Реферат на тему ДепресіяСкачати 91.27 Kb.
Дата конвертації11.04.2016
Розмір91.27 Kb.
#800
ТипРеферат
РЕФЕРАТ

на тему


Депресія

Учениці 11-Б класу

Гімназії № 136
м. Києва
Шаповалової Дарії

Зміст


  1. Що таке депресія

  2. Класифікація депресій

  3. Симптоми та чинники, що сприяють депресивному стану

  4. Форми депресії

  5. Профілактика

  6. Лікування депресії


Депресія

Що таке депресія?

Депресія - це психічне пригнічення, хворобливий стан безвиході, яке супроводжується млявістю мислення, уповільненими рухами, людина почуває себе глибоко нещасною і цілковито нездатною відчувати задоволення, такою, що втратила мету та зміст життя. Порушується апетит та сон, також може бути переїдання і недоїдання, ранні пробудження, в 4-5 ранку, або коли людина не може заснути, хронічна втома або занадто багато сну. І саме головний критерій депресії - це суїцидальні думки. Депресія як правило погіршує загальний стан здоров'я та самопочуття людини. Нерідко депресія супроводжуються іншими психічними розладами, зокрема неврозом. Перебіг депресії та неврозів може також привести до виникнення психосоматичних захворювань. Депресія змінює мислення людини, виникає емоційна і тілесна загальмованість, втрачається сенс життя. Діагностувати депресію може тільки лікар-психіатр


Депресія може виникати в будь-якому віці, але частіше у підлітковому, середньому та похилому, причому жінки страждають частіше від чоловіків внаслідок особливостей ендокринної та нервової систем. Сьогодні можна говорити про справжню епідемію депресії, адже за даними статистики, не менше ніж 15-20 % населення у всьому світі відчули цей стан на собі.c:\users\dasha\desktop\depresia (1).jpg

Класифікація депресій

Існують такі види депресій:  • набуті;

  • сезонні;

  • спадкові (генетично обумовлені);

  • післяпологові депресії жінок.


Набуті депресії як психічний стан — захисна реакція мозку на стрес. І тільки здоровий стан людини дасть змогу подолати депресії, коли відійде і стрес чи фактори її виникнення. Стрес - це нормальна реакція організму на негативну ситуацію. Але підвищене стресове навантаження може призвести до депресії або до депресивного стану.

Відносно настрою, депресія позначає перехідний стан, для якого характерне відчуття смутку, покинутості, безрадісності, нещастя та (або) пригніченості. Як симптом, депресія позначає скарги, що часто супроводжують групу біопсихосоціальних проблем.

Нормальна депресія представляє собою перехідний період смутку та підвищеної втомлюваності, що, зазвичай, починається у відповідь на ідентифіковані стресові стани в житті людини.

Давно помічена залежність поганого настрою і депресій від сезону. Довгі й похмурі осінь та зима можуть бути причиною сезонних депресій. Адже є певний зв'язок між інтенсивністю сонячного освітлення і виникненням депресій. Саме восени і взимку інтенсивність сонячного освітлення значно знижується і спонукає мале виробництво медіатору серотоніну, який відповідає за добрий настрій людини. Тому слід гуляти в кожний сонячний день осені чи зими. Депресія, що зв'язана з кількістю світла, яке потрапляє в очі, може виникати і весною та літом в похмуру погоду, або під час тривалого перебування у затемнених приміщеннях. Для її усунення застосовують світлову терапію, використовуючи спеціальні лампи білого світла. Настільні лампи білого світла можуть використовуватись для ствітлотерапії при сезонній депресії.

Особливу групу складають спадкові депресії, рівень яких статистика визначає у 2 — 4 відсотки в популяції. Вони підлягають реєстрації і медичному втручанню, особливо в гостру фазу. Доведено, що ризик виникнення депресій в осіб, прямі родичі яких страждають на афективні (емоційні) розлади, сягає 10-15 %, тоді як для інших загалом цей показник не перевищує 1-2 %. Важливо зазначити, що ризик розвитку захворювання у прямих родичів знижується з віком.

Також існують деякі типи депресій.

Перший тип депресії - реактивний або психогенний (невротичний), який виникає внаслідок важких життєвих ситуацій. Часто це буває пов'язано з утратою: невиліковна хвороба або смерть близької людини, розлучення, кохання без відповіді. Душевний біль іноді важчий за фізичний. Нагадати про минуле здатне все - фотокартка, старий квиток у театр, примітки в записнику.
Другий тип - це внутрішній або ендогенний. Така депресія виникає внаслідок перенесених захворювань.

Симптоми та чинники, що сприяють депресивному стану

Симптоми:

- туга, смуток, дратівливість або тривога;

- людині важко заснути, вона часто пробуджується вночі або встає надто рано;

- втрата інтересу до роботи, їжі, сексуального життя;

- почуття провини і власної неповноцінності, безнадійність у відношенні до майбутнього;

- людині важко зосередитися, вона відчуває постійну втому;

- втрата ваги або ж, навпаки, надлишкова вага;

- головні болі, болі в області серця, спини (всі органи при цьому здорові);

- зайва заклопотаність власним здоров'ям;

- думки про самогубство і смерть.

Чільне місце серед пояснень причин виникнення депресивних розладів посідає біохімічна теорія. Деякі біологічні зміни під час старіння подібні до тих, що мають місце за депресії. Так, і нормальне старіння, і стан пригноблення пов’язані зі зниженням у мозку концентрації так званих нейромедіаторів, а саме серотоніну, допаміну, норадреналіну та їхніх метаболітів.


Розвитку депресивного розладу можуть сприяти деякі хронічні хвороби. Вони ускладнюють людині життя, потребують змін життєвого стилю, вимагають перебування у стаціонарі для лікування, заважають повноцінному встановленню контактів з людьми, нерідко завдають фізичного болю. До переліку таких захворювань відносять СНІД, онкологічні захворювання, синдром хронічної втоми, бронхіальну астму, захворювання серця, цукровий діабет, вірусний гепатит, системний червоний вовчак, розсіяний склероз, хворобу Паркінсона, гостре порушення мозкового кровообігу (інсульт), виразкову хворобу.

Нещодавні дослідження вчених показали, Що причиною сприяє виникненню депресії може бути не тільки психологічні розлади, але і проблеми з хребтом. Мозок людини забезпечується кров'ю по двох кровоносних судинах - по сонної і хребетної артерії. Навіть невелике защемлення хребців в будь-якому відділі хребта призводить до часткового перекриття хребетної артерії і зниження припливу крові до головного мозку. В результаті мозкова діяльність людини знижується, що є причиною нервово-психічного розладу.

Призводити до депресивних виявів може так зване депресивне мислення, яке, за твердженням О. Бека, складається з трьох основних компонентів:
1) негативне ставлення до себе («усе дуже погано, бо я така невдаха, не заслуговую на інше»);
2) негативний життєвий досвід («усе завжди було погано»);
3) песимістичний погляд на майбутнє («усе буде погано», «я не чекаю на щастя»). c:\users\dasha\desktop\depresia.jpg

Форми депресії

Депресія може виявлятися у різних формах: важка депресія, депресія середнього ступеня важкості, легка, дистимічний розлад, емоційний розлад, біполярний розлад, сезонна депресія, гормонально обумовлена депресія. 


Розглянемо деякі з них.

Важка депресія характеризується значним спадом настрою, втратою інтересу до життя. Страждання тривають два і більше тижнів. Можуть мати місце такі симптоми:


- зниження здатності до концентрації уваги та неспроможність приймати своєчасне рішення, спроби відкласти прийняття рішення;
- постійне відчуття втоми;
- незвичайне збудження, рухова занепокоєність (заламування рук, кусання нігтів, губ, непосидючість) або, навпаки, рухова загальмованість (загальмована мова та реакції, «застигання» мімічних рухів, зниження загальної моторики аж до повної адинамії);
- занижена самооцінка;
- відчуття провини, туги, відчаю;
- відчуття провини та покарання за помилки та гріховні вчинки в минулому, що ви є та людина, яка є причиною страждання інших;
- втрата спроможності відчувати задоволення;
- зміни апетиту та ваги;
- думки про смерть, нав’язливі думки.

Дистимічний розлад характеризується тривалим зниженням настрою (не менше 2-х років). Він інколи може починатися з дитячих років або у підлітковому віці та тривати все життя, а в напружені його періоди збільшувати ризик виникнення депресії. Люди з дистимією часто дивляться на свої труднощі як на закономірні обставини життя і не шукають вихід.


Емоційний розлад - це загострена реакція на одну чи кілька життєвих неприємностей. Життя це не тільки радість та щастя. У всіх людей час від часу трапляються проблеми у родині, виникають конфлікти, їх спіткають хвороби  тощо. Але деякі люди можуть сприймати ці складнощі без зайвих емоцій. Загалом проблема емоційних розладів легша, ніж важка депресія.
За біполярного афективного розладу настрій людини різко змінюється від підвищеного до зниженого. Поряд з депресивними періодами люди відчувають епізоди незвичайних ейфорійних підйомів, коли вони здаються веселими та щасливими. Але ця веселість якась неприродна, людина менше спить, є дуже енергійною, працює на підйомі. Тривалі біполярні афективні розлади потребують лікування у фахівця.
Сезонна депресія - це поява депресивних симптомів восени чи взимку, коли недостатньо сонячного світла. Може підвищуватися апетит, виникнути бажання їсти страви, багаті на вуглеводи, з’явитися сонливість або дратівливість, почуття важкості у руках і ногах. При цьому також знижується рівень інтересів та втрачається здатність відчувати задоволення. У цьому разі важливо збільшити перебування людини на сонці, відкритому повітрі (прогулянки).

Профілактика

Хоча депресія піддається лікуванню, деяких форм депресії просто неможливо уникнути. Це відбувається через порушення хімічного складу мозку. Незважаючи на це, останні дослідження показують,що стан депресії можна полегшити або запобігти, якщо дотримуватися здорового способу життя.

Належні харчування, заняття спортом, відпочинок і розслаблення, нормований робочий день і наявність часу для хобі допоможуть вам уникнути пригніченого настрою.

Лікування депресії

Лікувати депресію простіше всього на ранніх стадіях, як і будь-яке інше захворювання. Чим раніше фахівець поставить діагноз і призначить лікування, тим швидше піде одужання. Невиліковна депресія часто приймає важку форму, що приводить до суїциду. Сучасний підхід до лікування депресій включає в себе цілий комплекс різних методів біологічної та психотерапії. Біологічна терапія має на увазі як медикаментозне, так і інші види лікування.

Щоб лікування дало результати, пацієнт повинен строго слідувати всім розпорядженням фахівця, дотримуватися режиму терапії, регулярно відвідувати лікаря. Не варто соромитися походів до психіатра, адже він дійсно зможе допомогти пацієнту позбутися депресії.

Медикаментозне лікування зазвичай є невід'ємною частиною лікування депресії. Лікують депресію за допомогою антидепресантів, які практично не мають побічних ефектів і є безпечними. Дуже важливо, що дані препарати не викликають звикання. Але завжди необхідно строго дотримуватися дози, встановленої лікарем. c:\users\dasha\desktop\povysit-risk-insulta.jpg

На додаток до медикаментів, застосовується також і психотерапія. Цей метод передбачає активну роль пацієнта в процесі лікування. Спеціаліст вчить хворих справлятися зі своїми переживаннями, не впадаючи в депресію.

Для лікування депресії використовуються різні види психотерапії:

- когнітивно-поведінкова психотерапія;

- психоаналіз;

- гештальт-терапія, гуманістична та ін.;

- психологічне консультування. c:\users\dasha\desktop\81777_original.jpg

Також для лікування депресії можуть використовуватися методи лікування з народної медицини, рецепти якої здатні поліпшити та зміцнити нервову систему, але в разі такого самолікування потрібно також радитися з лікарем.

Для лікування депресії народна медицина пропонує використовувати наступні препарати:

Дріжджі

Доведено, що нестача міді (якою багаті дріжджі, а також печінка ягнят і телят, борошно грубого помелу) сприяє розвитку депресії. Рекомендовано приймати по 2 чайні ложки пекарських дріжджів (можна з медом) 1-2 рази на день - до помітного поліпшення стану.Огіркова трава («трава веселощів»)

Для отримання соку збирають нижнє листя. Промити їх холодною водою, обшпарити окропом і пропустити через м'ясорубку. Отриману масу відтиснути через щільну тканину і розвести молочною сироваткою (або кип'яченою водою) в співвідношенні 1:1. Кип'ятити 3 хвилини, охолодити і пити по 3 столові ложки 3 - 4 рази на день за 20 хвилин до їжі. Народні цілителі запевняють, що огіркова трава - це хороше «кровоочисний засіб». Вона покращує настрій, знімає відчуття страху, пригніченості та невпевненості.

Бузина чорна

Приготувати шипучий напій: взяти 12 суцвіть, 4 лимони, 1 кг цукру, 8 л води. У остиглу, прокип'ячену з цукром воду опустити нарізані лимони, додати квітки і залишити бродити 7 днів. Потім злити в пляшку, закрутити корок і поставити в холодильник. Довго зберігати не можна. Приймати по 1 склянці 3 - 4 рази на день.

Коріандр (насіння кінзи)

Приготувати настій: 1 столову ложку подрібненого насіння залити 2 склянками окропу, настояти 1 годину, процідити. Приймати по 1/4 склянки 3-4 рази на день.Шаповалової Дарії,

11-Б

Скачати 91.27 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка