Програма для проведення навчально-польових зборів (занять) не залежить від потижневого навантаження і розрахована на 18 навчальних годинСторінка1/4
Дата конвертації26.04.2016
Розмір0.75 Mb.
  1   2   3   4
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ


НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА ПРЕДМЕТА

«ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ»

(для 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів )

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
Навчальний предмет «Захист Вітчизни» викладається на підставі діючого законодавства та входить до інваріантної складової Типових навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів ІІІ ступеня , затверджених наказом МОН від 27.08.2010 №834 зі змінами, що внесені відповідно до наказу МОН від 29.05.2014 №657.

Метою навчального предмета «Захист Вітчизни» є:

- ознайомлення учнів з основами нормативно-правового забезпечення захисту Вітчизни, цивільного захисту та охорони здоров'я;

- набуття знань про задачі Збройних Сил України та інших військових формувань, їх характерні особливості; засвоєння основ захисту Вітчизни, цивільного захисту, медико-санітарної підготовки; здійснення психологічної підготовки до захисту Вітчизни;

- формування та удосконалення життєво необхідних знань, умінь і навичок учнів щодо захисту Вітчизни і військово-патріотичного виховання;

- підготовка учнів до захисту Вітчизни, професійної орієнтації молоді, служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, визначених чинним законодавством.

Предмет «Захист Вітчизни» є обов’язковим навчальним предметом, який викладається у старшій школі навчальних закладів системи повної загальної середньої освіти. Уроки проводяться відповідно до потижневого (календарного) плану навчального закладу. У навчальній програмі подається перелік розділів і тем та розрахунок годин на курс навчання юнаків і на курс навчання дівчат з різним потижневим навантаженням (для 2 год., 1,5 год., 1 год.). Навчальний матеріал програми розподіляється по періодам навчання, окремо для групи юнаків і для групи дівчат.

З метою практичного закріплення рівня знань, умінь та навичок учнів проводяться військово-польові збори (заняття у лікувально-оздоровчому закладі), на проведення яких відводиться 18 годин (3-і дні) на базі військових частин, військових комісаріатів та базових навчальних закладів, які організуються та проводяться районними військовими комісаріатами та органами місцевого самоврядування. Програма для проведення навчально-польових зборів (занять) не залежить від потижневого навантаження і розрахована на 18 навчальних годин.

Вивчення предмета проводиться з юнаками та дівчатами окремо. Поділ класу на групи здійснюється незалежно від кількості учнів у класі (але не менше ніж 5 осіб). Дівчата за їх власним бажанням (у разі згоди батьків, опікунів або піклувальників) навчаються за програмою для групи юнаків. Юнаки, які за станом здоров’я або релігійними поглядами звільнені від засвоєння основ військової справи, вивчають предмет за програмою для групи дівчат.

У навчальних закладах, учні яких навчаються за спортивним напрямком, вивчення предмета «Захист Вітчизни» здійснюється з наданням додатково 36 годин до розділу «Прикладна фізична підготовка» за тематикою навчального закладу.

Навчальна програма предмета «Захист Вітчизни» включає:

1) пояснювальну записку;

2) тематичний план № 1 вивчення предмета для юнаків;

3) план проведення військово-польових зборів (занять);

4) зміст навчального матеріалу та державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки для юнаків;

5) тематичний план № 2 вивчення предмета для дівчат та юнаків, які за станом здоров’я або релігійними поглядами не вивчають основи військової справи;

6) зміст навчального матеріалу та державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки для дівчат та юнаків, які за станом здоров'я та релігійними поглядами не вивчають основи військової справи;

7) додатки, що включають: критерії оцінювання навчальних досягнень учнів, перелік об'єктів навчально-матеріальної бази, заходи безпеки на заняттях, нормативи та окремі положення курсу стрільб.

На завершальному етапі вивчення навчального предмету «Захист Вітчизни» організується і проводиться військово-спортивне свято. Практичне закріплення теоретичного матеріалу з розділу «Основи цивільного захисту» також передбачається під час проведення Тижнів безпеки життєдіяльності та Днів цивільного захисту.

Стрільба з автомата проводиться на відповідно обладнаних стрільбищах і в тирах згідно з планами військових комісаріатів на підставі наказів, погоджених з начальником гарнізону (командиром військової частини, начальником вищого військового навчального закладу), органом управління освітою і керівником навчального закладу.

До заходів військово-патріотичного виховання у розділ річного плану навчального закладу включається вивчення традицій, історії, духовної спадщини, символіки, звичаїв українського народу, національної гідності, культури міжнаціональних відносин, морально-психологічних якостей громадянина, патріота, захисника Вітчизни. Організовуються відвідування учнями військових частин (військових навчальних закладів) з метою ознайомлення їх зі зброєю і бойовою технікою, з побутом і життям військовослужбовців, відвідування військових музеїв, зустрічі з ветеранами Збройних Сил, проведення туристичного походу з військово-патріотичною тематикою, який включає елементи тактичної, прикладної фізичної підготовки та військової топографії.

Основною організаційною формою предмета «Захист Вітчизни» в усіх загальноосвітніх навчальних закладах є урок, що проводиться вчителем (викладачем) згідно програми та розкладу уроків. Урок починається з шикування, перевірки готовності класу до уроку та відпрацювання елементів за тематикою уроку протягом 3-5 хвилин.

На уроках і позакласних заходах з військово-патріотичного виховання стосунки між учнями і вчителем (викладачем) предмета «Захист Вітчизни» будуються на основі вимог загальновійськових статутів в обсязі тем, що вивчаються.ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН №1

вивчення предмета для юнаків


зпНазва розділу, теми

Кількість годин

на тиждень

З них на військово-польові

заняття

2 год.

1,5 год.

1 год.

1

2

4

5

6

7
Вступний урок

1

1

1

-
Розділ 1. Збройні Сили України на сучасному етапі

9

7

4

-

1

Нормативно-правова база з військових питань. Історія розвитку українського війська.

4

3

2

-

2

Основи міжнародного гуманітарного права.

4

3

1

-

3

Військова присяга та військова символіка України.

1

1

1

-
Розділ ІІ. Військові статути Збройних сил України

28

22

15

-

1

Військовослужбовці та стосунки між ними. Військова дисципліна.

3

2

3

-

2

Організація внутрішньої служби.

6

2

2

-

3

Стройові прийоми і рух без зброї та зі зброєю.

16

15

8

-

4

Строї відділення.

3

3

2

-
Розділ ІІІ. Вогнева підготовка

31

22

16

4

1

Стрілецька зброя та поводження з нею.

12

8

6

-

2

Основи стрільби.

2

2

2

-

3

Ведення вогню з місця по нерухомих цілях і цілях, що з’являються.

14

10

7

4

4

Ручні осколкові гранати та поводження з ними.

3

2

1

-
Розділ ІУ. Тактична підготовка

32

23

19

12

1

Основи загальновійськового бою.

6

3

3

-

2

Дії солдата в бою.

10

5

4

-

3

Основи військової топографії.

4

3

-

-

4

Дії солдата в бою у складі

механізованого відділення.10

10

10

10

5

Озброєння та бойова техніка військової частини (підрозділу).

2

2

2

2
Розділ У. Прикладна фізична
підготовка


8

4

3

-

1

Основи самозахисту.

8

4

3

-
Розділ УІ. Основи цивільного

захисту

20

16

6

-

1

Нормативно-правова база цивільної оборони.

1

1

-

-

2

Сучасні звичайні засоби ураження

5

4

1

-

3

Основні способи захисту населення в надзвичайних ситуаціях.

10

6

4

-

4

Основи рятувальних та інших невідкладних робіт.

4

5

1

-
Розділ УІІ. Основи медико-санітарної підготовки

9

8

4

-

1

Смерть, ознаки клінічної та біологічної смерті, методи оживлення потерпілих.

3

2

2

-

2

Надання першої допомоги при кровотечах, пораненнях, переломах та вивихах.

4

4

2

-

3

Надання першої допомоги при опіках, відмороженнях, утопленні, ураженні електричним струмом, отруєнні та попередження інфекційних захворювань і захворювань, що передаються статевим шляхом.

2

2

-

-
Військово-спортивне свято

2

2

2

2
РАЗОМ

140

105

70

18

План проведення

військово-польових занять
з/п

Назва розділу (предмета)

Кількість годин

1

день

2

день

3

день

1

Тактична підготовка

12

6

6
2

Вогнева підготовка

44

3

Військово-спортивне свято

22
Всього:

18

6

6

6
  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка