Розділ II. Всесвіт (18 мм) Перший модуль



Сторінка1/4
Дата конвертації24.04.2016
Розмір0.58 Mb.
#16139
  1   2   3   4



РОЗДІЛ II. ВСЕСВІТ (18 ММ)

Перший модуль

1 міні-модуль (30 хв.)

Установчо-мотиваційний

2 міні-модуль ( 30 хв)

Змістовно-пошуковий

3 міні-модуль (30 хв)

Змістовно-пошуковий

Мета:


  • Навчально-освітня – сформувати поняття «точки і лінії небесної сфери», «небесні світила», «сузір'я», пояснити причини видимих пухів небесних тіл та зміну вигляду зоряного неба, навчити розрізняти небесні тіла;

  • Навчально-розвивальна – формувати практичні навички і вміння спостерігати за зоряним небом, забезпечити практичне спрямування вивчення астрономічних явищ, з якими людина зустрічається у повсякденному житті, удосконалювати вміння використовувати додаткові джерела природничих знань, розвивати спостережливість, допитливість;

  • Навчально-виховна – виховувати естетичне сприйняття неба.




  1. Установчо-мотиваційний міні-модуль (1:30)

Організаційний момент
Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Зоряне небо! Напевно, немає людини, яку б не вражала його витончена довершеність, його незбагненна краса і таємничість. Недарма давні греки дали всьому зоряному Всесвіту назву космос, що означає – оздоба, прикраса. А в ньому стільки дивного! Вивчення нового розділу, що має назву «Всесвіт», допоможе нам пояснити деякі з наявних див.


Актуалізація опорних знань та вмінь

«Інтелектуальна розминка»

  • Які ви знаєте приказки, легенди про сузір'я?

  • Для чого людям потрібні знання про зірки?

  • Як можна визначити сторони світу за допомогою зірок?


«Асоціації» (завдання виконується у зошитах)

Напишіть усі поняття, з якими вас асоціюється слово «зірка».

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________
Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

Для вивчення зоряного неба і зручності орієнтування люди створили небесну сферу – модель зоряного неба. Її можна уявити у вигляді велетенського глобуса (довільного радіуса), схожого на глобус Землі, але розглядається він зсередини. Центр небесної сфери збігається з оком кожного окремого спостерігача.



«Словникова робота» (виконується у зошитах)

Небесна сферауявна сфера довільного радіуса, у центрі якої перебуває спостерігач і на яку спроектовано всі світила так, як він бачить їх у певний момент часу з певної точки простору.

http://prezentacii-edu.ru/uploads/posts/2013-09/1379605168_nebesnaja-sfera.jpg
«Демонстрація»

Робота з програмою WorldWide Telescope.
Розповідь учителя з елементами бесіди

Як і на земному глобусі, на небесній сфері можна намалювати уявні лінії і певні точки, що дає змогу ввести систему небесних координат. Перш за все на небесній сфері виділяють полюси світу та небесний екватор. На відміну від географічних полюсів, що реально існують, небесні полюси – це не точки. Всесвіт безмежний, тому небесний полюс – це напрямок. До цього напрямкру можна прив’язати якісь тіла на небі. Наприклад, Полярна зоря розташована у напрямку північного небесного полюса.

Окрім видимого добового руху внаслідок обертання Землі навколо осі, в якому беруть участь всі світила, існує власне переміщення по небесній сфері об'єктів Сонячної системи (Сонця, планет, Місяця) з різними періодами. У результаті цього переміщення їх по-різному видно на небозводі в різні календарні дати і вони періодично з’являються в різних ділянках зоряного піднебіння. За рік Земля здійснює один оберт по орбіті довкола Сонця, тому для спостерігача Сонце має власний річний рух на тлі сузір'їв.
Робота з програмою WorldWide Telescope.
Самостійна робота учнів

Робота з підручником.

У § 17 знайдіть визначення понять «зеніт», «небесний меридіан», «небесний екватор».


Підсумок міні-модуля

«Мікрофон»


  1. Змістовно-пошуковий (1:30)

Небесні світила. Видимі рухи світил.

Актуалізація опорних знань

  • Назвіть точки і лінії небесної сфери. Навіщо їх виділили?

  • Чому продовжує своє існування поняття «небесна сфера»? адже відомо, що її не існує.

  • Чому зорі рухаються по небу?


Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя з елементами бесіди

Розмірковуючи над будовою зоряного Всесвіту, філософ Арістотель (384-322 рр. до н. е.) стверджував: «Всесвіт - досконалий, а тому сферичний, бо сфера - єдина досконала фігура». Згідно з його розрахунками, радіус Всесвіту, тобто відстань до сфери зір, має бути у дев'ять разів більшою, ніж відстань від Землі до Сонця, а Земля, за його уявленнями, займає центральне положення у Всесвіті, адже «усі важкі тіла прямують до центра Землі, а оскільки будь-яке тіло прямує до центра всесвіту, то Земля мусить перебувати нерухомо в цьому центрі». Щоправда, інший відомий грецький філософ Демокрит (460-370 рр. до н. е.), а ближче до наших часів Галілей доводили протилежне: Всесвіт - безмежний, зорі перебувають на різних відстанях від Землі, але ця різниця у відстанях на око не сприймається, тому і здається, що зорі знаходяться на внутрішній поверхні деякої сфери. Це виявилось і справді так! Сьогодні ми знаємо, що немає сфери над нашими головами, знаємо, що зорі дужа далекі від нас, та поняття небесної сфери залишилось, бо виявилося дуже зручним при вивченні видимих рухів світил та визначенні їхніх взаємних розташувань на небі.
«Демонстрація»

Перегляд відеофрагменту «Рух небесних тіл».


Підсумок міні-модулю

  • Небесна сфера відображає наше бачення зоряного неба. Створена для його вивчення.

  • Унаслідок руху Землі та інших небесних світил картина зоряного неба періодично змінюється.




  1. Змістовно-пошуковий міні-модуль (1:30)

Поняття сузір’я. Значення зоряного неба в історії людства.

Актуалізація опорних знань

Для чого, на вашу думку, людям потрібні знання про зорі?


Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя з елементами бесіди

Ви, напевно, дивились на хмари на небі і бачили в них якісь фігури тварин, предмети. Так давні астрономи з багатою уявою сполучали зорі лініями й одержували певні фігури. Рисунки сузір'їв, перенесені на папір, є першими зоряними картами. Найдавнішою вважають карту з 800 зірок, складену китайським ученим Ши Шеном у IV столітті до нашої ери.


c:\users\user\desktop\56149449.gif
Мал. 2. Карта зоряного неба.

«Словникова робота» (виконується у зошитах).

Сузір'я ділянка зоряного неба з певним розміщенням на ній яскравих зір, виділена для зручності орієнтування на небесній сфері і визначення зірок.
Екліптика – дорога Сонця серед зірок, показана пунктиром на карті зоряного піднебіння. Швидкість цього переміщення становить десь 10 за добу 300 за місяць.

http://schools.keldysh.ru/sch216/bagry/zodiak.gif
Робота у зошиті

Дайте відповідь на запитання;

Які сузір'я перетинає екліптика?

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________
Робота з програмою WorldWide Telescope та розповідь учителя з елементами бесіди

Поява мореплавства та рільництва призвела до обожнювання зірок. У давнину люди об’єднували групи зірок у сузір'я і давали їм назви людей, тварин, рослин і речей. Чимало назв сузір'їв та зірок пов’язано з грецькою міфологією. Олександрійські вчені у III сторіччі до нашої ери звели у певну систему уявлення античності про сузір'я, дали їм назви, які збереглися досі. Велика Ведмедиця пов'язана з міфом про Каллісто; Візничий – кучер Еномая Міртіл; Волопас – Тріптолем, узятий на небо. Сузір'я Деви пов'язане з міфом про нещастя дочки Ікарія або з міфом про Астрею, що залишила землю. Сузір'я Геркулеса, Гіад, Дельфіна мають відношення до міфа про Аріона або Діоніса й тірренських розбійників, відомі сузір'я Дракона – до Ладона, який стеріг сад Гесперид, Змієносця – до Асклепія. Кассіопея, Персей, Андромеда – група сузір'їв, пов'язаних з міфом про Персея та Андромеду, корабель Арго – з міфом про аргонавтів. Молочний шлях пов’язували з міфами про дорогу з Олімпу на землю або з розлитим молоком Гери; Оріон – мисливець, якого вбила Артеміда; Пегас – крилатий кінь Беллерофонта; Плеяди – дочки Атланта. Таких міфів багато.


Робота з картою сузір'їв WorldWide Telescope та пошук відповідних сузір'їв.
Розповідь учителя з елементами бесіди

Зорі та сузір'я допомагають орієнтуватися на місцевості, в морі та океані, тому здавна мали важливе значення для мореплавців, мандрівників, купців. Їхні систематичні зображення на папері утворювали зоряні карти. Сучасний розподіл Північного неба базується на сузір’ях, які визначив грецький астроном Клавдій Птолемей, що мешкав у єгипетській Александрії. У II ст.до н.е. він визначив 48 сузір'їв, які були йому відомі. За пізніших часів Птолемеїв список доповнювали з метою заповнити проміжки між сузір’ями. Зірки, що утворюють сузір'я Південного неба, неможливо побачити в Греції. Ці зірки стали відомі європейцям у середньовіччі піл час розвитку мореплавства, а сузір'я були окреслені лише у XV сторіччі. З часом почалася плутанина. Тому у 1922 році зібралися астрономи зі всього світу і для зручності орієнтування на небосхилі «поділили» небо на 88 сузір'їв та провели між ними межі. Межі були проведені Еженом Дельпортом 1930 р. особливе місце серед цих сузір'їв посідають 12 зодіакальних. Слово «зодіак» у перекладі з грецької мови означає «пояс звірів». Саме ці сузір'я перетинає екліптика.


«Віршовані рядки»

Звідкіля у нас на небі

Риби, близнюки, ведмеді?

Лебідь розправляє пір’я.

Це все зоряні _____________

(Сузір'я)
Підсумок міні-модулю. Рефлексія.

«Мікрофон»


  • Чи пов'язані у просторі зорі одного сузір'я?

  • Чи однакова картина зоряного неба для мешканця України та Австралії?

«Роблю висновок»

  • Щоб легше орієнтуватися по небу, люди об’єднали зорі у сузір'я.

  • Зорі допомагають людині орієнтуватися, слідкувати за настанням періодичних природних процесів.

Домашнє завдання:

Опрацювати § 17, § 18 (стр. 80); випереджальне завдання – скласти повідомлення про міфічних героїв, на честь яких названі сузір'я; підібрати приказки та загадки, пов'язані з темою розділу.



Другий модуль

4 міні-модуль

Змістовно-пошуковий

5 міні-модуль

Адаптивно-преобразуючий

6 міні-модуль

Змістовно-пошуковий

Мета:


  • Навчально-освітня – сформувати поняття «небесне тіло», «зоря», формувати знання про особливості зірок (форму, величину, їхню віддаленість від Землі, стан, температуру), кількість зірок, про інші види тіл космічного простору; формувати практичні вміння учнів орієнтуватися на місцевості за допомогою зірок нічного неба, використовувати наукові знання на практиці, ознайомити учнів з найвідомішими зорями, сузір’ями, навчити знаходити їх на карті зоряного неба;

  • Навчально-розвивальна – формувати наукову лексику, забезпечити практичне спрямування вивчення астрономічних явищ, з якими людина зустрічається у повсякденному житті, розвивати вміння використовувати додаткові джерела природничих знань, самостійно і творчо працювати зі спеціалізованою літературою, сприяти розвитку спостережливості; розвивати практичність, організованість, цілеспрямованість;

  • Навчально-виховна – виховувати прагнення досліджувати навколишній світ, потребу в пізнанні нового, повагу і гордість до надбань людства в розвитку астрономічних досліджень; виховувати естетичне сприйняття зоряного неба, повагу до розвитку наукових знань.




  1. Змістовно-пошуковий міні-модуль (1:30)

Небесні тіла. Зоря – самосвітне небесне тіло.

Організаційний момент
Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

На попередніх уроках ми з вами говорили про те, що все, що нас оточує, - тіла природи. Ви вже знаєте про особливості їхнього існування, особливсоті будови, властивості тощо. Вони нас оточують, ми ними користуємося. Але у природі існують й небесні тіла. Їх кілька типів.


Актуалізація опорних знань

«Інтелектуальна розминка»

  • На які дві групи поділяються тіла природи?

  • Чим відрізняються тіла живої природи від тіл неживої природи?

  • Назвіть кілька тіл неживої природи.

  • Чи є тілами природи Сонце, Місяць, Земля, зорі? Чому?

  • Як називають зміни, які відбуваються в навколишньому середовищі?

«Асоціації» (виконується у зошитах)

Назвіть усе, з чим у вас асоціюється слово «зірка».


Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

Пізно ввечері чи вночі на безхмарному небі ми бачимо їх яскравими цятками. Неозброєним оком на зоряному небі можна нарахувати близько 3 тисяч зір, за допомогою підзорної труби – у десятки разів більше.

Спеціальні прилади – телескопи – виявляють їх кілька мільярдів. Зорі нам нагадують маленькі ліхтарики, які мерехтять у нічному небі. Насправді ж це великі вогняні кулі, що утворені з розжареного газу. Вони мають дуже високу температуру і постійно випромінюють світло та тепло. А малими зорі здаються нас тому, що перебувають на дуже значній відстані від Землі. Світло від них, рухаючись зі швидкістю 300 тис. км/с, прямує до Землі сотні років. А буває й так, що зірка вже згасла, а світло її до нас ще йде. Ось який безмежний космічний простір!

Сонце – це також зоря, яка з усіх зір розташована до нас найближче. Тому ми сприймаєм Сонце більшим за інші зорі, і його тепло надходить до Землі. Сонце – одна із зір, середня за своїми розмірами та світністю. Хімічний елемент Гелій дістав свою назву від слова «геліос», що в перекладі з грецької означає «сонячний». Він єдиний з хімічних елементів, який був відкритий спочатку на Сонці, а потім на Землі. Разом із воднем – це основні речовини у складі Сонця, і саме хімічні реакції, що відбуваються з ними, супроводжені величезним викидом тепла і світла.


«Словникова робота»

Зорі – величезні, розпечені, самосвітні (вимпрміюють світло) небесні тіла кулеподібної форми.
Робота з програмою WorldWide Telescope.

Вивчення особливостей Сонця.


Розповідь учителя з елементами бесіди

За величиною зорі дуже різноманітні. Серед них є такі небесні тіла, які масою та об'ємом у сотні й тисячі разів більші або менші за Сонце (Сонце має діаметр 1,4 млн. км, маса у 330 разів більша за масу Землі). Різноманітні зорі і за віддаленістю від Землі. Астрономи античності поділяли їх за яскравістю на шість зоряних величин. Найяскравіші зірки належали до першої величини, найтьмяніші – до шостої. У результаті спостережень за допомогою великих телескопів доведено кулястість форми зір. Пізніше, із розвитком техніки спостережень, постала потреба визначати зоряні величини точніше та розширити діапазон зоряних величин. Формально було визначено, що зоря першої величини рівно у сто разів яскравіша за зорю шостої величини. За такого визначення деякі яскраві зорі мають нульову й навіть від’ємну зоряну величину. Наприклад, найяскравіша зірка нашого нічного неба Сиріус має зоряну величину -1,47m. Сучасна шкала дозволяє також одержати значення і для Сонця -26,8m. Позначка m означає, що ця величина не абсолютна, а для спостерігача на Землі. У той же час орбітальний телескоп «Хаббл» може спостерігати тьмяні зорі до 31,5m у видимому світлі. Усі видимі з Землі зорі (навіть ті, що доступні ждя спостереження за допомогою найпотужніших телескопів) розташовані недалеко (за космічними мірками) – у місцевій групі галактик.


Планети

Ви знаєте, що наша Земля – це планета. Чим же вона суттєво відрізняється від зорі, наприклад, Сонця? Які ви знаєте планети?


«Словникова робота»

Планети – це кулеподібні тверді тіла великих розмірів, що обертаються навколо зорі власними траєкторіями, які називають орбітою. На відміну від зір, не випромінюють світло і тепло.
Супутники

Супутники – це небесні тіла, які обертаються навколо планет. У деяких планет виявлено супутники. Деякі з них за своїми розмірами дорівнюють розмірам Землі. Наприклад, навколо Марса обертаються два супутники, навколо Землі один – Місяць. Люди навчилися запускати штучні супутники – спеціальні пристрої, що рухаються навколо планет.
Малі небесні тіла

До малих небесних тіл належать астероїди, комети, метеороїди. Їхні розміри можуть бути у кілька тисяч разів менші за розміри планет чи супутників. Кількість малих небесних тіл у Сонячній системі сягає десятків тисяч. Вони рухаються навколо Сонця своїми орбітами.


Самостійна робота з підручником та робочим зошитом

Випишіть терміни з параграфу 21 у робочий зошит.

Планета – це _________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

Орбіта – це __________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

Комета – це __________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

Астероїд – це ________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

Метеороїд – це _______________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

Болід – це ___________________________________________________

____________________________________________________________

____________________________________________________________

Метеор – це _________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

Метеорит – це ________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

Супутник – це ________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________
«Мікрофон»


  • Чому зорі світяться?

  • Чому зорі світяться неоднаково?

  • Яка температура на зорях?

  • Чому зорі не падають?

  • Що тримає їх на небі?

  • Що таке небо?

  • Що називають планетою, чим вона відрізняється від зорі?

  • Що таке сузір'я?

  • Яку зірку називають Полярною? Чому?

  • Поясніть помилку у вислові «Зірки падають».


«П'ять речень» (виконується у зощитах)

  • Усі об'єкти, що є в небесному просторі, називають ____________.

  • Зорі – найбільші з цих об'єктів. Головна їхня особливість ______.

  • Сонце – це ______________________________________________.

  • Головними особливостями планет є _________________________.

  • Малі тіла поділяють на ____________________________________.


«Асоціації» (виконується у робочих зошитах)

Напишіть усе, з чим у вас асоціюється Сонце.




Солнце


Підсумок міні-модулю. Рефлексія.

«Мікрофон»

Висловіть свою думку з питання «Чи потрібні мені знання, отримані на уроці?»





  1. Адаптивно-преобразуючий міні-модуль (1:30)

Практичне заняття № 5. Визначення найвідоміших сузір’їв на карті зоряного неба.

Актуалізація опорних знань

«Інтелектуальна розминка»

  • Які відмінності між зорями вам відомі?

  • Що ви знаєте про сузір'я?

  • Назвіть зодіакальні сузір'я?

  • Що таке зоря?

  • Чим відрізняється зоря віл інших небесних тіл?

  • Які вам відомі малі небесні тіла?

  • На скільки сузір'їв розділено зоряне небо?

  • Яким чином зоряне небо у давнину допомагало людям проводити відлік часу?

  • Що таке екліптика?

  • Як зорі допомагають людям?




Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка