а






















ж

у

р

а

в

л

і






  1. Що воно за дивна птиця?

Світла денного боїться…

Дзьоб крючком, великі очі,

І не спиться їй щоночі.

«Ху – ху – ху!» - кричить вона.

Відгадали? Ні?.. (сова)


  1. На дворі хатка –

Солом’яний дах,

Живе там маленький

Сіресенький птах.

Із сонечком рано

Встає пташеня,

Цвірінькає, стрибає.

Шукає черв’ка.

Хто відгадає –

Той буде молодчик,

Сіресенька пташка,

Мабуть, це … (горобчик)


  1. Гей, у небі, у блакиті

Над колгоспним полем

Пташка ранок зустрічає.

Як її ми величаєм? (жайворонок)


  1. У хвойнім лісі я живу,

Там пісеньку співаю.

Шишки дуже я люблю,

З них зернятко маю.

В лісі я ще санітар,

А зовуть мене … (шишкар)


  1. Поява цих пташок над кораблем

Означає, що берег близько. (чайка)

  1. Швидко скрізь цей птах літає,

Безліч мушок поїдає.

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує. (ластівка)


  1. Дивний ключ у небі лине,

Не залізний, а пташиний.

З цим ключем в осінній млі



Відлітають журавлі … (журавлі)

  1. Повідомлення теми уроку.

  • От ми і розгадали кросворд.

  • (ілюстрація) А ось і наша гостя!

  • Як же зветься ця пташка?

  • Про неї і піде мова у нас сьогодні на уроці. Нас чекає серйозна справа - ми будемо складати текст опис про синичку.

  • Що таке опис?

  • А чи бачили ви колись синичку?

  • В яку пору року ми можемо зустріти її у нашому місті?

  • Як можемо відрізнити її від інших птахів? (за кольором пір’я)

ІІІ. Робота над складанням тексту-опису.

  1. Бесіда.

  • Я з вашими думками згодна. У містах синичка з’являється пізньою осінню і перебуває там всю зиму, тому її ще називають «зимовою гостею». Влітку живе вона в лісах: будує свої гнізда, ховаючи їх у дупла, навіть у скелетах померлих тварин, бо не любить, щоб їх турбували. У лісі вона поїдає різних комашок.

  • А чому ж восени синичка летить до будинків людей? (Нема нічого їсти).

  • Чим годується взимку?

  • Отож, птахам взимку потрібно допомагати.

  • А чим ми можемо їм допомагати? (Зробити годівниці і наповнювати їх пташиними ласощами).

  1. Словникова робота.

  • А зараз зверніть увагу: у кожного з вас на парті лежить картка. Пограємо у гру, яка називається «З’єднайте слова в словосполучення». Щоб виконати завдання, користуйтесь малюнком.

  • Давайте прочитаємо лівий стовпчик.

  • А тепер правий.

  • А тепер олівцем з’єднайте слова.

(Робота з малюнком)

  • Перевіримо, що вийшло.

Малюнок

Голівка та шийка біленькі

Щічки жовта з чорною краваткою

Грудка синенькі

Спинка і крильця сіренькі

  • Перше (друге, третє, четверте) словосполучення починає …

  • Молодці, ви правильно з’єднали слова у словосполучення.

  • Оце ми отримали словничок, який нам допоможе описати синичку.

  1. Складання опису за планом.

(Мотивація учителя:

План

  1. Яка синичка за розміром?

  2. Яке у неї пір’ячко?

  3. Які щічки?

  4. Яка спинка і крильця?

  5. Яка грудка?

  6. Чим сподобалась вам ця пташка?

  1. Робота над поняттям текст (бесіда):

  • Чи можна назвати нашу розповідь текстом? Доведіть.

  • Що таке текст?

  • Що може мати кожен текст? (заголовок)

  • Який заголовок дібрали б ви до цього тексту?

  1. Складання тексту.

Мотивація учителя:

  • А тепер ми спробуємо себе в ролі справжніх письменників.

  • Давайте пригадаємо, з яких частин складається текст?

На дошці:

  1. Зачин 1

  2. Основна частина 2,3,4,5

  3. Кінцівка

  • Що повинно бути в зачині? В основній частині? В кінцівці?

  • Яке питання нашого плану відноситься до цієї частини?

  1. Запис твору.

  • Перш, ніж записати наш текст – опис, давайте звернемося до пам’ятки.

(Читання вголос пунктів пам’ятки)

  • А скільки частин буде у нашому тексті?

  • Так скільки буде абзаців?

  • А тепер відкриваємо зошити. Починаємо працювати.

  • Отже, я пропоную записати зачин під диктовку.

Синичка – маленька пташка.

  • Основну частину і кінцівку ви пишете самостійно. Погляньте ще раз на дошку. Для основної частини у вас є словничок.

  • А кінцівку придумайте самі.

  1. Перечитування творів дітей (1 – 2 учня)

  • А тепер давайте перевіримо, що у вас вийшло. Хто бажає прочитати свій твір?

IV. Підсумок.

  • Яке речення за метою висловлювання ми використовували у творі?

  • Складіть спонукальне речення із закликом берегти природу.

Друзі, любіть природу і бережіть її!

  • А тепер скажіть, чим вам подобається пора року зима?

  • Я згодна з вами. Зима – це чудова картина. Дуже багато у зими своїх прикрас: це і пухнастий яскравий сніг, і казкові сніжинки, і тріскучий мороз, і білі шапки на деревах, і чорногруді снігурі, і наша гостя синичка.

  • А щоб їй завжди хотілося у нас перезимувати, ми повинні про це потурбуватися.

Сніг – сніжок із хмар летить,

Земля закриває,

Змерз горобчик, цвірінчить –

Зернятко шукає.

Та нема їх!

Ців – Цвірінь! А сніжок холодний!

Ой, дитино! Крихту кинь –

Мерзну я, голодний.

  • Просять пташки у нас допомоги.

  • Якої допомоги?

  • Ось про це ви зараз прочитаєте свої зимові чистомовки.

Ям – ям – ям – важко взимку горобцям,

Ти – ти – ти – їм зернятко не знайти.

Ати – ати – ати - треба крихт їм накидати,

Ать – ать – ать – щоб їм під стріхою дрімать.

Ички – ички – ички – тут же скачуть і синички,

Ів – ів – ів – доганяють горобців,

Ди – ди – ди – будуть довго холоди?

Ни – ни – ни – чи діждемося весни?

Альня – альня – альня – ось на дереві їдальня.

Сі – сі – сі – годівниці гарні всі.

Ці – ці – ці – вам, синички й горобці,

Їх – їх – їх – прилаштували дітки їх.

Ги – ги – ги – ой, як біло навкруги!

Це пташки – наші гарні друзі.

Ді – ді –ді – допоможем їм в біді

Ди – ди – ди – в осінні й зимні холоди.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка