Розділові знаки при звертанні



Скачати 47.82 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір47.82 Kb.
#28295
ТипУрок
Українська мова, 8 клас

Урок закріплення знань, умінь і навичок

Тема: розділові знаки при звертанні.

          Тренувальні вправи.



Мета: (навчальна): домогтися засвоєння восьмикласниками правил                                         вживання розділових знаків при звертанні;

Удосконалювати вміння учнів правильно вживати розділові знаки при поширених і непоширених звертаннях.



(виховна): виховувати в учнів повагу, пошану до рідної мови.

(розвиваюча): поглибити вивчені знання про звертання, знаходити вивчені пунктограми і пояснювати їх, використовуючи відповідні правила.

Тип уроку – закріплення знань, умінь і навичок.

Обладнання: проектор, таблиці, картки.

 

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

  1. На екран спроектовані слова:



Ти постаєш в ясній обнові,

Як пісня, линеш, рідне слово,

Ти наше диво калинове,

Кохана материнська мово.

                                                          (Д. Білоус)

- На сьогоднішньому уроці ми закріплюємо, повторюємо та узагальнюємо вивчене про звертання.

- Перед вами текст. Виразно прочитайте та знайдіть у ньому звертання і розкажіть: де воно стоїть, яек за будовою та чим виражене.

  2. Зачитайте свої вислови про мову із звертаннями, що виписали вдома. (Учні зачитують вислови і пояснюють, де стоїть звертання, яке за будовою, чим виражене).

Наприклад:

Рідна мова! Рідна мова!

Що в єдине нас злива, -

Перші матері слова,

Перша пісня колискова.

                                         (О. Олесь).

Розцвітай же, слово,

і в родині, і у школі,

й на заводі, і у полі

пречудесно, пречудово –

розцвітай же, слово!

                                         (П. Тичина).

О мово, ноче колискова!

Прийми мій радісний привіт.

Навік пройшла пора безславна...

Цвіти і сяй, моя державна...

                                         (О. Олесь).

ІІ. Виконання тренувальних вправ.

   1. Коментовані речення.

   (запис речень на дошці, знаходження звертань та їх пояснення), розбір речень за членами речення.



Мужай, прекрасна наша мово,

серед прекрасних братніх мов.

                                                   (М. Рильський)

Питання за темою „Звертання” ставлять учні.



О мово рідна! Їй гаряче віддав я серце недарма (В. Сосюра).

Розвивайсь і далі, мово наша рідна, і про нас нащадкам віру донеси.

  2. Вибірковий диктант.

      (виписати звертання)

      Мово рідна! Ти ж як море – безконечна, могутня, глибинна.

      Красо моя! В тобі мудрість віків, і пам’ять тисячоліть, і зойк матерів у годину лиху, і переможний гук лицарів у днину побідну, і пісня серця дівочого в коханні своїм, і крик новонародженого.

     В тобі, мово, неосяжна душа народу.

     Арфо серця мого! Люблю зажуру пісень твоїх, і невмирущий оптимізм гумору твого, і музику слів твоїх.

     Скарбе мій єдиний, з тобою я найбагатший і найдужчий в світі.

      Твердине моя, і захисток, і гордість, і розрада в годину лиху.

     Світлоносна! Ти завжди вабиш, чаруєш, кличеш на теплі й могутні хвилі свої.

     Ти є Правда, Добро і Краса народу нашого.

     Тож такою і будь вічно, мово рідна! (С. Плачинда)

  3. Перебудувати речення (щоб замість підметів були звертання).

      (Завдання на екрані)

      Рідна мова – то наше багатство.

      Добрі люди завжди шанують рідні звичаї та мову.

      У любові до своєї рідної мови зростає покоління молоде.

  4. Утворити речення (щоб були звертання).

      (Завдання на екрані)

-         Запросіть своїх однокласників на гурток української мови.

-         (Друзі! Приходьте на гурток української мови.)

-         Переконайте їх у важливості вивчення рідної мови.

-         (Однокласники! Сумлінно і старанно вивчаймо рідну мову.)

-         Подякуйте своїй матусі за рідне слово.

-         (Прийми, матусю, слово подяки за нашу рідну мову, за мову України.)

ІІІ. Узагальнення вивченого.

-         То яка ж була мета нашого уроку? (не тільки вміти знаходити звертання, правильно виділяти їх у реченні, а й любити, берегти і шанувати рідну мову).

-         Зверніться до своїх товаришів із закликом любити рідну мову. (Товариші! Друзі! Любіть, бережіть, шануйте рідну мову! Або: Бережімо, шануймо, оберігаймо, любімо рідну мову! Або: Давайте будемо по-справжньому любити, берегти, шанувати рідну мову).

-         А хто згадає рядки з поезії, де автор закликає нас любити свою мову?

Любіть Україну у сні й наяву,

Вишневу свою Україну.

Красу її, вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.

               (В. Сосюра).

 

Вивчайте, любіть свою мову,



Як світлу Вітчизну любіть,

Як стягів красу малинову,

Як рідного неба блакить.

               (В. Сосюра).

 

Як парость виноградної лози, плекайте мову.



Пильно й ненастанно політь бур’ян.

Чистіше від сльози вона хай буде.

Вірно і слухняно нехай вона щоразу служить вам,

Хоч і живе своїм живим життям.

                                                 (М. Рильський)

ІV. Домашнє завдання.



    Скласти твір-мініатюру „Рідна мова” з використанням звертань.

V. Підсумок уроку.
Каталог: sites -> fastiv5.itschool.com.ua -> files -> files
sites -> Уведення у методологію науки
sites -> Робоча програма з дисципліни «Юридична психологія»
sites -> Навчальний посібник за науковою редакцією Т. М. Титаренко к иїв 2011 у дк 316. 614: 159. 944](072) ббк 88. 5Я7 п 84
sites -> Пояснювальна записка Програма фахового вступного випробування з дошкільної педагогіки на базі напряму 01010101 Дошкільна освіта складена на основі стандарту вищої освіти підготовки фахівців напряму 6010101 Дошкільна освіта 2003 рік
sites -> Індивідуальна робота студентів Орієнтовна тематика рефератів
files -> Профорієнтаційна робота в школі
files -> Сценарій святкового заходу, присвяченого 200-річчю з дня народження Т. Г. Шевченка Мета
files -> Законів України «Про освіту»

Скачати 47.82 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка