Програма Internet Explorer. Електронна пошта. Програма Outlook Express. Поняття та терміни, які необхідно знатиСкачати 129.73 Kb.
Дата конвертації27.04.2016
Розмір129.73 Kb.


Міністерство аграрної політики та продовольства України
Лубенський фінансово-економічний коледж

Полтавської державної аграрної академії

МАТЕРІАЛИ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ВИВЧЕННЯ

З ДИСЦИПЛІНИ „ІНФОРМАТИКА І КОМП’ЮТЕРНА ТЕХНІКА” ДЛЯ СТУДЕНТІВ 2 КУРСУ


Тема 4. Комп’ютерні мережі та Internet

Спеціальності: 5.03050801 “Фінанси і кредит”


5.03050702 “Комерційна діяльність”

5.03050901 “Бухгалтерський облік”


5.03050401 “Економіка підприємства”

Питання для самостійної підготовки

 1. Internet-браузери.

 2. Програма Internet Explorer.

 3. Електронна пошта.

 4. Програма Outlook Express.


Поняття та терміни, які необхідно знати:

функції Internet-браузерів, завантаження, принципи роботи та вихід з Internet Explorer, переваги електронної пошти, адреса поштової скриньки, робоче вікно Outlook Express, робота з повідомленнями електронної пошти, адресна книгаПитання для самоперевірки

 1. Для чого призначені Internet-браузери? Які основні функції вони виконують?

 2. Охарактеризуйте робоче вікно програми Internet Explorer.

 3. Назвіть переваги електронної пошти.

 4. Перелічіть вимоги до адреси поштової скриньки.

 5. Вкажіть основні функції програми Outlook Express.


INTERNET-БРАУЗЕРИ
До складу програмного забезпечення для клієнтів Internet входять бра­узери – прикладні програми, за допомогою яких відбувається пошук і перегляд інформації в Internet (Microsoft Internet Explorer, Mozilla, Opera, Netscape Navigator тощо).

Основними функціями клієнтської програми – web-браузера є: • передача запиту на ресурси, створеного за допомогою URL, на сервер, і прийом відповіді від сервера;

 • формування і перегляд web-сторінки в текстовому та графічному режимі.

Практично всі web-браузери забезпечують ряд додаткових можливостей для роботи в Internet, основними з яких є:

 • виведення зображень і мультимедійних вставок (звуку і відео) у web-сторінці;

 • паралельне і одночасне виведення декількох web-сторінок (зазвичай, у різних вікнах) і навігація (переміщення) по сторінках;

 • поглядання коду web-сторінки;

 • копіювання документа або його частини на комп’ютер користувача;

 • друкування документа або його частини;

 • здійснення пошуку у web-сторінці;

 • операції із закладками (вставка, перегляд, пошук і видалення);

 • видача довідкової інформації про web-сторінку;

 • установка параметрів браузера для роботи в конкретному середовищі (наприклад, шрифт, кодування, мова, рівень безпеки).

Багато web-браузерів мають також вбудовані можливості, що реалізуються у вигляді додаткових встановлюваних модулів, по виконанню програм на мовах сценаріїв, аплетів Java і елементів ActiveX, а також інших компонентів (наприклад, фільтрів або технології Flash). Деякі web-браузери забезпечують можливість роботи з іншими технологіями Internet (електронною поштою, передачею файлів, групами новин).

Розглянемо особливості деяких альтернативних до Internet Explorer браузерів.

Одна з причин популярності браузера Opera – його компактність (близько 11 Mb). При розробці інтерфейсу автори браузера Opera намагалися зробити роботу користувача максимально зручною, а настроювання браузера – максимально простим. Так, наприклад, для переключення між декількома вікнами у браузері використовується власна панель, що нагадує панель задач Windows. В браузер Opera вбудований зручний поштовий клієнт (вмикається при натисненні F4), з допомогою якого можна читати і відправляти пошту прямо у вікні браузера, причому паралельно у фоновому режимі завантажувати web-сторінки.

Браузер Mozilla візначається швидкістю завантаження сторінок, можливістю змінити тему оформлення робочого середовища, зручністю роботи з вкладками, завдяки яким в одному вікні браузера можна відкрити декілька різних сторінок. Інша особливість Браузера Mozilla – можливість блокувати рекламні баннери та спливаючі вікна. Крім власне браузера, в комплект поставки Mozilla входять поштова програма Mozilla Mail, редактор HTML і клієнт IRC. До речі, Mozilla Mail має потужну систему фільтрів, що дозволяє значно зменшити відсоток спаму.


ПРОГРАМА INTERNET EXPLORER
Наведемо основні можливості браузера Internet Explorer щодо роботи з різноманітними документами і файлами.

 • відображення не лише текстової інформації, а й відтворення звуку, анімації, відео.

 • перехід до web-сторінок, які переглядалися раніше (за допомогою кнопок Назад і Вперед).

 • автоматичне створення списку вузлів, які відвідувалися раніше.

 • відстежування вибраних web-сторінок шляхом накопичення ярликів у системній папці Избранное.

 • пошук web-вузлів за заданими ключовими словами або фразами.

Internet Explorer виконує роль менеджера файлів (аналогічно програмі Проводник з Windows).

Браузер дозволяє однаково легко відкривати web-сторінки і файли, які зберігаються на жорсткому диску. Водночас у вікні Internet Explorer можуть відображатися текстова і графічна інформація, відтворюватися звуки, відео.


Запуск браузера і підключення до Internet

 • двічі клацнути по значку Internet Explorer на робочому столі Windows;

 • клацнути по значку Запустить обозреватель Internet Explorer на панелі швидкого запуску;

 • відкрити документ типу HTML.

Після підключення до Internet автоматично почнеться завантаження основної (домашньої) web-сторінки. Ви можете не чекати його завершення і завантажити іншу web-сторінку, якщо вкажете її URL у рядку Адрес вікна Internet Explorer.

Якщо ви захочете дізнатися про обсяг здобутої та відправленої інформації, а також тривалість роботи в Internet, наведіть покажчик миші на індикатор з’єднання в рядку стану і прочитайте ці дані на спливаючій підказці.


Режим автономної роботи

Браузер Internet Explorer може працювати у двох основних режимах: on-line і off-line. Off-line або режим автономної роботи (тобто без підключення до Internet) встановлюється, якщо після запуску Internet Explorer у діалозі Удаленное соединение натиснути кнопку Работать автономно.

В автономному режимі можна виконувати операції із файлами і папками, як у програмі Проводник, а також переглядати web-сторінки, скопійовані на жорсткий диск.
Вікно Internet Explorer

Вікно браузера Internet Explorer нагадує вікна більшості Windows-додатків.

Меню Internet Explorer складається з таких пунктів: Файл, Правка, Вид, Избранное, Сервис, Справка. Нижче від меню розташована панель Обычные кнопки з такими інструментами:


 • Назад — виведення документа web, який переглядався раніше;

 • Вперед — виведення на екран наступної сторінки;

 • Остановить — припинення завантаження поточної web-сторінки;

 • Обновить — повторне завантаження сторінки, яка переглядається;

 • Домой — повернення на основну (домашню) сторінку;

 • Поиск — відкриття панелі пошуку;

 • Избранное — відображення списку «вибраних» ресурсів у лівій частині вікна;

 • Журнал — відображення списку вузлів, які переглядалися раніше;

 • Почта — відкривається вікно програми електронної пошти;

 • Печать — друк поточної web-сторінки.

Під панеллю Обычные кнопки міститься панель Адрес, яка має поле для введення адреси і список, що розкривається, з ресурсами Internet, які відвідувалися раніше. У цьому полі, яке називається рядком адреси, ви бачите URL поточної web-сторінки або шлях до файлу документа на жорсткому диску. В рядок адреси можна вводити URL нового ресурсу, який ви збираєтеся завантажити, або ім'я файла на диску, який ви хочете переглянути за допомогою браузера.

Більшу частину вікна браузера займає область документа, у ній відображається поточна web-сторінка або документ, відкритий за допомогою Internet Explorer.

У нижній частині вікна Internet Explorer міститься рядок стану з інформацією про поточні операції, що виконуються програмою (наприклад, установка з'єднання, завантаження сторінки тощо).
Для ефективної роботи з додатком Internet Explorer необхідно здійснити його настроювання. Для цього в пункті Сервис необхідно вибрати команду Свойства обозревателя, де задати необхідні параметри (з’єднання, домашню сторінку тощо).


Відключення від Internet і вихід з Internet Explorer

Вихід з програми Internet Explorer відбувається звичайним для Windows чином, наприклад, клацанням мишею по кнопці закриття вікна, яка розміщена в рядку заголовка, або клацанням по відповідному пункту системного меню в лівому верхньому куті.

Якщо ви підключені до Internet, то під час виходу з програми-браузера система надасть запит щодо того, чи потрібно розривати зв'язок з провайдером. У відповідному діалозі оберіть один з варіантів виходу з Internet Explorer: з розриванням зв'язку з провайдером (кнопка Отключиться сейчас) або зі збереженням зв'язку (кнопка Оставаться на линии).

Розірвати зв'язок з провайдером, не виходячи з програми Internet Explorer, можна подвійним клацанням по індикатору з’єднання і вибором опції Отключиться в наступному діалозі. Не забувайте розривати зв'язок відразу по закінченню роботи в Internet, особливо якщо не передбачено автоматичного відключення зв'язку.ЕЛЕКТРОННА ПОШТА
Електронна пошта – одна з найпопулярніших Internet-послуг. Можливість швидкого пересилання листів засобами комп’ютерної мережі обумовила популярність цього виду пошти серед користувачів. Крім текстової інформації, електронний лист може включати спеціальним чином додані малюнки, аудіофайли тощо.

Власну поштову скриньку користувач може створити на поштовому серевері, попередньо зареєструвавшись.Електронна адреса поштової скриньки має вигляд: ім’я скриньки@доменне ім’я поштового сервера.

Вимоги до електронної адреси: • допускається використання літер латинського алфавіту, цифр і знаків «–» та «_»;

 • регістр літер у записі адреси значення не має;

 • пробіли, символи кирилиці та розділові знаки не використовуються.

Існує три способи роботи з поштою:

offline – поштовий клієнт зчитує пошту із сервера, зберігаючи її на локальному комп’ютері; далі можна працювати з поштою, не встановлюючи зв’язок із сервером;

online – пошта зберігається на сервері, і всі операції з нею здійснюються безпосередньо на ньому ж;

disconnected – пошта залишається на сервері, але при цьому на комп’ютері користувача створюється резервна копія, із якою і працює клієнт.

Електронну пошту можна також використовувати для відправлення коротких повідомлень (не більше 160 знаків тексту англійськими літерами) на мобільні телефони. Адреса мобільного телефону для абонентів Київстар виглядає так: 38067номер@sms.kyivstar.net.

Засобами електронної пошти можна відправляти повідомлення на ICQ: UIN@pager.isq.com, де UIN – номер ICQ.

Крім цього, засобами електронної пошти можна одержувати у свою скриньку файли невеликого обсягу, для цього на адресу www4mail@web.bellanet.org слід відправити лист-запит з порожньою темою, у якому вказати TSOURSE URL (URL – адреса сторінки чи файлу, який потрібно одержати).


Працюючи з електронною поштою, користувач не застрахований від проникнення різного роду вірусів на ПК. Як правило, поштові віруси розсилають себе без відома користувача за електронними адресами, зазначеними в адресній книзі.

Щоб уникнути зараження ПК вірусами, що передаються з поштовими повідомленнями, потрібно: • мати постійно працюючу програму-монітор, що перевіряє вхідну інформацію;

 • відкривати файли, прикріплені до листів лише у випадку впевненості у їх походженні й призначенні (поштові віруси переважно не несуть небезпеки, поки користувач їх не запустить).

З погляду безпеки категорично не рекомендується робити свою електронну адресу надбанням широкої громадськості. Залишаючи свою адресу в Internet, користувач стикається з нав’язливою мережевою рекламою – спамом.

ПРОГРАМА OUTLOOK EXPRESS
Будь-яка система електронної пошти складається з двох головних підсистем: клієнтського програмного забезпечення, з яким безпосередньо взаємодіє користувач, і серверного програмного забезпечення, яке керує прийомом повідомлення від користувача-відправника, передаванням повідомлення, направленням повідомлення у поштову скриньку адресата та його збереженням у цій скриньці доти, поки користувач-одержувач його не візьме звідти.

Для роботи з електронною поштою існують спеціальні поштові програми-клієнти (Outlook Express, Internet Mail, The Bat! та ін)Outlook Express - це програма, що включена в програмний комплекс Internet Explorer, і призначена для роботи з поштою і новинами. Робоча область програми розділена на 4 вікна:

 • вікно папок – тут розташовані папки вхідної, вихідної пошти, відправлених і видалених повідомлень;

 • вікно контактів – адресна книга, куди можна заносити імена та електронні адреси постійних адресатів;

 • вікно заголовків – тут можна побачити список надісланих листів або статей з груп новин;

 • вікно повідомлення – відображає текст виділеного повідомлення.Панель інструментів програми містить кнопки, які забезпечують виконання основних функцій програми: створення повідомлення, надсилання повідомлення у відповідь, відправка, доставка повідомлень, їх виведення на друк і видалення, пересилка вкладених файлів та ін.

Бланк повідомлення включає не лише текст повідомлення, який можна відформатувати на власний розсуд доступними засобами, а й поле для введення теми повідомлення та адреси отримувача (можна відправити копію повідомлення іншому адресату).

Створення та надсилання повідомлень електронної пошти

У полі Кому введіть адресу електронної пошти принаймні одного одержувача. Надсилаючи повідомлення кільком одержувачам, розділяйте адреси електронної пошти крапкою з комою (;).

У полі Копія можна ввести адреси електронної пошти додаткових одержувачів – осіб, яким слід ознайомитися з повідомленням, але не потрібно відповідати на нього. Вони отримають таке ж повідомлення, що й адресати в полі Кому. Якщо додаткових одержувачів немає, залиште це поле пустим. У деяких програмах електронної пошти передбачено ще й поле Прихована копія – воно дає змогу надсилати повідомлення, приховуючи від інших одержувачів певні імена та адреси електронної пошти.

У полі Тема введіть тему повідомлення.

У великій порожній області введіть своє повідомлення.

Щоб змінити стиль, шрифт, розмір або колір тексту, виділіть текст і натисніть кнопку чи елемент меню, які дають змогу змінити форматування.

Щоб вкласти в повідомлення файл, натисніть на панелі інструментів (розташованій просто під рядком меню) кнопку Вкласти файл до повідомлення. Знайдіть файл, виділіть його та натисніть кнопку Відкрити. Файл з’явиться в полі Вкласти у заголовку повідомлення.

Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку Надіслати.


Читання повідомлень електронної пошти

У більшості програм і веб-служб електронної пошти передбачено папку Вхідні, де можна прочитати отримані повідомлення. Щоб побачити список отриманих повідомлень, виберіть у списку Папки програми електронної пошти папку Вхідні. Адресовані вам повідомлення електронної пошти мають з’явитися у списку повідомлень. Зазвичай у списку відображаються такі відомості про повідомлення: відправник, тема та час отримання.

Щоб прочитати повідомлення, клацніть його у списку повідомлень. Вміст повідомлення може відображатися під списком повідомлень, в області попереднього перегляду. Щоб переглянути повідомлення в окремому вікні, двічі клацніть його мишею у списку повідомлень.

Щоб відповісти на повідомлення, натисніть кнопку Відповісти.


У всіх програмах роботи з електронною поштою можна вести ад­ресну книгу. Одержавши повідомлення від нового адресата, з яким ви маєте намір продовжувати листування, внесіть його адресу до адрес­ної книги. У такому разі, відправляючи повідомлення (якщо це не відповідь — у повідомленнях-відповідях адреса одержувача формується автома­тично), не варто набирати адресу в рядку Кому:.

Використання адресної книги зручне ще й тому, що при введенні адреси з клавіатури можна легко припуститися помилки, і лист не знайде свого адресата.

Щоб відкрити адресну книгу, використовується команда Сервис/ Адресная книга..., або відповідна кнопка на панелі інструментів.

Щоб внести нову адресу до адресної книги, виконайте коман­ду Создать контакт..., натиснувши кнопку Создать на панелі інструментів, або виберіть цю команду в меню Файл чи в контекст­ному меню вікна Адресная книга. Відкриється діалогове вікно Свойства для введення відомостей.

Якщо у процесі роботи з електронною поштою часто доводиться відправляти одне й те саме повідомлен­ня кільком адресатам, зручніше об'єднати їх у групу і надіслати по­відомлення всій групі. При цьому повідомлення потрапить до кожного чле­на групи.

Щоб створити групу і вибрати учасників, виконайте команду Создать группу..., натиснувши кнопку Создать на панелі інструментів, або виберіть цю команду в меню Файл чи в контек­стному меню вікна.

У діалоговому вікні, що відкрилося, на вкладці Группа введіть ім'я групи, і натисніть кнопку Выбрать для вибору учасників. Відкриється вікно Выберите участников группы, розділене на дві частини. Виділіть учасників гру­пи у списку зліва, і натисніть кнопку Выбрать. Вони з'являться у списку праворуч. Натисніть ОК, коли будуть вибрані всі учасники групи.

Група з указаним ім'ям з'явиться в загальному спис­ку. Учасником групи, що створюється, може бути вже існуюча група, таким чином можна створю­вати цілу ієрархію груп і підгруп.
Рекомендована література:


 1. М.М. Редько Інформатика і комп’ютерна техніка. Навчально-методичний посібник. Вінниця: Нова книга, 2007. – с. 269 – 278, 286 - 291.

 2. С. В.Глушаков, А. С. Сурядный Персональный компьютер. – 5-е изд., доп. и перераб. – Харьков: Фолио, 2005. – с. 396 – 420, 435 – 443.

 3. Інформатика: Навчальний посібник / І.Т. Зарецька, Б.Г. Колодяжний та ін. – К.: Навчальна книга, 2002. – с.316 – 318, 334 – 352.

База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка