Програма Тема. Соціальна небезпека інфекційних захворювань



Скачати 199.96 Kb.
Дата конвертації13.04.2016
Розмір199.96 Kb.

5 клас

Нова програма

Тема. Соціальна небезпека інфекційних захворювань.

Поняття про ВІЛ-інфекцію.

Запобігання дискримінації людей, які живуть з ВІЛ.
Мета: 

- дати уявлення про соціальні небезпеки інфекційних захворювань;

- ознайомити учнів з поняттям «ВІЛ-інфекція», «СНІД» шляхами зараження;

- розвивати здоров’яформувальну компетентність шляхом набуття учнями навичок розумного використання здоров’я та дбайливого ставлення до нього;

- виховувати мотиваційні основи збереження і зміцнення здоров’я;

уявлення дітей про хворобу та її ознаки, розширити знання про небезпеку цієї хвороби. 



Очікувані результати:
- учні називати загальні шляхи ВІЛ-інфікування;

- учні розуміти свої права на попередження ВІЛ-інфікування;

- учні розуміють необхідність запобігання дискримінації ВІЛ-інфікованих.

- учні виконують правила попередження ВІЛ-інфікування;


Обладнання:

  • Підручник для 5-го кл. загальноосв. навч. закл.:

  • Бойченко Т.Є., Василенко С.В. - «Генеза», 2013.

  • Бех І. Д., Т.В.Воронцова - Київ, Видавництво «Алатон», 2013.




  • Посібники для вчителя:

  • Поліщук Н.М. «Основи здоров’я. Конспекти уроків. Книжка для вчителя».

Київ, «Генеза», 2013 р. ( ст.172-177; 179-182);

  • Бойченко Т.Є. «Основи здоров’я. Книжка для вчителя». –

Київ, «Генеза» , 2013 р. (ст.155-160; 161-164)



  • Наочність:

  • Маркери різних кольорів для 3-х груп;

  • Аркуш паперу формату А3 (3 шт.);

  • Магніти

  • Інструктивні листи для 3-х груп

  • Кошик з термінами

  • Роздруковані літери слів «ВІЛ», «СНІД»

  • Назви груп (різні аркуші) І група. «Захисники»

ІІ група «Загарбники»

ІІІ група «Здоров’я»



  • Роздрукувати терміни і поняття «СНІД, ВІЛ, дискримінація.»

  • Цукерки по кількості учнів у класі

  • 2 комплекта (на кожного учня) по дві картки: на одній написано слово «факт» (зелена), а на другій — «міф» (червона).

  • презентації


Терміни та поняття: СНІД, ВІЛ, дискримінація


Хід уроку

Якщо ти не знаєш ні себе, ні супротивника – ти програєш.



Якщо ти знаєш тільки себе – можливо, ти виграєш.

Якщо знаєш і себе, і супротивника – перемога буде на твоєму боці”.
І. Організаційний момент.  (1 хв.)

Учитель. Доброго дня всім присутнім! Доброго всім здоров’я!

Так, доброго всім здоров’я. Його не купити в аптеці. І поки воно є, його не помічаєш, ним не переймаєшся. На жаль, часто починаєш цінувати тільки тоді, коли втрачаєш. Тоді й переосмислюєш життєві цінності.



ІІ. Актуалізація опорних знань.(5 хв.)

Учитель. Гра «Торбинка».

Учні по черзі дістають з торбинки (кошика) картки з термінами і дають визначення. Інші учні можуть доповнювати.

ТЕРМІНИ:


  • Здоров’я (це стан організму, при якому нормально функціонують усі його органи;

Це стан повного фізичного, душевного та соціального благополуччя, а

не лише відсутність хвороб і фізичних вад.)



  • Правила здорового способу життя

  • Складові здоров’я (фізична, психічна, соціальна, духовна, інтелектуальна)

  • Загартування (це підвищення опору організму до несприятливих впливів зовнішнього середовища й виховання в ньому здатності пристосуватися до атмосферних і температурних коливань).

  • Імунітет (стійкість організму до зараження)

  • Методи загартування (сонце, повітря, вода, комплексне)

  • Шляхи передачі інфекції

(*Контактно-побутовий шлях, коли захворювання передається через предмети, що оточують хворого.

*Повітряно-крапельний шлях, коли інфекція передається через крапельки слини, що потрапляють у повітря при розмові, чханні, кашлі. Так можуть передаватися туберкульоз, грип, коклюш, дифтерія, кір тощо.

*Передача інфекції через воду, в яку потрапляють мікроби з виділеннями хворих (холера, черевний тиф, дизентерія та ін.).f:\1.основи здоровя 2014-2015\атестація\5 клас.поняття про віл\рубан урок 12.02.2015 фото\dscn1425.jpg

*Через укуси кровосисних членистоногих (наприклад, малярія).

*Через заражені харчові продукти.

*Через грунт: наприклад, кишкові захворювання, правець.)



ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

(1 хв.)

Учитель. Подивіться на епіграф нашого уроку.

Якщо ти не знаєш ні себе, ні супротивника – ти програєш.

Якщо ти знаєш тільки себе – можливо, ти виграєш.

Якщо знаєш і себе, і супротивника – перемога буде на твоєму боці ”.

Супротивник – цеВІЛ та СНІД, наша мета – дізнатися якомога більше про них.

Тема уроку «Поняття про ВІЛ-інфекцію. Запобігання дискримінації людей, які живуть з ВІЛ» .
ІV. Вивчення нового матеріалу. (15 хв.)
4.1. Релаксаційна уява (3 хв.) (або робота за малюнком БЕХ, стор.121).
Учитель. Ви знаєте, що на організм людини впливають різні фактори. Це температура повітря, атмосферний тиск, вологість повітря, бактерії, віруси, різні отруйні речовини тощо. Здоровий організм має захисні механізми, які допомагають йому опиратися їхньому впливу.

Людський організм – фортеця, імунітет - могутнє військо, яке захищає його (організм) від загарбників - вірусів. Що стане з організмом, коли потрапить вірус ВІЛ? Як захиститися від нього?

З попередніх уроків ви пам’ятаєте, що імунітет – це стійкість організму до зараження. (це комплексна опірність організму, спрямована на захист його від чужорідних речовин та бактерій, вірусів, паразитів, змінених власних клітин) визначення – на дошку)

Імунітет організму – це система, що забезпечує захист організму від впливів зовнішнього середовища і зберігає основні параметри життєдіяльності органів і тканин.

Ще в середині ХХ століття ніхто б і не подумав, що з’явиться колись хвороба, здатна ЗНИЩИТИ ПРИРОДНИЙ ЗАХИСТ ЛЮДИНИ.



Але з’явився такий вірус, який знищує імунну систему нашого організму.

Ввірус

( дуже маленький мікроорганізм, що пошкоджує імунну систему людини. Він вражає клітини і може не проявляти себе багато років. Та навіть коли людина здорова, може передавати вірус іншим людям.)



Іімунодефіциту

(вражаючи імунну систему виникає дефіцит її, тобто нестача)



Ллюдини

(цей вірус живе тільки в людському організму).



f:\1.основи здоровя 2014-2015\атестація\5 клас.поняття про віл\рубан урок 12.02.2015 фото\dscn1432.jpg


4.2. Повідомлення учня про походження ВІЛ. ( 3 хв.)

У 1981 році у США серед групи жителів Сан-Франциско були зареєстровані перші випадки таємничої хвороби - рідкісні форми запалення легенів і різноманітних пухлин. внаслідок якої людина ставала беззахисною перед будь-якою, навіть «безневинною», інфекцією. Назвали цю хворобу синдромом набутого імунодефіциту, скорочено – СНІД.

Поступово епідемія нового захворювання поширилася по всьому світу. Збудники хвороби – віруси – були одночасно відкриті біологами Монтаньє у Франції та Галло в США в 1983 році. Згодом віруси СНІДу людини і схожі з ними було виявлено в 4-х видів мавп. Для людини небезпечними є віруси шимпанзе (СНІД-1) і димчастого манго бея (СНІД-2)

Отже, ВІЛ – це вірус, який розвивається та розмножується в організмі людини і призводить до руйнування захисних механізмів організму, тобто імунітету.
4.3. Робота в групах. ( 5 хв.)

Завдання. Кожній групі треба підготувати наступну інформацію:

І група. «Захисники» Інфікування ВІЛ не відбувається (Бойченко, стор. 136)

ІІ група «Загарбники» Шляхи інфікування ВІЛ (Бойченко, стор.135)

ІІІ група «Здоров’я» Способи захисту від ВІЛ-інфекції (див.Інструктивний лист)



f:\1.основи здоровя 2014-2015\атестація\5 клас.поняття про віл\рубан урок 12.02.2015 фото\dscn1440.jpgf:\1.основи здоровя 2014-2015\атестація\5 клас.поняття про віл\рубан урок 12.02.2015 фото\dscn1420.jpgf:\1.основи здоровя 2014-2015\атестація\5 клас.поняття про віл\рубан урок 12.02.2015 фото\dscn1435.jpg


f:\1.основи здоровя 2014-2015\атестація\5 клас.поняття про віл\рубан урок 12.02.2015 фото\dscn1422.jpg

(Чи можна вбити збудник СНІДу (ВІЛ-інфекцію)?

*У50-70 градусному спирті ВІЛ-інфекція гине за кілька хвилин.

* Під час кіп’ятіння – миттєво.

* У випадках потрапляння в ШКТ (ллунок кишкового тракту) –руйнується травними ферментами і хлоридною кислотою.

Важливо, що із зовнішнього середовища вірус до людини може потрапити не в кров, а тільки на шкіру (при прямому контакті), у легені (при вдиханні запиленого повітря) чи в травну систему (при вживанні забрудненої води чи харчових продуктів). У жодному з цих випадків зараження СНІД здорової людини відбутися не може.

*За температури 56оС гине за 30 хвилин.

* Дезінфікуючі засоби (хлораміни) знищують збудник СНІДу миттєво.

*У разі потрапляння на шкіру збудник через 20 хв. Знищується ферментами бактерій, що паразитують на шкірі.

Слід сказати про помилковість думки, що ВІЛ майже миттєво руйнується поза організмом людини. Вірус має білкову оболонку й у висохлій краплі крові чи слизу зберігається протягом декількох днів, але кількість живих вірусних часток у цьому випадку порівняно швидко зменшується, тому збережених збудників буває недостатньо для зараження здорової людини.)

Нагадую, що ви повинні обрати Спікера (доповідача), Секретаря (той, хто буде записувати ) та Хронометриста (слідкує за часом).f:\1.основи здоровя 2014-2015\атестація\5 клас.поняття про віл\рубан урок 12.02.2015 фото\dscn1441.jpg

Для виконання завдання у вас є 5 хвилин. Починайте працювати.


Виступи дітей (захист мініпроектів)

(5 хв.)
Висновок.

  • Запам’ятайте, ВІЛ передається 3 шляхами:

  • Через кров

  • Від матері до дитини (під час пологів та грудне молоко)

  • Статевим шляхом




  • ВІЛ не передається:

* через обійми або поцілунок (ВІЛ може передатися, якщо у обох партнерів є відкрита рана в ротовій порожнині)

  • через рукостискання

  • через кашель та чхання

  • при проживанні в одній квартирі; використанні спільної ванни або туалету, спільного посуду для їжі; користуванні спільним басейном

  • через укуси комах

  • при використанні спільного телефону

  • через піт або сльози.




  • Віл сам по собі є дуже нестійким вірусом. Він швидко гине під дією дезинфікуючих засобів. Тому дотримання елементарних правила гігєни легко його знищують. Але якщо вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) потрапить в організм людини, знищити його неможливо!



Руханка (1 хв.)

«Австралійський дощ»

Учитель. Друзі, чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Якщо ми будемо уважними, то почуємо, який він. Я показуватиму рухи, а ви повторюватимете їх:

- В Австралії піднявся вітер (терти долоні).


- Починає накрапати дощ (клацання пальцями).
- Дощ посилюється (почергове плескання по грудях).
- Починається справжня злива (плескання по ногах).
- А ось гроза, справжня буря (тупотіння ногами).

- Але що це? Буря почала вщухати (плескання по ногах).


- Злива перетворюється на дощ (плескання долонями по грудях).
- Рідкі каплі падають на землю (клацання пальцями).
- Вщухає вітер (терти долоні).
- З’являється сонечко (руки догори).
- Ми повернулись в Україну. Продовжуємо працювати.

4.3. СНІД Розповідь учителя. (5 хв.)

ВІЛ — це вірус імунодефіциту людини, що вражає клітини імунної, нервової та інших систем і органів людини.

Потрапляючи в організм людини, цей вірус міститься в біологічних рідинах: крові, виділеннях зі статевих органів, грудному молоці, що зумовлює шляхи його передачі.

Носії ВІЛ протягом тривалого періоду (до кількох років) можуть не лише виглядати, а й почувати себе здоровими. Весь цей час люди не підозрюють, що вони інфіковані, та можуть інфікувати інших. Імунна система все більше послаблюється, проходять роки, поки в людини з’являються певні характерні ознаки.

Логічним і неминучим наслідком ВІЛ-інфікування є розвиток СНІДу.
А тепер розшифруємо значення літер в абревіатурі СНІД.

Ссиндром (ознаки, характерні для певного захворювання)

Ннабутого ( який з’явився під час життя)

Іімунного (стійкість організму до зараження)

Ддефіциту (нестача чого-небудь порівняно з потребою)
СНІД, або синдром набутого імунодефіциту,— важке інфекційне захворювання, спричинене вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), що пошкоджує імунну систему людини і таким чином знижує опірність організму проти будь-якого захворювання.

СНІД повністю знищує імунітет людини. Носії Віл-інфекції можуть почувати себе довгий час (до кількох років) здоровими. Та з часом імунна система все більше ослаблюється, а вірус сильнішає. Минають роки, людина занедужує на СНІД і помирає. Проте дуже часто причиною смерті є навіть не СНІД, а інші інфекційні захворювання, наприклад пневмонія чи ГРВІ.


4.4. Повідомлення учня про кількість інфікованих на віл/СНІД в Україні. (2 хв.)

f:\1.основи здоровя 2014-2015\атестація\5 клас.поняття про віл\рубан урок 12.02.2015 фото\dscn1445.jpg



Поширення ВІЛ-інфекції/СНІД

в Україні

Так, від реєстрації першого випадку ВІЛ-інфекції (1987 рік) станом на 1 січня 2013 р. у країні зареєстровано 223 530 випадків ВІЛ-інфікованих осіб (з них 36 830 дітей до 14 років), зокрема 56 382 особи із захворюванням на СНІД, у тому числі 1224 дітей до 14 років

Кількість ВІЛ-інфікованих осіб, які перебувають під медичним наглядом у закладах охорони здоров’я, становить понад 129 тис. осіб, показник поширеності ВІЛ-інфекції - 283,6 особи на 100 тис. населення, у більш як 24 тис. ВІЛ-інфікованих осіб хвороба досягла кінцевої стадії - СНІДу. Показник поширеності СНІДу становить 52,9 особи на 100 тис. населення.

За період спостереження з 1987 року по 2012 рік 28 498 осіб померли від захворювань, зумовлених СНІДом. За оціночними даними, на початку 2012 року в державі проживало 230 тис. осіб віком від 15 років і старші, які живуть з ВІЛ, що становить 0,58 відсотка всього населення в зазначеній віковій категорії.

(Дані з «Концепції Загальнодержавної цільової

соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки»

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ РОЗПОРЯДЖЕННЯ від 13 травня 2013 р. № 356-р)







4.5. Запобігання дискримінації людей, які живуть з ВІЛ (5 хв.)

Учитель: Діти, кожен із вас мабуть найбільше цінує в людях вірність, повагу, доброту, терпимість. А чи завжди ми ставимося до інших так, як хотіли б, щоб ставилися до нас?

З інформації Данила ви дізналися, що ВІЛ/СНІД в Україні дійшов до масштабів епідемії. Ураженою ВІЛ може стати і дитина, що народилася від ВІЛ-інфікованої матері. Хтось може постраждати через недбалість медиків.



Вправа. «Цукерка». Роздати невеликій кількості учнів цукерки. f:\1.основи здоровя 2014-2015\атестація\5 клас.поняття про віл\рубан урок 12.02.2015 фото\dscn1449.jpg
Учитель. Скажіть, що відчувають ті учні, які не отримали цукерки? (відповіді дітей)
Висновок. По відношенню до вас відбулась дискримінаціяце порушення прав людини (будь-яка відмінність, виключення, обмеження або перевага, що заперечує або зменшує рівне здійснення прав).
Учитель. Для того, щоб всі присутні не відчували себе обмеженими чи відмінними від тих, хто отримав цукерки, я хочу виправити ситуацію

(роздати тим, хто не має цукерок+ гостям)


Висновок. Треба усвідомити кожному, що ВІЛ-інфіковані люди живуть серед нас. Вони так як і ми мають почуття, бажання, надії. Але часто замість підтримки вони отримують негативне ставлення до них. Вони мають такі ж права, як і всі інші люди.

Тож не потрібно давати хворому приводу думати, що його бояться оточуючі, а навпаки ставитись до нього з особливою повагою, йому це якраз дуже необхідно. Таким хворим потрібна тільки підтримка.



1 грудня – Всесвітній день примирення з ВІЛ-інфікованими. Символом цього дня стала «Червона стрічка»", як символу взаєморозуміння та примирення з людьми з ВІЛ-позитивним статусом.

(ВІЛ-інфекція - проблема не менш соціальна, ніж медична, ВІЛ-інфіковані особи та хворі на СНІД потребують соціального захисту, милосердя і співчуття, шанобливого ставлення до людської гідності, гуманного відношення з боку суспільства.

Вони мають право на професійну діяльність за обраним фахом, за винятком роботи за спеціальностями та на посадах, встановлених спеціальним переліком; на безкоштовне забезпечення ліками; безкоштовний проїзд до місця лікування й назад за рахунок лікувальної установи, яка видала направлення; на користування ізольованою житловою кімнатою. Особам, зараження яких сталося внаслідок медичних маніпуляцій, встановлюється пенсійне забезпечення та право на першочергове одержання житла.

Гуманне суспільство повинне проявляти максимум співчуття і милосердя до людей хворих на СНІД. Людство вже пройшло шлях від страху і бажання ізолювати хворих та інфікованих ВІЛ до розуміння, що ці люди потребують допомоги і підтримки самого суспільства. То ж будьмо доброзичливими до тих, хто зазнав удару смертельного вірусу.

У Законі України „Про запобігання захворюванню на СНІД та соціальний захист населення” викладено умови та порядок медичного огляду з метою виявлення зараження ВІЛ. Обстежуваним гарантується безпека медичного огляду, його добровільність, анонімність та конфіденційність інформації про результати огляду на виявлення зараження ВІЛ. Обов’язковому медичному огляду підлягають особи, які займаються проституцією, наркомани, які вводять наркотичні речовини шляхом ін’єкцій. Відомості про зараження тієї чи іншої особи ВІЛ або захворювання її на СНІД становлять таємницю.

В обласному та районних центрах створено служби профілактики ВІЛ-інфекції. Якщо вас хвилюють проблеми СНІДу, за консультацією Ви можете звернутися в поліклініку за місцем проживання. Анонімність гарантується законом.)


V. Узагальнення та систематизація знань. (5 хв.)

5.1. Вправа «Міфи і факти про ВІЛ/СНІД».f:\1.основи здоровя 2014-2015\атестація\5 клас.поняття про віл\рубан урок 12.02.2015 фото\dscn1451.jpg



Учитель. Кожному з вас я роздала по дві картки: на одній написано слово «факт»(зелена), а на другій — «міф» (червона).

Якщо інформація або твердження, які я буду читати, вам здаються правильними, ви показуєте картку зі словом «факт», якщо ж ні — «міф».

Якщо сумніваєтесь – поясніть, чому.


  1. ВІЛ — це вірус, що викликає СНІД.

  2. Можна заразитися ВІЛ, випивши зі склянки, якою користувався ВІЛ-інфікований.

  3. ВІЛ передається через дружній поцілунок.

  4. Можна заразитися ВІЛ при переливанні неперевіреної крові.

  5. Людина — носій ВІЛ — може заразити свого статевого партнера.

  6. Комарі можуть бути переносниками ВІЛ.

  7. Використання одноразових шприців може захистити від ВІЛ, СНІДу.

  8. Можна заразитися ВІЛ через користування спільним туалетом.

  9. Більшість людей, інфікованих ВІЛ, становлять загрозу для суспільства.

  10. ВІЛ   —   кінцева   стадія   захворювання   на СНІД.

  11. СНІД — це інфекційна хвороба

  12. ВІЛ уражає тільки дорослих людей

Учитель. Молодці! Добре засвоїли тему!

5.2. Вправа «Вільний мікрофон» f:\1.основи здоровя 2014-2015\атестація\5 клас.поняття про віл\рубан урок 12.02.2015 фото\dscn1460.jpg

( 3 хв.)

Продовжіть речення

«На сьогоднішньому уроці я дізналась…» «Я дізналася, що…»

«Мені сподобалось, що…»
УІ. Підведення підсумків. (1 хв.)
6.1. «Усе в твоїх руках»

Дуже давно у старовинному місті жив великий мудрець, слава про розум якого поширювалася далеко від його рідного краю. Проте був у місті і чоловік, який заздрив славі мудреця. І вирішив він придумати таке запитання, на яке той не зміг би відповісти. Спіймав він метелика і подумав: «А що, як я спитаю у мудреця, який метелик у моїх руках: живий чи мертвий? Якщо він скаже, що живий, я стисну долоні, і метелик помре, а як скажу, що мертвий, я розтулю долоні, і метелик злетить. Тоді всі зрозуміють, хто з нас розумніший».

Так заздрісник і зробив. Та коли він запитав мудреця про метелика, мудрець, який насправді був надзвичайно розумною людиною, відповів: «Усе в твоїх руках».

Пам’ятайте про це.


6.1. Виставлення оцінок (не менше 6-7) (1-2 хв.)


VІІ. Домашнє завдання.  ( 2 хв.)

(записати на дошці)
7.1. Опрацювати §23 (стор.119-124)

7.2. Знайти інформацію про туберкульоз.
Учитель. Діти! Подивіться один на одного і подумки побажайте всім здоров’я.

Молодці! Дякую всім за співпрацю та продуктивну роботу на уроці! До побачення!






База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка