Рекомендації вчителям щодо розвитку уваги учнів на уроціСкачати 80.86 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір80.86 Kb.
#30850
Рекомендації вчителям щодо розвитку уваги учнів на уроці

 1. Організовуючи увагу учнів на уроці, необхідно насамперед зазначити, на чому в цей момент потрібно зосередитися школярам. Під час опитування поставити завдання, на що саме у відповіді учня потрібно звернути увагу класу (доказовість думки, правильність мови, її виразність, повнота знань).

 2. Викладаючи навчальний матеріал, потрібно прискорювати чи сповільнювати темп мовлення, змінювати інтонацію на важливих уривках матеріалу. Монотонна мова нездатна привернути і підтримати увагу. Виразна мова привертає увагу своєю формою.

 3. Не потрібно на початку уроку вивішувати наочність, приладдя, необхідні для пояснення нового матеріалу, це відверне увагу учнів під час усного опитування, а до моменту пояснення втратить новизну, і зникне додатковий чинник залучення уваги.

 4. Коли клас відволікається, краще призупинити розповідь, зробити тривалу паузу, ніж робити зауваження, яке приверне увагу інших до учня, котрий порушив дисципліну, і відірве їх від навчальної роботи. Іноді можна почати говорити, не очікуючи абсолютної тиші в класі, це приверне увагу учнів, які ще не встигли зосередитися.

 5. Принцип побудови уроку, на якому мимовільна увага підтримується інтересом, - це змістовність матеріалу, викладеного в захопливій формі; різноманітність форм і методів роботи; захопленість самого вчителя матеріалом, який викладається; жвавість, емоційність, насиченість уроку.

 6. Навчити дітей правил самоорганізації уваги при засвоєнні навчального матеріалу.

 7. Навчити батьків прийомів розвитку уваги дітей.

 8. Забезпечити кожну дитину пам’ятками самоорганізації уваги під час вивчення навчального матеріалу.

 9. За аналогією із запропонованими іграми для розвитку уваги скласти ігри, які містять матеріал уроку, і регулярно використовувати під час заняття, переважно пропонуючи їх дітям із низьким рівнем розвитку уваги.

 10. Вводити ігри, що розвивають увагу, у фізкультхвилинки, в програми свят та інші позакласні заходи.Рекомендації вчителям щодо розвитку пам’яті учнів

 1. Навчити дітей правил розвитку пам’яті.

 2. Навчити дітей прийомів заучування різних видів матеріалу.

 3. Провести роботу з батьками з навчання прийомів розвитку пам’яті для використання їх для занять із дітьми вдома.

 4. Забезпечити кожну дитину пам’ятками, як правильно запам’ятовувати навчальний матеріал.

 5. За аналогією із запропонованими іграми для розвитку пам’яті скласти ігри, які містять матеріал уроку, і регулярно використовувати під час заняття, переважно пропонуючи їх дітям із низьким рівнем розвитку пам’яті.

 6. Вводити ігри, що розвивають пам’ять, у фізкультхвилинки, в програми свят та інші позакласні заходи.


Ігри, що розвивають пам’ять

 1. Зорова пам'ять – «Важке запам’ятай». Учитель показує учням протягом 25-30 с 10 слів із важким написанням і забирає їх. Потім під диктовку учні пишуть ці слова на папері. Виграє той, хто написав усі слова правильно.

 2. Слухова пам'ять – «Хто більше». Ведучий вимовляє яке-небудь словникове слово (географічна назва, місто, тварина, рослина, іноземне слово тощо залежно від мети) і вказує на кого-небудь із гравців. Той мусить повторити це слово і додати своє. Вказує на наступного учня. Він повторює ті слова, які вже були вимовлені, і додає своє і т. д. Гра повторюється 3-4 рази, виграє той, хто зумів утримати більше слів у пам’яті.

 3. Слухова пам'ять. Заучування 10 слів, чисел, речень, пар слів, логічно пов’язаних, і нескладних текстів.

 4. Зорова пам'ять. Запам’ятовування 10 слів, прочитаних з карток:

 • Відшукати в таблиці геометричних фігур різні предмети після 10 с їх показу;

 • Назвати цифри, образи протягом хвилини після 20 с їх показу в таблиці;

 • У таблиці в 16 клітинках розташовані 7 геометричних фігур. Показується таблиця протягом 30 с. Потрібно запам’ятати й намалювати, які фігури, у яких клітинках (45с).

«Що за чим упаде». Картинка: стіл, на якому різні предмети, собака тягне за край скатертини. Запитати розташування предметів і назвати, що за чим упаде. Хто назве всі предмети й у правильному порядку, той виграв.

Дві картинки з однаковим сюжетом, але на другій картинці не всі деталі. Протягом 10 с розглядається перша картинка і прибирається, потім протягом 20 с – друга. Потрібно назвати якомога більше деталей, які відсутні. 1. Піктограма. Запам’ятати названі слова. Для полегшення запам’ятовування робити а аркуші замальовки до кожного слова, але писати назви чи слова, позначати його буквами не можна. Можна малювати що завгодно, аби малюнок допоміг згадати назване слово.

 2. Оперативна пам'ять – пропонується ряд, що складається з 10 пар однозначних доданків. Потрібно скласти усно мовчки числа кожної пари й запам’ятовувати суму. Потім записати суми у потрібній послідовності.

 3. «Повтори за мною» - моторно-слухова пам'ять.

  • Ведучий простукує певний ритм кінцем олівця по столу. Ритмічна фраза має бути короткою та чіткою. Хтось з дітей повторює ритм. Інші говорять, правильно чи ні.

  • Проспівати музичну фразу дитячої пісні. Дітям пропонується повторити ритм цієї фрази ударами олівця по столу. 1. «Запам’ятай рух» - моторно-слухова пам'ять. Ведучий показує дітям рухи, що складаються з 3-4 дій. Діти повинні повторити ці дії в прямому і зворотному порядку.

 2. «Запам’ятай своє місце» - моторно-слухова і просторова пам'ять. Ведучий кожному називає його місце в залі. Потім на 30с відвертає увагу і дає команду: «Місце!» Діти мають зайняти свої місця.

 3. «Запам’ятай свою позу». «Слухай і виконуй» - слухова пам'ять. Ведучий називає кілька дій, але не показує їх. Потім діти мусять повторити ці дії у своїх рухах у тій послідовності, у якій вони були названі ведучими.Ігри, що розвивають увагу (рухливі, групові)

 1. «Будь уважним» (виконувати команди тільки при словах «будь ласка»).

 2. «Хто летить» (якщо правильно – піднімати руки (плескати в долоні), якщо неправильно – не робити цього).

 3. «Роби за мною» (не можна повторювати заборонений рух).

 4. «Три рухи» (кожен рух має свій порядковий номер, робити той, який назвали, а не той, який показали. Ведучий заплутує).

 5. «Світлофор» (зелений - марширують, жовтий – плескають у долоні, червоний - стоять).

 6. «Вухо – ніс - вухо» (доторкнутися до вуха, сказати «ніс» і т. д. Ведучий заплутує).

 7. «Вітер, флюгери» (на кожну команду – певний рух, команди називаються у різному порядку, щоб заплутати).

 8. «Стежина, гірка, копиця» (відповідні рухи).

 9. «Тік – так – тук» (мимо – гол – ура).

 10. «Кущі, дерева» (відповідні рухи).

 11. «Запам’ятай своє місце в строю» (запам’ятати своє місце і бути готовим зайняти його після відповідного сигналу. Даються помилкові сигнали).

 12. «Помічай помилки» (гравці свідомо роблять помилки, потрібно їх помітити).

 13. «Роби навпаки» (робити вправи дзеркальним способом).

 14. «Будь уважний» (марширують і інтервалами, подаються команди. Діти реалізують рухи відповідно до команди: «Зайчики», «Конячки», «Раки», «Птахи», «Лелеки», «Жаби», «Собачки», «Курочки», «Корівки»).

 15. «Веселий зоопарк» ( 2 удари у долоні, своя назва тварини, 2 удари по колінах, назва того, кого викликаєш).

 16. «Букви алфавіту» (кожному присвоюється певна буква алфавіту. Ведучий називає букву, а дитина, якій присвоєна ця буква, плескає 1 раз у долоні).

 17. «Друкарська машинка» (кожному присвоюється певна буква алфавіту. Ведучий називає слово і діти «друкують»).

 18. «Знайди!» (визначити відсутні деталі на картинках або що є зайвим на малюнку. Знайти розбіжності на двох подібних картинках).

 19. Перелічити дні тижня, місяця у зворотному порядку, пропускаючи кожну другу назву чи цифру.

 20. «Малювання намиста» Визначення кількості умов, які дитина може пам’ятати в процесі діяльності, при сприйнятті завдання на слух (методика добору у 1-й клас). Завдання виконується на окремих аркушах з малюнком кривої, що зображує нитку.

 21. «Коректурна проба» (буквений варіант). Пред’являється бланк із різними буквами в кількості 40 штук в кожному ряду. Потрібно в кожному ряду викреслювати визначену букву. Проводиться на час, з максимальною вимогою точності. Час роботи 5 хв.

 22. «Червоно – чорна таблиця» (оцінювання перенесення уваги). Пропонується таблиця з червоними і чорними числами. Треба відшукати поперемінно червоні і чорні числа, причому червоні у порядку зменшення – від 25 до 1, а чорні – збільшення, від 1 до 24. записуємо тільки букви, що стоять поряд з числами. Час роботи – 5 хв.

 23. Вправи Мюнстерберга (вибірковість і концентрація уваги). Серед буквеного тексту є слова. Завдання якнайшвидше зчитувати текст, підкреслити ці слова. Час роботи 2 хв.

 24. «Розміщення чисел» (оцінювання довільної уваги). Протягом 2 хвилин потрібно розставити у клітинках квадрата в прямій послідовності числа, які розташовані у випадковому порядку у 25 клітинках на таблиці.

 25. «Переплутані лінії» (концентрація уваги, стійкість уваги). Намальовано 25 переплутаних ліній. Потрібно записати на бланках порядкові номери початку ліній, починаючи знизу та порядкові номери закінчень ліній.

 26. «Відшукування чисел» (розподіл уваги). На таблиці числа від 1 до 40, пропущено 15 чисел. Треба одне за одним відшукати відсутні в таблиці числа протягом 1,5 хв і записати їх.

 27. Знайти помилки у тексті.

 28. Таблиці Шульте (швидкість орієнтовно-пошукових рухів погляду, обсяг уваги). Швидко і без помилок показати указкою і назвати всі числа від 1 до 25.

 29. Кодування таблиць.

 30. Писати своє прізвище, називаючи букви у зворотному порядку. Писати цифри від 1 до 20, водночас у голос лічити від 20 до 1.

 31. Описати з пам’яті приміщення, яке всі бачили багато разів.

 32. «Заселення будинку». Уміння переключатися з одного знайденого рішення на інше: «Діти, на ваших аркушиках намальований будинок. У ньому 6 поверхів, на кожному поверсі по 3 кімнати. На кожному поверсі живуть мешканці: крапка, паличка, галочка. На всіх цих поверхах мешканці живуть у різному порядку. На верхньому поверсі в першій кімнаті живе крапка, у другій – паличка, у третій – галочка. На п’ятому поверсі у першій кімнаті живе крапка, у другій – галочка, у третій – паличка. На інших поверхах самі розмістіть мешканців. На кожному поверсі вони повинні жити у різному порядку».


Загальні рекомендації для вчителів і батьків щодо врахування вікових особливостей підлітків у спілкуванні і навчанні

 1. Виявляти чуйність і люб’язність, щоб уникнути підвищеної дратівливості, вразливості тощо, що є впливом посиленого розвитку залоз внутрішньої секреції.

 2. Стежити за поставою, ходою, тому що вік небезпечний і можливі прояви сколіозу.

 3. Тактовно, обережно висловлювати зауваження з приводу зовнішності, а краще взагалі уникати їх.

 4. Допомогти спрямувати у позитивне річище інтерес, що виникає до протилежної статі.

 5. Навчити способів виконання нових форм навчальної діяльності, не дати згаснути інтересу до них.

 6. Щохвилини задовольняти домінантну потребу віку – пізнавальну, через нестандартні уроки та т. інше.

 7. Усвідомити дорослішання підлітка і змінити до нього своє ставлення.

 8. Формувати адекватну самооцінку через загальну позитивну оцінку особистості дитини.

 9. Не слід дорікати, повчати, соромити при товаришах.


Рекомендації щодо проведення особистісно зорієнтованого уроку


  • Учителеві слід використовувати різноманітні форми і методи організації роботи учнів, що допомагають розкрити зміст їх суб’єктивного досвіду щодо запропонованої теми.

  • Створювати атмосферу зацікавленості кожного учня в роботі класу.

  • Стимулювати учнів до використання різноманітних способів виконання завдань на уроці без страху помилитися, одержати неправильну відповідь.

  • Заохочувати учнів пропонувати власні способи розв’язання завдань, аналізувати в ході уроку різні способи, що їх пропонують учні, відбирати і аналізувати найбільш раціональні, відзначати і підтримувати оригінальні способи.

  • Використовувати завдання, що допомагають самостійно обирати тип, вид і форму матеріалу (словесну, графічну, умовно-символічну).

  • Створювати педагогічні ситуації спілкування, які дають змогу кожному учневі, незалежно від його готовності до уроку, виявляти ініціативу, самостійність, вибирати способи роботи.

  • Обговорювати з дітьми наприкінці уроку не тільки те, «про що ми довідалися», а й те що сподобалося ( не сподобалося) і чому, що хотілося виконати ще раз, а що зробити по-іншому.

  • При опитуванні (оцінюванні) на уроці аналізувати не лише правильність (неправильність) відповіді, а й її самостійність оригінальність, прагнення учня шукати й знаходити різноманітні способи виконання завдань.

  • Пропонуючи домашнє завдання, слід не тільки називати його зміст і обсяг, а й давати докладні рекомендації щодо раціональної організації навчальної роботи, що забезпечує виконання домашнього завдання.


Скачати 80.86 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка