Урок української мови
в 5 класі на тему
«Речення з однорідними членами.
Кома між однорідними членами»
Вчитель української мови і літератури
Кременецька Наталія Леонідівна
Тема. Речення з однорідними членами. Кома між однорідними членами речення
Тема – девіз: Бережіть, як ниву хлібну, рідну мову, діти.
Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення, розділові знаки при них, вчити використовувати у мовленні члени речення
Розвивати культуру усного і писемного мовлення, логічне мислення, пам'ять, увагу, уяву, спостережливість, творчі здібності учнів
Виховувати любов до рідної мови, її краси і милозвучності
Тип уроку. Формування нових знань
Обладнання: підручник, таблиця «Розділові знаки при однорідних членах речення», картки – інформатори, індивідуальні картки, збірки поезій В. Сосюри, М. Рильського, грамзапис
Метод: словесний, критичного мислення(інтерактивна вправа «Ажурна пилка»), метод вправ, гра, робота в групах
Хід уроку
Ι Організаційний момент
-
Слово вітання
-
Добридень, шановна родина! Ні, я не помилилась, сказавши саме так, бо думаю,що сьогоднішній урок – це ще одна сходинка до нашого зближення, до родинного єднання
-
Молитва про мову (проговорюємо хором)
-
Діти, в давнину, перед тим, як починати якусь роботу, люди молились. Отож і ми давайте почнемо свій урок з молитви про мову.
Єдина і свята
Пречиста Діво Мово,
У полум’ї свічок
Прийди в наші серця
Навчи молитись нас
Блакитно й калиново
Навчи чудових слів,
Яким нема кінця!
-
А тепер, діти, тихесенько сідайте і почнемо працювати. Сподіваймося, що ця чудова молитва допоможе нам і навчить чудових слів, яким нема кінця
ΙΙ Мотивація навчальної діяльності
-
Читання мовчки
Вивчайте мову українську,
Прекрасну, милу і чудову,
Як материнську ніжну колискову
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну.
-
А тепер давайте зачитаємо строфи із вірша вголос (О. Олесь «Рідна мова» )
-
Бесіда за змістом вірша
-
Діти, а про що цей вірш? (про мову)
-
А якими самими красивими словами оспівує поет у вірші мову? (слова прикріплюються на дошку у вигляді ромашки)
Учитель. Ромашка – символ ніжності і доброти. Наша мова така ж ніжна, як і пелюстки ромашки.
-
Діти, а може хто з вас скаже, як називаються ці слова?(Це однорідні члени речення)
ΙΙΙ Повідомлення теми, мети, завдань уроку
-
Отже, сьогодні і тема нашого уроку « Однорідні члени речення. Кома між однорідними членами речення» (Запишіть, будь ласка, в зошит)
Сьогодні на уроці ми будемо визначати однорідні члени речення, правильно читати речення з однорідними членами, ставити розділові знаки в реченнях з однорідними членами.
-
А зараз давайте зачитаємо девіз нашого уроку: «Бережіть як ниву хлібну, рідну мову, діти»
-
А епіграфом нашого уроку будуть слова
Звучи, рідна мово,
На землі рідній. Мово моя, українська,
Мово моя, материнська,
Мова рідна квітуй і шануйся!
-
Діти, всі ми з вами громадяни нашої незалежної держави України. Наша рідна мова – українська. Вона одна з наймилозвучніших мов у світі (займає друге місце після італійської). Ви повинні знати свою мову, любити її, вивчати.
ΙV Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу
-
Інтерактивна частина уроку проводиться шляхом застосування технології «Ажурна пилка»
-
Тестування (підготовлене одним з учнів самостійно)
V Виконання практичних завдань
Слово вчителя
-
Діти, а ви знаєте, що наша ромашка, крім того, що ніжна квітка, ще й чарівна. Сьогодні вона може засяяти різними барвами. А допоможете в цьому їй ви. На кожній пелюсточці є завдання. І засяє вона, коли ви правильно виконаєте ці завдання
Робота в групах
1 група.
Запишіть речення, визначте однорідні члени речення. Яким членом речення вони виступають. Поясніть розділові знаки
Наша мова бринить ніжно, дзвінко, мелодійно. Я люблю свою прекрасну і чарівну мову.
2 група.
Запишіть строфу із вірша. Підкресліть однорідні члени речення і слова, до яких вони відносяться. Накресліть схеми.
Барвінково, волошково
В небі світиться зоря.
Починайте рідне слово
Зі сторінки «Кобзаря»
3 група.
Доповніть речення однорідними членами, поставте розділові знаки, визначте, якими членами речення є однорідні члени
Ми живемо в Україні і любимо її гарну …
Біля нашої школи ростуть …
Більше слухай …
Психоемоційна релаксація
-
Діти, з початкових класів ви вивчаєте три мови: українську, російську, англійську
-
Діти, а хто для вас найдорожча людина у світі?(Мама)
-
Назвіть мені, будь – ласка, слово мама англійською мовою. (mother)
-
А українською мовою (мама, матуся, матінко, нене, ненько, мамуся, мамочко)
-
Ось бачите, наскільки багата наша мова синонімами
-
А зараз сядьте рівненько, розслабтесь, заплющіть очі і згадайте свою маму. Якою ви її уявляєте?(Ласкаві очі, чарівна посмішка, лагідні руки, ніжний погляд)
-
Ось така чарівна і лагідна, як мама і наша рідна мова. Материнська мова свята і неповторна.
-
Творча робота
-
Складіть сенкен «Мова»
-
Напишіть твір – мініатюру про мову
-
Випишіть зі збірок поезій В. Сосюри, М. Рильського рядки, присвячені мові
Оцінювання, само оцінювання
VΙ Диференційоване домашнє завдання
Вивчіть параграф 16
Виконайте вправу 147
Інсценування гуморески П.Глазового «Учення – світ»
-
Діти, а ви, мабуть, знаєте, що наш народ веселий і жартівливий. І був би мінус нашому уроку, якби ми з вами трохи не пожартували.
Вашій уяві пропонується гумореска П.Глазового «Учення – світ»
Зубрить дід англійську мову
Хоч йому вже близько ста
З словником казки дитячі
Потихесеньку чита.
Гей, о'кей, май діа бабо
Раз повів він мудру річ.
Баба злиться: «Що це значить?»
Вранці баба діда будить.
Ге, о'кей, шурляй, мурлі
Дід питає: - Що це значить?
Коментар учителя
-
Діти, бажаю вам досконало знати всі мови, які ви вивчаєте, бо цього вимагає сьогодення. Нашій країні потрібні високоосвічені, розумні люди. Але рідну мову ви повинні любити, вивчати і знати найкраще.
Сьогодні на уроці ми добре попрацювали: складали сенкен, писали твори, працювали з поезіями, співали, жартували і в той же час:
-
Яку тему ми вивчали?
-
Які члени речення бувають однорідними?
-
Які розділові знаки ставляться при однорідних членах речення?
-
Чи завжди ставиться кома?
-
Діти, а давайте ще раз звернемося до епіграфа нашого уроку ( зачитуємо хором).
-
А тепер покажіть мені свій настрій.
«Настрій від уроку»
Поділіться з Вашими друзьями: |