Попович Ірина Володимирівна, учитель історії,
м. Донецьк, ЗОШ І-ІІІ ст. № 89
Розробка уроку для 8 класу
Розгортання національно-визвольної боротьби в 1648 - 1649 роках
Мета: продовжити знайомити учнів із подіями Національно-визвольної війни в 1648-1649 роках, створенням Української козацької держави, визначити за картою напрямки походів українського війська у 1648 – 1649 рр., територію Української козацької держави за Зборівським договором; розвивати історичне мислення учнів, навики роботи з картою та історичними джерелами; виховувати в учнів патріотичні почуття, національну самосвідомість, полікультурну компетентність.
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
-
Характеризувати основні події 1648 – 1649 рр.
-
Називати основні договори цього періоду та їх умови.
-
На карті показати рух військ та місця основних битв.
-
Описати програму побудови Української козацької держави.
Тип уроку: комбінований.
Методи: розповідь учителя, «відкритий мікрофон», «снігова куля», робота з підручником, джерелами, бесіда.
Основні дати: 11 – 13 вересня 1648 р. – битва під Пилявцями; червень-серпень 1649 – облога Збаража; 5-6 серпня – 1649 р. – битва під Зборовом; 8 серпня 1649 р. – укладання Зборівського договору.
Ключові поняття: Військо Запорозьке (Українська козацька держава), Зборівський договір.
Обладнання: підручник, атлас, карта Національно-визвольна війна українського народу, ілюстрований матеріал, портрети Б.Хмельницького та його соратників.
Хід уроку
«…Із покуття та Підляшшя
Утікала шляхта наша,
В Русі Білій, навіть в Литві
Утікали з поля битви…»
Польська поема
І. Організаційний момент.
Оголошення теми і мети. Робота з епіграфом.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Завдання на дошці (індивідуально):
1) Запишіть власні назви, які ви дізнались на минулому уроці.
2) Головні причини визвольної війни.
2. Письмово на листочку (індивідуально):
Розповідь про битву під Жовтими Водами та Корсунем:
а) від імені козака Війська Запорозького;
б) від імені воїна польських Військ.
3. Перевірка хронологічної таблиці (вибірково).
4. Зачитування творів-есе.
5. Перевірка складених історичних портретів.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Проблемне питання. Чому поляки характеризували так своїх противників:
А) І. Богуна: «Чоловік справжнього рицарства, але притому дуже зухвалий».
Б) Д. Нечая: «Одважний чоловік; робив те, що належить доброму юнакові».
В) Б. Хмельницького: «Дельний і невсипущий, старовинний жовнір».
План
-
Розгортання всенародної боротьби.
-
Воєнні дії восени 1648 році.
-
Вступ української армії до Києва.
-
Програма розбудови Української держави.
-
Відносини військових дій у 1649 році.
6. Зборівська угода.
1. Робота з картою
Завдання: Користуючись картою визначте напрямок руху повстанської армії після перемоги під Корсунем.
Робота з посібником Буштрук О.В. "Історія України" 7-8 класи ст. 172
Бесіда. Використовуючи наведені факти, доведіть, що повстання козаків набувало характеру національно-визвольної війни.
2. Робота з документом "Літопис Самійла Величка" (к. XVІІ - поч. XVІІІ ст.)
[Битва під Пилявцями (11 - 13 вересня)] та картою.
Завдання: Складіть схему бою, прокоментуйте її.
Розповідь вчителя.
Після перемоги козацьких військ під Пилявцями, польські війська тікали на Захід. Робота з картою. Які міста здобули козаки? На початку жовтня 1648 року козаки підступили до Львова і 5 жовтня військо, очолюване Максимом Кривоносом захопило Високий Замок. 21 жовтня міщани заплатили козакам грошовий викуп і 26 жовтня козацьке військо виступило до Замостя.
6 листопада 1648 року почалася облога Замостя.
Самостійна робота з підручником
Завдання: Запишіть в зошит не менше чотирьох причин укладення Богданом Хмельницьким перемир'я з Польщею.
Перевірка завдання. Метод «відкритий мікрофон».
Орієнтовані відповіді:
1) нестача гармат, набоїв, харчів;
2) епідемія чуми;
3) повернення татар до Криму;
4) скорочення козацького війська;
5) загроза нападу на Київщину і Чернігівщину литовської армії.
3. Пояснення вчителя:
23 грудня 1648 року - Б. Хмельницький урочисто виступає в Київ. ст. 89 підручника. Його радо вітало населення. Київський митрополит Сильвестр Косів і єрусалимський патріарх Паїсій благословили переможців.
Бесіда: Які почуття викликає у вас ця картина? - Чому гетьмани порівнювали з Мойсеєм?
4. Робота з посібником Буштрук О.В. "Історія України" 7-8 клас ст. 174
Бесіда:
1) Яка головна мета програми?
2) Засоби досягнення цієї мети?
5. Пояснення вчителя:
Робота з картою.
Учні продовжують складати хронологічну таблицю.
Травень 1649 року - бої козаків на чолі із М. Кричевським в Білорусії проти литовців, поразка козацького війська під м. Лоєвим.
10 липня - 22 серпня 1649 року - облога козаками м. Збараги.
5-6 серпня 1649 року - облога військами Хмельницького м. Збараж.
Хмельницький мав всі шанси отримати перемогу, але кримський хан Іслан-Гірей перейшов на бік короля Речі Посполитої. Воювати проти двох держав Б.Хмельницький не міг.
6. Самостійна робота учнів із посібником Буштрук О.В. "Історія України" 7-8 клас ст. 175
Бесіда: Чому Зборівський договір не відповідав фактичним успіхам Національно-визвольної війни.
Його значення в історії України.
IV. Узагальнення і систематизація знань.
-
Характеристика і пояснення проблемного питання.
-
Установіть відповідності між подією та датою:
-
обрання Б.Хмельницького а) 15-16 травня 1648р.;
Гетьманом; б) січень 1648;
-
облога Львова; в) 11-13 вересня 1648 р.;
-
битва на р. Жовті Води; г) 2-6 травня 1648 р.;
-
битва під Пилявцями; д) 26 вересня – 16 жовтня 1648 р.
-
Визначте історичні помилки у тексті.
Зборівська угода Б. Хмельницького, підписана з польським королем Владиславом IV, була укладена у 1648 р. Вона передбачала перехід під владу гетьмана трьох воєводств: Чернігівського, Київського і Подільського, амністію козакам-учасникам повстання, можливість польській шляхті повернутися до своїх володінь, реєстр у 20 тис. козаків, повне поновлення прав і привілеїв Руської православної церкви.
-
Гра «Питання – відповідь» з використанням методу «снігова куля».
Учні повинні поставити питання по темі уроку своїм однокласникам. Обов'язковою умовою є необхідність знати відповідь на поставлене питання.
V. Підсумок уроку.
Заключне слово учителя
Таким чином, події 1648-1649 років мають характер Національно-визвольної війни, в ході цієї війни, яка охопила всі верстви українського суспільства були досягнуті значні перемоги, в результаті яких склались всі передумови створення української держави.
VI. Домашнє завдання.
-
Опрацювати відповідний параграф підручника.
-
Підготувати повідомлення про сподвижників Богдана Хмельницького.
-
Продовжити складання хронологічної таблиці.
Завдання творчого характеру:
-
намалювати уривки головних битв Національно-визвольної війни;
-
скласти слайд-шоу «Воєнна кампанія 1648-1649 рр.»
Урок історії України у 8 класі
Розгортання Національно-визвольної війни у 1648 – 1649 роках
Люди з великим захопленням
приймають рішення воювати, ніж на справах ведуть війну, і змінюють свій настрій з переміною військового щастя.
Давньогр. історик Фукідід
ДОБОРОК УРОКІВ
З ТЕМИ
«Початок Національно-визвольної війни українського народу середини ХVII ст. Відродження Української держави»
Історія – це філософія в прикладах.
Афоризм стародавнього світу
Навчаючи інших, ми вчимось і самі.
Сенека
Навчання – не підготовка до життя, це саме життя.
Джон Д’юі
Війна – учитель насильства.
Фукідід |