"Роль розвиваючих ігор у розвитку математичних уявлень дошкільників" Консультація для батьків «Пограй зі мною!»Скачати 50.23 Kb.
Дата конвертації15.04.2016
Розмір50.23 Kb.
"Роль розвиваючих ігор у розвитку математичних уявлень дошкільників"

Консультація для батьків


http://www.lvivpost.net/application/_images/big/news/2013/11/10/cufru.jpg
     «Пограй зі мною!» - Як часто чуємо ми це прохання від своїх   дітей. І скільки радості вони отримують, коли ми, долаючи втому    і відсуваючи домашні справи, погоджуємося хоч на декілька   хвилин побути хворим або пасажиром, учнем або сірим вовком. Скажемо прямо, частіше за все, граючи з дитиною, ми слідуємо     за його бажанням: він сам розповідає нам, що треба робити. А ми, якщо вже вирішили зробити йому приємність, слухняно виконуємо всі вимоги.
         Однак гра - це не тільки задоволення і радість для дитини,    що само по собі дуже важливо. З її допомогою можна розвивати   увагу, пам'ять, мислення, уяву  малюка, тобто ті якості, які  необхідні для подальшого життя. Граючись, дитина може здобувати нові знання, вміння, навички, розвивати здібності,   часом не здогадуючись про це. Батьки інколи самі пропонують дитині пограти в школу, щоб закріпити навички читання; в  магазин, щоб перевірити вміння рахувати, і т. д.

Ігри, спрямовані на розумовий розвиток дитини-дошкільника, можна розділити на відносно самостійні групи. Це ігри, що розвивають сприйняття, увагу, пам'ять, мислення та творчі здібності. Особлива група ігор допоможе підготувати дитину до школи. Для дітей кожної вікової групи (від 3 до 6 років) пропонуються всі ці види ігор.


       Ігри, спрямовані на розвиток сприйняття, формують у дитини вміння аналізувати предмети за такими ознаками, як колір, форма   і величина. До кінця дошкільного віку діти можуть вільно орієнтуватися в 7 кольорах спектру, розрізняти їх відтінки по насиченості та колірному тонові. Вони повинні знати основні геометричні форми (коло, овал, квадрат, прямокутник і трикутник), вміти підбирати за зразком або за назвою предмети певної форми. Знання такої ознаки предмета, як величина, виражається в тому,  що дитина може розташувати 8-10 паличок, кружечків або інших однакових предметів різної величини в порядку її зменшення чи збільшення, назвати основні градації величини предметів по 3

вимірах ( довжина, ширина, висота).


Наступна група ігор спрямована на розвиток уваги. Пропоновані ігри формують у дитини вміння зосереджуватися на певних сторонах і явищах дійсності. (Без зосередження неможливо виконати будь-яку, навіть саму просту роботу.) Основні властивості уваги, які формуються вже в дошкільному віці, - це її стійкість, переключення і розподіл. Стійкість уваги означає здатність довго зосереджуватися на чому-небудь. До кінця дошкільного віку діти можуть займатися одним і тим же видом діяльності до 1 -1,5 години. Переключення уваги являє собою здатність  переходити  від однієї діяльності до іншої, від одного заняття до іншого. Про розподіл уваги ми говоримо тоді, коли дитині  доводиться діяти відразу з двома або кількома предметами. Старший дошкільник в змозі  розподіляти увагу між 6-7 предметами.
        У дошкільному віці відбувається поступовий перехід до довільної уваги від мимовільної. Мимовільна увага  характерна тим, що вона викликається новими, привабливими і цікавими в даний момент для дитини предметами. Довільна увага передбачає вміння зосереджуватися на завданні, навіть якщо воно не дуже цікаве.
Наступна група ігор спрямована на розвиток пам'яті, яка так само, як і увага, поступово стає довільною. Дитина старшого дошкільного віку вже може ставити собі за мету - запам'ятати що-небудь і   з більшим чи меншим успіхом підбирати  засоби  для виконання цієї мети, тобто засоби, які полегшують  процес запам'ятовування.
Всі ми знаємо, що кольори спектра легше запам'ятовуються за першими літерами фрази «Каждый охотник желает знать где сидит фазан». Таким маленьким секретам можна навчити і дошкільнят. І допоможуть вам в цьому ігри з розвитку пам'яті.http://1.bp.blogspot.com/_ulrzqutdoiw/togg5mnofii/aaaaaaaaack/osi6fqcxufg/s1600/image_b.jpg

Розвиток мислення дитини відбувається за умови оволодіння  нею трьома основними формами мислення: наочно-дієвим, наочно-образним та логічним. Наочно-дієве мислення - це мислення в дії. Воно розвивається у молодших дошкільнят в процесі дій з різними предметами, іграшками. Основна форма мислення дошкільника - наочно-образне мислення - тобто така організація образів, яка дозволяє  виділяти найістотніше в предметах, а також бачити співвідношення їх один з одним і співвідношення їх частин.  Дитина повинна навчитися користуватися різними планами, схемами. До кінця дошкільного віку у дітей починають складатися елементи логічного мислення, тобто формується вміння міркувати, робити умовиводи відповідно до законів логіки.

Розвиток творчих здібностей дитини має на увазі розвиток   уяви і гнучкого, нестандартного мислення. Творчість багато в   чому визначається умінням висловлювати свої почуття, уявлення про світ різними способами. А для цього треба навчитися бачити    в кожному предметі різні його сторони, вміти, відштовхуючись    від окремої ознаки предмета, будувати образ; не тільки вільно фантазувати, але і направляти свою фантазію, творчі можливості  на рішення різних завдань.
       І нарешті, ігри, що допомагають підготувати дитину до школи. Це ігри, які розвивають у малюка елементарні математичні уявлення, знайомлять його зі звуковим аналізом слова, готують  руку до оволодіння письмом.http://pesochnizza.ru/wp-content/uploads/2012/05/rebusy-po-matematike.png

Майже для кожної гри даються варіанти спрощеного або ускладненого її проведення. Тому, організовуючи ігри з дитиною, уважно придивіться до неї, оцініть її індивідуальні особливості. Якщо вона швидко і легко справляється з завданнями, можна пропонувати їй більш складні і, навпаки, в разі утруднення, краще довше затриматися на простих. Ні в якому разі не можна  форсувати виконання завдань, дорікати малюка в тому, що він  щось не вміє, навіть якщо це з легкістю роблять його однолітки. Важливо не тільки навчити дитину чого-небудь, але і вселити в нього впевненість у собі, сформувати вміння відстоювати свою ідею, своє рішення. Особливо це стосується виконання творчих завдань, які зазвичай мають кілька рішень і які не вимагають жорсткої оцінки: «вірно - невірно». Потрібно навчити дитину приймати критику без образ і висувати нові ідеї.І знову-таки тут важливі індивідуальні риси дитини. Якщо вона смілива і впевнена у собі, можна починати вчити її критично оцінювати  свої відповіді. Якщо сором'язлива, нерішуча, краще спочатку підбадьорити її і підтримати будь-яку ініціативу. Якщо малюк прагне швидко змінювати завдання, відбуваючись першою-ліпшою відповіддю, то добре б зацікавити його завданням, навчити знаходити в ньому нові деталі, насичуючи знайоме новим змістом.  І навпаки, якщо, виконуючи ігрове завдання, дитина «угрузає» у нескінченних деталях, що заважає йому рухатися вперед, краще допомогти  йому вибрати один варіант, залишивши все зайве осторонь, потренувати в умінні переходити від однієї ідеї до іншої, що особливо важливо при виконанні творчих завдань.
        Кожна гра - це спілкування дитини з дорослим, з іншими дітьми; це школа співробітництва, в якій він вчиться і радуватися успіху однолітка, і стійко переносити свої невдачі. Доброзичливість, підтримка, радісна обстановка вигадки і фантазії - тільки в цьому випадку наші ігри будуть корисні для розвитку дитини.
           У кожну гру можна грати з одним малюком, а можна і з кількома. А ще краще грати всією сім'єю, хоч на кілька хвилин відкладаючи свої справи. Радість, яку ви зробите дитині, стане і вашою радістю, а проведені разом приємні хвилини допоможуть вам зробити добрішим і веселіше спільне життя. Так давайте пограємо!

 

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcqaho-_jstgjssb-e5avz1_u_gtvfvh4xgyuw_mgk981qoxosvpaw https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcqaho-_jstgjssb-e5avz1_u_gtvfvh4xgyuw_mgk981qoxosvpaw


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка