Прокуратура Миколаївської областіСкачати 293.04 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір293.04 Kb.
Прокуратура України

Прокуратура Миколаївської області


вул. Спаська, 28, м. Миколаїв, 54030 тел.факс:47-25-1106.02.201512/2- 5 вих.-15

на №
від
Виконувачу обов’язків

голови Миколаївської

обласної ради

СМИРНОВУ О.М.

І Н Ф О Р М А Ц І Я

про стан законності та заходи щодо її зміцнення в

Миколаївській області за 2014 рік (відповідно до

статті 6 Закону України «Про прокуратуру»)

Шановний Олександре Миколайовичу!

Прокуратурою Миколаївської області в межах повноважень, визначених статтею 121 Конституції України та статтею 9 Перехідних положень, упродовж 2014 рокувживались організаційні та практичні заходи щодо реального усунення порушень законів, поновлення прав громадян та інтересів держави, притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності, забезпечення відшкодування завданої шкоди.


На сьогодні основні зусилля органів прокуратури області зосереджено на недопущення підриву конституційних засад державного устрою України, протидії злочинності та корупції, проявам сепаратизму та тероризму, організації діяльності з охорони громадського порядку, попередження вчинення кримінальних правопорушень.

Координація діяльності правоохоронних органів у сфері протидії злочинності та корупції

Упродовж минулого року органами прокуратури області вжито низку заходів координаційного характеру, спрямованих на покращення діяльності правоохоронних органів регіону щодо протидії злочинності і корупції.


Найбільш актуальні проблеми прокурорсько-слідчої діяльності на вказаному напряму обговорено на двох засіданнях колегії прокуратури області, на котрих розглянуто питання стану та ефективності використання процесуальними керівниками повноважень у кримінальному провадженні та дотримання обліково-реєстраційної дисципліни при внесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також стану дотримання розумних строків розгляду судами кримінальних справ, направлених до суду у строк до 20.11.2012, та кримінальних проваджень, ефективності вжитих прокурорами заходів до прискорення вирішення їх по суті, реагування прокурорів на незаконні судові рішення.


На виконання вимог статті 10 Закону України «Про прокуратуру» проведено три координаційні наради керівників правоохоронних органів області,рішеннями котрих визначено узгоджені заходи щодо протидії злочинності та корупції, у тому числі її організованим формам; забезпечення діяльності з охорони громадського порядку, боротьби зі злочинністю та корупцією, в тому числі попередження фактів самосуду та самоправства, вчинення інших кримінальних правопорушень, особливо із застосуванням вогнепальної та холодної зброї; попередження проявів сепаратизму та тероризму.

З метою протидії окремим видам злочинів створено три міжвідомчі робочі групи, у тому числі з питань координації заходів, спрямованих на забезпечення національної безпеки і суверенітету України,викриття та розслідування злочинів, пов’язаних з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом та фіктивного підприємництва, умисних убивств, а також інших резонансних злочинів проти життя та здоров’я особи.

Завдяки налагодженій взаємодії правоохоронних органів, зокрема оперативних та слідчих підрозділів, забезпечено належний стан досудового розслідування кримінальних правопорушень указаної категорії та вжито вичерпних заходів до встановлення винних у їх вчиненні осіб.

Актуальним питанням протидії злочинності та корупції, захисту конституційних прав і свобод громадян та інтересів держави приділялася постійна увага прокурорами на місцях.

Усього з указаних питань проведено 48 координаційних та 15 міжвідомчих нарад, а також 177 інших заходів координаційного характеру (спільні навчання кадрів, видання спільних наказів, створення спільних слідчо-оперативних груп для розкриття та розслідування злочинів тощо).

Стан протидії злочинності
Ужиті прокуратурою та іншими правоохоронними органами області організаційно-практичні та координаційні заходи певною мірою сприяли покращенню криміногенної ситуації в регіоні.

Зокрема на 18,1% зменшиласькількість учинених злочинів (з 1852 у 2013 році до 1517 у 2014 році) проти життя та здоров’я особи та на рівні 2013 року залишилася кількість учинених на території області умисних убивств (78).

Питома вага особливо тяжких правопорушень нижча загальнодержавного показника та становить 2,8% (у державі –4,9%).

Відсоток розкриття є одним з найвищих у державі тастановить 58,2% (по Україні – 43,5%).

За результатами розслідування до суду скеровано провадження щодо 7640 злочинів, у тому числі 6674 (45,7%, по державі - 33,9%) – щодо яких заяви і повідомлення надійшли упродовж року.
Стан законності у сфері боротьби з організованою злочинністю та корупцією
Ураховуючи, що корупція є надто багатогранним явищем та потребує комплексного підходу до її подолання, органами прокуратури області підвищена увага приділялася виявленню злочинів цієї категорії. Зокрема виявлено74 корупційні правопорушення (на 76 % більше, ніж за 2013 рік, по державі ріст 1,3 %), у тому числі у пріоритетних сферах : банківській (11) та бюджетній (16) системі, на транспорті (1), охорони здоров’я (2), освіти(8), земельних відносин (7). Зокрема, виявлено 16 злочинів, пов’язаних з одержанням посадовцями неправомірної вигоди (за ст. 368 КК України).

У розрізі статей Кримінального кодексу України :

з числа виявлених корупційних злочинів : 2 – за ч.2 ст.189 КК України (вимагання, вчинене службовою особою з використанням свого службового становища), 39 – за ч.ч.2-3 ст.191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), 4 – за ст.364 КК України (зловживання владою або службовим становищем), 1– за ст.364-1 КК України (зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права), 1 – за ст.365 КК України (перевищення влади або службових повноважень), 16 - за ст.368 КК України (одержання неправомірної вигоди службовою особою), 3 – за ст. 368-3 КК України (підкуп службової особи юридичної особи приватного права), 3 – за ст.369 КК України (пропозиція або надання неправомірної вигоди службовій особі), 5 – ст.369-2 КК України (зловживання впливом).Здійснено повідомлення про підозру у скоєнні кримінальних корупційних правопорушень 70 особам, з яких 22 відсторонено від займаних посад.

До судунаправлено 53 обвинувальніакти стосовно 62 осіб(торік 36 проваджень стосовно 38 осіб), у тому числі 10 – на підставі угод про визнання винуватості.

За закінченими кримінальними провадженнями про злочини у сфері корупції встановлено збитків на суму 2 135 286 грн., з них інтересам держави – 1 397 411 грн. Відшкодовано збитків на суму 316 394 грн., або 14,8% (по державі 50%), з них інтересам держави – 228 764 грн. або 17,2%(по державі 45%).Накладено арешт на майно підозрюваних на суму 3 580 641 грн., сума на яку заявлено позовів – 1 691 809 грн.Обвинувальні акти у кримінальних провадженнях про корупційні правопорушення, направлені до суду у 2014 році

(у порівнянні з 2013 роком)


Судами області за вчинення корупційних злочинів засуджено 44 особи. Завдяки принциповій та послідовній позиції прокурорів корупціонерам призначається покарання, яке відповідає суспільній небезпеці злочинів та особі винних.

Наприклад, прокуратурою області забезпечено підтримання державного обвинувачення у кримінальному провадженні за фактом одержання неправомірної вигоди (хабара) в особливо великому розміріу сумі 580 тис. доларів СШАпершим заступником начальника Головного управління Держземагентства в Миколаївській області у співучасті з директором приватного підприємства за виділення у користування підприємцю землі. Вироком Ленінського районного суду міста Миколаєва від 23.10.2014 чиновника засуджено за ч.3 ст.15, ч.5 ст.368 КК України до покарання у вигляді 8 років позбавлення волі з позбавленням права займати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 3 роки, з конфіскацією 1/2 майна, та позбавлено 11 рангу державного службовця. Його співучаснику суд також призначив покарання у вигляді 8 років позбавлення волі з позбавленням права займати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 3 роки, з конфіскацією 1/2 майна.Наразі провадження розглядається апеляційним судом за апеляцією засуджених.

До позбавлення волі засуджено 19 осіб, з яких 15 звільнено від відбування покарання з випробовуванням на підставі ст.75 КК України, 4 особи засуджено до обмеження волі та звільнено від відбування покарання з випробовуванням на підставі ст.75 КК України, 15 осіб засуджено до основного покарання у вигляді штрафу.

Додаткові покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади призначено 23 особам. Спеціального звання позбавлено 4 особи. Спеціальну конфіскацію застосовано до 2 осіб.

На виконання Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» спеціально уповноваженими суб’єктами у сфері протидії корупції направлено до суду 90 протоколів про адміністративні корупційні правопорушення.

Органами прокуратури складено 39 протоколів (торік – 20),УБОЗ УМВС України в області – 20 (торік – 20), відділом БКОЗ УСБ України в області – 31 (торік – 12).


Дані щодо складених

спеціально уповноваженими суб’єктами протоколів про адміністративні корупційні правопорушення за 2014 рік

Розглянуто 86 протоколів, з них 80 з накладенням штрафів на винних осіб.

Зокрема, притягнуто до адміністративної відповідальності :

- за ст.172-4 КУпАП (порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності) – 13 осіб ;

- за ст.172-5 КУпАП (порушення встановлених законом обмежень щодо одержання дарунка, пожертви) – одну особу;

- за ст.172-6 КУпАП (порушення вимог фінансового контролю) – 31 особу;

- за ст.172-7 КУпАП (порушення вимог щодо повідомлення про конфлікт інтересів)33 осіб;

- за ст. 172-8 КУпАП (незаконне використання інформації, що стала відома особі у зв'язку з виконанням службових повноважень) – одну особу;

- за ст.172-9 КУпАП (невжиття заходів щодо протидії корупції) – одну особу.

Кількість (осіб, %) притягнутих до відповідальності за вчинення наступних видів корупційних правопорушень

До відповідальності за результатами розгляду справ про корупційні правопорушення судами притягнуто 3 держслужбовців5 категорії посад, 19 депутатів сільських, селищних, міських рад, 20 службових осіб органівмісцевого самоврядування, 30 посадових осіб інших органів державної влади, одного правоохоронця, 7 посадовцівюридичних осіб публічного права.

Наприклад, до адміністративної відповідальності за ст. 172-7 КУпАП притягнуто Южноукраїнського міського головуКвасневського Є.А., який не повідомив міськраду про наявний конфлікт інтересів при розгляді документів та прийнятті рішення про виділення земельної ділянки близькому родичу.Постановою апеляційного суду Миколаївської області від 22.10.2014 на Квасневського Є.А. накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 1700 грн.

За вчинення аналогічного правопорушення 29.10.2014 Первомайським міськрайонним судом притягнуто до відповідальності Первомайського міського голову Дромашко Л.Г.
Звільнено з посад 11 осіб, притягнутих до відповідальності за вчинення адміністративних корупційних правопорушень, пов’язаних із порушенням обмежень, установлених антикорупційним законодавством.

Стан законності при провадженні досудового слідства прокуратури області

Діяльність слідчих органів прокуратури області спрямована на розслідування актуальних та резонансних кримінальних проваджень, у першу чергу про найбільш тяжкі кримінальні правопорушення з ознаками корупційних діянь, відшкодування завданих злочинами збитків, та на підвищення рівня довіри населення до прокуратури.

Зокрема слідчимислідчого відділу прокуратури області розслідувано 652 кримінальних провадження, з них573, розпочатих у 2014 році.

Досудове розслідування завершено у 398 або 61%.

З закінчених закрито 359 кримінальних проваджень. Їх питома вага становить 90,2%.
Дані щодо питомої ваги кримінальних проваджень,

у яких прийнято рішення, у розрізі областей (%)

Особливу увагу під час розслідування справ зосереджено на проведенні об’єктивного та своєчасного досудового слідства, захисті конституційних прав і свобод громадян.

До суду скеровано обвинувальні акти у 39 кримінальних провадженнях (9,8%), з них 15 (38,5%) – з угодами про визнання винуватості.

Дані щодо питомої ваги кримінальних проваджень,

направлених до суду з обвинувальними актами, у розрізі областей (%)

Робота органів прокуратури області зосереджена на розслідуванні злочинів, вчинених працівниками правоохоронних органів. До суду направлено 22 обвинувальні акти у кримінальних провадженнях стосовно 30 правоохоронців. З них: стосовно працівників органів внутрішніх справ області – 16 актів щодо 21 особи, стосовно працівників митної служби – один щодо 2 осіб, стосовно працівників пенітенціарної системи – 3 щодо 5 осіб, стосовно працівників державної податкової служби – один щодо однієї особи та стосовно працівників державної лісової охорони – один щодо однієї особи.Зокрема, спрямовано до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні відносно начальника відділу адміністрування ПДВ оперативного управління Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Миколаївській області, який діючи у складі організованої злочинної групи, створив «конвертаційний центр» та, використовуючи своє службове становище, здійснював прикриття його діяльності.

Два обвинувальних акти щодо трьох осіб направлено до суду про кримінальні правопорушення з ознаками катування(за ч.2 ст.365 КК України – за фактом застосування насильства працівниками міліції).

З числа надісланих до суду обвинувальних актів 9 – про корупційні правопорушення, одне– про злочини у сфері земельних правовідносин.

Забезпечено виважений підхід до затримання правопорушників. З-поміж 11 затриманих в порядку ст.208 КПК України підозрюваних та яким обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, 6 звільнено після внесення застави, розмір якої визначався судом.


Відсутні випадки виправдування осіб у кримінальних провадженнях, розслідуваних слідчими органів прокуратури області, повернення судом обвинувальних актів у порядку ч.2 п.3 ст.314 КПК України та закриття кримінальних проваджень, у котрих особам повідомлено про підозру.

Стан законності у сфері кримінального судочинства
Відповідно до конституційних повноважень органами прокуратуриобласті у минулому році вживалися заходи до забезпечення законності у кримінальному судочинстві.

Зокремаза участі прокурорів судами області розглянуто100 кримінальних справ, направлених до суду до 20.11.2012, з них із постановленнямвироку71.Зокрема у вересні минулого року завершено розгляд у складній, багатоепізодній, резонансній кримінальній справі за обвинуваченням шести осіб, які у період з 1997 до 2005 року на території міст Херсона і Миколаєва, а також в АРК вчинили на замовлення умисні вбивства п’яти осіб та намагалися позбавити життя ще шести осіб. Двом із засуджених призначено покарання у виді довічного позбавлення волі із конфіскацією всього майна, ще чотирьох позбавлено волі на строк від 10 до 12 років.

Станом на 01.01.2015 у залишку судів Миколаївської області перебувало 164 кримінальні справи. Судовий розгляд у 11 справах триває понад 3 роки, у 2 – понад 5 років.Прискорення завершення судового розгляду таких справ потребує додаткових зусиль.

Державними обвинувачами прокуратури областівнесено 153 апеляційні скарги, з них –107 задоволено апеляційнім судом Миколаївської області, незаконні судові рішенняскасовано та змінено (проти 61 торік).

Зокрема, апеляційною інстанцією задоволено 85,7% апеляцій прокурорів на незаконні вироки (у державі 84,6%).У кримінальних провадженняхзадоволено 72,3% апеляційних скарг прокурорів на незаконні вироки (у державі 73,6 %), 74,1% – на інші судові рішення (по державі– 60%).Стан законності при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях (справах), а також інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян

Однією з конституційних функцій діяльності органів прокуратури, визначених п. 4 ст. 121 Конституції України та ст.ст. 2, 26 Закону України «Про прокуратуру», є здійснення нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

Зокрема, упродовж минулого року органами прокуратури області за результатами проведених перевірок на вказаному напрямі внесено 504 документа прокурорського реагування, за наслідками розгляду до дисциплінарної відповідальності притягнуто695службових осіб.

Налагоджено ефективну співпрацю з представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Миколаївській області, із ним проведено робочу зустріч, запрошено на підсумкове розширене засідання колегії прокуратури області та до участі у навчально-методичному семінарі.

Ужиті заходи сприяли тому, що в місцях обмеження особистої свободи громадян не допущено надзвичайних подій (захоплення заручників, масових заворушень, навмисних вбивств) та скоєння в’язнями тяжких злочинів.

Завдяки втручанню органів прокуратури в установах виконання покарань області досягнуто зменшення заборгованості по виконавчих листах, у том числі аліментах, на 405 тис. грн.

За наслідками розгляду документів прокурорського реагування покращено умови тримання осібв установах попереднього ув’язнення та виконання покарань, застосування заходів примусового характеру. Майже90%кімнат для затриманихта доставлених чергових частин та75% ізоляторівтимчасового тримання органів внутрішніх справ приведено у відповідність до вимог національного законодавства і міжнародних норм та стандартів.

Наглядова та координаційна діяльність сприяла на 20% (з 76 до 61) зниженню рецидивної злочинності серед засуджених до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі.

Прокуратурою області окрема увага приділялася виявленню фактів не додержання посадовими особами органів внутрішніх справ вимог Закону України «Про міліцію» та Кодексу України про адміністративні правопорушення при застосуванні заходів примусового впливу, у тому числі адміністративному затриманні. За наслідками розгляду 21акту прокурорського реагування до відповідальності притягнуто 45 осіб.

За наслідками роботи з нагляду за додержанням законів про адміністративні правопорушення у 2014 році органами прокуратури розпочато 3кримінальні провадження, з яких 2 скеровано до суду, внесено332акти прокурорського реагування,скасовано 151 незаконне рішення у справах про адміністративні правопорушення, до відповідальності притягнуто 359 посадових осіб, у тому числі 62- контролюючих органів, відшкодовано коштів на суму 14тис. грн.

Стан законності у сфері захисту прав і свобод громадян та інтересів держави
З метою створення належних гарантій дотримання прав людини та захисту інтересів держави органами прокуратури області вживалися системні заходи, спрямовані на ефективне виконання покладених на них завдань, насамперед, у сферах захисту прав громадян на оплату праці, соціальне, пенсійне забезпечення, захисту інтересів держави від неправомірних посягань у бюджетній сфері, у тому числі при закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.

За результатами розгляду понад двох тисяч документів прокурорського реагування скасовано 267незаконних актів, притягнуто до відповідальності1621 посадовця, з них майже 600 органів контролю.

На вимогу прокурорів відшкодовано понад 105 млн. грн., у тому числі до бюджету сплачено близько 13 млн. грн. та попереджено незаконне витрачання бюджетних коштів на 57,3 млн. грн.

З метою захисту та реального поновлення порушених прав громадян та інтересів держави органами прокуратури області упродовж 2014 року заявлено позовів більш ніж на 289млн. грн., судами розглянуто та задоволено позовів майже на 79 млн. грн., у тому числі понад 16 млн. грн. стягнуто до бюджету, виконано рішення судів за позовами прокурорів на суму 77,6 млн. грн.З метою захисту прав громадян на своєчасне отримання заробітної плати органами прокуратури області подано до суду заяви про видачу судових наказів на суму 882 тис. грн., які судами розглянуто та задоволено.Сума реального виконання судових рішень, постановлених за позовами прокурорів зазначеної категорії, у тому числі минулих років, склала5,9 млн. грн.

На вимогу прокурорів у минулому році відшкодовано близько 30 млн. грн. заборгованості із виплати заробітної плати, поновлено права понад 8 тисяч громадян, до відповідальності притягнуто 26 посадових осіб органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, у тому числі 22органів державного контролю.


Структура заборгованості з оплати праці станом на 01.01.2015

(всього 43,6 млн. грн.)
Прокурорами районів міста Миколаєва, міста Южноукраїнська, Снігурівського району та апаратом прокуратури області у зазначеній сфері виявлялись також і кримінальні правопорушення.

Так, прокуратурою області 01.09.2014 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за фактом умисної невиплати посадовими особами ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод» заробітної плати 1182 працівникам у розмірі 6,5 млн. грн. У ході досудового розслідування зазначену заборгованість виплачено у повному обсязі, у зв’язку з чим кримінальне провадження закрито за ч.1 ст.284 КК України.

За фактами ухилення від сплати єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування розпочато 3 кримінальні провадження, досудове розслідування у яких триває. За втручанням органів прокуратури області у сфері пенсійного забезпечення до дисциплінарної відповідальності притягнуто34 посадові особи органів державного контролю.Зокрема, прокуратурою Центрального району міста Миколаєва внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-1 КК України, за фактом ухилення упродовж 2012-2014 років службовими особами філії «Південний племконецентр» ДП «Конярство України» від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі 1 млн. грн. Досудове розслідування у кримінальному провадженні триває.

У зв’язку з бездіяльністю органів державної фіскальної служби прокурорами заявлено позови про стягнення заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску на 2,9 млн. грн., якісудами розглянуто та задоволено.Зокрема, рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 16.04.2014 за позовом Первомайського міжрайонного прокурора з ВАТ «Первомайський гранітний кар’єр» стягнуто 1 млн. грн. єдиного внеску. Вказане рішення реально виконано у жовтні минулого року.

Прокурорами приділено увагу питанню захисту прав інвалідів, у тому числі щодо забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації.

За неналежне виконання вимог законодавства у цій сфері до відповідальності притягнуто 49 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, з них 17 – органів контролю.

Постійно у полі зору органів прокуратури області перебуває стан дотримання конституційних прав громадян на охорону здоров’я.

У зазначеній сфері виявлено 4 кримінальні правопорушення, у тому числі за фактами порушення законодавства при розпорядженні бюджетними коштами, одне кримінальне провадження вже скеровано до суду. До дисциплінарної відповідальності притягнуто 25 посадових осіб, з них 5 –органів контролю, відшкодовано до бюджету 120 тис. грн. та попереджено незаконне витрачання бюджетних коштів у сумі 15,8 млн. грн.

У сфері захисту економічних інтересів держави розпочато 82 кримінальні провадження, з яких 33 − скеровано до суду. За прокурорського реагування до відповідальності притягнуто 373 посадові особиорганів державної влади та місцевого самоврядування, з яких 128 – органів контролю. Відшкодовано 40,7 млн. грн., у тому числі до бюджету– 10,3 млн. грн.


Категорії позовних заяв, пред’явлених органами прокуратури

області у сфері захисту інтересів держави

упродовж 2014 року


У минулому році прокурорами виявлено 10 кримінально караних діянь при збереженні, утриманні та використанні майна державної і комунальної власності, у тому числі об’єктів цивільного захисту, 3 такі кримінальні провадження вже скеровано до суду. На вимогу прокурорів до дисциплінарної відповідальності притягнуто 40 посадовців, з яких 4 – органів державного контролю.

На захист державної та комунальної власності пред’явлено позови на суму 12 млн. грн. Судами розглянуто та задоволено позови на 3,9 млн. грн., реально виконано на 4,9 млн. грн.

Зокрема на розгляді господарського суду області перебуває справа за позовом прокуратури міста Миколаєва в інтересах Фонду державного майна України до виконавчого комітету Миколаївської міської ради, ТОВ «Южное море», Миколаївської морської спортивно – технічної школи Товариства сприяння оборони України щодо визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування про оформлення права власності, визнання недійсними договору купівлі – продажу майна та свідоцтв про право власності на майно, визнання права власності за державою, витребування майна.

Проведено низку ефективних перевірок у бюджетній сфері, у тому числі щодо законності здійснення державних закупівель, додержання вимог законів при виконанні своїх обов’язків органами фінансового контролю, повноти відшкодування завданих бюджету збитків.

Прокурорами розпочато 54 кримінальні провадження, з них до суду скеровано – 23. До відповідальності притягнуто 221 посадовця, у тому числі 46 – органів контролю. На вимогу прокурорів відшкодовано до бюджету 9,5 млн. грн. та пред’явлено позови на 40 млн. грн. Із судових рішень, які набрали законної сили, реально виконано на 4 млн. грн.

Так, прокуратурою області розпочато кримінальне провадження за фактом внесення службовими особами ПАТ «БК «Житлопромбуд-8» недостовірних відомостей до актів виконання будівельних робіт, що призвело до безпідставного завищення вартості виконаних робіт на суму 2,7 млн. грн., за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 191,ч. 2 ст. 366КК України. Досудове розслідування триває.

У сфері державних закупівель попереджено незаконне витрачання бюджетних коштів на суму понад 57,3 млн. грн., виявлено29 кримінальних правопорушень, до суду скеровано 7 кримінальних проваджень.

На захист інтересів держави пред’явлено позови на суму 279,6 млн. грн., судами розглянуто та задоволено на 76,3 млн. грн., реально виконано з урахуванням минулорічних рішень на 70,9 млн. грн.

Зокрема, рішеннями господарського суду міста Києва за позовними заявами заступника прокурора області в інтересах держави в особі Управління капітального будівництва Миколаївської обласної державної адміністрації з ТОВ «Київ-Градобуд-БМП 1» за неналежне виконання умов договорів про закупівлю за державні кошти стягнуто штрафні санкції у розмірі 1,1 млн. грн.

У сфері оподаткування притягнуто до відповідальності 78 посадових осіб, скасовано 75 незаконних актів, пред’явлено позови на 8 млн. грн., задоволено на 7 млн. грн.

Так, постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 03.11.2014 задоволено позовну заяву заступника прокурора області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Миколаєва до ТОВ «Спецавтотранс-Николаев» про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі близько 1 млн. грн.

У сфері паливно-енергетичного комплексу за прокурорського втручання відшкодовано 31 млн. грн., з них 593 тис.грн. − до державного бюджету, до відповідальності притягнуто 2 працівники органів контролю. Розпочато3 кримінальні провадження, з яких одне направлено до суду.

Як наслідок, рівень оплати за природний газ перед НАК «Нафтогаз України» складає 87% і є одним із найвищих у державі.

У минулому році органами прокуратури області приділено належну увагу захисту конституційних засад підприємницької діяльності в органах виконавчої влади, у тому числі при наданні адміністративних послуг. Перевірками охоплено всі структурні підрозділи Миколаївської обласної державної адміністрації та органи державного контролю обласного рівня.

Зокрема виявлено ознаки кримінального правопорушення в діяльності посадових осіб Департаменту агропромислового розвитку Миколаївської облдержадміністрації, внаслідок службової недбалості яких безпідставно не перераховано ТОВ «Очаківський райагрохім» надану бюджетну дотацію у сумі 726,1 тис.грн.

За результатами розгляду звернень підприємців на телефон «гарячої лінії» припинено незаконну практику проведення рейдів-обстежень суб’єктів господарювання за участю посадових осіб контролюючих та правоохоронних органів, 5 рішень Миколаївської міської ради з цих питань скасовано.

Забезпечено попередження тиску правоохоронних органів на підприємницьку діяльність в регіоні. На вимогу прокурорів 18 посадових осіб органів внутрішніх справ отримали дисциплінарне стягнення за втручання у господарську діяльність підприємців.

Усього у сфері захисту конституційних засад підприємницької діяльності на вимогу прокурорів притягнуто до відповідальності 77 посадових осіб, у тому числі 50посадовців органів державного контролю, скасовано 9 актів, поновлено права 40 суб’єктів господарювання.

Упродовж минулого року органами прокуратури області проведено результативні перевірки додержання земельного законодавства, передусім при використанні земель лісового, водного фондів, рекреаційного та сільськогосподарського призначення.

Як свідчать результати перевірок, порушення допускаються в більшості випадків саме органами влади та місцевого самоврядування при прийнятті рішень щодо надання земель зазначених категорій.

Зокрема, унаслідок зволікання з винесенням в натуру (на місцевість) меж лісового фонду, ці привабливі землі незаконно надаються для індивідуального житлового будівництва або комерційного використання.

Так, численні порушення законодавства виявлено при наданні Миколаївською міською радою земельних ділянок на території лісового урочища «Жовтневе» в районі так званого «Царського села» на узбережжі Бузького лиману. Зокрема земельні ділянки надавалися громадянам, у тому числі колишнім високопосадовцям, у приватну власність за відсутності згоди державного підприємства «Миколаївське лісове господарство» на їх вилучення, а також на підставі незаконних рішень судів.

Зогляду на виявлені порушення розпочато 2 кримінальні провадження, з метою реального повернення державі лісових земель площею 6,2 га, вартістю більше 9 млн.грн.,заявлено до суду 49 позовів, з яких 7 на цей час вже задоволено.

Порушення законодавства виявлялись при використанні земель, розташованих у межах нормативно визначених прибережних захисних смуг.

У першу чергу це стосується узбережжя Чорного моря, де замість розвитку та збереження курортів посадовці продовжують приймати незаконні рішення про надання земель для цілей, які не мають жодного відношення до рекреаційної діяльності.


Зокрема,попри встановлену законодавством заборону Березанською райдержадміністрацією передано14-ти громадянам у приватну власність для індивідуального дачного будівництва земельні ділянки загальною площею 1,4 га, котрі фактично розташовані в пляжній зоні Чорного моря біля с.Морське.

З метою повернення цих земель державі, прокурором Березанського району у вересні-жовтні пред’явлено до суду 14 позовів, 10 з яких задоволено. Розгляд інших триває.

Виявлялись органами прокуратури області і при розпорядженні землями сільськогосподарського призначення.
Зокрема, за позовом прокуратури області у жовтні поточного рокувизнано протиправними і скасовано незаконні накази Головного управління Держземагентства в області щодо надання громадянину, який немає досвіду роботи в сільському господарстві та відповідної освіти, в оренду земельних ділянок площею 540 га вартістю 10,4 млн.грн. для ведення фермерського господарства. З
Загалом у минулому році за наслідками перевірок у сфері земельних відносин розпочато16кримінальнихпроваджень,6 з яких скеровано до суду, із вжиттям заходів розглянуто 293 подання, за якими відшкодовано 34 млн.грн., у тому числі 1,4 млн.грн. до бюджету, до відповідальності притягнуто 167 посадових осіб органів влади, самоврядування та контролю, пред’явлено позовів на 221,4млн.грн., задоволено на 58,6млн.грн., реально виконано на 60,9млн.грн.

Ужитими заходами наглядового та представницького характеру державі та територіальним громадам реальноповернуто4688га земель різних категорій вартістю 86,6 млн.грн. та попередженонезаконненадання400га,вартістю 81,1 млн.грн.

За результатами проведених перевірок у сфері охорони навколишнього природного середовища розпочато 11 кримінальних проваджень, за документами прокурорського реагування до відповідальності притягнуто255 посадових осіб, у т.ч. 137 посадовців контролюючих органів, за актами реагування стягнуто понад 1 млн. грн.

На захист інтересів держави у вказаній сфері пред’явлено позови на суму понад 1,7 млн. грн., судом задоволено вимоги прокурорів про стягнення до бюджету 1,3 млн. грн.

Ужитими заходами виявлено також численні порушення вимог законодавства під час охорони та захисту лісів при веденні лісового господарства, використанні лісових ресурсів та здійсненні робіт, не пов’язаних з веденням лісового господарства. З метою усунення порушень прокурорами внесено 17 подань, за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто 30 посадових осіб.

Прокурорами Доманівського, Веселинівського, Врадіївського районів та Миколаївським міжрайонним прокурором з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері розпочато 4 кримінальні провадження за фактами порушень порядку користування лісовими ресурсами.Зокрема, Миколаївською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про незаконне знищення 634 дерев на території Довгопристанської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, чим завдано навколишньому природному середовищу збитків на суму понад 3,5 млн. грн. Досудове розслідування у кримінальному провадженні триває.

Незважаючи на те, що в області залишається напруженою ситуація із забрудненням довкілля промисловими та побутовими відходами, Державною екологічною інспекцією в Миколаївській області та органами місцевого самоврядування не приділяється достатньо уваги цьому питанню.

З урахуванням вказаного, прокурорами встановлено ряд порушень стосовно розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів, відведення земельних ділянок під сміттєзвалища, своєчасного виявлення безхазяйних відходів тощо, у зв’язку з чим вжито заходів реагування. За результатами зазначених перевірок зареєстровано 1кримінальне провадження, за документами прокурорського реагування притягнуто до відповідальності 145 посадових осіб, у тому числі 74органів контролю.
Стан законності щодо захисту прав і свобод дітей
Одним із пріоритетних напрямів діяльності органів прокуратури є захист прав і свобод дітей.

Проведеними органами прокуратури області перевірками виявлені порушення законодавства під час витрачання бюджетних коштів, виділених на фінансування заходів з охорони дитинства. Прокурори реагували на порушення законів у сфері попередження правопорушень, рецидивної злочинності серед підлітків, дотримання прав дітей на отримання освіти, гідний розвиток, опіку, піклування та усиновлення. Уживалися заходи до захисту соціальних, житлових та майнових прав дітей.

За результатами прокурорських перевірокрозпочато 20кримінальних проваджень, досудове розслідування у 16 з яких закінчено, до суду спрямовано обвинувальні акти. Внесено 448 подань, на вимогу прокурорів до відповідальності притягнуто 395 посадовців органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, 15 органів контролю. Поновлено права майже900дітей, їм відшкодовано 1293 тис. грн. соціальних виплат. Судами задоволено 15 позовів прокурорів на суму 483тис. грн., з них реально виконано на 452тис. грн.

Ужитіорганами прокуратури області спільно з державними органами профілактики заходи певною мірою сприяли уповільненню темпів зростання підліткової злочинності (32% – за 12 місяців проти 122% – за 7 місяців 2014 року).

Упродовж 2014 року неповнолітніми та за їх участю скоєно460 кримінальних правопорушень. Майже 50% (221) із них відноситься до категорії тяжких, 80% (380) - мають корисливу спрямованість.


Найбільший рівень злочинності серед неповнолітніх відмічається у містах Миколаєві (169) та Южноукраїнську (17), Баштанському (26), Веселинівському (12), Вознесенському (22),Доманівському (17), Миколаївському (28), Очаківському (23), Первомайському (42) та Снігурівському (13) районах. На злочинний шлях стало 277 неповнолітніх, з яких 80% - учнівська молодь (223).
Стан додержання законності щодо зверненнягромадян
Робота з розгляду звернень та особистого прийому є одним із важливих напрямів діяльності органів прокуратури та спрямована на захист прав і свобод людини і громадянина, зміцнення законності і правопорядку.

Органами прокуратури області вирішено по суті 8628 звернень, що на 8,3% більше ніж за 2013 рік (7966), задоволено232звернення.

З числа вирішених − кожне друге звернення з питань досудового розслідування − 4573 (53%), проти 3970 за 2013 рік, більшість – 2697, на дії слідчих органів внутрішніх справ. Задоволено 72 звернення, у той час як за 2013 рік – 63.

Вирішено звернень8628

За результатами прокурорських перевірок діяльності органів місцевого самоврядування, місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів, органів контролю притягнуто до відповідальності 112 службовихосіб, з яких кожен шостий – посадова особа органів державного нагляду (контролю). Вказане свідчить про неналежне виконання посадовими особами зазначених органів обов’язку щодо об’єктивного, всебічного і вчасного розгляду звернень, забезпечення поновлення порушених прав громадян за споглядацької позиції керівництва.

Найбільше порушень Закону України «Про звернення громадян» виявлено в Арбузинському, Березанському, Вознесенському, Казанківському, Новоодеському та Первомайському районах.

На особистому прийомідо органів прокуратури області звернулося 5946 громадян, з них кожного четвертого прийнято особисто керівниками прокуратур.Прокурором області прийнято 231 громадянина.На виїзних прийомах до керівництва прокуратури області звернулося 202 громадянина, у тому числі 81 в’язень.
Стан інформування суспільства щодо діяльності органів прокуратури
У минулому році органами прокуратури області забезпечено реалізацію визначеного Законом України «Про прокуратуру» принципу гласності діяльності як одного з дієвих засобів зміцнення законності та формування довіри до прокуратури.

Систематично висвітлювалися у засобах масової інформації результати діяльності, які реально сприяли відновленню або зміцненню законності та правопорядку. Здійснено 4157 виступів у ЗМІ, у тому числі у центральних друкованих виданнях – 48, на центральному телебаченні – 32, у всеукраїнських інформаційних агентствах – 494.

Надіслано 145 інформацій про стан законності та заходи щодо її зміцнення в органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, з них – 13 головам обласної державної адміністрації та обласної ради.

На сесіях Миколаївської обласної ради прокурором області двічі проінформовано населення та органи місцевого самоврядування про стан законності та заходи з її зміцнення на піднаглядній території.Понад 390інформаційних повідомлень розміщено на офіційному веб-сайті прокуратури області.

Розглянуто 105 журналістських запитів, проведено перевірки за 21 розміщеними у засобах масової інформації публікацією про порушення конституційних прав громадян та інформовано громадськість про їх результати.

Проведено за участі керівництва прокуратури області 6 брифінгів та6прямих ефірів з представниками центральних та регіональних засобів масової інформації щодо резонансних подій та актуальних питань діяльності органів прокуратури області.

Щомісяцяв ефірі Миколаївської державної телерадіокомпанії виходить спільний проект прокуратури Миколаївської області та Миколаївської державної телерадіокомпанії «Право знати».

Запроваджено в практичну роботу можливості сучасних технологій – у грудні 2014 року створено у соціальній мережі Facebook сторінку прокуратури Миколаївської області.
Стан забезпечення доступу до публічної інформації
Прозорість є однією з основних засад функціонування правової держави, в котрій забезпечується відкритий доступ до повної, об’єктивної й достовірної інформації, що володіють органи прокуратури.

Для реалізації права громадян на доступ до публічної інформації органами прокуратури області у 2014 році розглянуто 274 запити на інформацію (4 місце в державі), більшість з них задоволено, решту – роз’яснено.

Лише на 6 запитів відмовлено у наданні інформації з підстав, визначених законодавством.

Найчастіше запитувалась інформація з питань правозахисної діяльності(75 запитів) та досудового розслідування (69).

Водночас мають місце випадки, коли запитувачі не відрізняють запит на публічну інформацію та звернення громадян, які мають різну юридичну природу.

Зокрема, звертаючись відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», запитувачі порушують питання про проведення перевірок з метою поновлення прав, надання відомостей про хід досудового розслідування у конкретних кримінальних провадженнях та з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

У таких випадках у відповідь на запит роз’яснюються межі дії Закону України «Про доступ до публічної інформації», право звернутися відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та Кримінального процесуального кодексу України.

Рішення, дії чи бездіяльність прокуратури області та підпорядкованих прокурорів з питань забезпечення доступу до публічної інформації до Генеральної прокуратури України та в порядку Кодексу адміністративного судочинства України не оскаржувались.

З метою налагодження ефективних взаємовідносин з інститутами громадянського суспільства при прокуратурі області створено Консультативну раду. До її складу увійшли представники громадських та благодійних організацій, засобів масової інформації, науковці, педагогічні працівники та громадські активісти.

Про вищезазначене інформую в порядку п.5 ст.6 Закону України «Про прокуратуру» для відома та вжиття конкретних заходів, спрямованих на забезпечення законності іправопорядку в регіоні, додержання прав і свобод громадян та інтересів держави.З повагою
Прокурор області В. Комашко
вик. Андрєєва 472517


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка