Rosa L. При створенні обꞌємно-просторової композиції малого саду поліщук в. ВСкачати 88.46 Kb.
Дата конвертації24.04.2016
Розмір88.46 Kb.
ВИКОРИСТАННЯ ВИДІВ ROSA L. ПРИ СТВОРЕННІ ОБЄМНО-ПРОСТОРОВОЇ КОМПОЗИЦІЇ МАЛОГО САДУ
ПОЛІЩУК В.В., докторс.-г. н.,професор

БАЛАБАК А.Ф.,докторс.-г. н.,професор

ВАРЛАЩЕНКО Л.Г., канд. с.-г. н., доцент

Уманськийнаціональнийуніверситетсадівництва

Невеликі площі малого саду натериторіях обмеженого користуваннясприяють застосуванню різних планувальних прийомів, які візуально збільшуватимуть простір.

Комфорні умови тут можна створити з використанням прийомів ландшафтного дизайну, тобто гармонійного середовища, що складається з природних елементів, сформованих методами озеленення та з використанням малих архітектурних форм.

Загальний архітектурно-художній задум будь-якої ландшафтної композиції майже повністю залежатиме від взаємозв’язку елементів: доріжок, підпірних стінок, східців, відкосів, розміщення рослинних угрупувань.

Особливу роль при створенні об’ємно-просторової композиції малого саду відіграють рослини. Вони повинні бути різні за кольором, розмірами, фактурою та малюнком. Ділянку озеленюють за допомогою деревно-кущових і квіткових угрупувань та газону.

Для озеленення малого саду на його території окрім асортименту деревно-кущових, трав’янистих та квіткових рослин, широко використовують різні види троянд.Троянда (Rosa L.) – це окремий рід родини розоцвітих (Rosaceae), який нараховує близько 300 різновидів і форм троянд та об’єднує культурні форми (троянди) та дикоростучі (шипшини).

З давніх часів троянди були дуже поширені в садівництві і привертали до себе увагу ботаніків, однак вивчення дикоростучих троянд було розпочато лише в першій половині минулого століття.

Число нових видів і сортів троянд постійно зростає. Дерев’янисті гілки і пагони в них майже завжди вкриті колючками різних розмірів і форм. За формою колючки можуть бути прямі, дугоподібні, гачкоподібні, гачкоподібно зігнуті, трьохгранні – короткі і довгі. Листки непарно-пірчасті, розташовані спірально, з трав’янистими прилистниками. Квітки двостатеві, великі або малі, поодинокі або зібрані у щитовидні суцвіття, рожеві, білі або жовті, часто пахучі. Кількість чашолистків і пелюсток у віночку здебільшого кратна п’яти; у деяких видів квітки махрові. Тичинок і маточок багато, чашолистки листовидні, цілі або пірчасто розсічені. Запилюються троянди за допомогою комах.Однак не всі троянди з колючками. Наприклад, у троянди Банкса (R. Banksiae)вони відсутні. Кущ троянди цього виду занесено до Книги рекордів Гінеса,як самий найбільший кущ троянди у світі. Росте він в штаті Аризона (США) понад 130 років і сягає до 20 м в діаметрі.

Біологічні особливості різних видів троянд досить різноманітні і залежать від тих умов середовища, в яких формувався той чи інший вид. Ті види, які зростають в субтропічній зоні, як, наприклад, роза китайська (R.ChinensisJacg.), на батьківщині являють собою вічнозелені рослини,які можуть цвісти безперервно. Види помірного клімату – листопадні рослини. Вони мають період зимового спокою і більшість з них квітуєтільки один раз за періодвегетації.

За характером квітування розрізняють троянди одноразового та багаторазового (ремонтантні) квітування. Першою розквітає дикоростуча шипшина, але цвіте лише один раз за сезон. Троянди, які прийшли їм на зміну (рамблери), квітують довго і розкішно.

Нині селекціонерами виведено безліч нових сортів троянд, що об’єднують такі групи:чайно-гібридні, флорібунда, грандіфлора, патіо, мініатюрні, поліантові, виткі, ґрунтопокривні та англійські, які розквітають пізніше, але квітують до самих заморозків (табл. 1).

Таблиця 1.

Садова класифікація троянд
з/п

Назва типів

троянд

за формою і

висотою куща


Загальна

характеристика типуКласи

1

2

3

4

1.

Плетисті

троянди

Ліана із сланкими стеблами, що потребують опори, або ліана з жорсткими, товстими пониклими пагонами, з колючками, які

чіпляються до опори.

Висота куща від 1,5 до 4 м.

Квітки – від 2 до 10 см в діаметрі, прості чи напівмахрові, зібрані в суцвіття.

Квітування одноразове і повторне.

1.Гібриди троянди мультифлора;

2. Гібриди троянди Віхура;

3. Плетисті крупно квіткові;

4. Гібриди Кордеса;

5. Клайминги різних класів;

6. Плетисті мініатюрні троянди.

2.

Високорослі

троянди

Розлогі кущі з прямостоячими чи дугоподібними похилими пагонами, густо розлогі.

Висота куща від 1 до 3 м.

Квітки мілкі, крупні, прості, напівмахрові, махрові, поодинокі і зібрані в суцвіття.

Квітування одноразове і повторне з червня по вересень.

1.Високорослі видові троянди.

2. Альба;

3.Гібриди троянди галіка;

4. Гібриди троянди спинозисима;

5. Гібриди троянди зглантерії;

6.Дамаські троянди;

7.Мохові

троянди;

8.Ремонтантні троянди;

9.Цетрофольні

Троянди;

10.Гібриди

Моізсії;

11.Гібриди рози ругоза;

12.Напівплетисті троянди;

13.Англійські троянди.

3.

Середньорослі

троянди

Кущі компактні чи розлогі.

Висота куща від 0,6 до 1, 3 м.

Квітки - від мілких до крупних, махрові, напівмахровіі не махрові, поодинокі і зібрані в суцвіття. Квітування повторне

1.Чайно-гібридні троянди;

2.Флорибунда;

3.Грандіфлора.

4.

Низькорослі

троянди

Кущі компактні, сильно- розлогі.

Висота куща від 0,35 до 0,6 м.

Квітки - від 5 до 9 см в діаметрі, різної махровості, зібрані в суцвіття. Квітування рясне майже безперервне.

1.Поліантові троянди;

2.Міні-флора,

чи троянди

патіо

5.

Карликові

троянди

Кущі компактні і густорозлогі.

Висота куща від 0,15 до 0,4 м.

Квітки – від 2,5 до 5 см в діаметрі, прості, напівмахрові, махрові і густо махрові, поодинокі і зібрані в суцвіття. Квітування рясне майже багаторазовее

1.Мініатюрні троянди

6.

Сланкі і

широко

розлогі троянди

Кущі зі сланкими чи прямостоячими сильно розлогими пагонами; кущі з дугоповидно похилими пагонами.Висота куща від 0,25 до 1 м.

Квітки – від 1,5 до 9 см в діаметрі, прості, напівмахрові, зібрані в суцвіття.

Квітування однократне і повторне.

1.Грунто-

покривні

трояндиБільшість садових троянд є теплолюбними рослинами. Культурні троянди без укриття на зиму можна вирощувати лише в південних районах Європи, де зими короткі і морози не перевищують 12–140С. При вкриванні садових троянд на зиму їх культура можлива і в тих районах, де короткочасні морози сягають 30 – 350С.

 За своєю декоративністю троянда перевершує майже всі відомі квіткові рослини. Вона насправді є королевою квітів, посідаючи одне з найголовніших місць не лише в декоративному квітникарстві, але й в садово-парковому будівництві.

Останнім часом троянди широко використовують в озелененні.Це не дивно, адже вони мають розміри від найменших чагарниківдо великих кущів. На відміну від іншихдекоративно-квітучихкущів, які квітнуть переважно весною, більшість видів троянд квітують протягом всього періодувегетації. Завдяки стрижці, яку троянди добре переносять, можна створити найрізноманітніші форми крони, які чудово прикрашатимуть будь-який об'єкт озеленення.

Для озеленення малого саду підбір асортименту видів і сортів троянд потрібно проводити з урахуванням їх еколого-біологічних особливостей та строків квітування. При цьому потрібно використовувати якісну класифікацію троянд. Композиції можна створювати як з кущових, так і штамбових троянд.Успішне вирощування троянд залежить від декількох факторів, які потрібно врахувати:правильного вибору посадкового матеріалу і місця для посадки; ґрунтової суміші для заповнення посадкової ями і ретельного догляду за рослинами.

Висновок. Маючи вдале поєднання декоративних якостей, троянди з успіхом можна використовувати для озеленення території малих садів, розміщених на територіях обмеженого користування: державних і приватних підприємств, навчальних і лікувальних закладах, дачних і присадибних ділянках тощо. При цьому, троянди різних видів, форм і сортів гарно виглядатимуть у квітковому оформленні у вигляді поодиноких, рядових і групових посадок, клумб, розаріїв,бордюрів, формованих і вільно ростучих живоплотів, а також у поєднанні з іншими рослинами.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка