Проведення оцінки майна є обов’язковим у випадку оподаткування майна згідно з закономСкачати 36.44 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір36.44 Kb.
Листом Міністерства доходів і зборів України від 25.12.2013 №  20795/5/99-99-17-03-03-16 надано роз’яснення щодо оцінки нерухомого майна у разі його спадкування, спадкоємцями, які є родичами першого ступеня споріднення.

Оподаткування доходу, отримано платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи подарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав визначає ст. 174 Податкового кодексу України (далі – Кодекс).

Згідно із п. 174.1 ст. 174 Кодексу об’єкти спадщини платника податку з метою оподаткування поділяються, зокрема, на об’єкт нерухомого майна.

За нульовою ставкою оподатковується вартість власності (нерухомого майна), що успадковується членами сім’ї першого ступеня споріднення.

Водночас, згідно з п. 174.6 ст. 174 Кодексу кошти, майна. Майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом IV Кодексу для оподаткування спадщини.

Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні, її державного та громадського регулювання., забезпечення створення системи незалежної оцінки майна з метою захисту законних інтересів держави та інших суб’єктів правовідносин у питання оцінки майна, майнових прав та використання її результатів визначено Законом України від 12.07.2001 № 2658-III «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (далі – Закон № 2658).

Відповідно до ст. 3 Закону № 2658 оцінка зокрема, майна – це процес визначення їх вартості та дату оцінки за процедурою. Встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в статті 9 цього Закону, і є результатом практичної діяльності суб’єкта оціночної діяльності. Процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна.

Проведення оцінки майна є обов’язковим у випадку оподаткування майна згідно з законом (ст. 7 Закону № 2658).

При цьому, методичне регулювання оцінки майна здійснюється у відповідних нормативно-правових актах з оцінки майна: положеннях (національних стандартах) оцінки майна, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, методиках та інших нормативно-правових актах, які розробляються з урахуванням вимог положень (національних стандартів) і затверджуються Кабінетом Міністрі України та Фондом державного майна України (ст. 9 Закону № 2658).

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2013 року № 231, цей Порядок визначає механізм оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства, з метою обчислення доходу платника податку – фізичної особи від продажу (обміну) та іншого доходу такого платника податку у вигляді отриманої ним грошової компенсації від відчуження нерухомого та рухомого майна (крім випадків його успадкування та дарування), а також обчислення суми державного мита, податків та інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства.

Цей порядок є обов’язковим для застосування під час проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів.

Разом з тим, статтею 23 Кодексу визначено поняття бази оподаткування – це фізичний, вартісний чи інший характерний вираз об’єкта оподаткування, до якого застосовується податкова ставка і який використовується для визначення розміру податкового зобов’язання.

База оподаткування і порядок її визначення встановлюються цим Кодексом для кожного податку окремо.

Відповідно до п. 164.1 ст. 164 Кодексу базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених розділом IV «Податок на доходи фізичних осіб».

Загальний оподатковуваний дохід – будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Згідно із п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Кодексу податкове зобов’язання – це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Враховуючи наведене, на думку Міністерства доходів і зборів України, оскільки при отриманні фізичною особою – членом сім’ї спадкодавця (дарувателя) першого ступеня споріднення доходу у вигляді об’єктів спадщини (подарунку), зокрема, нерухомого майна, відсутнє податкове зобов’язання щодо сплати до бюджету податку про доходи фізичних осіб, не доцільно проведення оцінки майна, у зв’язку з відсутністю втрат бюджету.

Водночас, відповідно до ст. 24 Закону № 2658 органом державної влади, який здійснює державне регулювання оціночної діяльності в Україні, є Фонд державного майна України. Разом з тим, Фонд державного майна України забезпечує широке інформування суспільства з питань оціночної діяльності, стану особливостей ціноутворення на майно та майнові права в Україні.

Враховуючи зазначене, з питання, порушеного у вашому листі пропонуємо звернутися до Фонду державного майна України.

Щодо застосування абзацу другого п. 174.3 ст. 174 Кодексу.Зміни, які були внесені Законом України від 07.07.2011 № 3609-VI»Про внесення змін до Податкового кодексу України» до абзацу другого п. 174.3 ст. 174 дають можливість спадкоємцям (обдаровуваним), які отримали у спадщину (дарунок) об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, не визначити їх вартість (суму такого доходу) в річній податковій декларації. І в кореспонденції зі змінами. Внесеними до п. 179. 2 ст. 179 Кодексу, - взагалі не подавати річну податкову декларацію, якщо відсутні інші підстави для декларування доходів.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка