Різноманітність, значення І охорона голонасіннихСкачати 108.82 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір108.82 Kb.
Розробка уроку 7 клас з предмету біологія рослин
Вчитель біології

Рівненської загальноосвітньої школи

І-ІІІ ступенів №24

Рівненської міської ради
Світайло Лариса Володимирівна
ТЕМА УРОКУ: РІЗНОМАНІТНІСТЬ, ЗНАЧЕННЯ І ОХОРОНА ГОЛОНАСІННИХ
Мета уроку: Розкрити значення голонасінних в екосистемах і практичній діяльності людини, ознайомити учнів з різноманітністю голонасінних, обґрунтувати необхідність їхньої охорони, узагальнити значення про особливості будови і розмноження перших насінних рослин.
Учні повинні знати: Особливості будови і практичне значення голонасінних

Учні повинні вміти: Розпізнавати голонасінних і їх представників

Тип уроку: Ролева гра

Обладнання: Таблиця "Хвойні дерева", кольорові ілюстрації, саморобна таблиця "Значення голонасінних", скрипка, бурштин і вироби з нього, кольорові таблички, гербарій, пагони різних голонасінних, хвоя дерев

Хід уроку

Вчитель. У нас сьогодні незвичайний урок. Наш кабінет - це відеосалон, я, ваш продюсер, а ви - ведучі телепрограм нашого державного і місцевого телебачення. Ведучі розкажуть нам про рослин з Відділу Голонасінних, ми не тільки дізнаємось про різноманітність хвойних, значення цих рослин, необхідністю їх охорони.

Слово надасться телеведучому "Освітнього каналу".

Голонасінні - це переважно дерева і кущі. Трав'янистих рослин серед них немає. Вони бувають різної висоти, від 4070 до 100м. Краще розвинуті у голонасінних із тканин - це провідні і покривні тканини.

Голонасінні мають головний корінь, який формує стрижневу кореневу систему. Листки - хвоя. На поперечному зрізі хвоя плоска, дво- або тригранна. Зверху вона покрита епідермою, а під нею знаходиться шар механічної тканини, який захищає внутрішні тканини листка від висихань, та смоляні ходи. За механічною розміщується фотосинтезуюча і ровідна.(таблиця).

Ведучий II.

Чоловічий гаметофіт формується з мікроспори і складається з 2-х клітин: сифоногенної і генеративної. Жіночий гаменофіт утворюється з мегаспори, який знаходиться в середині насінного зачатка, називається нуцелусом. Зверху нуцелус вкритий інгументами. Інгументи утворюють щілину - мікропіле. Жіночий гаменофіт складається із поживної речовини (первинного ендосперму) та 2-х архегоніїв. Пилок (який утворюється в мікроспорангіях (пилкових мішках)) вітром переноситься на насінні зачатки. Пилкове зерно проростає, із сифоногенної клітини утворюється пилкова трубка, яка через мікропіле проникає до архегоніїв. З другої генеративної клітини утворюються спермії. Щоб відбулося запліднення, вода вже не потрібна. Після утворення диплоїдного ядра зиготи, розпочинається розвиток зародка і формування насінини, Дозріває насіння в кінці другого літа після запліднення. У дозрілої шишки взимку луски розходяться і насіння висипається.Вчитель. Кожна рослина на Землі унікальна, вона є справжнім чудом природи.

Наступна телевізійна програма "Сто чудес світу", де ми познайомимось з різноманітністю голонасінних.

Повідомлення учня

Сосна звичайна - вічнозелена рослина, висотою до 40м з прямим стовбуром, покритим червоно-бурою корою. Сосна -/вічно/ світлолюбива рослина. Хвоя довга сизо-зелена, розміщена по 2. Сосна цвіте в 20-30 р у травні. Пилок переноситься вітром. Шишки овально-конічні. Сосна, росте на самих бідних, неврожайних ґрунтах.Повідомлення учня.

Ялина - вічнозелене, високе, струнке дерево з конусовидною кроною. Вона тіневитривала. Хвоя ялини коротка, жорстка, сидить поодинно, покриваючи всю гілку, живе на дереві 5-9р, Коренева система поверхнева, тому сильні вітри можуть вивернути дерево з коренем. До ґрунту вибаглива. Ялина, не поширена масово на Україні. Крони дерев переплітаються, утворюючи суцільні шати, крізь які не проникають сонячні промені. В ялиновому лісі ростуть переважно білі квіти. Чому? У густій напівтемряві під ялинковими вітами різнокольорові квіти залишилися б непомітними для комах. А от білу барву їм упізнати легше. І комахи поспішають на одвічний поклик природи, переносячи з однієї квітки пилок на іншу.

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА, (зошит стр. 37-38)

Яке дерево скидає (із хвойних) свою хвою щороку?Повідомлення учня.

Модрина. Це струнке дерево, до 30-40м заввишки та одного метра у діаметрі. Росте модрина дуже швидко, Хвоя у модрини до 2-3 см у довжину, сидить на вкорочених пагонах купками по 20-60 хвоїнок. Вона, подібно до листяних рослин, щороку на зиму скидає свою хвою.

Деревина модрини має високу щільність, а стовбури її тонуть у воді. Вражає довговічність модрини: вона часто доживає до 600 років, цьому сприяє добре розвинена коренева система. Потужний стрижневий та добре розвинені бічні корені забезпечують стійкість модрини проти вітру.

Ви чули прислів'я "Ялиця білолиця?". А чи дерево схоже з ялиною?Повідомлення учня.

Щодо ботанічних назв ялиця і ялинка. У науці свого часу виникла путанина й розгорілася суперечка. Деякі ботаніки, потрапивши у Карпати, місцеву назву ялиця ототожнювали з назвою добре відомої їм ялини, яка також поширена у Карпатах. Але згодом зрозуміли, що ялину у Карпатах звуть смерекою або смерічкою, а ялиця - це піхта. У природі вони часто ростуть поруч. Придивившись ближче, можна помітити, що у ялини голки - чотиригранні, а у ялиці - плоскі, різний колір кори, шишки у ялиці розміщуються сторчма, як свічки, а у ялини – звисають додолу, залишаються цілісними. Ялиці довговічніші за ялину, витриваліші до дії шкідників, паразитів, має більш розвинуту кореневу систему, тому стійкіша проти вітру.А чи росте на Рівненщині кипарис? - запитання учителя.

Ні, в нашому помірному кліматі не милує око стрункий красень середземноморських субтропіків, який наповнює довколишні простори цілющими пахощами бальзамічних смол.

Серед хвойних рослин є дуже отруйна рослина, в неї отруйне все. Що це за рослина?

Повідомлення учня.

Тис. Це одне з найотруйніших рослин. Невеличке дерево від 4 до 12 метрів заввишки, вічнозелене. Іноді це кущ, висотою до 3 м. Хвоя тримається на дереві 4-8 років. Кора червонувато-сіра. Тис ягідний - рослина рідкісна, зникаюча. В усьому винна людина. Тис завинив тим, що надто цінну деревину, яку жадоба людини не обминула, а сплюндрувала мальовничі тисові гаї, які зеленіли у Карпатах, в Криму. А тепер лише лічені сотні дерев. Відкритість тиса зумовлена наявністю в усіх органах

рослин токсичних алкалоїдів. Гнітюче діє на серце, може викликати смерть. Деревина тиса не гниє у воді. Тис безболісно переносить підстригання крони. Тому здавна його використовували у парках, де вистригали різних тварин. Так, у славнозвісних садах Семіраміди, за переказами древніх авторів, було багато фігур тварин, вистрижених з живої крони тиса.

Повідомлення учня.

Найвищим, наймасивнішим і найдревнішим деревом серед хвойних є секвоя гігантська або " мамонтове дерево". Ще її називають "червоним" деревом. На зрізі одного дерева нарахували 4830 різних кілець - це своєрідний живий літопис нашої планети, У них не лише широкі стовбури (на зрізі вільно помістили піаніно, 4-х музикантів і 16-ть танцюючих пар), у них дуже товста кора - до 60-70 см. (це рекорд, бо товстішої кори не буває). Крім того, вона дуже погано розгоряється, і обвуглившись зовні, не дає згинути дереві під час лісових пожеж. Але найцікавіша, звичайно, деревина; не гине ні в землі, ні у воді, а руйнується подібно каменю, під дією вітру, морозу, дощу. А чи є така рослина, котра б несла листя не скидаючи все життя? Уявіть собі, є! До того ж єдина у світовій флорі. Зветься вона вельвічія дивна, росте в Африці (мал. підручника). Стовбур до 1,5м, майже повністю захований в землі і лише 2-ва листки, які ростуть постійно і досягають до 3-4м, а іноді до 8м. Минають роки, століття, а вони продовжують рости. Не міняється і їх зеленувато-коричневе забарвлення. З часом вітер пустелі розпорює їх вздовж, розтріпуючи на верхніх кінцях. Не має річних кілець, лише спеціалісти методом радіоактивного вуглецю вдалося встановити її вік - 2000 років. Це унікальний пам'ятник природи. Вельвічія була відкрита в 1860 році ботаніком Фрідріхом Вельвічієм. Звідси і її назва.


Наступна телевізійна програма "Минуле"

До "живих викопних" належать саговники і гінкго. Ці види існують ще з мезозою.

Робота з підручником. & 38, ст. 62. Прочитайте текст, розгляньте малюнок.

БЕСІДА:


 1. Де зберігся гінкго в природних умовах?

 2. Де його вирощують в Україні?

 3. Які листки має це дерево?

 4. Де зростають саговники?

 5. На які рослини вони схожі?

Із смоли вимерлих хвойних утворився бурштин. Слово надаю представнику фірми УКРБУРШТИН

«Гарна вона, сосна. А все-таки вона - бідна пасербиця того хвойного янтароносного дерева, що росло на Поліссі хтозна-коли. Воно належало до вимерлого роду, було пишним і велетенським. Під пекучим сонцем з-під його кори виступала, наче клей з вишні, смола. Падала в лісову траву, поступово засипалася землею, з часом покривала морською водою, кам'яніла. Так з'явився на землі бурштин. І якщо смола на лісовій траві обволікала листочок, пелюстку квітки, краплю роси чи мурашку, то вони так і (з'явився) лишались навіки-вічно у маленькому напівпрозорому "мавзолеї". Сьогодні бурштин - одна з рідкісних корисних копалин Рівненщини, його добувають в кар'єрах над Случчю. В Рівному побудована ювелірна фабрика, яка виготовляє різні прикраси. Купуйте наші вироби і ви допоможете нашій економіці, (на столі у вчителя виставка виробів з бурштину).Просить слова ведучий телепередачі "Діловий кур'єр"

Ведучий 1.

Така різноманітність хвойних здавна використовувалась людиною

1. Хвойні - джерело деревини. Деревина використовується як будівельний матеріал, сировина для промисловості. З деревини виготовляють меблі, папір, олівці тощо.

2. В мікроскопії використовують бальзамічну смолу для виготовлення препаратів.

3. Хвоя голонасінних є джерелом вітаміну С.

4. Багато хвойних виділяють фітонциди - речовини, які вбирають бактерії. Тому хвойні ліси є хорошим місцем відпочинку і лікування.

5. Бурштинові прикраси.

6. Із сосни одержують дранку, шпали, віскозу, кіноплівку, целюлозу, каніфоль, мило, фотоплівку, скипидар.

7. На Рівненщині (особливо на Поліссі) із старих соснових пеньків на довгу зиму сікли лучину, щоб розтоплювати піч. Майстри виготовляли легку та зручну тару; коробки кошелі, козуби.

8. Для декоративного озеленення використовують різні форми модрини, тиса, кипариса, ялівцю, ялини тощо.Ведучий 2.

Важливу роль відіграють голонасінні і у природі.

1. Хвойні утворюють ліси, а ліси - це легені планети.

2. Голонасінні - це частина природних екосистем.

3. Дерева і кущі є середовищем для життя тварин:

"А у лісі крізь вовки,

І ведмеді, і лисиці,

І ворони, і грака,

І розбійниці синиці"

4. Насіння хвойних рослин є кормом для тварин взимку.

5. На пісчаних ґрунтах сосни затримують рух пісків, затримують вітри.

Наступна телепередача "Мелодії чарівної скрипки"

Деревина ялини особливо цінна для виготовлення музикальних інструментів. Саме з цієї деревини виготовляли свої знамениті скрипки Страдіварі, Аматі, Гварнері. (Учениця грає мелодію на скрипці).Слова телепередачі "Суперника"

1. Існує християнське повір'я, яке говорить про те, що одного разу ішли Ісус Христос і Божа матір лісом, їх сік дощ і вітер. І Божа матір в душі стогнала: ви сліпі і глухі створіння! Невже ви не бачите, хто проходить лісом, як ви можете спати, дерева? Коли сонце може вас розбудити, як ви можете спати, коли іде той, хто створив і вас, і сонце, і землю? Шкода стало Ісусові матусі і прошептав він слова благословення. І зворухнувся ліс, як поворухнеться велетень у сні. І проступили дерева, і зелена повінь залила ліс. Лише статечні мудрені дерева з дуже старого, знатного роду не відгукнулися на поклик Ісуса. І сказав він: "Ви, що без вагання стрясли з себе зиму і заради мене прикрасились зеленню, ви, сосни, ялиці, смереки, кедри! Як довго житимете, не стратите вашого вбрання. Ж ви зарозумілі і мудрені, прив'янете і ослабнете щороку.

А чи можна хвойними рослинами лікувати хвороби?

До слова запрошуємо ведучого передачі "Медичний тижневик 36,6"

Майже всі голонасінні рослини можна віднести до лікарських. З хвої отримують вітамін С. Нестача цього вітаміну приводить до виникнення хвороби - це цинга. Якщо, не дай Боже, захворієте, вам допоможе ялина: 10 зелених голок треба залити 1-ю склянкою окропу, настояти 15-20 хвилин - ліки готові від застуди. Вживайте по 1 чайній ложці через годину. Вам здоров'я, ялинці - радість. Дітям і дорослим у кого хворі легені та бронхи, або якщо є кашель чи нежить, треба йти до лісу гуляти і, вдихати повітря, лікуватися. Можна назбирати зеленої хвої і вдома зробити інгаляцію. Для цього треба залити гілочки сосни окропом і подихати над парою, вкутавшись рушником.

Наступна передача "Подробиці"

Першу згадку про новорічну ялинку в Києві знаходило у "Київських губернських відомостях" від 15 січня 1855 року; "Для дітей, що мали хоча б маленькі статки, робили ялинку, прикрашали її стрічками і позолоченими горіхами, цукерками та іграшками. Тепер рідко яка родина обійдеться без новорічної ялинки. Лише з Карпат перед Новим роком до столиці України завозять понад 500 тис. місцевих красунь. Потрібно використовувати ті дерева, які вирубують з метою очищення і прорідження лісів. Можна вирощувати їх в розсадниках - все ж з тією метою - прикрасити наше житло у Новорічні святкові дні. А ще, посадіть ялинку у дворі. І щоразу на передодні свят прикрашайте її і святкуйте разом з нею. Проте, людина ніколи не замислюється над тим, що зрубавши дерево, зробила йому боляче. Ялинка кричить, просить, але її ніхто не чує, бо ми не звикли прислухатися, навіть вважаємо, що природа німа.Вірш" Раз я взувся в чобітки"

Вірш "Ялинка в лісі зростала"

До слова запрошуємо ведучого телепередачі "Закон є закон"

Оскільки голонасінні мають велике значення, їх потрібно берегти, раціонально використовувати і охороняти. Вирубка лісів у недозволених місцях карається законом. Щоб зберегти хвойні рослини потрібно бережно ставитись до зошитів, підручників, паперу. Для цього велике значення має збір макулатури. 60 кг макулатури дозволяє зберегти одне велике дерево.Розв'язування задачі: Запас деревини на 1га соснового лісу складає 300 м3. З 1 м3. деревини можна одержати 200 кг паперу. Скільки паперу можна виробити з 1 га соснового лісу.

Слова просить ведучий телепередачі "Ситуація"

Під час Новорічних свят потрібно бути обережним. Не прикрашати ялинку прикрасами з паперу, вати, тобто, які швидко загоряються. Бенгальськими вогнями, гірляндами, користуватися лише з дозволу дорослих. У квартирі мати пісок, стару ковдру. Великих збитків країні завдають лісові пожежі, і тому потрібно вміти користуватися з вогнем у лісі, особливо в суху погоду: розпалювати вогнище на певних ділянках поблизу водойм і подалі від дерев, відходячи з місця стоянки, обов'язково загасити вогонь.

А чи можна за допомогою хвойних передбачити погоду?

Запрошуємо ведучого телепередачі "Погода"

Здавна люди помітили, що перед дощем хвойні опускають свої гілки, і піднімають перед ясною погодою.Народні прикмети:

1) Якщо виросли шишки на ялинках знизу - на ранні морози, а зверху - на ранній кінець зими.

2) На сосні багато шишок - добре вродить ячмінь.

3) Восени модрина скидає хвою - через 2-3 дні випаде сніг.

4) Затріщали смереки - буря недалеко.

5) Сухі гілочки ялини висипають білу порошу - ждіть погоду хорошу.Прийняти участь в конкурсі передач просить Рівненська телепередача "Арт-салон"

(на дошці репродукції картин)

Ми в картинній галереї. Перед нами картини художника Шишкіна. Це один із самих видатних російських пейзажистів. Ліс - стихія художника. Як чудово він передав красу свого бору, лісові хащі. Це відомі нам картини: "Ранок в сосновому лісі", "Сосни осяяні сонцем", "Літо в лісі" та інші.

До нас прийшла ведуча передачі "Телевізійний центр моди"

(використовується розкладка з ялинковими композиціями і декілька штучних ялинок)В третьому тисячолітті в моді будуть штучні ялинки і ялинкові композиції.
ВІКТОРИНА.

 1. Як рослини називаються "живими викопними"?

 2. Яке дерево скидає свою хвою?

 3. Чия деревина тоне у воді?

 4. Які рослини серед хвойних - отруйні?

 5. У якої рослини листки ростуть протягом життя?

 6. Чому хвойні називаються вічнозеленими?

 7. Яку рослину називають музикальним деревом?

 8. Чому ялину можна побачити вивернутою з корінням, а сосну - ні?

Домашнє завдання:

Вивчити &28, 39.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка