Птахи нашого краю



Дата конвертації29.04.2016
Розмір116 Kb.
#24535
Підготувала Білецька Ольга Шаліківна, вчитель початкових класів

Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №127 ім. Г.К.Жукова



Харківської міської ради Харківської області


Тема: Птахи нашого краю
Мета: забезпечити цільність сприйняття оточуючої дійсності, формувати різностороннє уявлення про світ птахів, розвивати позитивно-емоційне ставлення до природи рідного краю, бережливе ставлення до всього сущого на Землі.
Обладнання: малюнки із зображенням птахів, інші ілюстрації, картки «Вулиця птахів», виставка дитячих книжок про птахів, музичний супровід, з використанням ІКТ)
ХІД УРОКУ
І. Організація та психологічний настрій класу
Заливчастий шкільний дзвінок
Покликав знову на урок.
Будьте всі уважні,
А ще старанні!
Щоб природі другом стати,
Таємниці всі її впізнати,
Всі загадки розгадати,
Навчіться спостерігати,
Будемо разом розвивати у себе уважність,
А допоможе дізнатися наша допитливість.
Учитель. Наш урок сьогодні незвичайний. Про що він, ви здогадаєтесь, коли відгадаєте загадки.


  1. Швидко скрізь цей птах літає, Не людина, а живе в хатці. (Шпак.)

http://cs624930.vk.me/v624930034/19992/4h4f2uqssrg.jpghttp://www2.dbe.pmf.uns.ac.rs/terenske/fruskagora/kicmenjaci/galeria/images/s_vulgaris/s%20vulgaris01.jpg


  1. Безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує. (Ластівка.)

http://www.elearning-pto.gov.ua/uploads/etbook/agro/lessons/c33l538/ris_1_7_5.png


  1. Чорномазий, жовтодзьобий,

Він за плугом важко ходить,

Сторож вірний, друг подів,

Перший вісник теплих днів. (Грак.)

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcs8kjtk6k9ttewdb2kvxytpdc_h6zibyfz6lmpjchskszwqgxb5

ІІ. Визначення теми уроку. Цілепокладання.
Щоб дізнатись, як одним словом називають цих тварин, складіть його з поданих букв: ТXАПИ (ПТАХИ).

  • Тож якою буде тема сьогоднішнього уроку?

-Так! Урок у нас буде присвячений птахам нашого краю.

Зараз ми з вами відправимось у дивну подорож вулицею Птахів у країну Довкілля.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Учитель Давайте пригадаємо, що ми знаємо про птахів.

  • Яких птахів називаємо перелітними?

  • Чому вони відлітають?

  • Яких птахів називають зимуючими?

  • Які птахи восени наближаються до людських осель?

ІV. Відкриття дітьми нового знання.
Учитель. Швидко сплинув час. Ось ми і на місці. Наша перша зупинка - «Музей птахів». Провести екскурсію нам допоможуть досвідчені екскурсоводи. Про яку пташку буде перша розповідь, дізнаєтесь, відгадавши загадку.

Жовті груди маю і за день комах з'їдаю,

Скільки важу я сама. (Синичка.)

(Наші учні-екскурсоводи розповідають про диких птахів).
Розповідь учня. У синички жовта сорочка, чорний галстук, зеленувата спинка, яскраво-білі щічки, чорна шапочка. Синичка дуже рухлива. Причепившись до тонісінької гілочки, вона може провисати вниз головою. Це можливо тому, що в неї довгі кігті на лапках. Гострим довгим дзьобом синиця дістає з тріщин на деревах для себе поживу: комах, їхні личинки. А взимку пташки їдять насіння. Гнізда мостять у дуплах, штучних дуплянках або в синичниках.

(Відповідь учня доповнюють інші учні, оцінюють його відповідь - повна, неповна, змістовна, цікава.)
http://www.stihi.ru/pics/2011/03/14/9404.jpg
Учитель. А друга пташка загадала про себе ось яку загадку:

Б'ється, стука молоток,

Поправляє нам садок. (Дятел.)
http://mymgn.info/uploads/posts/2014-01/1389254565_7188.jpg
Розповідь учня. Дятел - птах середніх розмірів. Зверху його тіло чорне, з двома великими білими плямами на крилах. На крилах і крайніх перах хвоста - поперечні білі смужки. У молодих птахів на голові червона шапочка. Знизу тіло рудувато-біле. Живиться комахами, узимку - насінням хвойних дерев (доповнення й оцінка розповіді).

Лексична робота

Учитель. Діти, а що скажете про саме слово «дятел»?

Відповіді учнів. Це іменник. Відповідає на питання «хто?» А ще - це слово, правопис якого треба запам'ятати.

Придумайте споріднені слова до слова «дятел» (дятленя, дятлика, дятленко). Тепер придумайте словосполучення (дятел роботящий, дятел веселий).

Розповідь учня про снігура. Снігурі - червоногруді пташки з чорною шапочкою на голові. Прилітають до нас із далекої півночі. Узимку їдять різні ягоди, насіння бур'янів. Коротким ї товстим дзьобом снігурі вилущують насіння ясеня, горобини. Гніздяться у хвойних лісах. Снігурі довірливі птахи. Вони співають нескладні пісні, які можна почути взимку. Ці птахи - окраса нашої природи.
http://np.pl.ua/wp-content/uploads/2013/01/%d1%81%d0%bd%d1%96%d0%b3%d1%83%d1%80-%d0%b7%d0%b8%d0%bc%d0%b0-%d0%bf%d1%82%d0%b8%d1%86%d1%8f-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%80%d0%be%d0%b4%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b3%d0%be%d0%b4%d0%b0.jpg
- А чому цих пташок назвали саме так, розповість вірш

Г. Демченка «Снігурі»:

Подивися: у двері

В чорних шапках снігурі,

Ще й червоні фартушки Одягли собі пташки.

Значить, сніг і холоди Наближаються сюди,

Снігурами через те

їх тепер і ви звете.
Розповідь учня про сороку (демонстрація малюнка). До яких тільки хитрощів, до яких тільки вивертів не вдаються птахи, щоб відвернути увагу від своїх гнізд. Виявляється, сороки будують ще й додаткові, фальшиві гнізда. Варто лише подивитись на справжнє гніздо, як хитруни залишають їх і летять до фальшивих, прагнучи відвести непроханого гостя від своїх гнізд.

http://usiter.com/uploads/20120327/soroka+ptitci+soroki+33110431005.jpg
Розповідь учня про сову. Одна сова знищує протягом літа понад тисячу гризунів, зберігаючи таким чином тонну хліба. У сов дивний спосіб захисту пташенят. Коли матері-совї здається, що лиха не уникнути, вона виштовхує з гнізда дітей і покидає його назавжди. Ніби м'ячики вилітають вони із гнізда і, не здригнувшись, завмирають на місці.
http://www.symbolsbook.ru/images/s/owl2.jpg
Розповідь учня про шишкаря. Шишкарі - птахи темно-червоного кольору з темними крилами та хвостами. їх легко впізнати за великими дзьобами, в яких верхня частина загнута вниз, а нижня вгору. їжа шишкарів - насіння ялинових або соснових шишок.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9b/red_crossbill_(female).jpg/260px-red_crossbill_(female).jpg

- А яких ви знаєте свійських птахів?

Відповіді учнів. Дев'ять птахів - курка, качка, гуска, індик, голуб, мускусна качка, цесарка, канарка, японська перепілка.

Учитель демонструє малюнок птаха та пропонує учням розглянути його зовнішню будову.


  • http://yak-prosto.com/images/f/1/yak-namalyuvati-ptaha.jpg

  • 3 яких частин складається його тіло?

  • Що знаходиться на голові птаха?

  • Скільки лапок мають птахи? А звірі?

  • Чим укрите тіло птахів?

  • Який висновок можна зробити?

Учні дають відповідь: птахи - це тварини, тіло яких укрите пір'ям, вони мають дзьоб і крила.

Учитель. Попрацювати з книжкою ви зможете, прочитавши статті про птахів у таких енциклопедіях.

( Виставка книг — енциклопедій )

http://image.slidesharecdn.com/random-131217062205-phpapp02/95/-25-638.jpg?cb=1387261423

ВІКТОРИНА:

  • Назвіть дев'ять видів осілих птахів нашої місцевості (синиця велика, сорока, дятел строкатий, повзик, ворона, сич, сова, пугач, горобець).

  • Який осілий птах вигодовує пташенят узимку? ( клести )

  • Чим корисний горобець? (Живиться комахами в період розмноження.)

  • Які птахи прилітають до нас? (Омелюхи, снігурі, синички.)

  • Яких дятлів ви знаєте? (Строкатий, чорний, зелений.)

  • Самець якої пташки на току ніби каже: «Спать пора»? (Перепел )

  • Які птахи прилітають весною до нас раніше інших? (Граки )

  • А які - самі останні? ( Стрижі, солов'ї, іволги )

  • Гнізда яких птахів можна побачити на дахах українських хат ? ( Аіети )

  • Як сидить дятел в гнізді ? ( На хвості)

  • Чи є своя пісня у шпаків? ( Вони підражають співу інших птахів ) Учитель. Діти, що таке «Науково-дослідний інститут біології»? У цьому інституті вчені досліджують, куди відлітають птахи на зиму, як вони знаходять собі дорогу.

Виступи «учених» - учнів

Перший учень. Ластівки, шпаки, жайворонки, дрозди, солов'ї, лелеки з нашої країни

летять зимувати в Африку. Під час перельотів птахи знаходять дорогу, орієнтуючись по сонцю та зірках

Другий учень. З вирію більшість птахів повертаються в ті місця, де вони гніздились раніше. Щоб дізнатись, де птахи зимують, їм надівають на лапку легке кільце з номером і випускають на волю. Записують назву окільцьованого птаха, номер кільця, дату.

Третій учень. Якщо знаходять окільцьованого птаха, то знімають з нього кільце та пересилають у зазначене на кільці місце, повідомляючи, де й коли птаха спіймали.

Учитель. При науково-дослідному інституті працює бібліотека, де зібрано багато книжок про птахів (учитель дає характеристику різним книжкам і звертає увагу на опис життя птахів у різні пори року).

  • Пригадаємо, як живуть птахи в різні пори року.

Діти, а яка пора року закінчується зараз?

Яка пора року скоро почнеться?

  • Які зимові місяці ви знаєте ?

Учитель. Прийшли, не забарившись, до нас місяці зимові - беручкі, завзяті, ураз знайшли собі роботу: сховали під кригою річки, озера, заморозили шляхи, укрили пухнастим шеєм дерева. Ліс просвічується майже наскрізь. Без дзвінких пташиних голосів і без яскравого вбрання він якось померкнув, стихнув. Але наш урок незвичайний, тому ми на мить повертаємось у літо. Пригадаємо його кольори, запахи, голоси. Пригадайте ліс, яким ви його бачили влітку, і послухаємо радісний спів птаха (прослуховування платівки «Пташині голоси»). Чий ви голос почули? У теплу сонячну днину вам важко всидіти вдома. То ж давайте трошки ми з вами розімнемося.

  1. Фізкультхвилинка

Гуси-лебеді летіли,

На лужку зеленім сіли,

Посиділи, поклювали, покружляли,

Піднялися, полетіли, а за парти діти сіли.

VІ. Практична робота «Пташина їдальня»

  • Розкажіть, який корм треба збирати для пташок?

Учитель. Продовжимо нашу подорож. Відгадайте загадку:

Прилетіли наші гості,

Сіли на помості,

Без сокири, без лопати Поробили собі хати. ( Пташки )

  1. Робота в групах

Учитель. Наче справжні майстри, пташки з гілочок, травинок, шматочків моху, пір’я будуть своє житло. Тож наша наступна розмова про «Пташиний ЖЕК» (житлово-експлуатаційна контора)

-Діти, допоможіть розселити пташок у їхніх квартирах (зображені гнізда птахів: лелеки, ластівки, шпака, іволги; у кожне гніздо треба «селити птаха»). - При ЖЕКу працює «Бюро знахідок». Птахи-роззяви загубили свої крила, лапки, хвости, дзьоби й навіть голову. А ви допоможете їм?

Діти знаходять відповідні частини та «складають» птахів.
VІІ. Закріплення вивченого на уроці матеріалу

-Учитель. Наша подорож добігає кінця. Пригадаймо, що ми вивчали на уроці, дізнались нового.

  • Хто обідав у пташиній їдальні?

  • Яких птахів називають зимуючими?

  • Чому потрібно охороняти пташок?

Учитель демонструє «Червону книгу» й розповідає, які птахи занесені до неї.

VІІ. Рефлексія діяльності

-Що ми можемо на прощання пообіцяти птахам?


  1. Ніколи не зробимо шкоди Ми пташці у ріднім краю.



  1. Нехай звеселяють природу - Співають для нас у гаю.

  2. Ми друзі і вірні, і щирі,

Бо ми бережем повсяк час Пташок, що літають у вирій,

І тих, що зимують у нас.

  1. Домашнє завдання

  1. Намалювати пташку, яка найбільше сподобалась.

  2. Скласти казку про пташку.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Методичні Рекомендації Запобігання і виявлення
2016 -> За новою програмою 8 клас чи існує справжнє кохання сьогодні? за твором Валентина Чемериса
2016 -> «Як зробити дитину успішною? Створення умов для успішної адаптації учнів 1,5 –х класів до соціуму та нових умов навчання»
2016 -> Мова жестів Зміст
2016 -> Рабочая программа составлена в соответствии с Учебным планом Гимназии на основе федерального государственного общеобразовательного стандарта основного общего образования и Примерной программы по учебным предметам
2016 -> Міністерство освіти І науки україни
2016 -> Робоча програма навчальної дисципліни юридична психологія (шифр пп. 16) Освітньо-кваліфікаційний рівень: бакалавр
2016 -> Наукові праці кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Серія: Бібліотекознавство. Книгознавство. Випуск 3
2016 -> Аналіз державної політики у сфері національної безпеки і оборони України виконано групою експертів за підтримки Реанімаційного пакету реформ: Андрій Дацюк


Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал