Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. 10-11 класи. Хімія. Рівень стандарту, академічний рівень, профільний рівень. Київ, 2010Скачати 161.98 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір161.98 Kb.


МАКАРІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПНЕІВ №3

Природничо – науковий проект


«Харчові добавки, Е-числа»


Автори проекту:

Сопурко Т.,

Щербатовська К.,

Рудавка В.

Тип проекту:

міждисциплінарний

Жанр проекту:

презентація

Термін роботи:

грудень 2011р.

Науковий керівник:

вчитель хімії

Макарівської

ЗОШ І-ІІІ ст.№3

Ігольнікова

Тетяна Іванівна

2011
Тема уроку: «Харчові добавки, Е-числа»Обладнання: таблиці «Корисні та нейтральні добавки», «Небезпечні харчові добавки», етикетки від продуктів харчування.

Тип уроку: урок удосконалювання знань, умінь і навичок.

Програма Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. 10-11 класи. Хімія. Рівень стандарту, академічний рівень, профільний рівень. – Київ, 2010.

Підручник Ярошенко О.Г. Хімія: Підручн. для 11кл. загальноосвітн. навч. закл. (рівень стандарту). – К.: Грамота, 2011. – 232с.:іл.

Мета уроку: формувати поняття про харчові добавки, показати учням значення харчових добавок, їхню необхідність і небезпеку для здоров’я; визначити значення хімії в сучасній харчовій промисловості; розвивати критичне мислення учнів; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я.

План уроку

  1. Організаційний етап.

  2. Етап перевірки домашнього завдання.  3. Актуалізація опорних знань.

  4. Етап засвоєння нових знань.

  5. Узагальнення й закріплення знань.

  6. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання.Хід уроку

  1. Організаційний етап

  2. Етап перевірки домашнього завданняСамостійна робота «Встановіть відповідність »


Речовина

Характеристика

1. Білки

А. Естери (складні ефіри) гліцеролу та вищих кислот

2. Жири

Б. Вуглевод, мономер

3. Глюкоза

В. Речовини різної хімічної будови, необхідні для життєдіяльності людини

4. Сахароза

Г. Полімери, мономерами яких є амінокислоти

5. Вітаміни

Д. Дисахарид із класу вуглеводів

Відповідь:

1

2

3

4

5

Г

А

Б

Д

В

  3. Актуалізація опорних знань

3.1. Повідомлення теми уроку.

3.2. Формулювання разом з учнями мети і задач щодо вивчення нового матеріалу.

Учні в процесі бесіди мають дійти думки про те, що необхідно знати склад споживаної їжі задля збереження здоров’я.

3.3. Показ практичного значення вивчення нового матеріалу, мотивація навчальної діяльності.


Слово вчителя

У харчовій промисловості застосовується велика група речовин, що об'єднується загальним терміном харчові добавки. Цей термін не має єдиного тлумачення. У більшості випадків під цим поняттям об'єднують групу речовин природного походження або одержаних штучним шляхом, використання яких необхідне для удосконалення технології, отримання продуктів спеціалізованого призначення (дієтичних, лікувальних та ін.), збереження необхідних або додання нових властивостей, підвищення стабільності і поліпшення органолептичних властивостей харчових продуктів. Зазвичай до харчових добавок не відносять сполуки, які підвищують харчову цінність продуктів харчування: вітаміни, мікроелементи, амінокислоти.

Сьогодні в суспільстві не вщухають численні суперечки щодо харчових добавок: добро чи шкоду вони завдають здоров’ю людини.

Насправді альтернативи широкому використанню харчових добавок не існує. Неможливо, скажімо, виготовити якісний зефір без пектину, напої тривалого зберігання— без консервантів, шоколадні цукерки — без емульгаторів, а варену ковбасу — без кольорокоригуючих речовин.В Україні до використання дозволено 60 синтетичних барвників

До складу ковбас входять кольорокоригуючи Морозиво виготовляють із

речовини гідрогенізованої соєвої олії

Зелені, жовті, рожеві чупа-чупси, шоколадні батончики, солодка вода різні за смаком і кольором, але однакові за ступенем шкідливості для здоров'я.

Харчові добавки впливають на розвиток До складу молочних продуктів

аномальної м’язової маси входять консерванти
Запитання до учнів

Харчування для людського організму має бути джерелом життєвої енергії, здоров’я, радості (особливо це стосується гурманів і прихильників попоїсти). Ми часто купуємо продукти, до складу яких входять різні харчові добавки: барвники, антиоксиданти, емульгатори, консерванти. На етикетці з печивом, кетчупом або консервами значиться буква «Е» з номером. Що це означає?План :

1. Визначення терміна «харчові добавки».

2. Класифікація харчових добавок, їх функції

3. Негативні наслідки вживання харчових добавок.1 учень

Визначення терміна «харчові добавки»

Останнім часом ми почали інтенсивно цікавитися тим, що ми їмо і п’ємо. І це не дивно — нам хочеться, як можна довше отримувати задоволення від цього життя. У суспільстві почалися суперечки про те, що ж це таке харчові добавки та що вони несуть: користь чи шкоду.Харчові добавки – це природні сполуки та хімічні речовини, які ми не вживаємо у їжу самостійно, але в обмежених кількостях з різними продуктами вони потрапляють до нашого організму чи не щодня.

Для класифікації харчових добавок у країнах Євросоюзу розроблено систему нумерації. Кожна добавка має унікальний номер.Харчові добавки — природні або синтезовані речовини, що цілеспрямовано вводяться в продукти харчування з метою надання їм необхідних властивостей (наприклад, органолептичних, технологічних), продовжити термін їх придатності. Вони не вживаються безпосередньо у вигляді самостійних компонентів їжі.

Зараз уже неможливо уявити жоден продукт із тривалим терміном зберігання без наявності у його складі харчових добавок. Такі харчові добавки, як сіль, спеції, прянощі використовуються людством з давніх часів, проте, широке їхнє вживання почалося наприкінці XX ст. і досягло найбільшого використання в наші дні.

Усі фахівці погоджуються з думкою, що виробництво харчових добавок буде лише зростати швидкими темпами. У зв’язку з цим, виникає необхідність створення нових хімічних технологій, щоб забезпечити потреби людства.

2 учень

Класифікація харчових добавок, їх функції

Додавання харчових добавок до продуктів прискорює процеси виготовлення, зберігає зовнішній вигляд та якість продуктів при зберіганні.

У чому ж полягають функції добавок? Добавки регулюють вологість продуктів, роздрібнюють і розпушують, емульгують і ущільнюють, вибілюють і глазурують, окислюють, охолоджують і консервують. Вони навіть можуть перетворити тверді продукти в піну.

Оригінальні назви добавок досить довгі та складні. Тому для простоти використання та їх безперешкодної ідентифікації у всьому світі запровадили індекс «Е» від слова «Європа». Його також асоціюють зі словами «essbar/еdible», що в перекладі українською відповідно з німецької та англійської мов мають означати «їстівний».

Число харчових добавок, що застосовуються у виробництві харчових продуктів у різних країнах, досягає сьогодні 500, не враховуючи комбінованих добавок, ароматизаторів. У Європейському співтоваристві класифіковано 296 харчових добавок.

Залежно від призначення виділяють чотири великі групи харчових добавок:

1. Речовини, що регулюють смак продукту (ароматизатори, смакові добавки, що підсолоджують речовини, регулювальники кислотності).

2. Речовини, що поліпшують зовнішній вигляд продукту (барвники, стабілізатори кольору, вибілювачі).

3. Речовини, що регулюють консистенцію та формують текстуру (загусники, гелеутворювачі, стабілізатори, емульгатори).

4. Речовини, що підвищують збереження продуктів та збільшують терміни їх зберігання (консерванти, антиоксиданти) (додатки 1,2)

Кожна харчова добавка має свій цифровий код з індексом Е, що гарантує перевірку на безпеку та може використовуватися за потреби лише у встановлених дозах. Використання харчових добавок має бути обов’язково вказано на упаковці.

Нумерація харчових добавок розпочинається із числа 100.Згідно із системою кодифікування харчових добавок, усі вони розподілені на групи:

Е-числа

Класифікація

Функції

Е100–Е199

барвники

підсилюють або відновлюють колір продукту

Е200–Е299

консерванти

підвищують термін зберігання продуктів, захищаючи від псування, викликаного мікроорганізмами

Е300–Е399

антиоксиданти

підвищують термін зберігання харчових продуктів, захищають від псування, що викликане окисленням, (наприклад, згіркненням жирів або зміною кольору)

Е400–Е499

стабілізатори, емульгатори, загусники

стабілізують, зберігають або підсилюють забарвлення продукту, утворюють або підтримують однорідну суміш двох або більш незмішувальних речовин (наприклад, масло та вода) в харчових продуктах

Е500–Е599

регулювальники кислотності, розпушувачі

підвищують кислотність та (або) надають їжі кислий смак, змінюють (регулюють) кислотність або лужність харчового продукту, речовини або суміші речовин, що сприяють життєдіяльності дріжджів; звільняють газ та збільшують у таких спосіб об’єм тіста

Е600–Е699

підсилювачі смаку та аромату

підсилювачі смаку; модифікатори смаку; добавки, що сприяють розварюванню

Е700-Е899

запасні індекси для іншої можливої інформації
Е-900-999

глазуруючі агенти, підсолоджувачі, піногасники


речовини, які при змазуванні ними зовнішньої поверхні продукту надають блискучого вигляду або утворюють захисний шар запобігають або знижують утворення піни, створюють умови для рівномірної дифузії газоподібної фази в рідких і твердих харчових продуктах

Е1000-Е1521

герметики, ферменти, вологозатримувачі.


Зберігають їжу від висихання, нейтралізують вплив атмосферного повітря з низькою вологістю, зберігають їжу від висихання, нейтралізують вплив атмосферного повітря з низькою вологістю


Слово учителя

Така класифікація є умовною, оскільки одна речовина може бути і консервантом, і антиоксидантом одночасно (натрій сульфіт Е221).


Походження харчових добавокПриродне походження

Е330-лимонна кислота,

Е101-рибофлавін


Синтетичне походження

Е123- фарбник (арамант)

Е240 –консервант (формальдегід)У багатьох споживачів сформувалося чітке переконання, що всі харчові добавки — це шкідливі речовини. Незважаючи на те, що багато харчових добавок мають синтетичне походження, їх використання в харчовій промисловості дозволяється лише після тривалих випробувань, у ході яких визначається допустима добова норма та відсутність небезпеки для здоров’я людини при тривалому вживанні.


3 учень

Негативні наслідки вживання харчових добавок

Харчові добавки, що мають мутагенні, канцерогенні й токсичні ефекти офіційно заборонені на території України: фарбники Е121 (цитрусовий червоний) та Е123 (амарант), консервант Е240 (формальдегід). З 2005 року заборонені також консерванти E216 та E217. (додаток 3)

Вчені довели, що найбільше страждають саме діти. Штучні харчові барвники впливають на мозок дитини так само, як свинець, крім того, деякі з них можуть викликати звикання. Коли малюк регулярно вживає їжу з добавками і замінниками, в його організмі перестає працювати так звана «система сповіщення» про отриману отруту. Тобто у дитини не спостерігається таких тривожних сигналів отруєння, як висипання на шкірі, нудота або запаморочення. Але токсичні речовини накопичуються.

У Англії нещодавно встановили зв'язок між барвниками в ласощах і активністю малюків. Наслідком вживання барвників із солодощами стає неуважність, неконтрольована поведінка, що часто переростає в синдром гіперактивності. Що більше дитина вживає яскравих солодощів, то більше вона ризикує захворіти нервовими і психічними розладами.Поради правильного здорового харчування:

 • не купуйте продукти з неприродно яскравим забарвленням;

 • уважно читайте етикетки;

 • не купуйте продукти з тривалим терміном зберігання;

 • що менше список інгредієнтів у готових продуктах, то менше добавок: продукти з вишуканим, пікантним смаком, швидше за все, містять різні добавки.

 • не перекушуйте чіпсами, готовими сніданками, супами з пакетика, хот-догами, всілякими бюргерами;

 • обирайте заморожені овочі замість консервованих;

 • замість того, щоб купувати готові соки, робіть їх самі;

 • відмовтеся від перероблених або законсервованих м'ясних продуктів, таких як ковбаса, сосиски, тушковане м'ясо в банках.
  5. Узагальнення й закріплення знань

Лабораторний дослід № 7. «Ознайомлення зі змістом етикеток до харчових продуктів» (згідно інструкції, додаток 4)

Робота в парах.


  6. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання:

  опрацювати § 6 (с.61-65), підготувати відповідь на завдання №5, с.66


Додаток 1

КОРИСНІ ТА НЕЙТРАЛЬНІ ДОБАВКИ

 • Е101 — рибофлавін (вітамін ).

 • E140 — хлорофіл (безпечна речовина, що надає рослинам зеленого кольору).

 • Е152 — вугілля (усім відома корисна копалина, абсолютно нешкідлива).

 • Е160a — каротини (речовини, що близькі за властивостями до вітаміну А).

 • Е161b — лютеїн (вітаміноподібна речовина, що сприяє поліпшенню зору, використовується в ліках).

 • E163 — антоціани (рослинні пігменти, що надають забарвлення листкам і пелюсткам квітів).

 • E181 — таніни (група речовин, аналогічних до компоненту чаю, що надають йому терпкого смаку).

 • E202 — калій сорбат (один із найбільш популярних консервантів, абсолютно нешкідливий).

 • Е260 — оцтова (етанова) кислота (нешкідливий компонент натурального походження).

 • E296 — яблучна кислота.

 • Е270 — молочна кислота (природна речовина, що утворюється при молочнокислому бродінні.

 • E290 — карбон(IV) оксид (вуглекислий газ, що перетворює напій у газування).

 • Е300 — аскорбінова кислота (вітамін C).

 • E306-E309 — токофероли (вітаміни Е різних форм).

 • Е406 — агар-агар (натуральний і нешкідливий).

 • Е440 — пектини містяться у всіх наземних рослинах (особливо багато в яблуках).

 • Е500 —натрій гідрокарбонат (харчова сода).

 • Е507 — хлоридна кислота (аналогічна речовина виробляється в шлунку).

 • Е641L-лейцин (одна з корисних амінокислот).

 • Е642 — лізин (корисна амінокислота).

 • Е-916, Е917 — кальцій йодат (збагачує продукти харчування корисним для здоров’я йодом).


Додаток 2
Харчові добавки, дозволені для використання в Україні (зі списку, що затверджений спеціальною Постановою Кабинету Міністрів України)


Е152

вугілля

Е160а

каротини

Е160з

екстракт паприки

Е162

червоний буряковий бетанін

Е164

шафран

Е260

оцтова (етанова) кислота

Е296

яблучна кислота

Е406

агар

Е420

сорбіт і сорбітовий сироп

Е440

пектини, желатин

Е422

гліцерол

Е460

целюлоза

Е637

ефірні масла спиртові, водно-спиртові, аромат копчення, ванілін

Е901

віск бджолиний (білий і жовтий)

Е902

віск свічковий

Е905c

парафін

Е908

віск рисових висівок

Е1510

спирт етиловий

Е1420

крохмаль ацетиленовий


Додаток 3

Небезпечні харчові добавки


Небезпечні харчові добавки

Номер небезпечного «Е»

Барвники

Е102, Е110, Е120, Е124

Канцерогени

Е103, Е105, Е110, Е121, Е123, Е125, Е126, Е130, Е131, Е142, Е152, Е153, Е210, Е211, Е213–Е217, Е231, Е232, Е240, Е251, Е252, Е321, ЕЗЗО, Е431, Е447, Е900, Е905, Е907, Е952, аспартам

Мутагенні та генотоксичні

Е104, Е124, Е128, Е230–Е233, аспартам

Алергени

Е131, Е132, Е160Ь, Е210, Е214, Е217, Е230, Е231, Е232, Е239, Е311–Е313, аспартам

Небажано вживати астматикам

Е102, Е107, Е122 —Е124, Е155, Е211–Е214, Е217, Е221–Е227

Небажано вживати людям, чутливим до аспірину

Е107, Е110, Е122–Е124, Е155, Е214, Е217

Негативно впливають на печінку та нирки

Е171–Е173, Е220, Е302, Е320–Е322, Е510, Е518

Порушують функції щитовидної залози

Е127

Призводять до захворювань шкіри

Е230–Е233

Подразнюють кишечник

Е220–Е224

Спричинюють розлад травлення

Е338–Е341, Е407, Е450, Е461, Е463, Е465, Е466

Спричинюють неправильний розвиток плоду

Е233

Заборонено вживати немовлятам та маленьким дітям

Е249, Е262, Е310–Е312, Е320, Е514, Е623, Е626–Е635

Впливають на рівень холестерину в крові

Е320

Руйнують вітаміни в організмі

Е220 (В1), Е222–Е227 (В12), Е320 (D), Е925 (Е)
Додаток 4

Лабораторний дослід № 7

«Ознайомлення зі змістом етикеток до харчових продуктів»
Завдання 1.

Прочитайте текст етикеток харчових продуктів і з’ясуйте:

а) склад;

б) харчову цінність;

в) використання добавок (якщо вони є, то як називаються і які містять Е-числа);

г) термін зберігання.Завдання 2.

Скориставшись таблицею 6 підручника (с.62) та додатковою інформацією, укладіть перелік позначень і назв не менше п’яти харчових добавок у складі наявних удома продуктів. З’ясуйте, яку функцію виконує кожна з них, до яких негативних наслідків може привести надмірне вживання продуктів із такими харчовими добавками.

Результати дослідження оформіть у робочих зошитах к вигляді таблиці.


Харчовий

продукт


Вміст основних

продуктівХар-

чова


цін-

ність


Термін

збері-


гання

Вміст харчових добавок

білків

жирів

вугле-

водів


назва

код

функ-

ція


наслід-

ки

надмір-ного

спожи-


вання


Зробіть висновок щодо придатності досліджених продуктів до використання.База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка